Παλιές ηλεκτρικές συσκευές

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Η εμπειρια λεει,οτι οι λατρες παλαιων αντικειμενων,σπανια περιοριζονται σε μια μονο κατηγορια.
Θεωρω λοιπον οτι πολλοι απο εμας εδω μεσα,εκτος απο παλαια αυτοκινητα,αγαπαμε,και ισως κατεχουμε, διαφορα αλλα παλαια αντικειμενα.Και πιστευω οτι οι ηλεκτρικες συσκευες κατεχουν μια ξεχωριστη θεση,ως δειγμα τεχνολογιας,αλλα και σχεδιασμου μιας αλλης εποχης.
Σε οτι με αφορα,εχω στην κατοχη μου καποιες παλαιες ηλεκτρικες συσκευες,οι οποιες ειτε αγοραστηκαν καινουριες,ειτε μου δοθηκαν ως δωρο.Προσπαθω δε,να τις εχω οσο γινεται σε χρηση,μια που τα περισσοτερα ανθρωπινα κατασκευασματα φτιαχτηκαν για να ειναι ''εργαλεια'',και συνεπως η χρηση τους ειναι η ζωη τους.
Μιλαμε για ηλεκτικες συσκευες μικρου μεγεθους..


....μεσαιου μεγεθους...


.....και μεγαλου μεγεθους....



Περιμενω ποστ και απο αλλα μελη.:)
Σταδιακα,και εαν δω οτι το θεμα εχει ανταποκριση,θα ανεβασω φωτογραφιες και απο αλλες ηλεκτρικες συσκευες κατοχης μου..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εξαιρετικό θέμα!
Φυσικά και νομίζω αν έχεις το σαράκι με τα παλιά αυτοκινητα ,έχεις και με παλιά πράγματα γενικότερα θεωρώ.
Ένα κομμάτι με ιστορία κατέχει η οικογένεια μου κι αυτό γιατί μέχρι πολύ πολύ πρόσφατα ήταν σε χρήση. Ένα πολύ παλιό λευκό ψυγείο ΙΖΟΛΑ.. 40+ ετων
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Δεν βλεπω πολλη κινητικοτητα..:O
Ας κανω εγω την αρχη.
Αεροθερμο μαρκας Rima.Δεν γνωριζω ετος κατασκευης,αλλα λογικα ειναι παλιο,αφου ειναι εξ ολοκληρου μεταλλικο.Ουτε γνωριζω πως και ποτε περιηλθε στην κατοχη μας.Παντως το εχουμε σε κανονικη χρηση.
imageupload
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Δεν βλεπω πολλη κινητικοτητα..:O
Ας κανω εγω την αρχη.
Αεροθερμο μαρκας Rima.Δεν γνωριζω ετος κατασκευης,αλλα λογικα ειναι παλιο,αφου ειναι εξ ολοκληρου μεταλλικο.Ουτε γνωριζω πως και ποτε περιηλθε στην κατοχη μας.Παντως το εχουμε σε κανονικη χρηση.
imageupload
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Δεν βλεπω πολλη κινητικοτητα..:O
Ας κανω εγω την αρχη.
Αεροθερμο μαρκας Rima.Δεν γνωριζω ετος κατασκευης,αλλα λογικα ειναι παλιο,αφου ειναι εξ ολοκληρου μεταλλικο.Ουτε γνωριζω πως και ποτε περιηλθε στην κατοχη μας.Παντως το εχουμε σε κανονικη χρηση.
imageupload
Ένα ολόιδιο σε πορτοκαλί χρώμα θυμάμαι είχε και η αδελφή της μητέρας μου, εν ετει 1977! Αν και 4 ετών τότε το θυμάμαι διότι είχε αυτό το χαρακτηριστικό πορτοκαλί χρώμα. Αεροσυνοδός η θεία μου, έφερνε διάφορες τέτοιες συσκευές από τα ταξίδια της. Για εμένα αυτή η θεματική ενότητα είναι ένα πραγματικό ταξίδι στην παιδική μου ηλικία!
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Δεν ξερω αν πιανεται για ηλεκτρικη συσκευη,αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα συγκινησει καποιους απο εδω μεσα.

Το δωρο της γιαγιας μου για το 1993.Εν λειτουργια με μπαταριες 10ετιας.:superman:
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Τις προαλλες,βγηκα να πεταξω τα σκουπιδια.Στο γυρισμο,με πηρε στο κατοπι μια ελληνικης κατασκευης ηλεκτρικη σκουπα..
pic hosting


