Νέο ΦΕΚ για τη χρήση ιστορικών

22528193_10155792271139812_1816452886569683804_n.jpg

Νομίζω πως αν δεν υπάρξει αλλαγή τελειώσαμε. Έχετε καμία πληροφορία εσείς ρε παιδιά? :(

Last edited:

Comments

Σε περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι ποιες είναι η εναλλακτικές μας?
Εκτελωνισμός? Πινακίδες άλλης χώρας?
Πλήρης εκτελωνισμός με ό,τι αυτό συνεπαγεται (τέλη+φορολογία και στην αρχή για όσους έχουμε μεγάλου κυβισμού ιστορικά ένα τεράστιο ποσό για να γίνει ο πλήρης εκτελωνισμός).

Για πινακίδες εξωτερικού πρέπει να το 'έχεις' στο να κινείσαι στα όρια της νομιμότητας. Και εγώ δεν το έχω καθόλου.

Σε βλέπω να γυρνάς συνέχεια με το 2cv...

η ανακοίνωση της ΦΙΛΠΑ είναι λίγο στρουθοκαμηλισμός ή απλά όλοι ελπίζουμε στο ενδεχόμενο του λάθους; (δεν είμαι αισιόδοξος...)

Last edited:
Ο εκτελωνισμός Νϊκο είναι 6.000€ και το ετήσιο κόστος κοντά στα 1000 όποτε είναι εκτός κάθε σοβαρής συζήτησης.
και αρκετά περισσότερο όσο ανεβαίνει ο κυβισμός... Γι αυτό είπα για 2cv...

Επιπλέον τίθεται και θέμα συντήρησης, καθώς όλα θα πρέπει να τα κάνουμε πλέον στον χώρο μας...

Κουράγιο ξέρω τι είναι να βλέπεις το αυτοκίνητο που γουστάρεις στο σπίτι και να μην μπορείς να το κυκλοφορείς.
Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα αλλάξει η ρύθμιση,
Για όσους μπορούμε να βάλουμε πινακίδες η λύση είναι μόνο η κυκλοφορία για μερικούς μήνες με την τμηματική καταβολή των τελών, πλέον εκεί προσανατολίζομαι εγώ αφού το όνειρο μου σε 2 χρόνια να έβαζα ιστορικές πινακίδες έσβησε.
Μια προσπάθεια ακύρωσης της ΚΥΑ δικαστικά με μια αίτηση ακυρώσεως από ένα σύλλογο καταλαβαίνω ως νομικός ότι έχει κάποιες μικρές πιθανότητες να τελεσφορήσει, θίγονται κάποιες αρχές όπως της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης αλλά ακόμα και να γινόταν δεκτή η αίτηση η απόφαση θα εκδοθεί σε 3-4 χρόνια οπότε δεν αποτελεί άμεση λύση.
Πολιτική πίεση χρειάζεται μέσω ερωτήσεων στη βουλή από κάποιους βουλευτές που θα το δουν ως προσέλκυση ψήφων βασικά.

Και φυσικά, όσοι εισάγαμε αυτοκίνητα από το εξωτερικό με καθεστώς ιστορικού οχήματος και δεν μπορούμε να αντέξουμε το κόστος του εκτελωνισμού, καληνύχτα....

Κουράγιο ξέρω τι είναι να βλέπεις το αυτοκίνητο που γουστάρεις στο σπίτι και να μην μπορείς να το κυκλοφορείς.
Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα αλλάξει η ρύθμιση,
Για όσους μπορούμε να βάλουμε πινακίδες η λύση είναι μόνο η κυκλοφορία για μερικούς μήνες με την τμηματική καταβολή των τελών, πλέον εκεί προσανατολίζομαι εγώ αφού το όνειρο μου σε 2 χρόνια να έβαζα ιστορικές πινακίδες έσβησε.
Μια προσπάθεια ακύρωσης της ΚΥΑ δικαστικά με μια αίτηση ακυρώσεως από ένα σύλλογο καταλαβαίνω ως νομικός ότι έχει κάποιες μικρές πιθανότητες να τελεσφορήσει, θίγονται κάποιες αρχές όπως της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης αλλά ακόμα και να γινόταν δεκτή η αίτηση η απόφαση θα εκδοθεί σε 3-4 χρόνια οπότε δεν αποτελεί άμεση λύση.
Πολιτική πίεση χρειάζεται μέσω ερωτήσεων στη βουλή από κάποιους βουλευτές που θα το δουν ως προσέλκυση ψήφων βασικά.
Νίκο δεν είναι δυνατόν μονοκοντυλιά να αφανίσει ο οποιoσδήποτε τη χαρά και την περιουσία τόσον ανθρώπων.
Δεν μπορεί να μην υπάρξει αλλαγή. Θίγονται και πολλά από τα σκουλίκια που πολιτεύονται και έχουν ιστορικά οχήματα.
Υπάρχουν τόσες λέσχες που αριθμούν χιλιάδες μέλη συνολικά. Απλά δεν ειναι δυνατόν να μείνει έτσι. Μεταφορά με τρέιλερ απογορευεται στο ελλάντα άσε που και αυτό δεν είναι λύση, δηλαδή τι γινεται, βάζουμε όλοι κρατικές πινακίδες ή τα πετάμε?

