Παλιές ηλεκτρικές συσκευές

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ένα πολύ ωραίο jukebox που πέτυχα ως ντεκόρ στη σάλα ενός ξενοδοχείου:
31864
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
....και αν είναι μάγκες, μπορούν να έχουν προγραμματίσει τα τραγούδια σε ψηφιακή μορφή και να πατάς τον κωδικό και να παίζει.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Μα η ουσία είναι να βάζεις το δεκάδραχμο, η ότι άλλο κ να ακούς τον ήχο από το κέρμα που πεφτει, αυτό τον μεταλλικό που έκανε πριν ξεκινήσει το τραγούδι...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Θα συμφωνήσω απόλυτα Μπατίστα. Σα να μετατρέπεις κλασσικο αυτοκίνητο σε ηλεκτροκίνητο είναι οτιδήποτε άλλο.
 
Last edited:

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Μα η ουσία είναι να βάζεις το δεκάδραχμο, η ότι άλλο κ να ακούς τον ήχο από το κέρμα που πεφτει, αυτό τον μεταλλικό που έκανε πριν ξεκινήσει το τραγούδι...
Αυτό μπορεί να γίνεται με κάποιο κέρμα.

Για τα υπόλοιπα λέω, μια και φαντάζομαι τα δισκάκια των 45 στροφών δεν θα έχουν επιζήσει τόσων δεκαετιών.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Για τα υπόλοιπα λέω, μια και φαντάζομαι τα δισκάκια των 45 στροφών δεν θα έχουν επιζήσει τόσων δεκαετιών.
Eπειδη ειμαι γνωστος σαβουρομαζωχτρας,εχω μαζεψει δισκους κυριολεκτικα πεταμενους στο δρομο,εως και μισοσπασμενους,και προς εκπληξη μου επαιζαν.Εννοειται πως δεν ειχαν κρυσταλλινο ηχο,αλλα μπορουσες να ακουσεις τα λογια.Οποτε δεν νομιζω να εχουν τοσο μεγαλο προβλημα οι δισκοι απο την πολλοι χρηση.Τα οποια χριτς χρατς κανουν εξαλλου,μπορει καποιος να πει οτι προσδιδουν γοητεια..:rolleyes:
Απο εκει και περα,εαν καποιος δεν ενδιαφερεται για συγκεκριμενα τραγουδια και θελει απλως δισκους καλης καταστασης στο τζουκμποξ του,νομιζω οτι μπορεις να βρεις αρκετα ευκολα.
Εμενα πχ,μου χαρισαν παρα πολλους δισκους οι κληρονομοι ενος ραδιοερασιτεχνη...:yawn:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Χμμμ οι δίσκοι δεν είναι το πρόβλημα, αλλά το jukebox που έχουν ξεφύγει στις τιμές, μιλάω πάντα για αυτά που βλέπεις τον μηχανισμό καθώς "ψαρευει" τους δίσκους, προτίμηση μου είναι τα Αmi , k η j , αυτα που ήταν κοινά στις ταβέρνες..κ στην Ελλάδα του 60', 70'
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Aπο τις πιο παραξενες ανακαλυψεις που εχω κανει,ηταν ενα πικαπ Dual 1007,προφανως φορητο,το οποιο ειχε προσαρμοστει σε ενα ξυλινο ντουλαπι.
Φυσικα εννοειται οτι το εν λογω ραφι ξηλωθηκε επιτοπου..
ideal tank size for betta
Γενικα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση.Ωστοσο,παροτι δεν εχω κανει καποια επισκευη στο συστημα παραγωγης ηχου,και παροτι ο δισκος ειναι σε εξισου κακη κατασταση με το πικαπ,εντουτοις παιζει μια χαρα.
To θυμαστε το παραπανω;Οπως ειχα πει,το βασικο του προβλημα ηταν οτι επρεπε να βρω ενα αξιοπρεπες ''κουτι'' να το προσαρμοσω.Τελικα βρηκα κατι μαλλον καλυτερο...


Το συγκεκριμενο ηχοσυστημα εχει ραδιοφωνο,κασετοφωνο,κασετοφωνο 8track και πικαπ,το οποιο ηταν σπασμενο...ετσι λοιπον προσαρμοσα το δικο μου..:whip:
Εχει τα θεματακια του αλλα γενικα δουλευει.Μενει μονω να βρω και καμμια κασετα 8track ωστε να μπορεσω να το δοκιμασω και σε αυτο το κομματι.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.263
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Eπειδη ειμαι γνωστος σαβουρομαζωχτρας,εχω μαζεψει δισκους κυριολεκτικα πεταμενους στο δρομο,εως και μισοσπασμενους,και προς εκπληξη μου επαιζαν.Εννοειται πως δεν ειχαν κρυσταλλινο ηχο,αλλα μπορουσες να ακουσεις τα λογια.Οποτε δεν νομιζω να εχουν τοσο μεγαλο προβλημα οι δισκοι απο την πολλοι χρηση.Τα οποια χριτς χρατς κανουν εξαλλου,μπορει καποιος να πει οτι προσδιδουν γοητεια..:rolleyes:
Απο εκει και περα,εαν καποιος δεν ενδιαφερεται για συγκεκριμενα τραγουδια και θελει απλως δισκους καλης καταστασης στο τζουκμποξ του,νομιζω οτι μπορεις να βρεις αρκετα ευκολα.
Εμενα πχ,μου χαρισαν παρα πολλους δισκους οι κληρονομοι ενος ραδιοερασιτεχνη...:yawn:
"Eπειδη ειμαι γνωστος σαβουρομαζωχτρας.." καλύτερα να λες "αποθησαυριστής..." γιατί τα σκουπίδια του ενός, είναι ο θησαυρός του άλλου. cool5
 
Top Bottom