Η Ιστορία... Citroen CX 2000 Super

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Παρατήρησα εχθες που έβαλα μπρος την κυρά πως μερικά λαμπάκια στο καντράν δεν ανάβουν. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Συνέβαινε γενικώς και πώς μπορώ να βγάλω το καπάκι του καντράν;;;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Παρατήρησα εχθες που έβαλα μπρος την κυρά πως μερικά λαμπάκια στο καντράν δεν ανάβουν. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Συνέβαινε γενικώς και πώς μπορώ να βγάλω το καπάκι του καντράν;;;
Νομίζω πρέπει να βγάλεις ταμπλό ... Μην το ρισκάρεις 40 χρόνων πλαστικά πολύ εύκολα να σπάσουν ! Καλύτερα ηλεκτρολόγο και εσυ πάνω απο το κεφάλι του να τσεκάρεις την κάθε του κίνηση !! Εκτος και αν βγαίνει πιο ευκολα το κοντερ και ξεμπερδεύεις βάλε μια κοντινή φώτο να δουμε πως είναι !!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Νομίζω πρέπει να βγάλεις ταμπλό ... Μην το ρισκάρεις 40 χρόνων πλαστικά πολύ εύκολα να σπάσουν ! Καλύτερα ηλεκτρολόγο και εσυ πάνω απο το κεφάλι του να τσεκάρεις την κάθε του κίνηση !! Εκτος και αν βγαίνει πιο ευκολα το κοντερ και ξεμπερδεύεις βάλε μια κοντινή φώτο να δουμε πως είναι !!
Εχει δύο βίδες πάνω από τα όργανα, αλλά δεν ξέρω τι πιάνουν. Επίσης θέλω να φτιάξω και το διακοπτάκι πλαφονιέρας του συνοδηγού.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Παιδια αν γενικα δε το ξερετε το αυτοκινητο μην σκαλιζετε... Γενικο σχολιο...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Παιδια αν γενικα δε το ξερετε το αυτοκινητο μην σκαλιζετε... Γενικο σχολιο...
και ειδικά με πλαστικά ταμπλό 40+ ετών...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ρε αδερφια απλά ξέρει κανείς πως ανοίγει το καντράν από πάνω; Προφανώς θέλει προσοχή. Και όχι δε χρειάζεται να βγει το ταμπλό. Ενα καπάκι είναι...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ρε αδερφια απλά ξέρει κανείς πως ανοίγει το καντράν από πάνω; Προφανώς θέλει προσοχή. Και όχι δε χρειάζεται να βγει το ταμπλό. Ενα καπάκι είναι...
Tάσο δυστυχώς έχω άλλο καντράν, δεν έχω ιδέα στο δικό σου πως γίνεται...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
κανε μια αναζητηση στο youtube
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
1) Αφαιρείς τις 2 βίδες πάνω από τις προειδοποιητικές λυχνίες.2) Αριστερά και δεξιά πάνω από τους δορυφόρους έχει 2 βίδες!(αυτές ενώνουν το καπάκι με τους δορυφόρους). Εάν θυμάμαι καλά αφαιρείς μόνο τις εξωτερικές! 3) Στη συνέχεια αριστερά και δεξιά πίσω από τους δορυφόρους έχει 2 μεγάλες βίδες που πιάνουν το καπάκι με το κάτω μέρος του ταμπλό! Τις αφαιρείς και είσαι οκ!
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
γιασου ρε γιαννη απανταχου παρων....
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
1) Αφαιρείς τις 2 βίδες πάνω από τις προειδοποιητικές λυχνίες.2) Αριστερά και δεξιά πάνω από τους δορυφόρους έχει 2 βίδες!(αυτές ενώνουν το καπάκι με τους δορυφόρους). Εάν θυμάμαι καλά αφαιρείς μόνο τις εξωτερικές! 3) Στη συνέχεια αριστερά και δεξιά πίσω από τους δορυφόρους έχει 2 μεγάλες βίδες που πιάνουν το καπάκι με το κάτω μέρος του ταμπλό! Τις αφαιρείς και είσαι οκ!
:bow::respect:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
1) Αφαιρείς τις 2 βίδες πάνω από τις προειδοποιητικές λυχνίες.2) Αριστερά και δεξιά πάνω από τους δορυφόρους έχει 2 βίδες!(αυτές ενώνουν το καπάκι με τους δορυφόρους). Εάν θυμάμαι καλά αφαιρείς μόνο τις εξωτερικές! 3) Στη συνέχεια αριστερά και δεξιά πίσω από τους δορυφόρους έχει 2 μεγάλες βίδες που πιάνουν το καπάκι με το κάτω μέρος του ταμπλό! Τις αφαιρείς και είσαι οκ!
Ευχαριστώ πολύ! Είναι πολλά λαμπάκια που δεν ανάβουν και θέλω να δω τι παίζει...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σημερα μέρα που είναι, είπα να βάλω λίγο μπρος την κυρά. Όλα εντάξει από πλευράς ψυκτικού. Δεν έχασε σταγόνα.
Φωτογραφίες άλλη στιγμή γιατί μου βγάζει ότι το αρχείο ειναι μεγάλο.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Σημερα μέρα που είναι, είπα να βάλω λίγο μπρος την κυρά. Όλα εντάξει από πλευράς ψυκτικού. Δεν έχασε σταγόνα.
Φωτογραφίες άλλη στιγμή γιατί μου βγάζει ότι το αρχείο ειναι μεγάλο.
Κάνε τα αρχεία resize και να είναι μαξ 1ΜΒ
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Έπεσε ο εσωτερικός καθρέπτης της CX. Ξέρει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένη κόλλα που πρέπει να χρησιμοποιήσω; Εγώ πήρα μια uhu που κάνει για πλαστικά και τζάμια και αν δεν κάνει δουλειά έλεγα να δοκιμάσω ταινία διπλής όψεως.
Τι προτείνετε;
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Πήγαινε σε κάποιο autoglass η παρόμοιο έχουν καλές κόλλες για τζαμια καθρέφτες κτλ
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πήγαινε σε κάποιο autoglass η παρόμοιο έχουν καλές κόλλες για τζαμια καθρέφτες κτλ
Ευχαριστώ:)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Έπεσε ο εσωτερικός καθρέπτης της CX. Ξέρει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένη κόλλα που πρέπει να χρησιμοποιήσω; Εγώ πήρα μια uhu που κάνει για πλαστικά και τζάμια και αν δεν κάνει δουλειά έλεγα να δοκιμάσω ταινία διπλής όψεως.
Τι προτείνετε;
ειναι αυτος που κολλαει στο τζαμι....αν δεν κανω λαθος...
αν ναι θα πας σε κανα σοβαρο μαγαζι για αξεσουαρ αυτοκινητου και θα ζητησει κολλα για εσωτερικο καθρεπτη....
πως δουλευει αυτην που την ειχα βαλει στο βιζα αρχικα με μαρκαδορο οριοθετεις το σημειο που πρεπει να μπει ο καθρεπτης εκει λοιπον απλωνεις το ενα συστατικο και επανω στο μεταλικο της βασης του καθρεπτη βαζεις το αλλο συστατικο και οταν εισαι ετοιμος...
πρεπει ομως να βγαλεις αρχικα το μεταλλικο απο την βαση του καθρεπτη και να καθαρισεις πολυ καλα τη παλια κολλα
αυτη τουλαχιστον που ειχα παρει εγω ετσι λειτουργουσε και κρατησε τουλαχιστον 13 χρονια
ειδαλλως τραβα στην καργκλας να ζητησεις αντιστοιχη κολλα
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι! Έχω καιρό να γράψω, ξέρω, αλλά έχω κάνει και διάφορες δουλείτσες κα η κυρά δουλεύει άψογα!
Αρχικά έβγαλα και από το πίσω κάθισμα τα καλυμματα 40 ετών που είχαμε τα οποία έλιωσαν. Έκαναν όμως τη δουλειά τους καθώς το κάθισμα είναι καινούργιο.

