Εμένα μ' έφερε ο πελαργός....

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Τα σέβη μου σε όλους τους οπαδούς του παλαιού και νέου σιτροέν.
Είμαι ο Ζάχος και έχω .... και τι δεν έχω....3 σιτροενάκια κατάληξα να έχω, Xsara, C5 και GS. (Αλλά ας μείνει μεταξύ μας....σσσσ...)
Εδώ βρέθηκα από σύσταση κάποιων φίλων που είχαν προσέλθει πριν από μένα, και όλο με τσιγκλούσαν να έρθω κι εγώ στην παρέα
κι όλο αμελούσα και το ανέβαλα. Ε, επιτέλους έγινε και αυτό το βήμα.
Η περισσότερη περιπέτεια φυσικά είναι με το GS, όχι ότι τα άλλα δυο είναι "ήσυχα".
Και τ'άλλα θέλουν που και που κάτι, π.χ. το Ξαρά πριν λίγο καιρό, έσπασε το ντιζάκι που κουνάει το μοχλό των ταχυτήτων στο κιβώτιο
στο χώρο της μηχανής, λόγω που για κάποιο λόγο στέγνωσε το γράσο, και σχεδόν κολούσε, και έσπασε το κεφαλάκι του,



και ουσιαστικά δεν μπορούσες να αλλάξεις ταχύτητα, μόνο τα άλλα δυο ντιζάκια κουνιούνταν.



Το πρόβλημα λύθηκε με "μόνιμη" προσωρινή πατέντα, με ένα μεταλλικό τετράγωνο σωλήνα, απ'αυτούς που έχουμε στα κάγκελα στα μπαλκόνια μας
τους κούφιους, με τον οποίο δημιουργήθηκε ένα αντίγραφο της ράβδου, με το κοφτάκι, και ο οποίος πιάνει όχι στο κεφαλάκι των μοχλών
αλλά στον λαιμό, κάπως έτσι....



και δουλεύει καλύτερα κι από πριν. Κι από το εργοστασιακό μπορώ να πω....

Το GS-άκι όμως έχει περισσότερη περιπέτεια όπως είπαμε. Τώρα τελευταία του 'κανα μια ιστορία στα δυο σωληνάκια της υψηλής πίεσης
μεταξύ αντλίας - ρυθμιστή, και μεταξύ ρυθμιστή - βαλβίδας, όπου στο πρώτο μπήκε σωληνάκι εύκαμπτο ανοξείδωτο υψηλής πίεσης
παρόμοιο μ'αυτά που βάζουν στα φρένα, ενώ στο δεύτερο μπήκε σωληνάκι φρένων 3/16" από σιδηρονικελιούχο χαλκό,
που δε σπάει, δε χαλάει, δε σκουριάζει, ενώ αφαιρέθηκαν εντελώς τα εργοστασιακά ρακόρ και μπήκαν νέα
χρησιμοποιώντας νιπελάκια που βίδωναν στο σπείρωμα των εξαρτημάτων.


και πλέον το νέο σωληνάκι μεταξύ ρυμιστή-βαλβίδας είναι έτσι


ενώ το άλλο μεταξύ αντλίας-ρυθμιστή ακολουθεί νέα πορεία και καταλήγει σε νέο ρακοράκι


Από την άλλη πλευρά, στην εισαγωγή της αντλίας, μπήκε νέος σωλήνας τεφλόν 10/12 με ρακοράκια και άψογη στεγανοποίηση
έχω ήδη ανεβάσει φωτογραφίες στην ενότητα GS-GSA, βιαζόμουνα και δεν έγραψα εδώ πρώτα.
Εδώ θα βάλουμε μερικές άλλες φωτογραφίες από τις άλλες περιπέτειές μας,
Αρχικά μια παλιά και μια καινούρια από την ίδια πλευρά, για να δούμε τις ζημιές

το 2008



και το 2021



η αριστερή πλευρά



οι φθορές του χρόνου



ε και λόγω που δεν υπάρχουν φράγκα για εξωτερικούς καλοπισμούς, είπα να πιάσω σιγά σιγά και να βελτιώσω οτιδήποτε άλλο βελτιώνεται
ώστε τουλάχιστο το αυτοκίνητο να γίνει αξιόπιστο λειτουργικά.
Έχει περί τα 5 χρόνια που το ασχολούμαι πιο ενεργά από πριν, και αρχικά ξεκίνησα με τα υδραυλικά. Τις επιστροφές.
Το πρώτο μεγάλο project είχε να κάνει με τις επιστροφές. Σιγά σιγά και έναν έναν κλάδο, άλλαξα σχεδόν όλα τα σωληνάκια
των επιστροφών, και τους έβαλα σωληνάκια τεφλόν, με καινούρια μεταλλικά διακλαδωτάκια, είτε έτοιμα είτε φτιαγμένα με χαλκοσωλήνα
και κατέληξα να έχω αυτό που βλέπουμε εδώ


