Ανακατασκευή Citroen 2CV6 του Στέφανου.

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Η τρέλα πάει στα Βουνά......snow......

Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησα να γράφω στο φόρουμ ποτέ δεν πίστεψα ότι όλο αυτό το ταξίδι αυτό θα πάρει αυτήν την τροπή γνωρίζοντας τόσους ωραίους ανθρώπους και αποκτώντας αρκετές γνώσεις αλλά και εμπειρίες. Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας...
Αρκετα με την Τελενουβέλα :lol: , πάμε στο νόημα!:hypno:


Μετά από ατελείωτες ώρες συζήτησης με τον φίλο Στέφανο για το αγαπημένο μας δικύλινδρο το Division Bell σήμανε και έφθασε η στιγμή για το 2cv του να πάρει τον δρόμο της Δεύτερης ζωής του. Επάνω του κουβαλούσε αρκετά χρόνια ιδιοχρησίας αφού είναι το βασικό του αυτοκίνητο εδώ και δεκαετίες. Όπως είναι λογικό το αυτοκίνητο κουβαλούσε πάνω του αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα, αρκετές επισκευές (καλές και κακές) και πολλά συναισθήματα.

Εν αρχή είναι ο λόγος.....εεεεε στην δική μας περίπτωση το σασί :rolleyes:.

Η συζήτηση πάνω στο θέμα σασί ήτανε εκτενέστερη. Τα πάντα ξεκινάνε απο μία καλή βάση, δίχως καλή βάση δυστυχώς είναι σαν να πετάς τα χρήματα σου στον αέρα.
Η επιλογή επισκευής - συντήρησης- προστασίας του παρόντος απορρίφθηκε εξ αρχής λόγω ότι το κόστος σίγουρα θα έφθανε πολύ κοντά την αγορά ενός καινούργιου.
Απομείνανε λοιπόν δύο επιλογές καταφορεσις η Γαλβανιζε? η υπάρχει και 3 επιλογή:dizzy:?

Το γαλβανιζε σασί είναι ένα απλό χαλύβδινο σασί με θερμή γαλβάνωση. Δλδ το σασί βαπτίζεται σε λουτρό με θερμό γαλβάνι και αποκτά αντιδιαβρωτικές ιδιότητες.
Εαν όμως το γαλβάνι χτυπηθεί πχ απο πέτρες - χαλίκια κλπ ο χάλυβας εκτίθεται στο περιβάλλον και αρχίζει η διάβρωση. Οπότε το γαλβανιζέ σασί θέλει και αυτό την ανάλογη χημική προστασία (Αστάρι για Γαλβανιζέ) ώστε να προστατευθεί καλύτερα.
Το σασί με καταφόρηση είναι ένα χαλύβδινο σασί με μια μέθοδο οργανικής επίστρωσης που χρησιμοποιεί ηλεκτρικό ρεύμα για την εναπόθεση χρώματος. Δηλαδή και σε αυτήν την περίπτωση το σασί χρειάζεται κάποια έξτρα προστασία για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.
Η 3η επιλογή είναι το ανοξείδωτο όπου και επιλέχθηκε!!
( Στην Βόρεια Ελλάδα το 2cv για καθημερινό αυτοκίνητο είναι πρόκληση. Δύσκολοι ορεινοί δρόμοι με αρκετούς μήνες χιόνια , αλάτια και βροχές. Η αντιδιαβρωτική προστασία ήτανε το Α και Ω της δουλειάς που κάναμε).

Ενα Ανοξείδωτο σασί κατασκευασμένο για 2CV .:love:

Και έτσι μία ωραία πρωία φτάσαμε να έχουμε ένα ανοξείδωτο σασί καθισμένο πάνω σε δύο ξύλινα καβαλέτα......Η όψη του στο φώς του ήλιου ήτανε κάτι απερίγραπτο.....
28929


Τα πρώτα μονταρίσματα , οι πρώτες βίδες!!!!:O:love: ( Ολα τα εξαρτήματα που τοποθετήσαμε είναι ανακατασκευασμένα και μετρημένα σύμφωνα με τις τιμές που όριζε η Citroen.)
28930

Τοποθέτηση καινούργιων ρουλεμάν μπράτσων...
28931

Τοποθέτηση μπράτσων!!
28932

Τοποθέτηση κεντρικών μπουκάλων Stainless Steel...
28933

Τοποθέτηση αμορτισέρ και ρύθμιση σινεμπλόκ ....
28934

Και σιγά σιγά έκατσε για πρώτη φορά στα πόδια του!!!! Η στιγμή είναι απίθανη (Θυμήθηκα και εγώ τα δικά μου)...Ανεβαίνεις πάνω στο σασί χοροπηδάς σαν κατσίκι:w00t: και θαυμάζεις πώς δουλευει αυτή η πανεξυπνη αναρτηση!!!!!
28935