Μετά πέρασα σε πιο ουσιαστικά πράγματα.
Για παράδειγμα, εκείνα τα λαμπάκια στο καντράν που δε δουλεύουν. Εφήρμοσα κατά γράμμα τις οδηγίες που μου είχε δώσει πιο πάνω ο @GiAnniS και κοίταξα τα λαμπάκια αυτά τα οποία ήταν καμμένα. Ενα μάλιστα έλειπε που είναι για τη βενζίνη. Χωρίς κάποιο σχεδιάκι αλλά έτσι λέει στο notice d' emploi. Οπότε με το καλό μόλις περάσει ο κινεζοιός που λέει και ο παππούς θα προμυθευτώ νέα λαμπάκια.

Κατόπιν είπα να αδειάσω το τασάκι που είχε κάτι προϊστορικά αποτσίγαρα. Το έβγαλα λοιπόν και το άδειασα και αφού ο αναπτήρας είναι δίπλα είπα να δω γιατί δεν ανάβει ο πράσινος δακτύλιος γύρω του. Ευτυχώς είχε φύγει το λαμπάκι απ τη θέση του και δεν ήταν κάτι δύσκολο. Τοποθετήθηκε πάλι και όταν ξανακατέβω βράδυ θα κανω ένα τσεκ να δω πώς φαινεται.

