Διαδρομές στην Ελλάδα. Ταξιδιωτικό-φωτογραφικό θέμα.

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ξεκιναω αυτο το θεμα με αφορμη την καταπληκτικη ιδεα του Νικου παρακατω.

Η Καστάνιτσα είναι ένα από τα ωραιότερα χωριά που έχω δει. Και το λέω εγώ, ένας Καρπενησιώτης. Πρέπει να κάνουμε, κατά τη γνώμη μου, ένα thread με προτάσεις για διαδρομές στην Ελλάδα!
Ειναι πραγματικα πανεμορφο χωριο και το επισκεφθηκα ακριβως επειδη ''παιζει'' πολυ στο διαδικτυο απο αναζητησεις μου για προορισμους. Θεωρω οτι βγαινει ενα εξαιρετικο Π-ΣΚ με βασικο προορισμο το πανεμορφο Λεωνιδιο και στασεις στη Καστανιτσα και στα 35km απο το Λεωνιδιο στο Κοσμα για καφε στη πανεμορφη πλατεια.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ξεκιναω αυτο το θεμα με αφορμη τη κατπληκτικη ιδεα του Νικου παρακατω.


Ειναι πραγματικα πανεμορφο χωριο και το επισκεφθηκα ακριβως επειδη ''παιζει'' πολυ στο διαδικτυο απο αναζητησεις μου για προορισμους. Θεωρω οτι βγαινει ενα εξαιρετικο Π-ΣΚ με βασικο προορισμο το πανεμορφο Λεωνιδιο και στασεις στη Καστανιτσα και στα 35km απο το Λεωνιδιο στο Κοσμα για καφε στη πανεμορφη πλατεια.
Πραγματικά Χρήστο! Είμασταν πριν από 9 χρόνια στο Παράλιο Άστρος και "αλωνίσαμε" όλη την περιοχή, την ακτογραμμή κάτω από τον Πάρνωνα μέχρι το Λεωνίδιο και φυσικά, τον ίδιο τον Πάρνωνα με αποκορύφωμα την υπέροχη Καστάνιτσα! Θέλω να αξιωθούμε κάποια στιγμή να ακολουθήσουμε αυτήν την ακτογραμμή και να καταλήξω στο Κυπαρίσσι Λακωνίας, ή ακόμα και στη Μονεμβασιά, πάντα όμως ακολουθώντας αυτήν την ακτογραμμή!

Με την πρώτη ευκαιρία θα καταθέσω και εγώ πληροφορίες από τις εμπειρίες μου στην Πελοπόννησο και φυσικά, στην Κεντρική (Ευρυτανία, Φθιώτιδα) και Βόρεια Ελλάδα.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φοβερη και η Μονεμβασια! Μονος μου δεν ετυχε να παω. Ειχαμε παει ομως οικογενειακως στις 31/08/1997 αυθημερον απο Αρχαια Ολυμπια(!) με την τοτε 6 μηνων στα χερια του πατερα μου CX (2400 pallas ακομα). Θυμαμαι την ημερομηνια γιατι ηταν η μερα που χαθηκε η πριγκιπισα Νταϊνα και επαιζε στις ειδησεις!

Ολο το κομματι αυτο ειναι φοβερο παντως. Βγαινουν και διακοπες καταληγωντας στη Νεαπολη και απο εκει στην Ελαφονησο ή στα φοβερα Κυθηρα που παραθερισα το περασμενο Αυγουστο.

