Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

traffic

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.466
Reaction score
6.101
Πόντοι
847
Περιοχή
Σαχάρα
23326

Χιονίζει σήμερα!
Χτισμένο στη δεκαετία του 30 στο πιο αγνό art deco style, το μεγάλο Citro ën garage στη rue de Marseille στη Λυών αναγράφεται στην απογραφή των Ιστορικών Μνημείων....
 
Last edited:

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
View attachment 23326
Χιονίζει σήμερα!
Χτισμένο στη δεκαετία του 30 στο πιο αγνό art deco style, το μεγάλο Citro ën garage στη rue de Marseille στη Λυών αναγράφεται στην απογραφή των Ιστορικών Μνημείων....
Και εμεις ρε παππουλη @traffic οταν επηγαμε εκει ...γιατι δεν το ειδαμε ....:dizzy::kill::X:(:(
 

traffic

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.466
Reaction score
6.101
Πόντοι
847
Περιοχή
Σαχάρα
Και εμεις ρε παππουλη @traffic οταν επηγαμε εκει ...γιατι δεν το ειδαμε ....:dizzy::kill::X:(:(
5 λεπτα απο το ξενοδοχειο που μεναμε.....ψαρακλες πριν 20 χρονια!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Για να παίρνουν μαθήματα η Citroen και οι υπόλοιπες εταιρείες με ιστορία, ο άνθρωπος που ήταν ο εγκέφαλος της δημιουργίας του νέου Fiat 500, τώρα είναι υπεύθυνος και για μία νέα κορυφαία συνάντηση της παράδοσης με την εξέλιξη:

https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/renault-5-reborn-electric-supermini

23336
23337
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
Κατά δήλωση της CEO Linda Jackson της Citroen (20 Jun 2019) η εμπορική παραγωγή νεορετρό οχημάτων δεν είναι επιθυμητή. Τώρα πια όμως με την Stellantis, θα δούμε...

“We evolve our designs by looking at the past,” Citroen boss Linda Jackson told us, “but what I don’t want to do is become a manufacturer that produces retro.

“I’m not going to produce a new 2CV. That had its time, it was right, but it’s about finding out the next design that’ll be right for the customer.”
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Για να παίρνουν μαθήματα η Citroen και οι υπόλοιπες εταιρείες με ιστορία, ο άνθρωπος που ήταν ο εγκέφαλος της δημιουργίας του νέου Fiat 500, τώρα είναι υπεύθυνος και για μία νέα κορυφαία συνάντηση της παράδοσης με την εξέλιξη:

https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/renault-5-reborn-electric-supermini

View attachment 23336View attachment 23337
Εαν κανουν και την υπερβαση και δεν πανε στο ρευμα της εποχης και του βαλουν και ενα καλο θερμικο εστω hybrid , το αφησουν φορτωμενο ..οπως ειναι στις φωτο , χωρις φτηνη εκδοση .... θα κανουν παρτακια σε πολλες χωρες ... ...
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
23346


Το είχα πετύχει πριν 5 χρόνια σε ένα χωριό κοντά στην Agen. Πόσο καθαρές και φρέσκες μου φαίνονται οι γραμμές του σχεδόν 50 χρόνια μετά, και πόσο άσχημα τα σύγχρονα, μοντέρνα σχέδια με τα πρηξίματα, τις αιχμές και τις υπερβολές γύρω - γύρω. Όπως και να το κάνεις τα καλά σχέδια δεν γερνάνε. Κατανοητή η προσπάθεια να παρουσιάζεται κάθε τόσο κάτι νέο, όμως για τα γούστα μου ο σύγχρονος σχεδιασμός έχει πάρει λάθος δρόμο. Ευτυχώς που κάποιοι σχεδιαστές γυρνούν και ρίχνουν ματιές στο παρελθόν.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
View attachment 23346

Το είχα πετύχει πριν 5 χρόνια σε ένα χωριό κοντά στην Agen. Πόσο καθαρές και φρέσκες μου φαίνονται οι γραμμές του σχεδόν 50 χρόνια μετά, και πόσο άσχημα τα σύγχρονα, μοντέρνα σχέδια με τα πρηξίματα, τις αιχμές και τις υπερβολές γύρω - γύρω. Όπως και να το κάνεις τα καλά σχέδια δεν γερνάνε. Κατανοητή η προσπάθεια να παρουσιάζεται κάθε τόσο κάτι νέο, όμως για τα γούστα μου ο σύγχρονος σχεδιασμός έχει πάρει λάθος δρόμο. Ευτυχώς που κάποιοι σχεδιαστές γυρνούν και ρίχνουν ματιές στο παρελθόν.
Μου αρεσουν τα αυτοκινητα πολυ απο μικρος ... και σιγουρα τις καθαρες φρεσκες γραμμες ....


Και θελω πραγματικα οχι μονο γιατι ειναι ελληνας .. αλλα στηριζει αυτο που λες το καθαρες φρεσκες γραμμες ,kai η new Alfa Tonale να παει τερμα ... δημιουργημα του Alex που μαλλον πηρε και ερεθισματα απο την συμβιωση του με ενα 5 αρι οπως αυτο που εβαλες ....
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Κατανοητή η προσπάθεια να παρουσιάζεται κάθε τόσο κάτι νέο, όμως για τα γούστα μου ο σύγχρονος σχεδιασμός έχει πάρει λάθος δρόμο. Ευτυχώς που κάποιοι σχεδιαστές γυρνούν και ρίχνουν ματιές στο παρελθόν.
Στο ιδιο συμπερασμα ειχα καταληξει κι εγω πριν καποιο καιρο,οταν κατα τυχη κοιταζα τη δουλεια ενος ''καλλιτεχνη''
Ο εν λογω,πειραζε καποιες εικονες ωστε να κανει διαφορα μοντελα αυτοκινητων να φαινονται ιπταμενα.Εκει λοιπον,διαπιστωσα οτι παροτι τα πιο καινουρια μοντελα ειναι πιο ''διαστημικα'' απο τα παλια,εντουτοις δεν εδειχναν ωραια ως ιπταμενα,οπως θα ηταν αναμενομενο.Το αντιθετο,παραδοξως,συνεβαινε με τα παλια:ενω ειχαν θεωρητικα παρωχημενο σχεδιο,κατα διαβολικο τροπο εδειχναν πολυ συγχρονα.
Για του λογου το αληθες

23347

23348


Και η υπολοιπη δουλεια εδω..Οπως θα δειτε,υπαρχουν και καποια συγχρονα μοντελα τα οποια δειχνουν ωραια.Ισως επειδη οι σχεδιαστες ριχνουν ματιες στο παρελθον.
 
Top Bottom