Last edited:
Φίλτατε, αν το κριτήριο στην όποια απόφαση ήταν ότι καταστρέφεται η ζωή και η περιουσία κάποιων ανθρώπων σίγουρα θα είχαμε δει άλλες αποφάσεις σε πολλά θέματα.
Έχουνε μυριστεί χρήμα και το κάνουν ως εισπρακτικό μέσο, δεν παίρνονται τέτοιες αποφάσεις χωρίς να ξέρουν τι κάνουν .. δεν ξυπνάει κάποιος και βγάζει μια απόφαση υπάρχουν σύμβουλοι οι οποίοι το έχουν προτείνει και θα ξέρουν πολύ καλά τι θέλουν να πετύχουν μ' αυτό το μέτρο.
Όποιος έχει γνωριμίες ας πιέσει.. κανονικά πρέπει να σπάσουν τα τηλέφωνα στο υπουργείο από Δευτέρα να σταλούν επιστολές και διαμαρτυρίες ο Υπουργός ενημερώνεται να είστε σίγουροι.

To πρόβλημα είναι ακόμα μεγαλύτερο με όσα έχουν εισαχθεί και εκτελωνιστεί ως ιστορικά, καθώς ο πλήρης ο εκτελωνισμός τους χρειάζεται έως και 10.000 κατά περίπτωση. Υπάρχουν και τα διαγραμμένα που ουσιαστικά αχρηστεύονται.

Πάντως, με αυτήν την ρύθμιση το κλασικό αυτοκίνητο γίνεται ακόμα πιο ταξικό σπορ, αφού πλέον οι περισσότεροι δεν θα μπορούν να κινούν ούτε περιστασιακά το ιστορικό τους, ενώ αυτοί που έχουν μεγάλη οικονομική άνεση, μπορούν έτσι κι αλλιώς να ΄τα έχουν με κανονικές πινακίδες...

Last edited:
Γιατι εχω την εντυπωση οτι θα ξεκινησει εμφυλιος... Κυριοι κρατηθειτε εν αναμονη εξελιξεων εντος της εβδομαδας. Μας επιασαν ολους στον υπνο, πιστευω τα σωματεια θα δρασουν απο Δευτερα.
Κριμα γιατι ειχα κ εγω την ελπιδα για 2 αμαξια μου...που απο οτι φαινεται θα μεινουν στο 'ραφι'

Last edited:
....ohhh my god...tora diavasa to ti pesotane me tis OI pinakides...
Ichate afto to pronomio...aksiosilefto, emis edo plironoume ta analaoga teli kikloforias gia ta istorika mas 100%...ke epi pleon ena forologiko prostimo epidi ekpemboune pio pola ripi apo ala amaksia...
...ke apoti katalaba apo ta arthra...
...ke to kratos bebea alo tipota pou ithele...
Krima.

Επειδη ζουμε στη χωρα του παραλογου...φατε ιστορικά αμαξια

Τα συμπερασματα δικά σας...
Ο αλλος εχει κ σχαρα !!!ιστορική αραγε...??? Παει για μερογαματο???
Ας ανακλυθουν οσα δεν ειναι οντως ιστορικά κ ας δωθουν σε αυτά που ειναι πραγματικά...δεν ειναι δυνατον να την πληρωνουν παντα οι σωστοι επειδη καποιοι ειναι τρομπες! Δεν αγαπανε τα ιστορικα οχηματα σιγουρα κ δεν κανουν κατα συνεπεια κ τη σωστη χρηση! ελεος...

