Θα αγοράζατε Citroen σήμερα? Αν ναι πιο...

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
[QUOTE="CX II_Prestige] Το ΑΧάκι που είχα είχε φτάσει 27 ετών...[/QUOTE]
Πρωτη σειρα ηταν το ΑΧ που ειχες? Με το παλιο ταμπλω?
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
[QUOTE="CX II_Prestige, post: 44092, member: 401" Το ΑΧάκι που είχα είχε φτάσει 27 ετών...
Πρωτη σειρα ηταν το ΑΧ που ειχες? Με το παλιο ταμπλω?[/QUOTE]

.οχι... ήταν καταλυτικό β' γενιάς, χωρίς το μονοάκτινο... Δυστυχώς...

To ταμπλό του ήταν σχεδόν ΖΧ...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ε γι αυτο αντεξε το ταμπλω και σιγουρα δεν ηταν 27 χρονων, γι αυτο παραξενευτηκα.
Το ΑΧ πρωτης σειρα ειχε ποιοτητα καταστευης εσωτερικου εφαμιλλη με το axel τολμω να πω...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ε γι αυτο αντεξε το ταμπλω και σιγουρα δεν ηταν 27 χρονων, γι αυτο παραξενευτηκα.
Το ΑΧ πρωτης σειρα ειχε ποιοτητα καταστευης εσωτερικου εφαμιλλη με το axel τολμω να πω...

27?? Γράψε λάθος. 17 εννοουσα. 2011- 1994=... Απλά με την ενασχόληση με τα ιστορικά, συνήθισα να παίζω σε μεγαλύτερα νούμερα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
:lol:
 
Εγγραφή
2 Δεκεμβρίου 2016
Μηνύματα
24
Reaction score
48
Πόντοι
32
Age
48
Πραγματικά, το θέμα με την ποιότητα, στα αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Πόσο ηλεκτρικά παράθυρα που να έχουν 'πέσει' σε γκολφ έχω δει, κεντρικές κονσόλες να έχουν ξεκολήσει κλπ... Το ξέρω πως με μεμονωμένα παραδείγματα δεν κάνεις στατιστική, αλλά πολλά αυτοκίνητα που ο ειδικός τύπος τα θεωρούσε 'με κακής ποιότητας υλικά', σε έσοα έχω μπει, και ας είναι 20ετίας, δεν έχουν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα. Το ΑΧάκι που είχα είχε φτάσει 27 ετών, και ούτε το ταμπλό είχε ραγίσει, τα παράθυρα ήταν μια χαρά, ούτε ταπετσαρία είχε ξεκολλήσει... και χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα. Ούτε από τον ήλιο δεν φυλασσόταν.
Συνήθως ποιότητα εννουν οι περισσότεροι την εικόνα που δίνει το αυτοκίνητο και ιδίως στο εσωτερικό του. Με τον όρο ποιότητα εννοούν τα μαλακά πλαστικα το ποσό καλά δεμένα είναι ,τριγμοι , η αίσθηση των διακοπτών , τα ντουλαπάκι ,οι πόρτες πως ανοίγουν και πώς κλείνουν , η πολυτέλεια , τα καθισματα. Βέβαια ή πραγματικότητα είναι άλλη. Μπορεί ένα αυτοκίνητο να έχει ποιοτικό εσωτερικό αλλά να βγάζει βλαβες σε ηλεκτρολογικά , ηλεκτρονικά μηχανολογικά συστήματα. Γι αυτό και για μένα αυτό το αυτοκίνητο που πολλοί το θεωρούν ποιοτικό, δεν μου λέει τίποτα. Το ποιοτικό με την έννοια που το θεωρούν πολλοί δεν σημαίνει ότι είναι και αξιοπιστο
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Συνήθως ποιότητα εννουν οι περισσότεροι την εικόνα που δίνει το αυτοκίνητο και ιδίως στο εσωτερικό του. Με τον όρο ποιότητα εννοούν τα μαλακά πλαστικα το ποσό καλά δεμένα είναι ,τριγμοι , η αίσθηση των διακοπτών , τα ντουλαπάκι ,οι πόρτες πως ανοίγουν και πώς κλείνουν , η πολυτέλεια , τα καθισματα. Βέβαια ή πραγματικότητα είναι άλλη. Μπορεί ένα αυτοκίνητο να έχει ποιοτικό εσωτερικό αλλά να βγάζει βλαβες σε ηλεκτρολογικά , ηλεκτρονικά μηχανολογικά συστήματα. Γι αυτό και για μένα αυτό το αυτοκίνητο που πολλοί το θεωρούν ποιοτικό, δεν μου λέει τίποτα. Το ποιοτικό με την έννοια που το θεωρούν πολλοί δεν σημαίνει ότι είναι και αξιοπιστο
Συγκρίνω το c2 μου με το golf 4 ενός φίλου μου. 2003 μοντέλο το γκολφ, 2004 το C2. Πιο πολλά χιλιόμετρα το c2.
To golf τριζει, πλαστικα έχουν ξεκολλήσει στο εσωτερικό. Το c2 είναι μια χαρά. κι ας έχει πιο 'σκληρά πλαστικά. και υποτίθεται το 4 golf για τον ειδικό τύπο ήταν το πιο 'ποιοτικό' απ όλα τα γκολφ.

