Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία...

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.150
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Και όμως! Τόσα χρόνια στους δρόμους έχω δει ακόμα και τις πιο αψυχολόγητες ενέργειες, με τραγικές συνέπειες! Σε τέτοιες περιπτώσεις ένα αρκετά συχνό λάθος που γίνεται είναι όταν η όπισθεν είναι δίπλα, ή ακριβώς στην 1η και ο μηχανισμός εμπλοκής της δεν τη διαχωρίζει με πολλή μεγάλη σαφήνεια από την 1η. Πόσα αυτοκίνητα έχω δει να προσπαθούν να κάνουν όπισθεν και να πηγαίνουν μπροστά και το αντίθετο. Ιδίως στις BMW με την όπισθεν δίπλα στην 1η, χωρίς μηχανισμό ασφαλείας, είναι πολύ εύκολο να τις μπερδέψεις.

Επιτρέψτε μου να διηγηθώ ένα σύντομο περιστατικό: Έβγαινα με την κόρη μου από ένα κτίριο πριν από 5 χρόνια και στην είσοδο ετοιμαζόταν ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο να φύγει. Είχε πολύ χώρο μπροστά και σχεδόν καθόλου πίσω. Καθόταν και συζητούσε με κάποιον πεζό από το παράθυρο. Θα μπορούσα με την κόρη μου να περάσω από πίσω, μια που το λογικό θα ήταν να φύγει από μπροστά. Και όμως, επίτηδες είχαμε τη σύνεση να περιμένουμε να τελειώσει τη συζήτησή του με τον πεζό και να φύγει το αυτοκίνητο. Διότι εκείνη τη στιγμή, που μόλις συγκρατηθήκαμε και δεν περάσαμε από πίσω και περιμέναμε, ο οδηγός αντί να φύγει μπροστά, έβαλε όπισθεν! Και ακούμπησε τον πίσω! Δηλαδή, εάν περνούσαμε με την κόρη μου θα μας είχε συνθλίψει τα πόδια! Και να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι το κτίριο από το οποίο βγαίναμε είναι μία εκκλησία. Είχαμε άγιο.

Συγχωρέστε μου την εκτός θέματος ανάρτηση, αλλά πιστεύω ότι έχει τη σημασία της
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
Νικηφόρε αυτό που περιγράφεις για κάποιο λόγο είναι ένας από τους φόβους μου όταν κυκλοφορώ πεζός. Δεν θέλω να περνάω ανάμεσα από σταματημένα αυτοκίνητα σε μποτιλιάρισμα για παράδειγμα. Οι περισσότεροι είναι σταματημένοι με ταχύτητα μέσα και πατημένο συμπλέκτη, ενώ είναι στον κόσμο τους, μιλάνε στο κινητό κλπ. Εκπαίδευσα και τη γυναίκα μου να σκέφτεται έτσι, ειδικά όταν ξεκίνησε να κυκλοφορεί την κόρη μας με το καρότσι.

Θυμήθηκα μια περίπτωση πριν πολλά χρόνια όπου για κάποιο ανεξήγητο λόγο προαισθάνθηκα κάτι και γλίτωσα από το να με χτυπήσουν από πίσω. Ήμουν σταματημένος σε φανάρι, πρώτος. Δεν είχε κίνηση εκείνη την ώρα. Μόλις είχε ξεκινήσει να ψιλοβρέχει και είχε τη γνωστή γλίτσα κάτω. Κάποια στιγμή μου ήρθε να κοιτάξω στον καθρέφτη. Είδα ένα Kia Sportage με μπλοκαρισμένους τροχούς να έρχεται πάνω μου με φόρα. Δεν ξέρω τί έμπνευση είχα, αλλά έβαλα πρώτη και έφυγα με κόκκινο, κοιτώντας ταυτόχρονα να μην χτυπήσω με κάποιον στη διασταύρωση (ευτυχώς δεν ερχόταν κανένας). Αν δεν είχα κοιτάξει πίσω εκείνη τη στιγμή, θα με είχε χτυπήσει άσχημα.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Όποιος έχει 2cv ισως να καταλάβει... σε περίπτωση όπισθεν δεν θα ακουμπήσουν οι προφυλακτήρες...κ το μόνο που θα πάθει ζημιά...θα είναι το 2cv καπό, μάσκα, φτερωτες κτλ. Κτλ
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Ιταλακο μου εσυ .. με τα 2cv σου ...

Πρεπει να εισαι πολυ ευαισθητος ..τυπος ... παντως ...καπου καποτε στην λιμη Μαραθωνα ... γυρω 12 καφε ..και οτι αλλο .....

ciao amigo..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ίσα που το πρόλαβα. Τσάρλης με ροδίτικες πινακίδες!
24281
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το είχα πετύχει παρκαρισμένο πριν από ένα χρόνο ακριβώς.. Σελ 69.. είχα την ευκαιρία να του κορναρω παιχνιδιάρικα.. σου φτιάχνει το κεφι όταν τα βλέπεις μέσα στην κινηση:love:
24299
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αυτό είναι όντως όμορφο από κοντά!
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Είχα ρωτήσει κάποτε εάν το πουλάει...αρνητικη απάντηση ελαβα! βλέπω το πήρε λίγο η κάτω βολτα ..
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Είχα ρωτήσει κάποτε εάν το πουλάει...αρνητικη απάντηση ελαβα! βλέπω το πήρε λίγο η κάτω βολτα ..
Και έχει και άλλο.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το άλλο το λαδί, Δημήτρη.. από ημέρες καραντίνας.. θυμήσου..:thumbs::O
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σ αυτόν που σου είχα πει Αντώνη?! Θερμη?
Γνώστης.. :up:
 
Top Bottom