όλα τα άσπρα σωληνάκια που φαίνονται να πηγαίνουν στο δοχείο είναι τεφλόν, με μικρά κομμάτια από λαστιχένιο σωλήνα καυσίμων,
για να συνδεθούν στα πλαστικά ακροφύσια του δοχείου.
Να και μερικές ακόμα φωτογραφίες





Η άλλη επέμβαση που έγινε ήταν στο σύστημα ανάφλεξης,



Κολλήθηκαν τα καλώδια στον πολλαπλασιαστή, μπήκε καινούρια αδιάβροχη φίσα, για την περίπτωση που θέλουμε να τον αφαιρέσουμε
αλλάχθηκε η φίσα του σήματος από τον διανομέα, και έφυγε και η φίσα που πάει στην ηλεκτρονική, και μπήκαν μεμονομένα φισάκια
καθώς απ'ότι φαίνεται δεν έκανε καλή επαφή και κάποιες φορές ενώ γυρνούσε η μηχανή, δεν υπήρχε σπινθήρας.
Μονώθηκε και με αυτοβουλκανιζόμενη, την καλή, και είναι πλέον σίγουρη. Στις δοκιμές είμαι οπότε θα δείξει αν η επέμβαση είναι αξιόπιστη.



Κάποια στιγμή αλλάχθηκε και το σωληνάκι της υποπίεσης του διανομέα και μπήκε κι αυτό τεφλονένιο,
και μπήκε και θερμόμετρο λαδιού μαζί με νέα φούσκα λαδιού



που δίνει σήμα σε οργανάκι στο ταμπλό



και με το πάνω πανελάκι ελέγχουμε φώτα και ηλεκτρική αντλία βενζίνης, που μπήκε κι αυτή πριν περίπου 4 - 5 χρόνια



και για να ενισχύσουμε την αξιοπιστία για το καύσιμο, είπα να βάλω και ανοξείδωτο σωληνάκι Φ6 μεταξύ αντλίας και καρμπιρατέρ



Στα φώτα έγινε μια επέμβαση, και δημιουργήθηκε νέο κύκλωμα με νέα ρελέ, τα οποία τα δουλεύουμε πλέον από το παραπάνω πανελάκι
με το μεγάλο στρόγγυλο κουμπί να κάνει τη δουλειά του διακόπτη φώτων, ενώ ο μικρός στρόγγυλος πατητός διακόπτης
πάνω δεξιά είναι αυτόματα φώτα, που ανάβει ΚΑΙ τις ψείρες ΚΑΙ τα κανονικά φώτα, 6 δευτερόλεπτα αφού πάρει μπρος τ'αυτοκίνητο
και μόνο με τον διακόπτη ανοιχτό. Μόλις σβήσει ο κινητήρας, σβήνουν και τα αυτόματα φώτα. Παίρνει σήμα από τη φούσκα του λαδιού.