Σ ευχαριστω και για το Κυπαρισσι, το ειδα τωρα και ειναι υποσχομενο, δε το γνωριζα!
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Για αρχή προτείνω:
  1. Την διαδρομή από Καλαμάτα προς Σπάρτη (και το αντίστροφο το ίδιο κάνει) μέσα από τον Ταϊγετο. Πρόκειται για μια καταπληκτική διαδρομή. Ίσως η πιο γραφική διαδρομή στην Ελλάδα. Όσο για τις δυο πόλεις αξίζει να περπατήσετε στην κεντρική πλατεία της Καλαμάτας και να επισκεφτείτε το μουσείου των σιδηροδρόμων. Στην Σπάρτη μπορείτε να επισκεφτείτε τον Μιστρα καθώς και ζήσετε την αντίθεση μεταξύ του πολεοδομικού σχεδιασμού του Τσιλερ και της νεοελληνικής "Ανάπτυξης" της πόλης.
  2. Την διαδρομή απο Οίτυλο προς Καρδαμυλη. Προτείνεται η διαδρομή αυτή με το φως του ήλιου και με υδροπνευματικη, καθώς είναι αρκετά απαιτητική.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Για αρχή προτείνω:
  1. Την διαδρομή από Καλαμάτα προς Σπάρτη (και το αντίστροφο το ίδιο κάνει) μέσα από τον Ταϊγετο. Πρόκειται για μια καταπληκτική διαδρομή. Ίσως η πιο γραφική διαδρομή στην Ελλάδα. Όσο για τις δυο πόλεις αξίζει να περπατήσετε στην κεντρική πλατεία της Καλαμάτας και να επισκεφτείτε το μουσείου των σιδηροδρόμων. Στην Σπάρτη μπορείτε να επισκεφτείτε τον Μιστρα καθώς και ζήσετε την αντίθεση μεταξύ του πολεοδομικού σχεδιασμού του Τσιλερ και της νεοελληνικής "Ανάπτυξης" της πόλης.
  2. Την διαδρομή απο Οίτυλο προς Καρδαμυλη. Προτείνεται η διαδρομή αυτή με το φως του ήλιου και με υδροπνευματικη, καθώς είναι αρκετά απαιτητική.
Είναι φοβερές διαδρομές πραγματικά! Την 1η την έκανα το καλοκαίρι του 2012, επιστρέφοντας από Μεθώνη, Καλαμάτα και μετά Σπάρτη μέσω Ταϋγέτου. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση που τα δάση του Ταϋγέτου είχαν εξαφανιστεί μετά τη μεγάλη φωτιά του 2007 Ιδίως το χωριό Αλαγονία, κοντά στην Καλαμάτα (γνωστό και για τις πατάτες του!) ήταν αγνώριστο, σε σύγκριση με όπως το είχα δει παλαιότερα. Και πάλι όμως, ο Ταΰγετος αρχίζει να πρασινίζει και είναι πάντα εκπληκτική διαδρομή. Τη 2η διαδρομή την έκανα το καλοκαίρι του 2009, Καρδαμύλη-Γύθειο. Πάρα πολύ ωραία διαδρομή. (αμφότερες με το Peugeot 307 1.4 75hp που είχαμε τότε).
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Μία πολύ ωραία διαδρομή και ειδικά για υδροπνευματικό και ανθρώπους που γουστάρουν στροφυλίκια είναι και τα χωριά του Πηλίου στο Νομό Μαγνησίας. Πολύ όμορφο τοπίο και με επίσης ωραίες παραλίες για μπανάκι.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Φοβερη και η Μονεμβασια! Μονος μου δεν ετυχε να παω. Ειχαμε παει ομως οικογενειακως στις 31/08/1997 αυθημερον απο Αρχαια Ολυμπια(!) με την τοτε 6 μηνων στα χερια του πατερα μου CX (2400 pallas ακομα). Θυμαμαι την ημερομηνια γιατι ηταν η μερα που χαθηκε η πριγκιπισα Νταϊνα και επαιζε στις ειδησεις!

Ολο το κομματι αυτο ειναι φοβερο παντως. Βγαινουν και διακοπες καταληγωντας στη Νεαπολη και απο εκει στην Ελαφονησο ή στα φοβερα Κυθηρα που παραθερισα το περασμενο Αυγουστο.

