Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

visa chrono

Member
Reaction score
23.144
Πόντοι
1.487

Nikephoros

Member
Reaction score
9.901
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
H επίσημη Maserati σχεδιάζει την αναβίωση της Shamal! Το πιο όμορφο τετράγωνο αυτοκίνητο που έχω δει ποτέ μου και μία από τις χαρακτηριστικότερες αποδείξεις της ευφυΐας του Marcello Gandini. Με λίγες, απλές γραμμές μεταμόρφωσε ένα υπερβολικά αιχμηρό και τετράγωνο αυτοκίνητο (την Biturbo) σε ένα αριστούργημα. Η αποθέωση της λιτής κομψότητας, την οποία οι Ιταλοί σχεδιαστές πάντα ήξεραν να προβάλλουν.

25026
25027

25029

Taskos

Member
Reaction score
1.713
Πόντοι
517
Ε ναι. (Supermultiple??) ---σίγουρα δεν σημαίνει Sport.---
Υποτίθεται ότι έχει μόνο 3 σχέσεις, εφόσον ήταν απαίτηση των προδιαγραφών που έθεσε ο PJB, ώστε να διευκολύνει τους αγρότες χρήστες του 2CV.

Reaction score
13.039
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
μαγκες ειδα οτι κυκλοφορει Porsche Taycan Turbo. Πειτε μου οτι δεν ειδα καλα, γιατι το μαρκετιγκ το εχει παρακανει

Περιμενω να δω και 16βαλβιδο ηλεκτρικο,

μην σου πω και V6 η και Gti...

Kανενα ηλεκτρικο αμεσου ψεκασμου, εστω ενα καταλυτικο ηλεκτρικο να κανουμε κεφι. Οχι βεβαια ντιζελ ηλεκτρικο, θα ρυπαινει πολυ

Nikephoros

Member
Reaction score
9.901
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
μαγκες ειδα οτι κυκλοφορει Porsche Taycan Turbo. Πειτε μου οτι δεν ειδα καλα, γιατι το μαρκετιγκ το εχει παρακανει

Περιμενω να δω και 16βαλβιδο ηλεκτρικο,

μην σου πω και V6 η και Gti...

Kανενα ηλεκτρικο αμεσου ψεκασμου, εστω ενα καταλυτικο ηλεκτρικο να κανουμε κεφι. Οχι βεβαια ντιζελ ηλεκτρικο, θα ρυπαινει πολυ
Και όμως Νίκο, είδες καλά... Η γελοιότητα της όλης κατάστασης, όλα μάρκετινγκ.

Nikephoros

Member
Reaction score
9.901
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Reaction score
13.039
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
μου φαινεται περιεργο αυτη η αναβιωση γιατι οι diablo, murceliago και οι επομενες ηταν σχεδιαστικη συνεχεια της,

αρα δεν ειναι πιο countach απο τις αλλες lambo

Nikephoros

Member
Reaction score
9.901
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Έχω παρατηρήσει γενικά μία στροφή στα "'80's", είτε πρόκειται για τη μουσική που παίζουν τα ραδιόφωνα, είτε για remake, ή sequel ταινιών της δεκαετίας του '80. Γενικά προϊόντα που απευθύνονται σε ηλικιακές ομάδες των 45-60 ετών. Τη δεκαετία του '80 υπήρχε η μόδα των poster στους τοίχους των παιδικών δωματίων, είτε στο poster απεικονιζόταν ένας pop star, ή ένα χαρακτηριστικό σπορ αυτοκίνητο. Και πιο ήταν το πιο διαδεδομένο poster αυτοκινήτου σε ολόκληρο τον κόσμο εκείνη την εποχή? Η Countach! Έχω την αίσθηση ότι είναι περισσότερο θέμα "target group" σε συνδυασμό με αυτό το πιο διαδεδομένο poster, ίσως το πιο "μυθικό" αυτοκίνητο της εποχής: οι 45-60 ετών είναι πιο πιθανό να αγοράσουν και να οδηγήσουν ένα αυτοκίνητο με 820 άλογα από οικονομικής άποψης αφενός και αφετέρου, ήταν εκείνοι που ήταν έφηβοι, ή νέοι εκείνη τη δεκαετία και "ταξίδευαν" με την Countach που βρισκόταν στον τοίχο του δωματίου τους.

Υπάρχει, ίσως, και κάτι άλλο: η Countach ήταν το τελευταίο αυτοκίνητο της πρώτης εποχής Lamborghini, της εποχής του Ferruccio (έστω και σε πρωτότυπη μορφή ακόμα).

Reaction score
13.039
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
ναιμ γιατι το ηλικιακο γκρουπ 45με 60 ειναι αυτο που αρχιζει να εχει την αγοραστικη δυναμη,

Γι αυτο και οι CX τσιμπανε σε αξια ενω oi 911 série g, τα 205gti ειναι στα υψη,

Η δεκαετια με τις βατες ειναι πλεον της μοδας

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.952
Πόντοι
697
Θα ξανακλεισουν όλα από Οκτώβρη; Δεν την παλεύω άλλο...
Δεν το αντέχει η οικονομία γενικά τρίτο συνεχόμενο lockdown. Θα προταθούν άλλες λύσεις στο "δίπολο" εμβολισμένοι - ανεμβολίαστοι. Το δεύτερο είναι εκτίμηση

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.138
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Προσοχή στους δρόμους παιδιά!!
Μήπως πουλάει κανείς φανοστατη ??
View attachment 25238
Ωχ κρίμα , εσύ να είσαι καλά τα σιδερα φτιάχνουν, πως έγινε?

nonos

Member
Reaction score
14.322
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Περαστικά και κρίμα. Λυπάμαι πολυ ειλικρινά :(

Υ.Γ. κάπου το πηρε το μάτι μου στη κλασσική συνάντηση Άρτας.. Παρέα με τις "τοπικές" χρυσάφι SM, πράσινη DS και το δίχρωμο dyane.

Top Bottom