Λοιπόν, κλείνουμε για Χριστούγεννα και πρέπει να φύγω.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα επανέλθω για να περιγράψω ότι άλλο θυμηθώ που έβαλα χέρι.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
χαχα.....καλώς, έχει υλικό για ιστορίες να σας πω....
αλλά μάλλον να πάω προς την άλλη μεριά, για GS :thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Γειά σου Ζάχο,
Σχετικά με το ντιζάκι που κουνάει το μοχλό των ταχυτήτων στο κιβώτιο θα έλεγα να τοποθετήσεις άμεσα το κατάλληλο ντιζάκι καθώς διαφορετικά διακινδυνεύεις τις σπανιότερες και ακριβότερες βάσεις-μπίλιες. :wacko:
Επίσης είναι απίθανο να έσπασε το ντιζάκι από έλλειψη γράσσου. Ψάξε αρθρώσεις-συμπλέκτη και βάσεις μηχανής-κιβωτίου. hmmm
Όσο αφορά τη GS... Για κάτι τέτοια ζούμε.... :lovecitroen:
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Κι όμως αγαπητέ, έσπασε από έλλειψη γράσου. Όταν έβγαλα το κεφαλάκι, ήταν θεόστεγνο και μερικώς σκουριασμένο.
Ξέχασα να πω επίσης πως το αυτοκίνητο σταθμεύει σε κλειστό γκαράζ μεν, αλλά για αρκετό διάστημα
αποθηκεύονταν εκεί δίπλα και οι τροφές για τις κότες, και τα ποντίκια κάναν πάρτυ. Και μπαίναν και στον χώρο της μηχανής.
Και το αυτοκίνητο καθώς δεν κινείται συχνά, με μεγάλα διαστήματα ακινησίας, κάποια στιγμή ξαφνικά πήγα να βάλω 1η,
και έμπαινε σκληρά, σαν να είχε στεγνώσει το γράσο κάπου. Με την συνεχόμενη λειτουργία, ψιλο-ερχόταν στα καλά του
αλλά μετά από καιρό που ξανακινούνταν το αυτοκίνητο, πάλι ξεκινούσαμε με σκληρό λεβιέ, που κάπως μαλάκωνε μετά από κάποιες μέρες χρήσης.
Και αυτή τη φορά, σε ζεστό καιρό όλα αυτά, είχε σκληρύνει πάλι, και σκέφτηκα πως πάλι θα μαλακώσει όπως πριν
αλλά αυτή τη φορά, από το ζόρι που είχε η μπίλια με το κεφαλάκι, έσπασε στο λαιμό



Ξεκάθαρα.
Το κομμάτι που έβαλα, και πιάνει στο λαιμό της κάθε μπίλιας, όντως με ανησύχησε και μένα, μήπως κάνει κάποια ζημιά με τη χρήση
γι'αυτό και πήρα ένα δεύτερο κομμάτι σιδεριά, τετράγωνης διατομής, συμπαγής, και θα κάνω δυο τρύπες Φ14 στις ίδιες αποστάσεις
ώστε να κάθεται κανονικά στις μπίλιες όπως και το μανίσιο ντιζάκι, και να μη πιάνει στον λαιμό.
Επίσης, εκτός από το κομμάτι που έφτιαξα από μέταλλο, κατάφερα κι έφτιαξα ακόμα ένα αντίγραφο από σωλήνα PPR,
που τη ζέστανα και την λύγισα ώστε να πιάνει, πάλι στο λαιμό της μπίλιας, αλλά ως πλαστικό είναι πιο μαλακό, και δε κάνει ζημιά.
Και το μεταλλικό κομμάτι που έβαλα, στα σημεία που ακουμπάει στις μπίλιες, είναι λιμαρισμένο ώστε να είναι απαλό, και να μην κάνει ζημιά.
Οπότε ας μην ανησυχούμε και τόσο πολύ.

Κατά τ' άλλα, μάλλον είναι πιο συνετό να συνεχίσω στην ενότητα για GS-GSA.
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
και πόσο λεπτό τοίχωμα του κάνουν οι καραγκιόζηδες......
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
zaχαρια καλως ηλθες το ντιζακι εχει γυρω τα 10 ευρω καινουργιο οποτε αντικετεστησετο οσο το δυνατον νωριτερα ετσι ωστε να αποφυγεις μελλοντικες κπληξσεις
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Ευχαριστώ Pierre και όλους, όντως Μανώλη, κι εγώ αυτό βλέπω, το ντιζάκι δεν είναι τελικά ακριβό,
απλά θα χρειστεί να περιμένει ελαφρώς, μιας που προς το παρών τα λεφτά μας τα τρων οι εφορίες και οι λογαριασμοί
(και το GS-άκι.... :citrolove: )
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ζάχο η πρώτη φωτό είναι στην Αερολέσχη η μου φαίνεται;
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Ναι φίλε, 2008, πλέον έχει γίνει κτήριο το σημείο, δε ξέρω τι κάνανε με το κτήριο της αερολέσχης. Έχω χρόνια που έφυγα.
Με την ευκαιρία, και παρόλο που δεν είναι το φόρουμ για Ξαρά, έφτιαξα τελικά το ντιζάκι του ξαρά
με ένα κομμάτι μεταλλική ράβδο τετράγωνη, που της έκανα δυο τυφλές τρύπες στα σημεία που κάθονται τα κεφαλάκια των μοχλών.
Το ξέρω, δεν είναι το αυθεντικό, ίσως και να βγαίνει πιο ακριβό, απλά ήθελα να βγω απ'την περιέργεια.
Και επιπλέον σκέφτηκα πως, αν το ντιζάκι στεγνώνει, τότε και το καινούριο πάλι θα στεγνώσει.
Αυτό που έφτιαξα δεν πρόκειται να έχει θέμα. Λίγο γρασάκι στις τρύπες, και αν χρειαστεί ποτέ "ξεκόλλημα",
ψεκάζω λίγο WD-40 από τις μικρές τρυπίτσες που έκανα από πάνω.


