Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.328
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
ΕΛΒΕΤΙΑ ΤΟ 2023 ΒΙΑΖΕΣΑΙ!!.....ΟΜΩΣ ΦΕΤΟΣ 3-7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΟ ΤΟΡΟΥΝ ΤΗΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ CITROEN (ICCCR 2023)ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ ΘΑ ΠΑΩ!! 17th ICCCR,Torun, Poland 2022 | Facebook
Αναβολή για λόγους υγείας (οξεία Σιτροενίτιδα)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Φίλε δεν το ήξερα, ακούγεται τρελό Tour!! Πόσες μέρες υπολογίζεις το ταξίδι και με πόσες διανυκτερεύσεις? Στείλε πμ .... θέλω πάρα πολύ να το κανονίσω και να έρθω καί εγώ.
Καλως ηρθες πισω Κωστη ...

Το θεμα δεν ειναι το tour το θεμα ειναι η συναντηση ...
Οταν γυρισεις θελεις κανα χρονο ασπιρινες να συνελθεις ...
Παρε τηλ τον παππου @traffic να σου πει ..

Ciao ...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.421
Reaction score
16.751
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne

Το βάζω εδώ γιατί αφορά μοντέρνο αυτοκίνητο, αλλά η περιγραφή στην αγγελία αξίζει όλα τα λεφτά.


Αυτές οι 'ασχημουλες' c5 πρώτης γενιάς, πρέπει να ήταν από τις τελευταίες Σιτροέν που 'αγαπηθηκαν' στην Ελλάδα
 
Last edited:

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.328
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά

Το βάζω εδώ γιατί αφορά μοντέρνο αυτοκίνητο, αλλά η περιγραφή στην αγγελία αξίζει όλα τα λεφτά.


Αυτές οι 'ασχημουλες' c5 πρώτης γενιάς, πρέπει να ήταν από τις τελευταίες Σιτροέν που 'αγαπηθηκαν' στην Ελλάδα
Εμένα μου αρέσει πολύ ,ειδικά το γεγονός ότι είναι και λιμουζίνα και εργάτης
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.421
Reaction score
16.751
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Έχεις δίκιο. Είχε μια πολύ 'γαλλική' χρηστικοτητα.

Όπως τα Ρενό 20, 30, 25, σαφράν, η ΧΜ... Είχαν πάντα και την εργατική τους πλευρά. Ίσως λόγω 5ης πόρτας!
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.264
Reaction score
3.021
Πόντοι
777
Age
54
"Είχε μια πολύ 'γαλλική' χρηστικοτητα. " =

Αφού ΔΕΝ είναι:
Όμορφο
Αξιόπιστο
Φθηνό
Σπορ
Μουράτο
Οικονομικό

Mercedes

TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ:
Έχει χώρους και με βολεύει . :devil:
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.221
Πόντοι
777
Age
48

Το βάζω εδώ γιατί αφορά μοντέρνο αυτοκίνητο, αλλά η περιγραφή στην αγγελία αξίζει όλα τα λεφτά.


Αυτές οι 'ασχημουλες' c5 πρώτης γενιάς, πρέπει να ήταν από τις τελευταίες Σιτροέν που 'αγαπηθηκαν' στην Ελλάδα
Αν αυτό είναι μικρή αγγελία... Η μεγάλη πως θα είναι δηλαδή; Θα γράψει πεντάτομο έργο;
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.421
Reaction score
16.751
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Κοιτα να δεις που θα παρω γιαπωνεζο ψαγμενο ...

@traffic ...

Ασχετο σχετικο ...sorry ...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Αν αυτό είναι μικρή αγγελία... Η μεγάλη πως θα είναι δηλαδή; Θα γράψει πεντάτομο έργο;
και ομως ειναι μια τιμια αγγελεια ..αγγελεια που ο καθε μλκας θα παρει και θα πει την μλκια του ο ανθρωπος εχει τραβηξει καταπλκτικες φωτο και δειχνει τα παντα μια καλη αγγελεια ειναι το παν σε 3 πραγματα που εδωσα στο παρελθον ενας καλος φιλος που τωρα ασχολειτε με εμποριο οχηματων στην θεσαλονικη μου ειπε πολλες καθαρες φωτογραφιες καθαρο αμαξι μεσα εξω πληρη περιγραφη φωτο το ΚΤΕΟ και θα φυγει αμεσα.....ακουσα με προσοχη τις συμβουλες του και οτι ειχα για πουλημα εφυγε σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα σε φυσιολογικη τιμη
τωρα η τιμη ειναι λιγο καπως αλλα αντισταθμιζετε με το πληρες σερβιε και νεα ελαστικα που αμα τα βαλεις κατω αυτα ειναι ενα 1000 οποτε η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.264
Reaction score
3.021
Πόντοι
777
Age
54
Τα καπάκια στις ζάντες μοιάζουν ύποπτα με αυτά του 2CV.
Τriumph Ηerald είναι?
27147
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μοιαζουν αλλα δεν ειναι.. του 2cv εχουν ''ρωγα'' :heat::lol:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.152
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Συνεχίζοντας εδώ το θέμα σχετικά με τον προσδιορισμό ενός κλασσικού αυτοκινήτου, κάποιος θα έλεγε ότι η ηλικία και το στίγμα ενός αυτοκινήτου στην αυτοκίνηση το προσδιορίζουν ως κλασσικό. Ίσως κάποιος προσέθετε και τη σπανιότητά του.