Και αφου καθαριστηκε και μπηκε στη μπριζα..
temporary image upload
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
πριν κανα 2μηνο στην ανακυκλωση σε ΣΜ βλεπω επανω σε ενα καφασι ενα η/υ 17 ιντζων μαζι με τον φορτιστη του....χωρις να χασω χρονο τον βαζω στο αμαξι τελικα ο υπολογιστης δουλευει με εναν ssd δισκο και μια μνημη 2 ραμ πεταει.....πριν 2 χρονια βρηκα ενα ραδιοκασσετοφονο μονοφονικο σαρπ με ραδιομε βελονα πρεπει να ειναι μοντελο πριν το 1980 παιζει μια χαρα.....το εχω στο τροχοσπιτο παλιο τροχοσπιτο παλιο ραδιο και προχθες βρηκα ενα ατμοσηδερο με συστημα παραγωγης μποιλερ δεν εχω προλαβει ακομα να το κοιταξω...πολλοι τα βαριουντε και τα πετανε εχουν μια μικρη βλαβη τους παραμυθιαζει ο μαστορας για να σκασουν φραγγα και στο τελος παιρνουν νεο και τελικα αυτο που πεταξαν δουλευει πολυ καλα....
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
O υπολογιστης απο τον οποιο γραφω τωρα,βρεθηκε στα σκουπιδια,και ειχε κανονικα windows 10 μεσα.Απλα τον εβαλα στη μπριζα και δουλεψε.Τωρα πως και γιατι...
Και οσο για ηχοσυστηματα..
keybank near my location

Και ναι,ειναι αληθεια οτι πολλοι πετανε συσκευες απλα επειδη τις βαρεθηκαν.Τις προαλλες πετυχα ψυγειο του 1965,το οποιο ειχε ακομα τους παγους μεσα στην καταψυξη.Φωτο οταν τελειωσει η αποκατασταση.:ninja:
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Μετα απο 55 χρονια ευρυθμης λειτουργιας,καποιος το διαμελισε και το πεταξε με απονια...:sorry:


Ετυχε ομως να χρειαζομαι ενα ψυγειο.Κι ετσι το περιμαζεψα και το σουλουπωσα..για να δουλεψει αλλα 55 χρονια..
how to increase my breast size through exercise

Για το σουλουπωμα,χρησιμοποιηθηκαν μεθοδοι που αναλυονται στο θεμα ''Εναλλακτικοι τροποι βαφης''...:superman:
la croix water healthy
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Μετα απο 55 χρονια ευρυθμης λειτουργιας,καποιος το διαμελισε και το πεταξε με απονια...:sorry:


Ετυχε ομως να χρειαζομαι ενα ψυγειο.Κι ετσι το περιμαζεψα και το σουλουπωσα..για να δουλεψει αλλα 55 χρονια..
how to increase my breast size through exercise

Για το σουλουπωμα,χρησιμοποιηθηκαν μεθοδοι που αναλυονται στο θεμα ''Εναλλακτικοι τροποι βαφης''...:superman:
la croix water healthy
Ωραίος, κάποιος να πετάξει κάνα jubox? Που το θέλω ..Όχι?
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
ΤΙ ΛΕ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..
Σαν καινούριο είναι. Λειτουργεί, το έχεις δοκιμάσει?
Αν και αυτος που το πεταξε μαλλον το πηγε κατρακυλωντας ως τον καδο,ναι,λειτουργει κανονικοτατα.Μεσα σε ενα 20λεπτο ειχε πιασει -10 βαθμους,και εκλεισε κανονικα και ο θερμοστατης(και τον ειχα και στη χαμηλοτερη θεση).Ειπαμε,ο βασικος λογος που το μαζεψα ηταν οτι χρειαζομουν ενα(ακομα)ψυγειο..:O
Ωραίος, κάποιος να πετάξει κάνα jubox? Που το θέλω ..Όχι?
Μεχρι ραδιοπικαπ εχω βρει πεταμενο,τζουκμποξ οχι ακομα..:superman:
Ωστοσο,ξερω μια παλια ταβερνα που εχει ενα τζουκμποξ σε αχρηστια.Δεν ξερω αν το πουλανε..

Διακρινεται λιγο στη φωτο,πισω απο τα καφασια μπυρας..:ninja:

:offtopic:offtopic2
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αν θέλετε να δείτε 2-3 παλιά τζουκμποξ και πολλες σπάνιες φωτογραφίες "προσωπικοτήτων" μπορείτε να επισκεφθείτε τη ταβερνα του Τζομπανακου πίσω από το τοίχο της Καισαριανής.. Ταβέρνα πολύ παλιά, φτηνή και με καλό φαγητό.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Πολυμιξερ Kenwood chef,μαλλον δεκαετιας 60.


Λεπτομερεια:Η γαβαθα δεν ειναι πλαστικη,αλλα απο υαλοειδες υλικο,που νομιζω ονομαζεται οπαλινα.Φυσικα εχει και το αναλογο βαρος..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
που νομιζω ονομαζεται οπαλινα
Σωστό. Από το ίδιο υλικό έφτιαχναν και τα φωτιστικά όπως το κάτωθι που αγόρασα από ένα παλαιοπωλείο στο Κολωνάκι και το ερωτεύτηκα από την πρώτη ματιά. Από την δεκαετία του 1960
 
Top Bottom