Last edited:
Θα θελα κι εγω να γραψω μερικα πραγματακια στο παρων νημα.

Ξεκαθαρα και για εμενα ,το μετρο ειναι φοροεισπρακτικο. Θεωρω επισης οτι δε θα επικρατησει με αυτο τον τροπο στην τελικη του μορφη. Ακομα και αν μεινει ετσι για ενα χρονικο διαστημα, θεωρω οτι θα τροποποιηθει, χωρις ομως να μην υπαρχει μια επιβαρυνση οποιασδηποτε μορφης στο τελος. Πολυ απλα δε μπορει να μεινει ετσι γιατι υπαρχουν επαγγελματιες του χωρου που πληττωναι με πολλους τροπους. Πρωτον πρωτον μαντραδες που ασχολουνται με τα ιστορικα. Εχουν ενα στοκ αυτη τη στιγμη που χανει μεταπωλητικη αξια κτλπ. Γενικα υπαρχει κοσμος με ''δυναμη'' το χωρο που μεσω της λεσχης του ή και χωρις θα πιεσει. Θεωρω επισης οτι θα πρεπει να υπαρξει ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ αντιδραση των ΦΙΛΠΑ,ΕΛΠΑ,ΕΟΟΕ με κοινη ανακοινωση και ενεργειες νομικου περιεχομενου.

Θεωρω επισης οτι υπαρχει ΠΡΟΦΑΝΗΣ ευθυνη των λεσχων που εχει αφησει εως τωρα απροστατευτο το μεσο μελος του απο τις πραξεις κατοχων που θελησαν να κυκλοφορουν τα ιστορικα ως καθημερινα τους... Αντι να παρει πισω ιστορικες κατοχων που δε σεβονται τα προνομια των ιστορικων λειτουργουσαν σα μαγαζακια εισπρακτορες... Εδω υπαρχει κοσμος που εμφανιζοταν ακομα με τις ΦΙΛΠΑ παλαιου τυπου. Ενω ειναι απεριγραπτα ορισμενα αυτοκινητα τα οποια επαιρναν ιστορικες. ντριφταδικα, αμαξια ετοιμα για πρεσσα απο κατασταση κτλπ... Αδυνατω επισης να πιστεψω οτι οι λεσχες δεν εχουν δεχτει καταγγελιες για συγκεκριμενους που εγραφαν 10.000km με ιστορικα ανα ετος και δεν εκαναν τιποτα...

Επισης μη ξεχναμε οτι οι κατοχοι ιστορικων ειναι και υποψηφια ψηφαλακια για καθε κυβερνηση και σ αυτο το τοπο αυτο ενδιεφερε τη καθε κυβερνηση στο τελος... Ολα θεμα χειρισμου ειναι απο τις λεσχες απο εδω και περα και ποσος ντορος θα γινει...

Επισης για πολλοστη φορα ως ελεγχτικος μηχανισμος, αδυνατει το κρατος να βρει τη ριζα στο προβλημα και απλα παιρνει μια αποφαση διχως να εξετασει ποιο ειναι το πραγματικο προβλημα. Γιατι το πραγματικο και προκλητικο προβλημα ειναι οι ανω καραγκιοζιδες που δημοσιευσε και ο Μπατιστα. Δε νομιζω να πειραξε κανεναν ,εκτος απο πραγματικα αδαεις, το να δει μια Κυριακη ενα ιστορικο στο δρομο. Το να βλεπεις ομως το ιδιο ιστορικο στο ιδιο δρομολογιο καθε μερα ή να το εχει μετατρεψει σε επαγγελματικο ειναι προκλητικο. Οπως και προκλητικο για εμενα ηταν να βλεπεις χρεπια με ιστορικες. Η φαση ειναι οτι ακριβως εγινε με τ ανασφαλιστα και με τα ραβασακια που σταλθηκαν ακομα και προς αυτους που εχουν τ αμαξια τους σε προσωρινη ακινησια... Αντι δηλαδη να βρει αυτους που ειναι οντως ανασφαλιστοι, πεταξε ενα φιλτρο σ ενα εξελοφυλλο και απεστειλε ραβασακια. ΖΩΑ.

Top Bottom