Τέλος, σήμερα απέτυχα πλήρως στο να βγάλω το πάνελ της πόρτας του συνοδηγού και να δω για ποιόν χαζό λόγο όταν γυρνάω την κλειδαριά δεν κάνει απολύτως τίποτα. Τα κλιψάκια που το κρατάνε στη θέση του είναι όλα σπασμένα εκτός από τρία. Αν έχει κάποιος καμιά συμβουλή για το πώς βγαίνει είναι ευπρόσδεκτος να μου πει κι εμένα :D.
Επίσης, αν υπάρχουν ακόμα οι φώτο του αυτοκινήτου μερικές σελιδες πιο πίσω, θα δείτε ότι η βάση του εξωτερικού καθρέπτη είναι σπασμένη κι έχει μείνει χωρίς τον βραχίονα τα τελευταία 20+ χρόνια. Αυτή η βάση ξεβιδώνει εξωτερικά ή πρέπει να κάνω μπίλιες την πόρτα εσωτερικά;
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι! Έχω καιρό να γράψω, ξέρω, αλλά έχω κάνει και διάφορες δουλείτσες κα η κυρά δουλεύει άψογα!
Αρχικά έβγαλα και από το πίσω κάθισμα τα καλυμματα 40 ετών που είχαμε τα οποία έλιωσαν. Έκαναν όμως τη δουλειά τους καθώς το κάθισμα είναι καινούργιο.

Μετά πέρασα σε πιο ουσιαστικά πράγματα.
Για παράδειγμα, εκείνα τα λαμπάκια στο καντράν που δε δουλεύουν. Εφήρμοσα κατά γράμμα τις οδηγίες που μου είχε δώσει πιο πάνω ο @GiAnniS και κοίταξα τα λαμπάκια αυτά τα οποία ήταν καμμένα. Ενα μάλιστα έλειπε που είναι για τη βενζίνη. Χωρίς κάποιο σχεδιάκι αλλά έτσι λέει στο notice d' emploi. Οπότε με το καλό μόλις περάσει ο κινεζοιός που λέει και ο παππούς θα προμυθευτώ νέα λαμπάκια.

Κατόπιν είπα να αδειάσω το τασάκι που είχε κάτι προϊστορικά αποτσίγαρα. Το έβγαλα λοιπόν και το άδειασα και αφού ο αναπτήρας είναι δίπλα είπα να δω γιατί δεν ανάβει ο πράσινος δακτύλιος γύρω του. Ευτυχώς είχε φύγει το λαμπάκι απ τη θέση του και δεν ήταν κάτι δύσκολο. Τοποθετήθηκε πάλι και όταν ξανακατέβω βράδυ θα κανω ένα τσεκ να δω πώς φαινεται.

Τέλος, σήμερα απέτυχα πλήρως στο να βγάλω το πάνελ της πόρτας του συνοδηγού και να δω για ποιόν χαζό λόγο όταν γυρνάω την κλειδαριά δεν κάνει απολύτως τίποτα. Τα κλιψάκια που το κρατάνε στη θέση του είναι όλα σπασμένα εκτός από τρία. Αν έχει κάποιος καμιά συμβουλή για το πώς βγαίνει είναι ευπρόσδεκτος να μου πει κι εμένα :D.
Επίσης, αν υπάρχουν ακόμα οι φώτο του αυτοκινήτου μερικές σελιδες πιο πίσω, θα δείτε ότι η βάση του εξωτερικού καθρέπτη είναι σπασμένη κι έχει μείνει χωρίς τον βραχίονα τα τελευταία 20+ χρόνια. Αυτή η βάση ξεβιδώνει εξωτερικά ή πρέπει να κάνω μπίλιες την πόρτα εσωτερικά;
Καλησπέρα ο καθρέφτης ξεβιδώνει εξωτερικά , για το πανέλο βγαζεις πρώτα τις 2 ταπες που είναι πάνω στη χειρολαβή . μέσα σε κάθε τ΄πα έχει από μια βιδα τόρκς . μετά βγάζεις το ανοξείδωτο πόμολο αφαιρώντας τη διχαλωτή ασφάλεια που έχει στο πίσω μέρος της αι στη συνέχεια ξεκουμπώνεις τα κλίψς , αποσυνδέεις το ηχείο και αφαιρείς το πανέλο προς τα επάνω!
 
Top Bottom