Αντικατάσταση καθισμάτων Xantia

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Μετά απο 24 χρόνια το κάθισμα του οδηγού παρέδωσε πνεύμα και πλέον πέρα του ότι έχει ξηλωθεί το αριστερό άκρο από το μπες-βγες το ίδιο το κάθισμα έχει καθήσει τόσο κάτω που εγώ στο 1.85 χρειάζομαι μαξιλάρι για να βλέπω που πάω σαν γιαγιάκα...

Να σημειώσω ότι το εσωτερικό είναι σκέτο γκρι που σημαίνει ότι είναι πιο εύκολο να σου κάτσει λαχείο και τζόκερ ταυτόχρονα παρά να βρεις ίδιο να αγοράσεις. Και σαν να μην έφτανε αυτό τα πίσω καθίσματα δεν είναι διαιρούμενα και πρόκειται για ενιαία βάση και πλάτη.

Αφού το αποφάσισα (με πολύ βαριά καρδιά ομολογουμένως) λοιπόν ότι εσωτερικό ίδιο δεν πρόκειται να βρω (πόσο μάλλον ένα κάθισμα που χρειάζομαι..) έψαξα και βρήκα άλλα εσωτερικά και βρήκα διάφορα σε πολύ καλή κατάσταση, σε γκρι με σχέδιο πάνω (θα κάνει καλή αντίθεση με τις σκέτες γκρι επενδύσεις στις πόρτες φαντάζομαι...) σε διάφορες γωνιές της Ελλάδας (να ναι καλά το car), με τη διαφορά ότι τα πίσω καθίσματα σε όσα εσωτερικά έχω βρει έχουν διαιρούμενη πλάτη και βάση.. ρωτάω λοιπόν εγώ.. θα ταιριάζουν τα πίσω καθίσματα???

Φαντάζομαι ότι οι πλάτες δεν θα έχουν θέμα αλλά καθώς οι βάσεις σηκώνονται μήπως η διαρούμενη βάση έχει περισσότερα σημεία... σηκώματος απ'την ενιαία?

Taskos

Member
Reaction score
1.993
Πόντοι
517
Δώσε τα στοιχεία της Xantia...
Φωτό...

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Δώσε τα στοιχεία της Xantia...
Φωτό...
Θα ανεβάσω αύριο φωτό καθότι σήμερα έκανε τσουχτερό κρύο και δεν ξεμυτισα απ' το τζάκι όλη μέρα. Απαράδεκτος το ξέρω

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Αν φοράς αυτά είναι όντως δύσκολο να βρεθούν αλλά όχι απίθανο. Θέλει ψάξιμο. Απο προσωπικη πείρα με διάφορα πράγματα, όλα βρίσκονται αλλά θέλει χρόνο και υπομονή.
23329

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Αν φοράς αυτά είναι όντως δύσκολο να βρεθούν αλλά όχι απίθανο. Θέλει ψάξιμο. Απο προσωπικη πείρα με διάφορα πράγματα, όλα βρίσκονται αλλά θέλει χρόνο και υπομονή.
View attachment 23329
Ακριβώς αυτά είναι τα καθίσματα και προς το παρόν έχω βρει μόνο μια αγγελία σε όλο το car

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Πάρτα αν είναι καλά, μη περιμένεις ;)

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Πάρτα αν είναι καλά, μη περιμένεις ;)
Από αυτή την αγγελία τουλάχιστον του οδηγού που με ενδιαφέρει φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση τουλάχιστον. Όσο στο να βρω άλλο σαλόνι το πρόβλημα είναι με τα πίσω, καθώς σε μένα είναι ενιαίος ο πάγκος και σε όλα τα άλλα είναι διαιρούμενα :lol:

Τα καθίσματα τα δικά μου είναι έτσι πίσω

Attachments

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Οι βάσεις ίδιες είναι πιστεύω. Δε θα έχεις πρόβλημα να βάλεις διαιρούμενα. Είναι και πιο πρακτικά.

Χειριστήρια στο τιμόνι έχει η δική σου? Μου κάνει εντύπωση να μην έχει διαιρούμενο.

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Οι βάσεις ίδιες είναι πιστεύω. Δε θα έχεις πρόβλημα να βάλεις διαιρούμενα. Είναι και πιο πρακτικά.