κάτι που δε φαίνεται στο βίντεο......το μήκος του συνολικά είναι 25 εκ. και ζυγίζει πάνω από μισό κιλό, μπορεί και ένα, δε ξέρω.
Συμπαγής χάλιβας τετράγωνης διατομής 20 x 20 χιλ. :lol::lol::lol::lol:
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Μπορώ να τα led στο φανάρι από κοντά είναι πολύ εντυπωσιακά :up:
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Ε να σου πω....κάποια είναι, κάποια δεν είναι. Τα θέσης έχουν χαλάσει λίγο, πιθανόν επειδή είναι στην απ'έξω μεριά
και ίσως πέφτει περισσότερη υγρασία???....δε ξέρω. Τα φλας όμως μπροστά, αλλά και όλα τα πίσω φώτα, έχουν μείνει όπως την πρώτη μέρα.
Κάποιες LED-οταινίες δεν ανάβουν, αλλά δεν χαλάει η εικόνα του φαναριού. Ούτε της όπισθεν, ούτε των φλας, ούτε των κόκκινων φώτων.
Αυτό το "μπορώ να τα led...." που γράφεις όμως με μπέρδεψε...τι θέλει να πει ο ποιητής?
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Μπορώ να πω ήθελα να γράψω αλλά ήμουν απρόσεκτος. Από τα led σε κατάλαβα πραγματικά μοιάζουν εξωγήινη τεχνολογία στο GS . Τι θα είχα κάνει και γω στο GSA του μπαμπά αν δεν το πετούσε :sorry:
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Και ήταν και GSA? Νεότερο δηλαδή. Θα έκανες παπάδες. Και μόνο που ήταν 5 τάχυτο φτάνει. Εμένα με τις 4 δε πάει πουθενά.
Και τώρα θέλει και συμπλέχτη. Έχει πράμα ακόμα να γίνει :thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Και ήταν και GSA? Νεότερο δηλαδή. Θα έκανες παπάδες. Και μόνο που ήταν 5 τάχυτο φτάνει. Εμένα με τις 4 δε πάει πουθενά.
Και τώρα θέλει και συμπλέχτη. Έχει πράμα ακόμα να γίνει :thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
GSA κόκκινο με ηλεκτρικά παράθυρα , το είχε βάλει σασμάν 5αρι και μετά κινητήρα 1300cc και ήμουν εκεί σε όλες τις μετατροπές παιδάκι. Όταν πήρε απόφαση να βάλει και κλιματιστικό (ναι είχαμε δει ένα σε μάντρα με ανταλλακτικά στην Πυλαία) πήρε το picasso και το GSA άρχισε να σαπίζει παρκαρισμένο
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Α ρε φίλε, κρίμα, και τα GSA ως νεότερα νομίζω πως ήταν καλύτερα. Και μόνο που είχαν 5η πόρτα φτάνει. Άσε, ιστορίες έχω κι εγώ από μικρός....
Οι παλιοί δε το κατέχαν το θέμα, και δε δίναν σημασία. Τελικά το GSA-κι πήγε σε μάντρα? κι από κει εξαφανίστηκε?
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Α ρε φίλε, κρίμα, και τα GSA ως νεότερα νομίζω πως ήταν καλύτερα. Και μόνο που είχαν 5η πόρτα φτάνει. Άσε, ιστορίες έχω κι εγώ από μικρός....
Οι παλιοί δε το κατέχαν το θέμα, και δε δίναν σημασία. Τελικά το GSA-κι πήγε σε μάντρα? κι από κει εξαφανίστηκε?
Είχε έρθει και το πηρε φορτηγό σε μάντρα μάλλον
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Α ρε να το'ξερα κι εγώ, το 2009 που υπήρχε διαθέσιμο στο χωριό GSA για ανταλλακτικά.....να 'παιρνα... που να το 'ξερα.
Δε βαριέσαι, καλά να είμαστε, θα τη βγάλουμε την άκρη. Και στο 2cv θα βάλουμε LED-άκια. :lol::lol::lol::thumbs::thumbs::thumbs:
 
Top Bottom