Μια αιτιολογημένη ψήφος για μεγάλο Citroen

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
Αν θυμάμαι καλά είχα δει φωτογραφίες του συγκεκριμένου από επισκευές στο πλαίσιο από το πίσω τζάμι, και κάτω από το βινύλιο.
Από κάτω δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο, αλλά αν το αυτοκίνητο ήταν όλα τα χρόνια στην Αθήνα, δεν νομίζω να έχει κάτι σοβαρό.
Επίσης, οι πρώτες Prestige με χαμηλή οροφή δεν είναι πιο σπάνιες;
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ναι είναι οι πιο σπάνιες. Και οι πιο συλλεκτικές . 20 μήνες βγήκαν μόνο. Και οι μόνες με καρμπιρατέρ

Όμως είναι και οι πιο ευάλωτες στη σκουριά. Από το 78 και μετά είναι πολύ πιο ανθεκτικές.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Δημήτρη πάρε μια XM να μας κάνεις και βόλτες
 

dap

Member
Εγγραφή
26 Οκτωβρίου 2020
Μηνύματα
309
Reaction score
884
Πόντοι
337
Age
56
H XM θα αργήσει, όταν μπορέσω, άμα μπορέσω. Βόλτες θα κάνουμε με το κίτρινο "αυτοκίνητο για αρχόντους". Το εννοούσα όταν στο είπα.... Ο άρχοντας είναι στην καρδιά, όχι στα λεφτά.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Και στα λεφτά. Ένα 2cv πλέον κοστίζει πολύ περισσότερο από μια ΧΜ
Λίγες μέρες πριν ήρθαν και απήλθαν δύο πολύ φθηνά στο καρ , τα ακριβά είναι εκεί για χρόνια...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Και στα λεφτά. Ένα 2cv πλέον κοστίζει πολύ περισσότερο από μια ΧΜ
Ο @citrobella μου είπε πριν λίγες μέρες πως ένα καλό 2cv κοστίζει στην Αυστρία 10,000+€
Με αυτά τα χρήματα αγοράζει κάποιος ίσως και 3 ΧΜ:blink:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Ο @citrobella μου είπε πριν λίγες μέρες πως ένα καλό 2cv κοστίζει στην Αυστρία 10,000+€
Με αυτά τα χρήματα αγοράζει κάποιος ίσως και 3 ΧΜ:blink:
Αντε ρε ...
Ο citobella δεν ξερει ...εκτος οτι μενει στην Αυστρια ... εκει ειναι ολα ακριβα ..
Φτηνα μονο στην Ελλαδα ..:hypno::lol:
Αληθεια μηπως μπορεις να με βοηθησεις ..
Πες λεω πες βρισκω καποια χρηματα και αγοραζω ενα 2cv με 800 αντε 2κ και θελω να το φτιαξω οπως στις φωτογραφιες ποσα θελω ..
Βοηθα ρε @Pierre Boulanger ειμαι σε απελπισια. .

Α και νομιζω πως στο ελληνικο car σημερα οτι αkrivo δεν ειναι σωστο.. και απεχει ..πολυ ..για αυτο και καθονται ...

Αρα φιλε μου Αποστολε βοηθα απελπισμενο ανθρωπο ....απο πολλα,..

Ciao ...
 
Last edited:

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Αντε ρε ...
Ο citobella δεν ξερει ...εκτος οτι μενει στην Αυστρια ... εκει ειναι ολα ακριβα ..
Φτηνα μονο στην Ελλαδα ..:hypno::lol:
Αληθεια μηπως μπορεις να με βοηθησεις ..
Πες λεω πες βρισκω καποια χρηματα και αγοραζω ενα 2cv με 800 αντε 2κ και θελω να το φτιαξω οπως στις φωτογραφιες ποσα θελω ..
Βοηθα ρε @Pierre Boulanger ειμαι σε απελπισια. .

Α και νομιζω πως στο ελληνικο car σημερα οτι αkrivo δεν ειναι σωστο.. και απεχει ..πολυ ..για αυτο και καθονται ...

Αρα φιλε μου Αποστολε βοηθα απελπισμενο ανθρωπο ....απο πολλα,..

