Γενική συζήτηση για Citroen GS & GSA

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
μπααααα.....καμία κόπωση, μάλλον παραμέληση και σκουριά, επειδή προφανώς δε φεύγαν τα νερά, και έφαγαν το μέταλλο κι από μέσα κι απ'έξω, και έγινε μια τρύπα στο νερό. Πιστεύω πως με το νεότερης ηλικίας μπράτσο + την επιπλέον προστασία που του'βαλα δε θα με βγάλει απρόοπτα για τα επόμενα 20 χρόνια.
Φυσικά θα πάρω και το άλλο μπράτσο και θα του κάνω την ίδια δουλειά και θα το βάλω πάνω, γιατί και το αριστερό έχει αρχίσει να τρυπάει από κάτω, το πιάνει το χέρι μου. Προσωρινά θα του βάλω μια ενίσχυση όπως κι αυτό, μέχρι να πάρω το καινούριο και να το βάλω πάνω.
Μίλησα και με τον άνθρωπο που έχει το GSA στην αυλή του, και θα πάω κάποια στιγμή να το πάρω με το γερανό να το πάω στην αυλή μου, να έχω να παίρνω πράματα. Μπορεί να βάλω και καινούριες πόρτες κλπ. Θα δούμε.
Πάντως ναι, κι εγώ όταν έγινε το περιστατικό, μια κατραμπακιά την έφαγα, φοβήθηκα μη δε βρω και καταλήξει το αμάξι στην πρέσα, αλλά ευτυχώς ο φίλος απ'τον Έβρο μας έσωσε την κατάσταση. Μια λαμπάδα για το Πάσχα θα του ανάψω ναααααα....(μετά συχγωρήσεως....)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Αρχικα Χριστος Ανεστη...
για φαντασου να πηγαινες με 100 χλμτρα και να σου εβγαζε αυτη τη ζημια....παρεπιπτοντως εχεις ηλεκτρολογικα σχεδια απο gsa και ειδκοτερα απο καντραν και οχι μονο?
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
χαχαχαχα..........γελώ.....αν πήγαινα με 100, προς τα εμπρός, δεν θα το καταλάβαινα ούτε μια στο εκατομμύριο. Γενικώς, με οποιαδήποτε ταχύτητα κι αν πηγαίνεις προς τα εμπρός, δεν καταλαβαίνεις ότι έχει σπάσει. Το ίδιο όπως και όταν σου σκάσει πίσω λάστιχο.
Και φυσικά του'χω τυφλή εμπιστοσύνη του συστήματος, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις ότι έχει σπάσει, παρά μόνο αν σταματήσεις και "τύχει" να κάνεις πίσω. Αν δε κάνεις όπισθεν, δε θα καταλάβεις τίποτα.
Τα ηλεκτρολογικά σχέδια για GS/A που έχω βρει κατά καιρούς, τα έχω κάνει μια δημοσίευση εδώ στο my2cv, αν θυμάμαι καλά έχει ένα θέμα με μάνουαλς, και πήγα κι έβαλα τον σύνδεσμο στο Google Drive μου, όπου τα'χω βάλει, ελεύθερα για να τα πάρει ο οποιοσδήποτε.
Όσον Αφορά το καντράν του GSA, αυτό με το αυτοκινητάκι, αυτό που φαίνεται σε κάποια βίντεό μου, μιας που το δούλεψα για να το μετατρέψω σε LED, μπορώ να πω με σιγουριά πως οι λυχνίες δουλεύουν με "μείον". Δηλ. οι διάφοροι "αισθητήρες", είναι απλοί διακόπτες, μεταλλικές επαφές που δίνουν γείωση στο λαμπάκι. Εκτός από το λαμπάκι της μπαταρίας, που παίρνει "+" απ΄τον διακόπτη, περνάει μέσα απ'το λαμπάκι, και πάει στο ένα άκρο του τυλίγματος του δυναμού, και από το άλλο άκρο του τυλίγματος παίρνει "-", και όταν πάρει μπρος τ'αυτοκίνητο και διεγερθεί ο δυναμός, δίνει "+" ο ίδιος ο δυναμός στο "αρνητικό" άκρο της λυχνίας, οπότε και σβήνει το λαμπάκι της μπαταρίας.
Εδώ η δημοσίευση:


Αληθώς Ανέστη
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Ε λοιπόν ο κόσμος είναι χαζός ρε φίλε.
Τα Χριστούγεννα που πήγα στον τύπο με το παρατημένο GSA πάνω στο χωριό, να πάρω το μπράτσο, ήταν όλο χαρά ο τύπος, και ευχαρίστως να πάρεις ότι θέλεις απ'τ'αυτοκίνητο, και άμα θες και όλο πάρ'το, και μια χαρά. Και του'πα πως κατά το Πάσχα, να ζεστάνει ο καιρός, θα πάω με το γερανό να το πάρω αφού δε τον πειράζει, και μια χαρά μας τα'λεγε.
Χθες πήρα τηλέφωνο να περάσω να πάρω το άλλο μπράτσο, και μου τα γύρισε. "Ότι πήρες πήρες" με λέει, "άλλα δε παίρνεις".
Κάτι περίεργα μου'λεγε ότι δεν είμαι εντάξει, και δεν ξηγήθηκα καλά και μ'έστειλε.
Του'πα να τον πληρώσω.....δεν ήθελε....τι εννοούσε ούτε που κατάλαβα.
Μάλλον θέλει να το δώσε σε κάνα γύφτο για κάνα κατοστάρικο, να κονομηθεί ο καραγκιόζης.
Κρίμα γιατί το μπράτσο ήταν άψογο.



