Κιβώτιο ταχυτήτων...Σασμάν

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ωραιος......!!!!! κωστη
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει όσο πιο αναλυτικά γίνεται τη λειτουργια του Embrayage centrifuge;;;
Από όσο κατάλαβα βοηθούσε στα κυκλοφοριακά προβλήματα...
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
To AZ pou echo in eksoplismeno me afto to embrayge centrifuge...
Stin poli sto mbotiliarisma basoume 2 ke afinoume to pedal tou embrayage...molis patisoume gasi to amaksi ksekina....sto stamatima den chriasete na patisoume ton sinplekti...ine san michanaki Piaggio diladi...
Otan alasoume tachitites en kinisi ine san kanoniko kibotio...
I litourgia ine poli apli...anebasontas strofes o diskos embrayas logo tis figokendro dinamis piesete sto plato...logo tis kataskevis ke epidi iparchoune mikra baridakia...
Tha psakso na bro foto...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
To AZ pou echo in eksoplismeno me afto to embrayge centrifuge...
Stin poli sto mbotiliarisma basoume 2 ke afinoume to pedal tou embrayage...molis patisoume gasi to amaksi ksekina....sto stamatima den chriasete na patisoume ton sinplekti...ine san michanaki Piaggio diladi...
Otan alasoume tachitites en kinisi ine san kanoniko kibotio...
I litourgia ine poli apli...anebasontas strofes o diskos embrayas logo tis figokendro dinamis piesete sto plato...logo tis kataskevis ke epidi iparchoune mikra baridakia...
Tha psakso na bro foto...
Ευχαριστώ πολύ! Πολύ καλή ανάλυση!
 

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
Είναι γνωστό το πρόβλημα και έχει παρουσιαστεί σε πολλά σασμαν…
το γνωρίζει και η ιδία η μαμά Citroen, που κατά την γραμμή συναρμολόγησης, οι εργάτες
πολλές φορές ,δεν βιδώνανε καλά το παξιμάδι, με αποτέλεσμα πολλές φορές να ξεβιδωνόταν (Αν λοιπόν σας τύχει ποτέ κάτι τέτοιο :X κούφια η ώρα... δεν είναι ανάγκη να αλλάξετε ολόκληρο το σασμαν διότι μπορεί να επισκευαστεί) :D

Πιο κάτω σας επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες...

το παξιμάδι του σασμάν που έχει ξεβιδωθεί... :sorry:


και εδώ πλέον βιδωμένο :)


για να μην ξεβιδωθεί ποτέ ξανά…
προμηθευτείτε ένα σφυρί και ένα μεγάλο κατσαβίδι, έπειτα βαρέστε δυνατά!!! πάνω στο παξιμάδι και στο σπείρωμα ώστε να ‘σφραγιστεί’ μια και καλή… :p :p :p
Δλδ η πιθανότερη αιτία σε κολλημένη ταχύτητα στο κιβώτιο είναι αυτή ; Όταν πατάς συμπλέκτη ελευθερώνεται πάντως η κίνηση... Όχι η ταχύτητα ... Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω βγάζεις το καπάκι σφίγγεις βίδα κουμπώνεις και λογικά λειτουργεί κανονικά ???
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τρομερό ποστ Μπατίστα και μου ειχε ξεφυγει. Για κάτι τέτοια γουστάρω τη παρέα αυτή.
 

Sotos77

Member
Εγγραφή
18 Απριλίου 2020
Μηνύματα
144
Reaction score
172
Πόντοι
287
Age
46
Δλδ η πιθανότερη αιτία σε κολλημένη ταχύτητα στο κιβώτιο είναι αυτή ; Όταν πατάς συμπλέκτη ελευθερώνεται πάντως η κίνηση... Όχι η ταχύτητα ... Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω βγάζεις το καπάκι σφίγγεις βίδα κουμπώνεις και λογικά λειτουργεί κανονικά ???
Κομπλερ είναι. Όχι γρανάζι!!
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχει έρθει η ώρα να κάνω ένα καλό service στο κιβώτιο ταχυτήτων του 2cv μου, ήθελα να με βοηθήσετε. Τι θα προτείνατε να αλλάξω προληπτικά και επίσης αν μπορούσε κάποιος να μου πει πόσα ρουλεμάν έχει το κιβώτιο ταχυτήτων ενός 2cv6 με δισκόφρενα.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχει έρθει η ώρα να κάνω ένα καλό service στο κιβώτιο ταχυτήτων του 2cv μου, ήθελα να με βοηθήσετε. Τι θα προτείνατε να αλλάξω προληπτικά και επίσης αν μπορούσε κάποιος να μου πει πόσα ρουλεμάν έχει το κιβώτιο ταχυτήτων ενός 2cv6 με δισκόφρενα.
Καλησπέρα φίλε!!!!
Γιατί ήρθε η ώρα να κάνεις Service στο κιβώτιο?Σου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα? Η φτωχή συμβουλή μου είναι εαν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μην αλλάζεις τίποτα διότι το ανταλλακτικό πού θα βάλεις δυστυχώς θα είναι υποδεεστερο σε ποιότητα απο ότι αυτό που φοράει. Αναφέρομαι πάντα σε κομμάτια του κιβωτίου.
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Καλησπέρα φίλε!!!!
Γιατί ήρθε η ώρα να κάνεις Service στο κιβώτιο?Σου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα? Η φτωχή συμβουλή μου είναι εαν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μην αλλάζεις τίποτα διότι το ανταλλακτικό πού θα βάλεις δυστυχώς θα είναι υποδεεστερο σε ποιότητα απο ότι αυτό που φοράει. Αναφέρομαι πάντα σε κομμάτια του κιβωτίου.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι ότι μετά από 40 χρόνια χρήσης και εφόσον το κιβώτιο θα ανοιχτεί για επισκευή συγχρονιστή, να γίνει αντικατάσταση και των ρουλεμάν. Σκέφτομαι να παραγγείλω από τον Franzose καλής ποιότητας ρουλεμάν, SKF και γενικά με δείκτη 2 που σημαίνει καλή ποιότητα.
Γνωρίζεις πόσα ρουλεμάν έχει το κιβώτιο; Απ'όσο γνωρίζω έχει δύο κύρια ρουλεμάν, το ένα κάτω από το άλλο στη μια πλευρά. Έχει κάποιο και στην άλλη πλευρά; Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται αλλά δεν καταλήγω σε ασφαλές συμπέρασμα.
 