Ακολουθεί η ζευξη μηχανής και κιβωτίου
28936


και στην θέση της!!!! Αρκετές βόλτες έκανε!!!:up:
28937

Τοποθέτηση ημιαξονίων , σύστημα διεύθυνσης και περιφερειακών μηχανής..
28938

28939

Τοποθέτηση καλοριφέρ και εξάτμισης ελευθέρας (Κατηργημένο το πρώτο καζανάκι)


28941


Και η τελική του μορφή

28944

Ακολουθέι συνέχεια απο τον φανοποιό με το καινούργιο κουβούκλιο....
28945

To Be Continued!!!!:thumbs::thumbs::thumbs:
 

Attachments

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.064
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
Re καλος τα παιδια παλι ...:lovecitroen:
Παστα εβαλα ..νερο ηπια ........

:clap::dance::cool:


:X:lock::lol:
Δηλαδη τωρα .. θα μου πειτε πως φτιαξατε το οτι εκει πανω .. και μετα δεν ειχε τσιπουρα ..σε αυτο το μερος ...

Α ρε @KostasX με την πατριδα σου ...


Αν δεν βαψατε ..η δεν εχετε αποφασισει να σας πω χρωμα .. εαν θελετε ..
Που ξερεις μπορει και να συμπεσουν γουστα ...

keep going ...

sokolatina today
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
968
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τρομερη δουλεια! Συγχαρητηρια! Το ανοξειδωτο σασι απο που και πόσο, αν επιτρεπεται?
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
.....το φτιάξατε καινούργιο. Ολα από την αρχή. ΕΥΓΕ !

Πολλές οι ερωτήσεις, αλλά αρχίζω από την πρώτη - βασική.

Βλέπω εμπρός τις μπουκάλες / αμοστισερ της παληάς εποχής. Και πίσω τις αναμονές. Πόσο παληό είναι αυτό το όχημα ? ή πήρατε και άλλα μπράτσα ?

Αυτήν την αλλαγή, πως την διαχειριστήκατε ? Από αποσβεστήρες αντιβάρου σε αμορτισέρ ?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.580
Reaction score
19.816
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Με καινουργιο σασσι και καινούργιο κουβούκλιο μιλάμε για ότι καλύτερο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Χάνεται λίγο η μαγεία του οριτζιναλε αλλά το μεράκι και η δουλειά που έγινε είναι σε άλλο επίπεδο... Κωστή ελπίζω να σε δω 27/11 στο Ζαππειο.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
Με καινουργιο σασσι και καινούργιο κουβούκλιο μιλάμε για ότι καλύτερο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Χάνεται λίγο η μαγεία του οριτζιναλε αλλά το μεράκι και η δουλειά που έγινε είναι σε άλλο επίπεδο... Κωστή ελπίζω να σε δω 27/11 στο Ζαππειο.
Δεν είπες τίποτα για την γενική ανακατασκευή του κινητήρα, που πλέον έχει και ......υπερπλήρωση. :thumbs:

Πλέον, είναι σαν να αγόρασε ο Στέφανος ένα καινούργιο από την αντιπροσωπεία.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.237
Πόντοι
777
Age
48
Με καινουργιο σασσι και καινούργιο κουβούκλιο μιλάμε για ότι καλύτερο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Χάνεται λίγο η μαγεία του οριτζιναλε αλλά το μεράκι και η δουλειά που έγινε είναι σε άλλο επίπεδο... Κωστή ελπίζω να σε δω 27/11 στο Ζαππειο.
Ο nonos με πρόλαβε... Κωστή κατέβα μια βόλτα στο Ζάππειο
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Re καλος τα παιδια παλι ...:lovecitroen:
Παστα εβαλα ..νερο ηπια ........

:clap::dance::cool:


:X:lock::lol:
Δηλαδη τωρα .. θα μου πειτε πως φτιαξατε το οτι εκει πανω .. και μετα δεν ειχε τσιπουρα ..σε αυτο το μερος ...

Α ρε @KostasX με την πατριδα σου ...


Αν δεν βαψατε ..η δεν εχετε αποφασισει να σας πω χρωμα .. εαν θελετε ..
Που ξερεις μπορει και να συμπεσουν γουστα ...

keep going ...

sokolatina today
:lol::lol:και τσίπουρα βάλαμε και νερό πού καίει βάλαμε επίσης!!!!
Κανόνισε με ένα τούτου καί έλα πάνω!!!!
Το χρώμα το έχει αποφασίσει αλλά πολύ ευχαρίστως δεκτές οι προτάσεις!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Τρομερη δουλεια! Συγχαρητηρια! Το ανοξειδωτο σασι απο που και πόσο, αν επιτρεπεται?
Σ ευχαριστούμε πολύ!!!! Το σασί είναι από τον Hofmann καί τήν τιμή τόυ δεν την γνωρίζω ακριβώς πόσο βγήκε με τα μεταφορικά κλπ
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
.....το φτιάξατε καινούργιο. Ολα από την αρχή. ΕΥΓΕ !