θέλει να το'χει να το καμαρώνει.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Πάνε διάφοροι "έξυπνοι" και λένε μην το δίνεις, στο internet το πουλάς 10 χιλιάρικα και αρχίζουν τα πανηγύρια με κατάληξη την χωματερή/ανακύκλωση μιας που η εντροπία δεν χαρίζει σε κανέναν.
Με το άλλο μου χόμπι τους παλιούς υπολογιστές/κονσόλες είχα τα ίδια , έλεγα σε συγγενείς και φίλους που ήξερα από παλιά τι έχουν μετά έπαιρνα υπόσχεση ότι θα το βγάλουν από το πατάρι και μετά από καιρό επίθεση του τύπου με κοροϊδεύεις για να βγάλεις λεφτά. Μετά μου λένε το πέταξα με ύφος υπερηφάνειας ότι δεν έκατσα να με κοροϊδέψεις. Βγάλε άκρη και πες μου
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Ε λοιπόν ο κόσμος είναι χαζός ρε φίλε.
Τα Χριστούγεννα που πήγα στον τύπο με το παρατημένο GSA πάνω στο χωριό, να πάρω το μπράτσο, ήταν όλο χαρά ο τύπος, και ευχαρίστως να πάρεις ότι θέλεις απ'τ'αυτοκίνητο, και άμα θες και όλο πάρ'το, και μια χαρά. Και του'πα πως κατά το Πάσχα, να ζεστάνει ο καιρός, θα πάω με το γερανό να το πάρω αφού δε τον πειράζει, και μια χαρά μας τα'λεγε.
Χθες πήρα τηλέφωνο να περάσω να πάρω το άλλο μπράτσο, και μου τα γύρισε. "Ότι πήρες πήρες" με λέει, "άλλα δε παίρνεις".
Κάτι περίεργα μου'λεγε ότι δεν είμαι εντάξει, και δεν ξηγήθηκα καλά και μ'έστειλε.
Του'πα να τον πληρώσω.....δεν ήθελε....τι εννοούσε ούτε που κατάλαβα.
Μάλλον θέλει να το δώσε σε κάνα γύφτο για κάνα κατοστάρικο, να κονομηθεί ο καραγκιόζης.
Κρίμα γιατί το μπράτσο ήταν άψογο.



θέλει να το'χει να το καμαρώνει.


απλα τα πραματα


βαζεις μια ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗ γνωστη σου να το ζητησει απο τον τυπο,για να το κανει ντεκορ στο νεο τρεντι μαγαζι που θα ανοιξει...και στο οποιο εννοειται πως θα ειναι καλεσμενος στα εγκαινια...

Πιστευω πως θα το δωσει σε πολυ λογικη τιμη,αν δεν το χαρισει κιολας.


Σοβαρα τωρα,εχω παραδειγμα απο vauxhall victor το οποιο κοπηκε για να γινει ντεκορ,και το οποιο ηταν κανονικο αμαξι και οχι κουφαρι...και φυσικα πολυ συντομα πεταχτηκε.Φανταζομαι οτι καπως ετσι θα το πηραν κι αυτο.:(
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
σαν το 2cv που έσφαξαν για να γίνει ντεκόρ στο ράδιο αρβύλα δεν είναι :shoot:
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.263
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
:kill::hunter::rocket:
Λοιπόν για να μαθαίνετε...
..πας με εργατικά ρούχα και παντόφλα και ζητάς εξαρτήματα που ΔΕΝ διαθέτει το συγκεκριμένο...στη συνέχεια "συμβιβάζεσαι¨" με αυτά που χρειάζεσαι...
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
χα....αυτό θα ίσχυε αν ΔΕΝ μας είχε δει. Τώρα που μας είδε, μας ξέρει και δε μας δίνει. Δε πειράζει, έχει κι αλλού πορτοκαλιές. Μακάρι να 'χουν καλά μπράτσα όμως. :lol::lol::lol::lol:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Ε λοιπόν ο κόσμος είναι χαζός ρε φίλε.
Τα Χριστούγεννα που πήγα στον τύπο με το παρατημένο GSA πάνω στο χωριό, να πάρω το μπράτσο, ήταν όλο χαρά ο τύπος, και ευχαρίστως να πάρεις ότι θέλεις απ'τ'αυτοκίνητο, και άμα θες και όλο πάρ'το, και μια χαρά. Και του'πα πως κατά το Πάσχα, να ζεστάνει ο καιρός, θα πάω με το γερανό να το πάρω αφού δε τον πειράζει, και μια χαρά μας τα'λεγε.
Χθες πήρα τηλέφωνο να περάσω να πάρω το άλλο μπράτσο, και μου τα γύρισε. "Ότι πήρες πήρες" με λέει, "άλλα δε παίρνεις".
Κάτι περίεργα μου'λεγε ότι δεν είμαι εντάξει, και δεν ξηγήθηκα καλά και μ'έστειλε.
Του'πα να τον πληρώσω.....δεν ήθελε....τι εννοούσε ούτε που κατάλαβα.
Μάλλον θέλει να το δώσε σε κάνα γύφτο για κάνα κατοστάρικο, να κονομηθεί ο καραγκιόζης.
Κρίμα γιατί το μπράτσο ήταν άψογο.



θέλει να το'χει να το καμαρώνει.
καποιος του ειπε μπες και δες ποσο τα δινουν και μετα πουλησετο ο τυπο; θα το δωσει ενα 500ρικο μαυρο με υπευθυνη δηλωση και τελος
 
Top Bottom