Last edited:

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι ότι μετά από 40 χρόνια χρήσης και εφόσον το κιβώτιο θα ανοιχτεί για επισκευή συγχρονιστή, να γίνει αντικατάσταση και των ρουλεμάν. Σκέφτομαι να παραγγείλω από τον Franzose καλής ποιότητας ρουλεμάν, SKF και γενικά με δείκτη 2 που σημαίνει καλή ποιότητα.
Γνωρίζεις πόσα ρουλεμάν έχει το κιβώτιο; Απ'όσο γνωρίζω έχει δύο κύρια ρουλεμάν, το ένα κάτω από το άλλο στη μια πλευρά. Έχει κάποιο και στην άλλη πλευρά; Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται αλλά δεν καταλήγω σε ασφαλές συμπέρασμα.
Νομίζω το βρήκα: Search by picture • Gearbox shafts • Burton 2CV Parts
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Η άποψη μου ειναι να φτιάξεις το συγχρονιζε και μη πειράζεις κάτι άλλο. Έχει πέσει η ποιότητα κατακόρυφα στα πάντα εκτός OEM εδώ και δύο χρόνια.. καλά καλά δε ξέρεις τι αγοράζεις πλέον ακόμα και σε επώνυμα...συσκευαστήρια πλέον...
Να σου δώσω ένα παράδειγμα.. ακούω συνέχεια κακά λόγια για τις εξαιρετικής φήμης δισκοπλακες zimmerman.. άλλο, ποιοτικό σωληνάκι βενζίνης με το ζόρι πια...
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Και εγώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω... Τελικά σκέφτομαι να μου πουν οι μηχανικοί σε τι κατάσταση βλέπουν τα ρουλεμάν του κιβωτίου όταν ανοιχτεί και να αλλάξω κάποιο αν δεν είναι καλό.
Από Burton έχει παραγγείλει κάποιος; Γνωρίζετε κάτι για την ποιότητα των ανταλλακτικών του;
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Και εγώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω... Τελικά σκέφτομαι να μου πουν οι μηχανικοί σε τι κατάσταση βλέπουν τα ρουλεμάν του κιβωτίου όταν ανοιχτεί και να αλλάξω κάποιο αν δεν είναι καλό.
Από Burton έχει παραγγείλει κάποιος; Γνωρίζετε κάτι για την ποιότητα των ανταλλακτικών του;
Εχεις καποιους θορυβους η σου πεταει καποια ταχυτητα ?

Εαν οχι αλλαξε βαλβολινες ... μετα απο 500χλμ ξαναλλαξε ... και αστο στην ησυχια του ..


Burton πολυ καλος σε μηχανικα .
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Θορύβους δεν είχα αλλά κάποιες φορές με σταματημένο και σβηστό το αυτοκίνητο δεν έβγαινε η 2η. Επίσης, υπήρχε το γρατσούνισμα από 2η σε 3η που για να λυθεί αγόρασα συγχρονιστή (μεταχειρισμένο αλλά σε καλή κατάσταση υποτίθεται). Θα φανεί όταν αλλαχτεί...
Γνωρίζει κάποιος αν επισκευάζεται ένας συγχρονιστής που 'γρατζουνάει'; Έχω δει κάποια βίντεο στο YouTube αλλά θέλει καλή γνώση του αντικειμένου... Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει μάστορας στην Ελλάδα που μπορεί να αναλάβει αυτή την επισκευή;
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Ενας Μαστορας που γνωριζει τα 2cv κοινως εχει φτιαξει αρκετα στην ζωη του ...

Μια ακομα λυση να βρεις ενα μτχ σαζμαν και να το βαλεις επανω ..
 
Top Bottom