Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία (άλλα Citroen)

Nikephoros

Member
Reaction score
10.634
Πόντοι
1.017
Περιοχή
Αθήνα
Πριν πολλά χρόνια στα Κοίλα Κοζάνης. Μια από τις 18 γνήσιες 16v που ήρθαν Ελλάδα.
View attachment 26480

View attachment 26481

View attachment 26482

View attachment 26483
Εχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για το συγκεκριμένο, 1ης γενιάς 16βάλβιδο ΖΧ. Για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα ποτέ μου είχε μέτριες επιδόσεις (μάλλον οι δοκιμές είχαν γίνει σε άστρωτα αυτοκίνητα, ή δυσμενείς συνθήκες), αλλά μία πραγματικά ονειρική οδική συμπεριφορά! Οι επιδόσεις του εκτοξεύθηκαν με τον επόμενο 16βάλβιδο κινητήρα και μόλις 12 άλογα παραπάνω...

Όπως πολύ σωστά μου είπες Χρήστο πριν από λίγες ημέρες, το τέλειο youngtimer για αγώνες regularity!

nonos

Member
Reaction score
15.118
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Δουβλινο
Μια σωστή zx σ ενδιαφέρων έκδοση είναι πολυ καλή περίπτωση youngtimer με πολύ χαμηλά έξοδα.

Και μια 3λιτρη που σώθηκε στην Πέλλα...
26485

Reaction score
14.140
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
Εχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για το συγκεκριμένο, 1ης γενιάς 16βάλβιδο ΖΧ. Για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα ποτέ μου είχε μέτριες επιδόσεις (μάλλον οι δοκιμές είχαν γίνει σε άστρωτα αυτοκίνητα, ή δυσμενείς συνθήκες), αλλά μία πραγματικά ονειρική οδική συμπεριφορά! Οι επιδόσεις του εκτοξεύθηκαν με τον επόμενο 16βάλβιδο κινητήρα και μόλις 12 άλογα παραπάνω...

Όπως πολύ σωστά μου είπες Χρήστο πριν από λίγες ημέρες, το τέλειο youngtimer για αγώνες regularity!
o kinititas me ta 155 aloga eixe ropi poli poli psila.
Kai prepei i pragmatiki tou dinami na itan arketa mikroteri

nonos

Member
Reaction score
15.118
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Δουβλινο
Επειδη το εχω οδηγησει το συγκεκριμενο μοτερ το προσων του ειναι η πολυ καλη γραμμικοτητα του.. δεν θυμιζει 16v της εποχης χαμηλα.. χαμηλα ειναι σαν 8v και ψηλοτερα-ψηλα οντως σαν 16v.. ταιριαζε πιο πολυ στην xantia 16v ACAV. Και ναι το νιωθεις σα να ειναι σιγουρα 10 αλογα κατω.. O ανταγωνιστικος F7P της renault στο 19 16s που επισης εχω την εμπειρια ειναι ας πουμε σιγουρα πιο ευηχος και πιο ''ψυχωμενος'' κι ας ειναι 138 αλογα. Χωρις αυτο να σημαινει οτι συνολικα δεν προτιμας τη zx ή οτι το μοτερ της ειναι μετριο ή κακο.
H zx 167 ηταν οπλο, αλλη ιστορια...

Last edited:

z4x5rover

Member
Reaction score
187
Πόντοι
397
Στο μέλλον πιθανότατα δεν θα υπάρχουν ανταλλακτικά, ή θα έχει πλέον τέτοια συλλεκτική αξία που ο επόμενος ιδιοκτήτης θα το κρατά κλειδωμένο κι αυτός...

Μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμία DS Sm, TA να "ξαναπήραν τους δρόμους"
Παρα πολες ακομα και στην Ελλαδα, εξαλλου ο καθενας την χρηση του αυτοκινητου την οριζει οπως εκεινος.... αγαπα.... αλλος για σαββατοκυριακο... συναντησεις.... εκδηλωσεις.... ποικιλα μεγαλη στη χρηση λοιπον...

Nikephoros

Member
Reaction score
10.634
Πόντοι
1.017
Περιοχή
Αθήνα
Οι περισσότερες που έβλεπα εγώ όταν ήμουν μικρός και για πολλά χρόνια ήταν GS Special και σπάνια καμμιά GS Club. Μία μόνο GSX3 με το κλασσικό πορτοκαλί χρώμα και μία GSX2 (στην οποία ήμουν τακτικός επιβάτης...) έχω δει μόνο στη ζωή μου. Επίσης η μοναδική GSX που ήξερα εγώ προσωπικά ήταν η δική μας!

Μόλις μου ήλθε μία ιδέα: Ο σύζυγος μίας 1ης ξαδέλφης του πατέρα μου είχε μία λευκή GS Special. Ζούσε στην Ελευσίνα όταν την αγόρασε, αρχές του '79 και όταν πήρε σύνταξη, ζούσε στη Σκάρφεια Φθιώτιδας (δίπλα στον Άγιο Σεραφείμ όπου γινόταν, μέχρι πρόσφατα, η Πανελλήνια συγκέντρωση της λέσχης 2cv & Citroen). Την είχε εκεί παρατημένη στο σπίτι του για πολλά χρόνια, μέχρι που έφυγε από τη ζωή πριν από 5 χρόνια. Μήπως είναι αυτή? (ο γιος του μένει επίσης στην περιοχή!).

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.718
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties

z4x5rover

Member
Reaction score
187
Πόντοι
397
Οι περισσότερες που έβλεπα εγώ όταν ήμουν μικρός και για πολλά χρόνια ήταν GS Special και σπάνια καμμιά GS Club. Μία μόνο GSX3 με το κλασσικό πορτοκαλί χρώμα και μία GSX2 (στην οποία ήμουν τακτικός επιβάτης...) έχω δει μόνο στη ζωή μου. Επίσης η μοναδική GSX που ήξερα εγώ προσωπικά ήταν η δική μας!

Μόλις μου ήλθε μία ιδέα: Ο σύζυγος μίας 1ης ξαδέλφης του πατέρα μου είχε μία λευκή GS Special. Ζούσε στην Ελευσίνα όταν την αγόρασε, αρχές του '79 και όταν πήρε σύνταξη, ζούσε στη Σκάρφεια Φθιώτιδας (δίπλα στον Άγιο Σεραφείμ όπου γινόταν, μέχρι πρόσφατα, η Πανελλήνια συγκέντρωση της λέσχης 2cv & Citroen). Την είχε εκεί παρατημένη στο σπίτι του για πολλά χρόνια, μέχρι που έφυγε από τη ζωή πριν από 5 χρόνια. Μήπως είναι αυτή? (ο γιος του μένει επίσης στην περιοχή!).
Την ειδα δια ζωσης.....δε μου αρεσε το βαψιμο...

z4x5rover

Member
Reaction score
187
Πόντοι
397
Δεν μπορεί να είναι τυχαίος αυτός που το φτιάχνει.. Όταν βλέπω τέτοιες φωτογραφίες χαίρομαι πολύ..
Ισως οχι Ελληνας.....Γαλλος.

Top Bottom