Βαρύ τιμόνι

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ο σταυρος ειναι μια πατεντα που το κανανε πολλα συνεργεια δεκαετια 80 90 στα 2cv πιανει χαμηλά κοντα στη κρεμαγιερα εξηπηρετουσε να ειναι πιο ελαφρη το τιμονι αυτα νομιζω...
Έχουμε βάλει και εμείς ε Μπατ?
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Αρα αν βρω απο Αμι μπορω να τον βαλω ;;;;
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
το να σας μείνει το τιμόνι στα χέρια, κάτι που έχει συμβεί σε πολύ κόσμο, χωρίς μέχρι τώρα να έχω ακούσει κάποιο δυσάρεστο συμβάν. Ο λόγος που την έχουν σκαπουλάρει οι περισσότεροι, είναι επειδή στο παρκάρισμα είναι πολύ βαρύτερο το τιμόνι, κόβεται τότε κι όχι στην πορεία που είναι ελαφρύτερο.

Καλησπέρα!

Παρούσα, μόλις μου συνέβη, στο παρκάρισμα ευτυχώς!
Το δυστυχές της υπόθεσης είναι το κόστος της επισκευής...Το συνεργείο που το πήγα μου είπε -μετά απο μια εβδομάδα- πως δεν μπορεί να το αναλάβει και πλήρωσα φορτηγό να το μεταφέρει χτές, σε άλλο συνεργείο της περιοχής, αφού επικοινώνησαν μεταξύ τους.
Σήμερα με κάλεσαν πως η επισκευή θα κοστίσει 700ευρω!150 η κρεμαγιέρα και 550 τα εργατικά και το καλύτερο που μπορεί να γίνει ειναι 100ευρώ εκπτωση, δηλαδή 600 ευρω!

Είναι φυσιολογικό το κόστος?

Ξέρω, μετά απο τόσα χρόνια κατοχής του 2cv, πώς επαγγελματίας απο επαγγελματία μπορεί να διαφέρουν δραματικά στην τιμολόγηση των υπηρεσιών τους, και δικαίωμά τους!
Απλώς θέλω την γνώμη σας αν αυτη η τιμή ειναι στο πάνω ή το κάτω άκρο...

Ευχαριστώ πολύ,
Άλκηστις!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα!

Παρούσα, μόλις μου συνέβη, στο παρκάρισμα ευτυχώς!
Το δυστυχές της υπόθεσης είναι το κόστος της επισκευής...Το συνεργείο που το πήγα μου είπε -μετά απο μια εβδομάδα- πως δεν μπορεί να το αναλάβει και πλήρωσα φορτηγό να το μεταφέρει χτές, σε άλλο συνεργείο της περιοχής, αφού επικοινώνησαν μεταξύ τους.
Σήμερα με κάλεσαν πως η επισκευή θα κοστίσει 700ευρω!150 η κρεμαγιέρα και 550 τα εργατικά και το καλύτερο που μπορεί να γίνει ειναι 100ευρώ εκπτωση, δηλαδή 600 ευρω!

Είναι φυσιολογικό το κόστος?

Ξέρω, μετά απο τόσα χρόνια κατοχής του 2cv, πώς επαγγελματίας απο επαγγελματία μπορεί να διαφέρουν δραματικά στην τιμολόγηση των υπηρεσιών τους, και δικαίωμά τους!
Απλώς θέλω την γνώμη σας αν αυτη η τιμή ειναι στο πάνω ή το κάτω άκρο...