Σ ευχαριστω και για το Κυπαρισσι, το ειδα τωρα και ειναι υποσχομενο, δε το γνωριζα!
Φοβερή η Μονεμβασιά, δε λέω.
Αλλά καί η Νταιάνα.............cool5
Γκαντέμη, έέ γκαντέμη !!!
:w00t::w00t::w00t:
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Για αρχή προτείνω:
  1. Την διαδρομή από Καλαμάτα προς Σπάρτη (και το αντίστροφο το ίδιο κάνει) μέσα από τον Ταϊγετο. Πρόκειται για μια καταπληκτική διαδρομή. Ίσως η πιο γραφική διαδρομή στην Ελλάδα. Όσο για τις δυο πόλεις αξίζει να περπατήσετε στην κεντρική πλατεία της Καλαμάτας και να επισκεφτείτε το μουσείου των σιδηροδρόμων. Στην Σπάρτη μπορείτε να επισκεφτείτε τον Μιστρα καθώς και ζήσετε την αντίθεση μεταξύ του πολεοδομικού σχεδιασμού του Τσιλερ και της νεοελληνικής "Ανάπτυξης" της πόλης.
  2. Την διαδρομή απο Οίτυλο προς Καρδαμυλη. Προτείνεται η διαδρομή αυτή με το φως του ήλιου και με υδροπνευματικη, καθώς είναι αρκετά απαιτητική.
Θα συμπληρώσω τα παραπάνω με τα εξής: την πρώτη διαδρομή την συστήνω με 2cv ή dyane με ανοικτή την οροφή. Η διαδρομή δεν απαιτεί ταχύτητα, το αντίθετο θα έλεγα για να απολαύσει κανείς το περιβάλλον.
Την δεύτερη με υδρο ή 2cv/dyane. Το στροφηλικι πάει σύννεφο.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Κλείνοντας την συζήτηση για αυτή τη γωνία της Ελλάδας συνιστώ και όλες τις διαδρομές προς τα χωριά που βρίσκονται στον Ταϋγετο πχ από το Γύθειο για Κόκκινα Λουριά. Σας προτείνω τις διαδρομές αυτές με DS το βράδυ. Δεν υπάρχει η αίσθηση να ανεβαίνεις ή να κατεβαίνεις τις διαδρομές αυτές με την ανάρτηση της υδρο και η δέσμη των περιστρεφομενων φώτων να ακολουθεί την στροφή. Τέλος αν υπάρχουν παιδιά δημοτικού στο αυτοκίνητο το βράδυ να μην κοιμούνται κατα τις διαδρομές αυτές. Όλο και καμιά αλεπού ή λαγό θα δουν. :lovecitroen:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Κλείνοντας την συζήτηση για αυτή τη γωνία της Ελλάδας συνιστώ και όλες τις διαδρομές προς τα χωριά που βρίσκονται στον Ταϋγετο πχ από το Γύθειο για Κόκκινα Λουριά. Σας προτείνω τις διαδρομές αυτές με DS το βράδυ. Δεν υπάρχει η αίσθηση να ανεβαίνεις ή να κατεβαίνεις τις διαδρομές αυτές με την ανάρτηση της υδρο και η δέσμη των περιστρεφομενων φώτων να ακολουθεί την στροφή. Τέλος αν υπάρχουν παιδιά δημοτικού στο αυτοκίνητο το βράδυ να μην κοιμούνται κατα τις διαδρομές αυτές. Όλο και καμιά αλεπού ή λαγό θα δουν. :lovecitroen:
Με DS μόνο όνειρο θερινής νυχτός μπορεί να είναι για μενα τουλάχιστον αλλά και όσουν ζουν στην Αθήνα με δεδομένη την σκατό ΚΥΑ που δεν σου επιτρέπει να βγεις απο τα όρια του δημοτικού διαμερίσματος που μένεις
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αλλη πολυ ωραια διαδρομη που για εμενα αξιζει να γινει απο τη παλια αντι απο την πολυ βαρετη αλλα ασφαλη πλεον νεα εθνικη ειναι το κομματι απο το Κιατο Κορινθιας μεχρι το Αιγιο Αχαιας αν ο προορισμος ειναι η Πατρα και δε βιαζομαστε. Εναλλακτικα μπορειτε και να μπειτε στο Δερβενι στη παλια.

Πολλα ομορφα σημεια οπου πας διπλα στη θαλασσα συνεχως, πολλες ωραιες καμπες και εναλλαγες του δρομου (ιδιως απο Διακοφτο μεχρι Νικολεϊκα Αιγιου) και πολλα ταβερνακια και καφετεριεςς στο δρομο. Ομορφο και το Δερβενι με τα σπιτακια να καταληγουν στη θαλασσα. Ξεχωριζω επισης τη Συκια και τα Κατω Πιτσα κυριως για γρηγορη σταση για ξεμουδιασμα.
Απαραιτητη σταση επισης στη Τραπεζα Αιγιου πανω απο τη παλια και τη νεα εθνικη με φοβερη θεα και πολλες ησυχες συνηθως καφετεριες. 5 λεπτα παρακαμψη απο τη παλια ανηφορικα ειναι. Παραλια Ελαιωνα και Νικολεικων επισης καλα ταβερνακια πανω στη θαλασσα.
Αν προσπερασουμε και το Αιγιο, το οποιο παλι εχει καλες και ομορφες καφετεριες στη παραλιακη του μια καλη σταση ειναι στο Λογγο Αιγιου. Προσωπικα εβρισκα φοβερο μαγαζι το Beau Rivage ιδιως ηλιοβασιλεμα και μεχρι τις 22:00 οταν δε ''βαραει''. Ποτακι πανω στο κυμα με του προβολεις να χτυπανε τη θαλασσα:love: Καλο και το καμπινγκ του Τσολη για σκηνη αναμεσα στο Λαμπιρι και τη Παναγοπουλα. Τελευταια σταση πριν τη Πατρα στον πολυ ησυχο Ψαθοπυργο με ταβερνακια κυριολεκτικα πανω στο κυμα!
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Αλλη πολυ ωραια διαδρομη που για εμενα αξιζει να γινει απο τη παλια αντι απο την πολυ βαρετη αλλα ασφαλη πλεον νεα εθνικη ειναι το κομματι απο το Κιατο Κορινθιας μεχρι το Αιγιο Αχαιας αν ο προορισμος ειναι η Πατρα και δε βιαζομαστε. Εναλλακτικα μπορειτε και να μπειτε στο Δερβενι στη παλια.