Χειριστήρια στο τιμόνι έχει η δική σου? Μου κάνει εντύπωση να μην έχει διαιρούμενο.
Έχει χειρηστήρια αλλά δεν έχει διαιρούμενο. Σύμφωνα με την απόδειξη πληρωμής του Συγγελίδη από το Μάιο του '96 η έκδοση είναι "1.6 SX Harmonie". Επίσης δεν έχει ούτε ηχεία πίσω αλλά έχει την αεροτομή με το τρίτο φως.

Μα ακριβώς είναι πιο πρακτικά και τα περισσότερα είναι και σε καλή κατάσταση. Στο ίδιο χρώμα είναι και σένα?

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Όχι εμένα έχουν "μπιμπικι" οι ταπετσαριες.

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Βρήκα κάτι φωτογραφίες από πέρυσι.. αυτά φοράω.. κατασκευής τελευταίο 3μηνο '94.. 1.8 8v. Μπρος πίσω ηχεία, διαιρούμενο, χειριστήρια στο (πρώτο) τιμόνι, αεροτομη και προσκέφαλα πίσω έβαλα εγώ δεν είχε.

Απο κατι φορές που την είχα κινητό γραφείο.. :lol:εδώ περιμένωντας το πλοιο..:O
23352

Εδώ ίσως φαίνονται καλύτερα..
23353

Reaction score
13.859
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
San foititis, alla kai argotera, ekana apeires fores to aftokinito anagnostirio...

Nikephoros

Member
Reaction score
10.535
Πόντοι
1.017
Περιοχή
Αθήνα
Πάντως εμένα το εσωτερικό και το ταμπλώ της Xantia και της 2ης γενιάς ΧΜ (που ήταν σχεδόν ίδια) μου άρεσαν πάντα πάρα πολύ! Για πολλούς φαίνονται συμβατικά, το ξέρω.

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Πάντως εμένα το εσωτερικό και το ταμπλώ της Xantia και της 2ης γενιάς ΧΜ (που ήταν σχεδόν ίδια) μου άρεσαν πάντα πάρα πολύ! Για πολλούς φαίνονται συμβατικά, το ξέρω.
Πιο συμβατικά σε σχέση με τα BX, CX κλπ. ναι... αλλά έχω ρίξει μπόλικο γέλιο με συγγενείς να προσπαθούν να ανάψουν τα φώτα και να ψάχνουν τον διακόπτη στα αριστερά και να βρίσκουν το απόλυτο τίποτα...

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Βρήκα κάτι φωτογραφίες από πέρυσι.. αυτά φοράω.. κατασκευής τελευταίο 3μηνο '94.. 1.8 8v. Μπρος πίσω ηχεία, διαιρούμενο, χειριστήρια στο (πρώτο) τιμόνι, αεροτομη και προσκέφαλα πίσω έβαλα εγώ δεν είχε.

View attachment 23352

Εδώ ίσως φαίνονται καλύτερα..
View attachment 23353
Το πόσο καθαρό είναι με πόνεσε σκεφτόμενος τη σκόνη που έχει το δικό μου αυτή τη στιγμή.. κατάσταση καινούργιου έτσι...

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Κάνω ότι μπορώ πραγματικά και έχει έρθει η ώρα για ένα καλό "γλυψιμο" πάλι τώρα που το σκέφτομαι.. :P

Reaction score
45
Πόντοι
262
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Κάνω ότι μπορώ πραγματικά και έχει έρθει η ώρα για ένα καλό "γλυψιμο" πάλι τώρα που το σκέφτομαι.. :P
Άσχετο αλλά τι καθαριστικά χρησιμοποιείς στο εσωτερικό?? Ψάχνω για καινούργιες ιδέες...

nonos

Member
Reaction score
14.997
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Απολύτως τίποτα εκτός από ξεσκονισμα-swifer και βετεξ με νερό.
Μια με δύο φορές το χρόνο περνάω τα πάντα.. όταν λέμε τα πάντα, τα πάντα... Από ουρανό μέχρι ταπετσαρίες, καθίσματα, πλαστικά με βετεξ βουτηγμένο σε καθαρό νερό με το χυμό και τις λεμόνοκουπες.. Ένα λεμόνι ανά κουβά. Θα εκπλαγείς με το τι μαζεύει ο ουρανός ιδιως χωρίς καν να είμαι καπνιστής... Επίσης αφήνω το βράδυ μέσα λεμόνοκουπες στα πατάκια πάνω όταν το κάνω αυτό ή σόδα σε μια μικρή κούπα.. μαζεύει όλες τις οσμές.

Top Bottom