Όμως, έχουμε παλιά αυτοκίνητα που άφησαν το στίγμα τους στην αυτοκίνηση, αλλά δεν απέκτησαν ποτέ το στάτους ενός κλασσικού αυτοκινήτου και αυτό το ζήσαμε πάρα πολύ με τις αγαπημένες μας Citroen. Ούτε, νομίζω, θα φτάσουν ποτέ σε δυσθεώρητα ύψη οι τιμές των παλαιών Citroen, με εξαίρεση κάποιες ειδικές εκδόσεις, όπως το 2cv Sahara και η DS cabriolet. Οι SM παρακολουθώ έχουν φτάσει εδώ και χρόνια ένα "πλατώ" στα 30-50000 ευρώ, τα καλύτερα δείγματα μάλιστα των SM. Οι ισχυρότερες και τελευταίες DS κάπως πλησιάζουν κάπου εκεί κοντά, με τις CX, ακόμα και τις υπερσπάνιες Prestige να μην πλησιάζουν καν. Τις οποίες CX και DS κάποτε τις πετούσαν και έπρεπε να περάσουν πολλά χρόνια για να αποκτήσουν αξία "κλασσικού". Κάτι γίνεται τώρα και με τις υπόλοιπες υδροπνευματικές, από BX, XM, έως Xantia... Αλλά πόσο θα πάνε? Και όμως, όσο προσιτές και εάν παραμείνουν, μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το στίγμα τους στην αυτοκίνηση?

Τι εννοούμε "στίγμα" στην αυτοκίνηση? Σχέδιο, μηχανικά μέρη, οδική συμπεριφορά, σπανιότητα. Βλέπουμε πανέμορφα, ή ξεχωριστά υπεραυτοκίνητα με απίστευτα δυνατούς κινητήρες που είναι απαίσια στην οδήγηση (π.χ. Miura, E-type), αλλά πανάκριβα. Βλέπουμε επίσης αυτοκίνητα που παρήχθησαν σε πολύ μεγάλους αριθμούς (π.χ. E-type, κάπου 100,000 όλες μαζί), αλλά η τιμή τους δε δικαιολογεί μία τόσο "μαζική" παραγωγή. Βλέπουμε επίσης αυτοκίνητα που άνοιξαν νέους δρόμους σε αυτό που ζητάμε όλοι, την οδηγική νιρβάνα, αλλά να παραμένουν σε συγκριτικά χαμηλές τιμές (μικρές και μεσαίες "Γαλλικές" βόμβες, Corvette 4ης γενιάς, Porsche 944-968, Jaguar XJS, κ.λ.π.).

Τι προσδιορίζει τελικά ένα αυτοκίνητο ως κλασσικό? Σε τελική ανάλυση, κατά τη γνώμη μου, μάλλον οι ορέξεις της αγοράς! Οι οποίες ίσως έχουν επηρρεαστεί από τη διαφήμιση για την οποία φρόντισε, ή φροντίζει ένας κατασκευαστής, ή ένα δίκτυο "καταφερτζήδων" εμπόρων κλασσικών αυτοκινήτων.

Μάλλον σε τελική ανάλυση σημασία έχει εάν για εμάς είναι ένα αυτοκίνητο κλασσικό, είτε είναι ένα Fiat 126, ένα Austin Allegro, ή μία Gullwing!
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.221
Πόντοι
777
Age
48
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.152
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Να και ένα κατά τη γνώμη μου ενδιαφέρον, από αυτοκινητιστικής - ιστορικής άποψης, άρθρο του newsauto. Θα σας πω ένα περιστατικό: πριν από έναν μήνα έστριψα από την Πειραιώς αριστερά για να μπω μέσα στα Πετράλωνα. Μόλις έστριψα, μπροστά μου ήταν μία τεθωρακισμένη Mercedes W126, ολόιδια με αυτήν του Ανδρέα Παπανδρέου που φαίνεται στο άρθρο, με πινακίδες ΙΟ. Μου έκανε εντύπωση η θωράκισή της, την τράβηξα φωτογραφία για να την ανεβάσω εδώ, αλλά δε βγήκε καλή η φωτογραφία και δεν την ανέβασα ποτέ. Λέτε να ήταν αυτή?!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Να και ένα κατά τη γνώμη μου ενδιαφέρον, από αυτοκινητιστικής - ιστορικής άποψης, άρθρο του newsauto. Θα σας πω ένα περιστατικό: πριν από έναν μήνα έστριψα από την Πειραιώς αριστερά για να μπω μέσα στα Πετράλωνα. Μόλις έστριψα, μπροστά μου ήταν μία τεθωρακισμένη Mercedes W126, ολόιδια με αυτήν του Ανδρέα Παπανδρέου που φαίνεται στο άρθρο, με πινακίδες ΙΟ. Μου έκανε εντύπωση η θωράκισή της, την τράβηξα φωτογραφία για να την ανεβάσω εδώ, αλλά δε βγήκε καλή η φωτογραφία και δεν την ανέβασα ποτέ. Λέτε να ήταν αυτή?!
Προφανως ενα απο τα αυτοκινητα που ειχε το ελληνικο κρατος και βγηκαν στον ΟΔΔΥ
 
Top Bottom