Πολλα ομορφα σημεια οπου πας διπλα στη θαλασσα συνεχως, πολλες ωραιες καμπες και εναλλαγες του δρομου (ιδιως απο Διακοφτο μεχρι Νικολεϊκα Αιγιου) και πολλα ταβερνακια και καφετεριεςς στο δρομο. Ομορφο και το Δερβενι με τα σπιτακια να καταληγουν στη θαλασσα. Ξεχωριζω επισης τη Συκια και τα Κατω Πιτσα κυριως για γρηγορη σταση για ξεμουδιασμα.
Απαραιτητη σταση επισης στη Τραπεζα Αιγιου πανω απο τη παλια και τη νεα εθνικη με φοβερη θεα και πολλες ησυχες συνηθως καφετεριες. 5 λεπτα παρακαμψη απο τη παλια ανηφορικα ειναι. Παραλια Ελαιωνα και Νικολεικων επισης καλα ταβερνακια πανω στη θαλασσα.
Αν προσπερασουμε και το Αιγιο, το οποιο παλι εχει καλες και ομορφες καφετεριες στη παραλιακη του μια καλη σταση ειναι στο Λογγο Αιγιου. Προσωπικα εβρισκα φοβερο μαγαζι το Beau Rivage ιδιως ηλιοβασιλεμα και μεχρι τις 22:00 οταν δε ''βαραει''. Ποτακι πανω στο κυμα με του προβολεις να χτυπανε τη θαλασσα:love: Καλο και το καμπινγκ του Τσολη για σκηνη αναμεσα στο Λαμπιρι και τη Παναγοπουλα. Τελευταια σταση πριν τη Πατρα στον πολυ ησυχο Ψαθοπυργο με ταβερνακια κυριολεκτικα πανω στο κυμα!
Επιβεβαιώνω για την διαδρομή ειδικά από το Κιάτο μέχρι το Δερβένι. Ειδικά από το Μελίσσι εως το Δερβένι το κάνω με το ποδήλατο συχνά το καλοκαίρι... Πρωί με τη δροσουλα και καλή παρέα. Μετά το Δερβένι δεν το έχω κάνει και με έβαλες Χρήστο στην πρίζα να την κάνω το καλοκαίρι.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Έχω μια φίλη που έχει σπίτι στον Πλάτανο, μετά το Δερβένι. Πράγματι η παραλιακή βόλτα είναι υπέροχη αν μιλάμε για την ίδια διαδρομή. Την έχω κάνει με το 2cv
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ναι αυτη ειναι Αποστολη ;)
 

unclenontas

Member
Εγγραφή
12 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
70
Reaction score
151
Πόντοι
387
Age
35
Διάλειμμά από τη δουλειά, ευκαιρία να ξεφύγει το μάτι με τις διαδρομές. Εγώ έχω να σας εκμυστηρευτώ το guilty pleasure μου, οδήγηση στην Κάζα, από Αθήνα προς Καπαρέλλι Βοιωτίας, στάση για φαϊ-καφέ στους παππούδες μου :respect: και από εκεί καρφί για Αιτωλοακαρνανία μέσω Διστόμου και ουχί Ρίου κλπ. Το έκανα το καλοκαίρι με το 106 και με το sx4, φέτος θα το κάνω με την xantia. Ειδικά στα στενά του Διστόμου, αλλά και στο κομμάτι των Ελευθερών στην Κάζα, τρελαίνομαι..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
κρατας απο αιτωλοακαρνανια?
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Επιβεβαιώνω για την διαδρομή ειδικά από το Κιάτο μέχρι το Δερβένι. Ειδικά από το Μελίσσι εως το Δερβένι το κάνω με το ποδήλατο συχνά το καλοκαίρι... Πρωί με τη δροσουλα και καλή παρέα. Μετά το Δερβένι δεν το έχω κάνει και με έβαλες Χρήστο στην πρίζα να την κάνω το καλοκαίρι.
προσπαθησα πριν ενα χρονο απο κορινθο προς πατρα να παω παλια εθνικη αλλα τελικα δεινοπαθησα....απο δερβενι την εχω κανει πολυ παλια την διαδρομη......
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
προσπαθησα πριν ενα χρονο απο κορινθο προς πατρα να παω παλια εθνικη αλλα τελικα δεινοπαθησα....απο δερβενι την εχω κανει πολυ παλια την διαδρομη......
Με ποδήλατο;
 

