Εύρεση φαναρτζή για 2cv

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Καλησπέρα σας. Γράφω για πρώτη φορά στο forum. Στην οικογένεια ήρθε ένα νέο μέλος το 1990 ένα 2cv6 , η Ζοζό μας . Πάνω σε αυτό το αυτοκίνητο έχουμε μάθει να οδηγούμε ο αδερφός μου κι εγώ . Το 2000 την είχαμε κάνει ανακατασκευή μετά από ένα τρακάρισμα που είχα . Ήρθε όμως η ώρα της ζοζός να κάνει μια ανακατασκευή όπως της αξίζει . Θέλω να της αλλάξω την πεταλιέρα και τα πατώματα . Το λύσιμο και το δέσιμο θα το κάνω εγώ μαζί με ένα φίλο του πατέρα μου . Θα ήθελα να μου πείτε κανέναν καλό φαναρτζή για να κάνει αυτή την δουλειά , το κόψιμο και κόλλημα των κομματιών , καθώς και το βάψιμο .
Σας ευχαριστώ πολύ .
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Flaminio Bertoni, Pierre Boulanger και Visa Chrono μπορουν να σε κατευθυνουν καταλληλα θεωρω αν εισαι Αττικη. Καλως ηρθες!
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
Καλώς ήρθε φίλτατε. Για να συμπληρώσω τον νονο, στο forum θα βρεις ο,τι πληροφορία χρειαστείς για το εγχείρημα. Επιπλέον αν δεν το βρεις, ρωτάς και πέρνεις απάντηση από Κοζάνη και Γιάννενα μέχρι από Αυστρία.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπέρα και καλωσήλθες! Από 2CV δεν ξέρω, αλλά όσο ξέρω θα σε βοηθήσω, όπως και όλοι μας!
Καλωσήλθες! :):ballons:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλώς μας ήρθες αγαπητέ.
Αρχικά ρίξε μια ματιά στο κάτωθι link
http://my2cv.gr/forum/threads/citroen-2cv-ανακατασκευή.1162/

Θα προσπαθήσω να μάθω αύριο αν ο τύπος που μου έκανε τη φαναρτζοδουλειά μπορεί να αναλάβει..
Θα βρεθεί λύση πάντως..
 

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Καλημέρα . Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας όλους . Pierre Boulanger έχω διαβάσει για την ανακατασκευή του 2cv6 σου όσο και της Χιονάτης σου γραμμή προς γραμμή και πρέπει να σου πω συγχαρητήρια . Να διευκρινίσω ότι εγώ την ανακατασκευή της Ζοζός θα την ξεκινήσω από αρχές Σεπτέμβρη λόγω της φύσης της εργασίας μου . Εννοείτε ότι θα ανοίξω νέο θέμα για την παρουσίαση της ανακατεσκευής . Αυτό που κοιτάω είναι να μου πουν πόσα θέλουν για την φαρνατζοδουλειά και το βάψιμο . Pierre Boulanger πόσο σου στοίχισαν τα μεταφορικά για να τα φέρεις από το εξωτερικό τα ανταλλακτικά? Τα περισσότερα τα έχω βρει και στην Ελλάδα από τον δαρ.......σκα σε γνήσια καινούρια (έτσι μου είπε).
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Αγαπητε μου καλως ηρθες ..
Γνησια ανταλακτικα με την ερμηνεια που σου εδωσαν δεν υπαρχουν..(μπορει να βρεις ανα μαγαζι καπου κατι ξεχασμενο..)
Φτιαξε μια λιστα με τα πραγματα που θα χρειαστεις..
Μετα ρωτα στην Ελλαδα τις τιμες που θα σου πουλησουν.. και κανε το ιδιο στους γνωστους εμπορους του εξωτερικου ( συμπληρωνοντας την φορμα παραγγελιας θα δεις και τα μεταφορικα..)

Καλη συνεχεια..
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Κανε κ μια βολτα στο fr....se i m in love with him...
 

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Κάπου διάβασα σε ένα post αλλαγή παρμπρίζ για κάποιον παππού στην κουλουρη που έχει πολλά ανταλλακτικά. Εάν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ένα μνμ.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Θα ήθελα όποιος έχει το restore manual 2cv σε pdf ή κάποιο άλλο manual για το λύσιμο και δέσιμο της ζοζός ώστε να γίνουν όλα όπως πρέπει
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Δεν απαντάει καν αυτός που μου έφτιαξε το δικό μου.. Επόμενη επιλογή ο Χορέβας στον οποίο έχω αναθέσει την ανακατασκευή της DS μου. Υπάρχει σχετικό θέμα..
Αν σε ενδιαφέρουν λεπτομέρειες μου λες..
 

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Pierre Boulanger σ΄ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνεις . Έχω διαβάσει και του 2cv6 και του DS την ανακατασκευή βήμα προς βήμα και ένα έχω να σου πω ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ σου. Τώρα είμαι σε σκέψη να ανακατασκευάσω την δικιά μου καμπίνα ( πεταλιέρα ,τα πατώματα , λαμαρίνα πίσω φώτα , αριστερό τρίγωνο ( εκεί που βιδώνει η πίσω βίδα του εμπρός φτερού ) και ότι άλλο χρειαστεί ) ή να βρω μια καμπίνα σε πολύ καλή κατάσταση ............. Θα πετύχουν οι κολλήσεις ? Με τι είδους κόλληση πρέπει να τα ράψει ? Είχα πάει σε έναν που ανακατασκευάζει 2cv6 και μου είπε ότι τα κομμάτια τα κολλάει με ηλεκτροκόλληση !!!!! Βρήκα μία καμπίνα αλλά μου την δίνουν ακριβά η οποία είναι σε αρίστη κατάσταση με το γνήσιο χρώμα του εργοστασίου .
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Βρήκα μία καμπίνα αλλά μου την δίνουν ακριβά η οποία είναι σε αρίστη κατάσταση με το γνήσιο χρώμα του εργοστασίου .
Χωρίς να έχω δει την καμπίνα σου, αν μπορείς και έχεις την οικονομική δυνατότητα, θα σου πρότεινα για λόγους γνησιότητας του αυτοκινήτου, να επισκευάσεις την δική σου. Το γκρι χρώμα είναι original ή το έχεις αλλάξει;;;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Θα συμφωνήσω με τον Τάσο !! Επισκεύασε την δική του καμπίνα !!! Ασε που δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει η άλλη καμπίνα !!!
 

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Το αυτοκίνητο είναι κατασκευής Ιανουάριος 1977. Πως μπορώ να δω τι χρώμα ήταν όταν κατασκευαστηκε; Δεν ξέρω εάν είναι το γνήσιο χρώμα του. Το ψάχνω το ζήτημα με τον φανοποιο για να γίνει σωστή δουλειά.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Το αυτοκίνητο είναι κατασκευής Ιανουάριος 1977. Πως μπορώ να δω τι χρώμα ήταν όταν κατασκευαστηκε; Δεν ξέρω εάν είναι το γνήσιο χρώμα του. Το ψάχνω το ζήτημα με τον φανοποιο για να γίνει σωστή δουλειά.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν το αμάξι έχει τα αρχικά του νούμερα καρότσας ( το γνωστό ταμπελακι ) μπορεις να στείλεις ένα γραμμα στο μουσείο της citroen και να μάθεις όλη την ιστορία του αυτοκινήτου σου..

Καλή συνέχεια
 
Top Bottom