Παλιές ηλεκτρικές συσκευές

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κατάψυξη:
22612
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Θα ημουν ηδη εκει,αν δεν ειχα αποκτησει αυτο που ποσταρα καποιες σελιδες πριν..:superman:
Ελπιζω να βρεθει καποιος που να το θελει,και ευχαριστως να βοηθησω,εαν χρειαστει καποια επισκευη.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σε ευχαριστώ πολύ Μήνα για το ενδιαφέρων και την πρόθεση :bow:
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Aπο τις πιο παραξενες ανακαλυψεις που εχω κανει,ηταν ενα πικαπ Dual 1007,προφανως φορητο,το οποιο ειχε προσαρμοστει σε ενα ξυλινο ντουλαπι.
Φυσικα εννοειται οτι το εν λογω ραφι ξηλωθηκε επιτοπου..
ideal tank size for betta
Γενικα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση.Ωστοσο,παροτι δεν εχω κανει καποια επισκευη στο συστημα παραγωγης ηχου,και παροτι ο δισκος ειναι σε εξισου κακη κατασταση με το πικαπ,εντουτοις παιζει μια χαρα.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το παρακάτω πρέπει να δοθεί λόγω έλλειψης χώρου καθώς προέκυψε ακόμα ένα ψυγείο πιο σύγχρονο. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει πμ. Δε γνωρίζω την αξία του καν και σίγουρα δε το λες και άριστη κατάσταση... Κάτι συμβολικο... Είναι λειτουργικό παντως. Σίγουρα θα πρέπει και να έρθει ο ενδιαφερομενος να το πάρει.View attachment 22607

View attachment 22606

View attachment 22608

View attachment 22609
Δόθηκε τελικά πριν κάνα μήνα και είναι ήδη σε πλήρη λειτουργια:up:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το καινούργιο ευρημα:love:
24315
 

Marios

Moderator
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
930
Reaction score
1.330
Πόντοι
517
Age
36
Περιοχή
Αθήνα - Αίγινα
Ερώτηση μιας που είδα την τιβι.
Τώρα που έγιναν ψηφιακά τα κανάλια, οι τόσο παλιές τιβι δέχονται αποκωδικοποιητές;
Υπάρχει κάποια λύση για αυτές;
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Ερώτηση μιας που είδα την τιβι.
Τώρα που έγιναν ψηφιακά τα κανάλια, οι τόσο παλιές τιβι δέχονται αποκωδικοποιητές;
Υπάρχει κάποια λύση για αυτές;
Γενικα με τις τοσο παλιες τηλεορασεις υπαρχει προβλημα,καθως δεν εχουν θυρα scart,οπως καποιες νεωτερες.Και οσους ηξερα να εχουν τετοιες τηλεορασεις τις παροπλισαν.
Εχω ακουσει βεβαια οτι υπαρχουν αποκωδικοποιητες ειδικα για τετοιους τυπους,οπου νομιζω συνδεονται στη θεση της κεραιας μονον.Πλην ομως δεν εχω δει ποτε απο κοντα,και δεν ξερω καν αν αυτη η πληροφορια ειναι σωστη.
Το σιγουρο παντως ειναι οτι τετοιες τηλεορασεις μπορουν ακομα κανονικα να παιξουν βιντεο.Οποτε ισως με καποια καταλληλη συνδεσμολογια/μετατροπη μιας τετοιας συσκευης με κοινο αποκωδικοποιητη,να γινεται κατι.Ειναι κατι που θα ηθελα να δοκιμασω γιατι εχω οντως τοσο παλια τηλεοραση,δυστυχως ομως δεν εχω τοσο συγχρονη συσκευη βιντεο.



Φυσικα,ολα αυτα στην ελλαδα.Στην αμερικη πχ,ακομα και τηλεορασεις 60 ετων μπορουν να λειτουργησουν κανονικοτατα,αφου υπαρχει κανονικα και ψηφιακο και αναλογικο σημα...rant2
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Για να αναστησω λιγο το νημα...

Δεν ειναι δικο μου,αλλα ανηκει σε κοντινο συγγενη.Αγοραστηκε καπου στα μεσα δεκαετιας 80,και κατα δηλωση του εχει δουλεψει 2 η 3 φορες...:dizzy:
tcf bank locations mn
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.647
Reaction score
3.605
Πόντοι
697
Age
50
...αν αρχίσω να βάζω και εγώ, πάει................... :whistle:

Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο νήμα.

Φυσικά ΚΑΙ ψυγείο αρχαίο σε λειτουργία, μηχανή γκαζόν του 1970, γραφομηχανή, lap - top του 1990, σαλόνι καρυδιά τιυ 1950, αερόθερμο του 1970, γουδί - γουδοχέρι ορείχαλκος του 1940 τόσο, ραπτομηχανή Singer του 1950, ραδιόφωνο τρανζίστορ NOS, και τόσα άλλα. Α, και το ζιπουνάκι μου όταν ήμουν βρέφος. :dance:

Προσωπικά, "δένομαι" με κάποια αντικείμενα, και τα διαστηρώ. Και ας φωνάζει η κυρία.

Α, και ένα λεξικό, ( δεν είναι ηλεκτρικό ), του Ελευθερουδάκη, Αθήνα 1935.
 
Last edited:

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Έψαχνα ένα ίδιο χρόνια αλλά που , είδα έναν φίλο στο δρόμο και το είχε στο αμάξι του.
Εννοείται το πήρα
Καπου εχουμε κι εμεις ενα ιδιο,αλλα δε θυμαμαι που.Ωστοσο,παροτι το εχουμε τοσα χρονια,ποτε δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι ειναι ηλεκτρικο...hmmm


:O:O
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.647
Reaction score
3.605
Πόντοι
697
Age
50
Καπου εχουμε κι εμεις ενα ιδιο,αλλα δε θυμαμαι που.Ωστοσο,παροτι το εχουμε τοσα χρονια,ποτε δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι ειναι ηλεκτρικο...hmmm


:O:O
.....και εγώ έχω κάπου ! Κλασικότατον, ΠΡΙΝ βγούν τα ηλεκτρικα ή/και μπαταρίας, hamd blenders που τα δίνουν και δώρο σε συσκευασία με μεγάλο κουτί καφέ στιγμής.

Αλλα, μόλις έχω κέφια, θα βάλω το αντίστοιχο multi blender των παλαιοτέρων εποχών. :dance:
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Μπορείς να πεις ότι ο "κινητήρας" του είναι ηλεκτροχημικός
 
Top Bottom