nik0laus

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
95
Reaction score
186
Πόντοι
357
Age
53
Αλλη πολυ ωραια διαδρομη που για εμενα αξιζει να γινει απο τη παλια αντι απο την πολυ βαρετη αλλα ασφαλη πλεον νεα εθνικη ειναι το κομματι απο το Κιατο Κορινθιας μεχρι το Αιγιο Αχαιας αν ο προορισμος ειναι η Πατρα και δε βιαζομαστε. Εναλλακτικα μπορειτε και να μπειτε στο Δερβενι στη παλια.

Πολλα ομορφα σημεια οπου πας διπλα στη θαλασσα συνεχως, πολλες ωραιες καμπες και εναλλαγες του δρομου (ιδιως απο Διακοφτο μεχρι Νικολεϊκα Αιγιου) και πολλα ταβερνακια και καφετεριεςς στο δρομο. Ομορφο και το Δερβενι με τα σπιτακια να καταληγουν στη θαλασσα. Ξεχωριζω επισης τη Συκια και τα Κατω Πιτσα κυριως για γρηγορη σταση για ξεμουδιασμα.
Απαραιτητη σταση επισης στη Τραπεζα Αιγιου πανω απο τη παλια και τη νεα εθνικη με φοβερη θεα και πολλες ησυχες συνηθως καφετεριες. 5 λεπτα παρακαμψη απο τη παλια ανηφορικα ειναι. Παραλια Ελαιωνα και Νικολεικων επισης καλα ταβερνακια πανω στη θαλασσα.
Αν προσπερασουμε και το Αιγιο, το οποιο παλι εχει καλες και ομορφες καφετεριες στη παραλιακη του μια καλη σταση ειναι στο Λογγο Αιγιου. Προσωπικα εβρισκα φοβερο μαγαζι το Beau Rivage ιδιως ηλιοβασιλεμα και μεχρι τις 22:00 οταν δε ''βαραει''. Ποτακι πανω στο κυμα με του προβολεις να χτυπανε τη θαλασσα:love: Καλο και το καμπινγκ του Τσολη για σκηνη αναμεσα στο Λαμπιρι και τη Παναγοπουλα. Τελευταια σταση πριν τη Πατρα στον πολυ ησυχο Ψαθοπυργο με ταβερνακια κυριολεκτικα πανω στο κυμα!
Beau Rivage γύρω '90-'91 χαμός .... (δεν υπήρχε περίπτωση να φτάσεις κοντά με αυτοκίνητο, πάρκάρισμα στην Παλαιά Εθνική και μετά ποδαρόδρομος :D:D
Το κάμπινγκ του Τσολη φοβερό , αν δεν το ξέρεις δεν το βρίσκεις με τίποτα (στα συν πέραν της τοποθεσίας , οι εκπληκτικές βραδιές με ζωντανή μουσική από Ροκ μπάντες )
Να'σαι καλά ρε νονέ για τις ωραίες θύμησες που μου έφερες ...

Επίσης ωραία διαδρομή είναι ο κύκλος του Μαινάλου με στάσεις σε Αλωνίσταινα , Βυτίνα , Δημητσανα, Λαγκάδια, Στεμνίτσα , Λυμποβίσι κλπ

Στο Βορρά η διαδρομή Άγιος Πρόδρομος - Αρναία - Στρατόνι - Ολυμπιάδα είναι έντονα αποτυπωμένη στη μνήμη μου . Παλαιότερα που ανέβαινα οδικώς μια φορά το χρόνο προς τα μέρη του Έβρου την προτιμούσα αντί της πεπατημένης κι ας έχανα χρόνο ,κι ας πλήρωνα βενζίνες, χαλάλι....
 
Top Bottom