Πολλές οι ερωτήσεις, αλλά αρχίζω από την πρώτη - βασική.

Βλέπω εμπρός τις μπουκάλες / αμοστισερ της παληάς εποχής. Και πίσω τις αναμονές. Πόσο παληό είναι αυτό το όχημα ? ή πήρατε και άλλα μπράτσα ?

Αυτήν την αλλαγή, πως την διαχειριστήκατε ? Από αποσβεστήρες αντιβάρου σε αμορτισέρ ?
Σ ευχαριστούμε φίλε Γιώργο..Τα αμορτισέρ εποχής τα βάλαμε έξτρα για ακόμη μεγαλύτερη άνεση. Μπροστά αλλάξαμε τα μουαγιε καί βιδωσανε καί πίσω κολληθηκανε δύο βάσει στα ψαλίδια καί βιδωνουν εκεί. Τα πίσω δεν τα έβαλα ακόμη διότι είναι στακαρισμενα καί τα έχω ανοίξει τώρα στον πάγκο ώστε να ξεκολλήσουν.Σχετικα με τόν κινητήρα είναι ο κινητήρας που ανακατσκευασα σε προηγούμενο thread. Η υπερπλήρωση δεν είναι δική μόυ πατέντα είναι έτοιμο κιτ με τα ζιγκλερ..
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Με καινουργιο σασσι και καινούργιο κουβούκλιο μιλάμε για ότι καλύτερο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Χάνεται λίγο η μαγεία του οριτζιναλε αλλά το μεράκι και η δουλειά που έγινε είναι σε άλλο επίπεδο... Κωστή ελπίζω να σε δω 27/11 στο Ζαππειο.
Σ ευχαριστούμε πολύ φίλε Νονε! Πραγματικά έγινε καινούργιο το 2cv...Το θέμα τού οριντζιναλε είναι προσωπικό όπως έχει συζητήθει αρκετές φορές στο παρελθόν, αλλα είναι ο καθένας πώς το χαίρεται να το βλέπει !! Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ιδέα του οριντζιναλε για αυτό καί έπανεφερα το δικό μου αλλωστε στα εργοστάσιακα specs...Για Ζάππειο το θέλω Ελικρινα πάρα πολύ αλλά αλλά μάλλον θα συμπεφτει με την ημερομηνία προετοιμασίας για αναχώρηση μόυ για Μπάρκο...Θα δούμε, μακάρι να βολεψει διότι περάσανε αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που βρεθήκαμε!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ο nonos με πρόλαβε... Κωστή κατέβα μια βόλτα στο Ζάππειο
Εάν δεν συμπεφτει με την ημερομηνία αναχώρησης μου για Μπάρκο εννοείται θα έρθω!!!!!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.580
Reaction score
19.816
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δεν είπες τίποτα για την γενική ανακατασκευή του κινητήρα, που πλέον έχει και ......υπερπλήρωση.
Τωρα που το ειπες προσεξα τη φωτογραφια!!
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
Σ ευχαριστούμε φίλε Γιώργο..Τα αμορτισέρ εποχής τα βάλαμε έξτρα για ακόμη μεγαλύτερη άνεση. Μπροστά αλλάξαμε τα μουαγιε καί βιδωσανε καί πίσω κολληθηκανε δύο βάσει στα ψαλίδια καί βιδωνουν εκεί. Τα πίσω δεν τα έβαλα ακόμη διότι είναι στακαρισμενα καί τα έχω ανοίξει τώρα στον πάγκο ώστε να ξεκολλήσουν.Σχετικα με τόν κινητήρα είναι ο κινητήρας που ανακατσκευασα σε προηγούμενο thread. Η υπερπλήρωση δεν είναι δική μόυ πατέντα είναι έτοιμο κιτ με τα ζιγκλερ..
Εξαιρετικά. :respect:

Ναι, το ξέρω το κιτ. Οπότε, και 652 και υπερπλήρωση. Και ανοξειδωτο σασί, και νέα καμπίνα, και όλα καθαρισμένα -γρασσαρισμένα.

Θα πρέπει να είναι το καλύτερο 2CV στα Βαλκάνια !