Με ενα παράδειγμα δεν βγάζεις συμπεράσματα. Αλλά γενικά ο ειδικός τύπος, κλίνει πολύ προς στα γερμανικά.

και το ΑΧ, και το c2 και η Prestige (1985) αποδείχθηκε πως ειχαν πολύ ανθεκτικό εσωτερικό... (σε σημείο με όλα αυτά που είχα διαβάσει για τις CX β' γεννιάς να ναρωτιέμαι αν οι Πρεστίζ είχαν άλλα πλαστικά στο εσωτερικό...) Αν η παχιά παχιά μοκετα με τον αφρό από κάτω, δεν είναι ποιότητα τι είναι;;
 
Last edited:

tataskit

Member
Εγγραφή
15 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
391
Reaction score
529
Πόντοι
137
Age
43
Συγκρίνω το c2 μου με το golf 4 ενός φίλου μου. 2003 μοντέλο το γκολφ, 2004 το C2. Πιο πολλά χιλιόμετρα το c2.
To golf τριζει, πλαστικα έχουν ξεκολλήσει στο εσωτερικό. Το c2 είναι μια χαρά. κι ας έχει πιο 'σκληρά πλαστικά. και υποτίθεται το 4 golf για τον ειδικό τύπο ήταν το πιο 'ποιοτικό' απ όλα τα γκολφ.

Με ενα παράδειγμα δεν βγάζεις συμπεράσματα. Αλλά γενικά ο ειδικός τύπος, κλίνει πολύ προς στα γερμανικά.

και το ΑΧ, και το c2 και η Prestige (1985) αποδείχθηκε πως ειχαν πολύ ανθεκτικό εσωτερικό... (σε σημείο με όλα αυτά που είχα διαβάσει για τις CX β' γεννιάς να ναρωτιέμαι αν οι Πρεστίζ είχαν άλλα πλαστικά στο εσωτερικό...) Αν η παχιά παχιά μοκετα με τον αφρό από κάτω, δεν είναι ποιότητα τι είναι;;
βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και το ποσο ο ιδιοκτητης προσεχει το αμαξι του και το διατηρει σε καλη κατασταση παρα το υλικο που ειναι φτιαγμενο. υπαρχουν ανθρωποι που δεν προσεχουν καθολου τα αμαξια τους και κανουν βανδαλισμους, γιαυτους δεν υπαρχει ποιοτικο υλικο καταστρεφουν τα παντα
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Επιασες το μεγιστο κωλοχανειο τωρα :oops::lol:
Μιλαμε για τη χειροτερη γενια golf απ ολες αναλογικα με τη κατηγορια του την εποχη του κατα ομολογια ακομα και vagιτων, κοντραρει τη τριτη γενια ισως... Καθε service και γρυλλος παραθυρου μαζι με πολλαπλασιαστη. :OΠοιοτητα τα πρωτα χρονια και μετα κατερεε το συμπαν.. Κυριολεκτικα. Μεχρι και η ταπετσαρια της οροφης σου ερχοταν στο κεφαλι :lol: Αστρονομικα 75 αλογα σε 200 κιλα πιο βαρια καροτσα απο τη zx και λαστιχο με 80 προφιλ. Εκει να δεις ανεση Τρυφωνα παντως :lol: αλλο που πηγαινε μονο ευθεια!
7,5 εκατομυρια το '98 τ0 1.4 με τις δοσεις που εβαλε συναδελφος του πατερα μου. Ουτε 6,5 δεν εκανε η xantia ΙΙ 1.8 16v :X
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Επιασες το μεγιστο κωλοχανειο τωρα :oops::lol:
Μιλαμε για τη χειροτερη γενια golf απ ολες αναλογικα με τη κατηγορια του την εποχη του κατα ομολογια ακομα και vagιτων, κοντραρει τη τριτη γενια ισως... Καθε service και γρυλλος παραθυρου μαζι με πολλαπλασιαστη. :OΠοιοτητα τα πρωτα χρονια και μετα κατερεε το συμπαν.. Κυριολεκτικα. Μεχρι και η ταπετσαρια της οροφης σου ερχοταν στο κεφαλι :lol: Αστρονομικα 75 αλογα σε 200 κιλα πιο βαρια καροτσα απο τη zx και λαστιχο με 80 προφιλ. Εκει να δεις ανεση Τρυφωνα παντως :lol: αλλο που πηγαινε μονο ευθεια!
7,5 εκατομυρια το '98 τ0 1.4 με τις δοσεις που εβαλε συναδελφος του πατερα μου. Ουτε 6,5 δεν εκανε η xantia ΙΙ 1.8 16v :X
εγω τι σχέση έχω??