Ευχαριστώ πολύ,
Άλκηστις!
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι Άλκιστη?
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, εδώ και 4 χρόνια ζώ στην Κέρκυρα.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Αφού μένεις στην Κέρκυρα θα πρέπει Πρω τα να βρεις το συνεργείο που ξέρει να κάνει την επισκευή. Σιγουρά υπάρχει παλιό citroenadiko κάπου στο νησί..
Ρώτα εάν την κρεμαγιερα θα την επισκευάσουν η τα 150 είναι η αξία του ανταλλακτικου μόνο..
Επιπλέον ρώτα τις εργασίες που θα κάνουν για να κάνουν την επισκευή.. Τα βήματα που θα ακολουθήσουν...
Κόστος είναι σχετικό.. Είσαι σε ένα νησί το γνωρίζουν τώρα εάν γνωρίζουν και εδώ θα έλεγαν σύνολο 400 θα έπρεπε να το στείλεις με ανάλογο κόστος... Που κοντά θα έφτανε στο σύνολο..
Το θέμα είναι να γνωρίζουν και το υψηλό κόστος να ισορροπήσει από την σωστή επισκευή..
Καλή συνεχεια..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Καλησπέρα Άλκηστις, σου στέλνω τώρα pm (προσωπικό μήνυμα) με τα στοιχεια ενός κατοίκου Κέρκυρας με σιτροενικη παράδοση στην οικογένεια, να τα πείτε και είτε να το αναλάβει είτε να σε καθοδηγήσει σχετικά.
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις, όλους!
Όσα χρόνια βρίσκομαι στην Κέρκυρα, παρακολουθεί το ντεσεβάκι μου ένας μάστορας γνώστης και πάρα πολύ καλός κύριος, που δυστυχώς είναι συνταξιοδοτημένος, με ότι αυτό συνεπάγεται στην αμεσότητα των επισκευών...
Βέβαια, δέν είχε χρειαστεί και ποτέ κάτι σοβαρό. Πρίν ένα μήνα περίπου με τις πολλές βροχές χρειάστηκα ηλεκτρολόγο και με έστειλε σε ένα ηλεκτρολογείο/συνεργείο (αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, που όμως δέν μπόρεσε να με εξυπηρετήσει).
Δέν έχω καταφέρει όλη μέρα να βρώ τον παλιό μου μάστορα στό τηλέφωνο (δεν έχει κινητό!!) και σκέφτηκα πώς εδώ ίσως υπάρχει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις, όλους!
Όσα χρόνια βρίσκομαι στην Κέρκυρα, παρακολουθεί το ντεσεβάκι μου ένας μάστορας γνώστης και πάρα πολύ καλός κύριος, που δυστυχώς είναι συνταξιοδοτημένος, με ότι αυτό συνεπάγεται στην αμεσότητα των επισκευών...
Βέβαια, δέν είχε χρειαστεί και ποτέ κάτι σοβαρό. Πρίν ένα μήνα περίπου με τις πολλές βροχές χρειάστηκα ηλεκτρολόγο και με έστειλε σε ένα ηλεκτρολογείο/συνεργείο (αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, που όμως δέν μπόρεσε να με εξυπηρετήσει).
Δέν έχω καταφέρει όλη μέρα να βρώ τον παλιό μου μάστορα στό τηλέφωνο (δεν έχει κινητό!!) και σκέφτηκα πώς εδώ ίσως υπάρχει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα!
Αν θέλεις στείλε μου p.m και δώσε μου περισσότερες πληροφορίες και μπορώ κατά προσέγγιση να σου υπολογίσω το κόστος των εργατικών πλην του ανταλλακτικου!
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
Αφού μένεις στην Κέρκυρα θα πρέπει Πρω τα να βρεις το συνεργείο που ξέρει να κάνει την επισκευή. Σιγουρά υπάρχει παλιό citroenadiko κάπου στο νησί..
Ρώτα εάν την κρεμαγιερα θα την επισκευάσουν η τα 150 είναι η αξία του ανταλλακτικου μόνο..
Επιπλέον ρώτα τις εργασίες που θα κάνουν για να κάνουν την επισκευή.. Τα βήματα που θα ακολουθήσουν...
Αυτο το συνεργειο ειναι παλιο σιτροεναδικο, μολις γυρισα απο εκει. μου εδειχνε φωτογραφιες ανακατασκευες και μου ειπε πως πριν μια εβδομαδα τελειωσε ενα μπεζ 2cv που εφτασε 15 χιλιαρικα...

Μου ειπε οτι το αμαξακι μου θελει καρε, ατερμονα και αξονα οχι κρεμαγιερα ολοκληρη. 190 ευρω τα ανταλλακτικα και 450 εργασια γιατι ειναι κοντα 2 εβδομαδες δουλεια, πρεπει να φυγουν ροδες, φτερα, να λυθει ολοκληρο μπροστα λεει. Συνολο 650 με κανα ρουλεμαν, οτι χρειαστει...
Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, σκεφρομαι να το στειλω στο πατρικο μου να το παροπλισω, για οοοποτε μπορεσω να μαζεψω χρηματα να το φτιαξω απο την αρχη.
Νομιζω πως με εκδικειται που αποδεχτηκα πως δεν αντεχω οικονομικα να το ανακατασκευασω και ειχα αποφασισει να το πουλησω...
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.263
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να συζητήσεις με έναν γνώστη, όπως τον γνωστό του nonos,
διότι αυτά που διαβάζω είναι τουλάχιστον απαράδεκτα.
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να συζητήσεις με έναν γνώστη, όπως τον γνωστό του nonos,
διότι αυτά που διαβάζω είναι τουλάχιστον απαράδεκτα.
Μίλησα μαζί του, παρόλη την καλή του διάθεση, δεν μπορεί να με βοηθησει.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.263
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Μπορείς να δείξεις με φωτό τι έχει σπάσει-στραβώσει-χαλάσει?
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
Μπορείς να δείξεις με φωτό τι έχει σπάσει-στραβώσει-χαλάσει?
Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες, αυτός είπε δαχτυλίδι κρεμαγιερας, καρέ, ατέρμονα και άξονα. Τα αποστηθησα πια! Α, ρώτησα και για το σασί που είπατε κάποιοι αν τσακισε, είναι πολύ καλό λέει.
Θα το πάρω πάλι να το στείλω σε άλλο συνεργειο που μου συνεστησαν κι ελπίζω να μην μου βγουν οι μεταφορές όσο η επισκευή στο τέλος...
 

AlkistisG

Member
Εγγραφή
1 Μαϊου 2019
Μηνύματα
12
Reaction score
11
Πόντοι
242
Age
35
Λοιπον, αφου ειπα του μαστορα πως δεν μπορω να το φτιαξω και θα στειλω γερανο να το παρει απο εκει, μου τηλεφωνησε λιγο αργοτερα πως μπορει να το επισκευασει με 150 αλλα θα πρεπει στο μελλον να το φτιαξω κανονικα (500 ευρω).στην ερωτηση αν ειναι ασφαλες ετσι ειπε ναι.οποτε το εφτιαξε και το πηρα, φαινεται μια χαρα μονο που το τιμονι δεν ειναι κεντραρισμενο πια.αλλα το ειδα αφου εφυγα και δεν γυρισα καν να του το πω μετα απο ολη αυτη την ιστορια...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Τι εννοείς δεν είναι κεντραρισμένο?
Το μπράτσο του τιμονιού δεις προς τα αριστερά όπως παλιά και είναι στο κέντρο η δεξιά, ή κάτι άλλο?
 
Top Bottom