Εχω σκάσει από την ζήλεια μου, που εγώ αναγκάστηκα να σταματήσω προσωρινά. Αλλά, μέχρι το καλοκαίρι έχουμε, μμμμμμμ, 6 μήνες :cool: Κάτι θα καταφέρω ο άχρηστος !
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Για κάτι τέτοια θέματα πληρώνω περί τα 400€ ετησίως για να συντηρώ το site εκτός από την προσωπική δουλειά.
Χάρμα οφθαλμών Κώστα μου. θερμά συγχαρητήρια.
Χάνεται λίγο η μαγεία του οριτζιναλε αλλά το μεράκι και η δουλειά που έγινε είναι σε άλλο επίπεδο...
Το σασί αν εξαιρέσεις ότι δεν το φτιάχνει η Citroen είναι ίδιο. Ξέρεις Χρήστο μου το κόλλημα μου με το originality αλλά θα το έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Κώστα με τις κυλινδροκεφαλές τι έχει παίξει? Βλέπω από τα ελάχιστα μηχανικά που γνωρίζω ότι κάτι διαφορετικό παίζει, εκτός και αν το αναφέρεις κάπου αλλά λόγω άγνοιας δεν το έχω καταλάβει.

Εκτός από τσίπουρα, πάστες και νερά ετοιμάζω και ψητά :grin:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Για κάτι τέτοια θέματα πληρώνω περί τα 400€ ετησίως για να συντηρώ το site εκτός από την προσωπική δουλειά.
Χάρμα οφθαλμών Κώστα μου. θερμά συγχαρητήρια.

Το σασί αν εξαιρέσεις ότι δεν το φτιάχνει η Citroen είναι ίδιο. Ξέρεις Χρήστο μου το κόλλημα μου με το originality αλλά θα το έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Κώστα με τις κυλινδροκεφαλές τι έχει παίξει? Βλέπω από τα ελάχιστα μηχανικά που γνωρίζω ότι κάτι διαφορετικό παίζει, εκτός και αν το αναφέρεις κάπου αλλά λόγω άγνοιας δεν το έχω καταλάβει.

Εκτός από τσίπουρα, πάστες και νερά ετοιμάζω και ψητά :grin:
Σ ευχαριστώ πολύ Αποστολε:bow:!!
Τα ψευτοκαπακα στις κυλινδροκεφαλες είναι ένα νέο γκατζετακι του Burton για να ψύχονται καλύτερα οι κεφαλές λόγω τών μικρών μετατροπών πού κάναμε. Επίσης στεγανοποιουν με ένα φοβερό O - Ring που σφραγίζουν για τα καλά από διαρροές λαδιού. Το O Ring αυτό μπαίνει καί στα κανονικά ψευτοκαπακα καί συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Με τσίπουρα, κρέατα καί παστες μόνο η συνάντηση έμεινε να κανονίσουμε!!!:food::superman:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.064
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
Σ ευχαριστώ πολύ Αποστολε:bow:!!
Τα ψευτοκαπακα στις κυλινδροκεφαλες είναι ένα νέο γκατζετακι του Burton για να ψύχονται καλύτερα οι κεφαλές λόγω τών μικρών μετατροπών πού κάναμε. Επίσης στεγανοποιουν με ένα φοβερό O - Ring που σφραγίζουν για τα καλά από διαρροές λαδιού. Το O Ring αυτό μπαίνει καί στα κανονικά ψευτοκαπακα καί συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Με τσίπουρα, κρέατα καί παστες μόνο η συνάντηση έμεινε να κανονίσουμε!!!:food::superman:
Για στειλε part number barton να παρω .. @KostasX
Thnx ..
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
Τα ψευτοκαπακα στις κυλινδροκεφαλες είναι ένα νέο γκατζετακι του Burton για να ψύχονται καλύτερα οι κεφαλές λόγω τών μικρών μετατροπών πού κάναμε. Επίσης στεγανοποιουν με ένα φοβερό O - Ring που σφραγίζουν για τα καλά από διαρροές λαδιού. Το O Ring αυτό μπαίνει καί στα κανονικά ψευτοκαπακα καί συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Με τσίπουρα, κρέατα καί παστες μόνο η συνάντηση έμεινε να κανονίσουμε!!!:food::superman:
Να αναφέρουμε ότι με τα ψευτοκάπακα αυτά, που έχουν ψήκτρες, αυξάνεται η επιφάνεια αποβολής θερμότητας, άρα καλύτερη ψύξη ( λαδιού μια και εκεί συσσωρεύεται λίγο λάδι πρίν επιστρέψει στο κάρτερ ) πάντα κάτω από τις ίδιες συνθήκες, θερμοκρασίες, κλπ. Ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας, κάτι τέτοιο είναι χρήσιμο, με αυξανόμενη απόδοση αν τις συμπεριλάβουμε στην ροή του αέρα από τον ανεμιστήρα, μια και εκεί που είναι είναι λίγο έγκλειστες.
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
308
Reaction score
904
Πόντοι
367
Age
50
Συναρμολογούμενο παιχνίδι για μεγάλα παιδιά. :drool:
Περνάς την ώρα σου ευχάριστα και δεν λερώνεσαι με σκουριές και βρώμικα γράσα. :up:
 
Top Bottom