Κουκούλα Κάλυμμα για 2cv

RED2CV

Member
Reaction score
4
Πόντοι
272
Επειδή το αμαξάκι μου το παρκάρω σε εξωτερικό χώρο και έχω διαπιστώσει φθορές από βροχές, ήλιο κλπ ψάχνω να αγοράσω κουκούλα κάλυμμα για όλο το αμάξι. Οι τιμές που έχω βρει είναι 100-150€ για τις αδιάβροχες (θερμοκολημένες ραφές κλπ). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για την επιλογή, τι πρέπει να προσέξω ή άν έχει να προτείνει κάποια συγκεκριμένη ;

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
προσωπικη μου αποψη ειναι πως οι κουκουλες κανουν κακο στο αυτοκινητο διοτι και αδιαβροχη να ειναι παγιδευται η υγρασια, η οποια μπαινει απο κατω! το καλυτερο ειναι μετα την βροχη να στεγνωσει αμεσως το αυτοκινητο απο τον ηλιο! προσωπικη μου αποψη παντα!

RED2CV

Member
Reaction score
4
Πόντοι
272
tryphon ευχαιρίστώ για την απάντηση, να συμπληρώσω μόνο ότι το αυτοκίνητο το κινώ σχεδόν καθημερινά 8-10.000 χλμ το χρόνο, οπότε η υγρασία πιστεύω ότι δεν θα εγκλωβίζεται όπως στη μόνιμη στάθμευση. Ουσιαστικά τη θέλω για τα βροχερά βράδια και τους μεγάλους καύσωνες του καλοκαιριού που ουσιαστικά μετακινούμε με 2κυκλο. Αραγε μια απλή των 50€ μήπως τελικά κάνει μια χαρά τη δουλειά της, αντί των αδιάβροχων της υπερδιπλάσιας αξίας ;

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Καλησπερα
Δες εδώ κάποια πράγματα που είχαμε πει...

http://my2cv.gr/forum/threads/Κουκούλα-για-2cv.1429/

Αυτη που εχω βάλει σε αυτο το τοπικ..είναι πολύ καλή σχετικά ελαφριά το νερό δεν περνά από μέσα και είναι λίγο κάτω από 100 ευρώ φτάνοντας χαμηλά στις ζάντες..
Μέτα από 2 χρονιά θέλεις άλλη για να κάνεις δουλειά... και οι πολύ φθηνές δεν κάνουν κρατούν την υγρασία επάνω στο αυτοκίνητο μουσκεύουν και το νερό περνά από κάτω...
Ζημιά θα κάνεις με μια τέτοια..

Μετα με παραπάνω χρήματα έχεις αυτο...

https://www.carcoon.com/carcoon-airflow-systems/carcoon-double-skin-outdoor

και πας σε άλλο επίπεδο..

Εαν τωρα το έχεις έξω καλό είναι μετά απο βροχές και ότι άλλο να το πλένεις και να το στεγνώνεις..
Αυτά ..και καλό απόγευμα..

Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.523
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα Αλέξανδρε.
Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη. Το χειμώνα δε θα έβαζα με τίποτα κουκούλα ειδικά στο 2cv. Βέβαια το γεγονός ότι το κινείς τόσο πολύ μειώνει στο ελάχιστο τους κινδύνους της υγρασίας. Το καλοκαίρι που και το αυτοκίνητο γενικά αλλά και η κουκούλα ειδικότερα ταλαιπωρούνται ιδιαίτερα, κάνεις τη δουλειά σου και με μια των 100 ευρώ.

Αυτή μαζί με την αποστολή παει στα 200 ευρώ περίπου..

traffic

Member
Reaction score
4.603
Πόντοι
777
Περιοχή
Σαχάρα
Ε όχι και παλιόγερος ο παλιόγερος....!!159€ είναι πολλά για τον δρομο......

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Aυτη ειναι πολύ καλή και δοκιμασμένη..

http://eshop.carner.gr/koykoyla-aytokinitou-guard-1114004

Και δεν δίνεις 100+...

@traffic αυτη που έβαλες είναι για εσωτερικό χώρο και έξω μόνο στον ήλιο..
Όταν βρέξει κάνεις ξεπατη κατουρα το αμαξάκι ...αγαπητέ μου φίλε..:citrolove::citroen:

RED2CV

Member
Reaction score
4
Πόντοι
272
Σας ευχαριστω ολους. Θα εξετασω την προταση του visachrono κ του ελληνα κατασκευαστη απο παλαιοτερο θεμα. Οσο μπορω προσπαθω ν αγοραζω απο ελληνικες επιχειρησεις.

RED2CV

Member
Reaction score
4
Πόντοι
272
Λοιπόν ο κατασκευαστής τις χρεώνει 110-130€ και έχει πατρόν του 2CV.
Θα κινηθώ με την Guard (χωρίς πατρόν unisex !! δηλαδή) και αναρρωτιέμαι για τη διάσταση, πρέπει να είναι ακριβώς το μήκος του αυτοκινήτου ή μεγαλύτερη ;
Εχει S 380, M 4.14 L 4.32.
Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη από το μήκος του αυτοκινήτου αλλά σε 2 μαγαζιά μου είπανε ότι πρέπει να είναι ακριβώς στα μέτρα του αμαξιού για να εφαρμόζει καλύτερα !

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.523
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Λοιπόν ο κατασκευαστής τις χρεώνει 110-130€ και έχει πατρόν του 2CV.
Θα κινηθώ με την Guard (χωρίς πατρόν unisex !! δηλαδή) και αναρρωτιέμαι για τη διάσταση, πρέπει να είναι ακριβώς το μήκος του αυτοκινήτου ή μεγαλύτερη ;
Εχει S 380, M 4.14 L 4.32.
Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη από το μήκος του αυτοκινήτου αλλά σε 2 μαγαζιά μου είπανε ότι πρέπει να είναι ακριβώς στα μέτρα του αμαξιού για να εφαρμόζει καλύτερα !
Εαν θυμάμαι καλά s εχω πάρει.. και εφαρμόζει μια χαρά και φτάνει και μέχρι κάτω στις ζάντες στα πλαϊνά..

RED2CV

Member
Reaction score
4
Πόντοι
272

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Αντίστοιχη ποιότητα έχει στο prakticer με 50 κάτι ευρώ..
Ελαφριά κατασκευή μαζεύει χαμηλής έντασης βροχή αλλά όχι κάτι σπουδαιο
Χρησιμοποιώ τέτοια σε 2 αμάξια μόνο που τα έχω στο γκαράζ..
Δες την πρόταση που είπα.
Τίμια πρόταση και νερό δεν περνά μέσα..
Φυσικά πρέπει ανά 2 χρόνια να αλλάζεις..
Καλό βραδυ

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.523
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Top Bottom