εμενα μπας μιας και με βάλατε στη συζήτηση να πω πως εχει εναε φίλος μου το 1600 1998 και το κοντερ γραφει 390000κμ χωρις θεμα

εμενα δε μου αρεσει και πολύ
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
tataskit ηθελα να γραψω ο παπαρας :lol:
Επειδη λυσσαει με την ανεση :lol:
 

tataskit

Member
Εγγραφή
15 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
391
Reaction score
529
Πόντοι
137
Age
43
tataskit ηθελα να γραψω ο παπαρας :lol:
Επειδη λυσσαει με την ανεση :lol:
καλα δεν ειμαι και fan της volkswagen αλλα ουτε τη θεορω και απο τις χειροτερες. nonos τι ενωεις τελικα εχει ανεση η οχι; πρωτα απ΄ολα η ανεση μετα ολα τ΄αλλα:lol:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
oso και να προσεξεις ενα αμαξι αμα ειναι ποιοτικα χαλια...θα σου βγαλει τα πανδεινα......εκτος και αν τοεχεις απο δευτερα ως παρασκευη στο γκαραζ και το βγαζεις καθε κυριακη.....
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Επιασες το μεγιστο κωλοχανειο τωρα :oops::lol:
Μιλαμε για τη χειροτερη γενια golf απ ολες αναλογικα με τη κατηγορια του την εποχη του κατα ομολογια ακομα και vagιτων, κοντραρει τη τριτη γενια ισως... Καθε service και γρυλλος παραθυρου μαζι με πολλαπλασιαστη. :OΠοιοτητα τα πρωτα χρονια και μετα κατερεε το συμπαν.. Κυριολεκτικα. Μεχρι και η ταπετσαρια της οροφης σου ερχοταν στο κεφαλι :lol: Αστρονομικα 75 αλογα σε 200 κιλα πιο βαρια καροτσα απο τη zx και λαστιχο με 80 προφιλ. Εκει να δεις ανεση Τρυφωνα παντως :lol: αλλο που πηγαινε μονο ευθεια!
7,5 εκατομυρια το '98 τ0 1.4 με τις δοσεις που εβαλε συναδελφος του πατερα μου. Ουτε 6,5 δεν εκανε η xantia ΙΙ 1.8 16v :X

Eγώ το έφερα σαν παράδειγμα που εκθείαζε ο ειδικός τύπος για την ποιότητα κατασκευής και τα 'μαλακά' πλαστικά και... τις έχω ακούσει τις ιστορίες που λες, από όσους κατόχους γκολφ 4 ξέρω...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
καλα δεν ειμαι και fan της volkswagen αλλα ουτε τη θεορω και απο τις χειροτερες. nonos τι ενωεις τελικα εχει ανεση η οχι; πρωτα απ΄ολα η ανεση μετα ολα τ΄αλλα:lol:
Με 80αρι μπαλονολαστιχο ειναι να με ρωτας?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Με 80αρι μπαλονολαστιχο ειναι να με ρωτας?
το gs τα κατάφερνε και με χαμηλο λάστιχο!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
H gs τα καταφερνε με ΣΤΕΝΟ λαστιχο και μονο χαμηλοπροφιλο δεν ηταν :D
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
H gs τα καταφερνε με ΣΤΕΝΟ λαστιχο και μονο χαμηλοπροφιλο δεν ηταν :D
κι ομως , για την εποχη ηταν μαλλον χα,ηλο... δεμ θυμαμαι διαστασεις, αλλα ειχε 15 αρα ζαντα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δεν ηταν χαμηλο! Μαλιστα ηταν 145αρι, θεοστενο. Πολυ σωστη παρατηρηση οτι φοραγε 15αρα, εντελως σπανιο σε αμαξι της εποχης.
 
Top Bottom