Ciao ...
Τρεις - τέσσερις φορές το χρόνο έχει χρεπια με χαρτιά μέχρι χιλιάρικο.
Παίρνεις 2cv ένα Σασσι , ότι πατώματα θέλει , πας σε μια μάντρα και βγάζεις από φούρνο μικροκυμάτων τον μετασχηματιστή και κατασκευάζεις μια ηλεκτροποντα. Μετά πας στο γερμανικό σούπερ παίρνεις ένα πιστόλι βαφής με μπαταρία , γυαλοχαρτα και αλοιφή από τα τζαμπο.καμιά 4-5 χιλιάρικα με προσωπική δουλειά.
Μπορεί να λέω βλακείες δεν είναι πρώτη φορά αλλά αυτό ήταν το σχέδιο μου
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Τρεις - τέσσερις φορές το χρόνο έχει χρεπια με χαρτιά μέχρι χιλιάρικο.
Παίρνεις 2cv ένα Σασσι , ότι πατώματα θέλει , πας σε μια μάντρα και βγάζεις από φούρνο μικροκυμάτων τον μετασχηματιστή και κατασκευάζεις μια ηλεκτροποντα. Μετά πας στο γερμανικό σούπερ παίρνεις ένα πιστόλι βαφής με μπαταρία , γυαλοχαρτα και αλοιφή από τα τζαμπο.καμιά 4-5 χιλιάρικα με προσωπική δουλειά.
Μπορεί να λέω βλακείες δεν είναι πρώτη φορά αλλά αυτό ήταν το σχέδιο μου
Λυπάμαι πολύ αλλά ούτε κάν....Ενα κουβουκλίο δεν είναι μόνο τα πατώματα αν θέλεις να λέγεται κουβούκλιο το οποίο δεν χρειαστεί τίποτα για τα επόμενα 20 + χρόνια ... Υπάρχουν πολλά κρυφά μέρη πού κρύβουν μαργαριτάρια... Υπάρχει επίσης το σύστημα φρένων, ανάρτησης, μετάδοση κίνησης καί τέλος ο κινητήρας...Με 4-5 χιλιάρικα παίρνεις μόνο τα εντελώς βασικά..( όλα τα ρουλεμάν και οι τσιμουχες τού να φανταστείς κοστίζουν περίπου 400 ευρώ) Τα χρεπια με ενα χιλιάρικο θέλουν τουλάχιστον άλλα 10κ αν θέλεις να λέγεται πραγματικά αξιόπιστο- πρότυπο αυτοκίνητο... Μπορείς φυσικά να κάνεις μόνο τσαπατσουλιες καί να κρύψεις την αλήθεια από τον εαυτό σου.Στα λέω αυτά φρέσκα από το 2cv πού ανακατσκευαζω αυτή την στιγμή...
( Επίσης να ξέρεις με ηλεκτροποντα κόλλας μόνο καινούργιες λαμαρίνες σε άριστη κατάσταση καί όχι πχ σάπιο μαρσπιε με καινούργια πατώματα, εκεί θέλεις MiG η εναν καλό τσιμπίδα να κολλήσει με ΜΜΑ...Στα λέω από πρακτική πλευρά καί όχι από θεωρητική).
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Λυπάμαι πολύ αλλά ούτε κάν....Ενα κουβουκλίο δεν είναι μόνο τα πατώματα αν θέλεις να λέγεται κουβούκλιο το οποίο δεν χρειαστεί τίποτα για τα επόμενα 20 + χρόνια ... Υπάρχουν πολλά κρυφά μέρη πού κρύβουν μαργαριτάρια... Υπάρχει επίσης το σύστημα φρένων, ανάρτησης, μετάδοση κίνησης καί τέλος ο κινητήρας...Με 4-5 χιλιάρικα παίρνεις μόνο τα εντελώς βασικά..( όλα τα ρουλεμάν και οι τσιμουχες τού να φανταστείς κοστίζουν περίπου 400 ευρώ) Τα χρεπια με ενα χιλιάρικο θέλουν τουλάχιστον άλλα 10κ αν θέλεις να λέγεται πραγματικά αξιόπιστο- πρότυπο αυτοκίνητο... Μπορείς φυσικά να κάνεις μόνο τσαπατσουλιες καί να κρύψεις την αλήθεια από τον εαυτό σου.Στα λέω αυτά φρέσκα από το 2cv πού ανακατσκευαζω αυτή την στιγμή...
( Επίσης να ξέρεις με ηλεκτροποντα κόλλας μόνο καινούργιες λαμαρίνες σε άριστη κατάσταση καί όχι πχ σάπιο μαρσπιε με καινούργια πατώματα, εκεί θέλεις MiG η εναν καλό τσιμπίδα να κολλήσει με ΜΜΑ...Στα λέω από πρακτική πλευρά καί όχι από θεωρητική).
Κωστη επιασε κρυο επανω η ακομα ζεστη ... :X:lol:

Μου εκοψες την φορα ... νομιζα ηταν ευκολο .. κριμα ...:X:(:cool:
...
Βρηκα ενα ποδηλατο τωρα ..λεω να το φτιαξω και να αφησω για αργοτερα
Ευχαριστω :citroen:


@KostasX το Χοντα το τελειωσες ?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Κωστη επιασε κρυο επανω η ακομα ζεστη ... :X:lol:

Μου εκοψες την φορα ... νομιζα ηταν ευκολο .. κριμα ...:X:(:cool:
...
Βρηκα ενα ποδηλατο τωρα ..λεω να το φτιαξω και να αφησω για αργοτερα
Ευχαριστω :citroen:


@KostasX το Χοντα το τελειωσες ?
Πιάσανε τα κρύα φίλε Κρονε άλλα κρατάει ακόμη ο καιρός για δουλειές cool5..
Το Honda μετά από τόσο ψάξιμο σε ανταλλακτικά το τελείωσα....( Πρώτη καί τελευταία φορά με το συγκεκριμένο μοντέλο:wacko:).....
Υ.Γ ...Ελπίζω να έχεις στοκαρει παστες..:lol::X
 
Top Bottom