Ανάμιξη LHM διαφορετικών τύπων.

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
Αν και δεν εχω στην κατοχη μου καποιο υδροπνευματικο citroen,εντουτοις μου αρεσει να διαβαζω και να ενημερωνωμαι για διαφορα θεματα.
Ετσι λοιπον,κοιτουσα τα τεχνικα χαρακτηριστικα των προιοντων γνωστης ελληνικης εταιριας λιπαντικων,οταν το ματι μου επεσε στο παρακατω:

''HYDRAULIC FLUID LHM PLUS
Ειδικό υδραυλικό υγρό για τα συστήματα αναρτήσεων των αυτοκινήτων CITROEN, κατασκευής μετά το 1966. ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν επιτρέπεται η ανάμιξη τους με διαφορετικά έστω και της ίδιας κατηγορίας προϊόντα.''

Γιατι δεν επιτρεπεται η αναμιξη LHM απο διαφορετικες μαρκες;Τι κακο μπορει να δημιουργηθει απο αυτο;Γνωριζω φυσικα οτι συνισταται η αντικατασταση ολοκληρης της ποσοτητας του υγρου στα σερβις,αλλα τι γινεται αν καποιος αναγκαστει για καποιο λογο να συμπληρωσει υγρα απο αλλη μαρκα;
Ειναι θεμα που πιστευω αξιζει διερευνηση...:)
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Υπάρχει ένας κανόνας που ακολουθείται πάντα, ακόμα και στη δική μου δουλειά, όπου δεν πρέπει να αναμιγνυουμε χημικά αντιδραστηρια που έχουν διαφορετικό lot number, ας είναι από τον ίδιο κατασκευαστή. Όταν αναμιγνύονται χημικά με έστω και ελάχιστη διαφορά στη σύσταση και στο ιξωδες τους, είναι πολύ πιθανό να αντιδράσουν μεταξύ τους κσι να επέλθουν αλλοιώσεις στις φυσικές (π.χ. ιξωδες, συσσωματωσεις, ρευστοτητα-βλ. Αρχή.Bernoulli για τη λειτουργια των υδραυλικων, κ.λ.π.) και χημικές τους ιδιότητες (χημικές αντιδράσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε οξειδώσεις, διαβρώσεις, κ.λ.π.).

Για αυτό, πάντα καλή αποστραγγιση οποιουδήποτε υγρού, λαδιού ή λημ ή φρένων, ή βαλβολινης κ.λ.π. και αλλαγή με εντελώς νέο!
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Υπάρχει ένας κανόνας που ακολουθείται πάντα, ακόμα και στη δική μου δουλειά, όπου δεν πρέπει να αναμιγνυουμε χημικά αντιδραστηρια που έχουν διαφορετικό lot number, ας είναι από τον ίδιο κατασκευαστή. Όταν αναμιγνύονται χημικά με έστω και ελάχιστη διαφορά στη σύσταση και στο ιξωδες τους, είναι πολύ πιθανό να αντιδράσουν μεταξύ τους κσι να επέλθουν αλλοιώσεις στις φυσικές (π.χ. ιξωδες, συσσωματωσεις, ρευστοτητα-βλ. Αρχή.Bernoulli για τη λειτουργια των υδραυλικων, κ.λ.π.) και χημικές τους ιδιότητες (χημικές αντιδράσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε οξειδώσεις, διαβρώσεις, κ.λ.π.).

Για αυτό, πάντα καλή αποστραγγιση οποιουδήποτε υγρού, λαδιού ή λημ ή φρένων, ή βαλβολινης κ.λ.π. και αλλαγή με εντελώς νέο!
...mission imossible...
Pote den strangisis to dochio LHM ke ollous tous solinea apolitos!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τρελη υπερβολη κατα την αποψη μου. Ναι μεν ο κανονας ειναι αλλαζουμε υγρα και οχι συμπληρωνουμε ειτε αυτα ειναι φρενων σ ενα συμβατικο αυτοκινητο, ειτε υδραυλικου τιμονιου ,ειτε παραφλου, ειτε λαδια μοτερ, ειτε βαλβιλιδες κτλπ αλλα απο την αλλη σε στιγμες διαρροης δεν εχεις κανενα προβλημα να συμπληρωσεις ιδιας τυπολογιας υγρο (SAE, DOT κτλπ αναλογως το υγρο που συμπληρωνεις). Λαθος ειναι να φορας 10-40 και να συμπληρωνεις 5-30. Και βασικο και κυριο ειναι να μη συμπληρωνουμε αλλα να επισκευαζουμε.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αν και δεν εχω στην κατοχη μου καποιο υδροπνευματικο citroen,εντουτοις μου αρεσει να διαβαζω και να ενημερωνωμαι για διαφορα θεματα.
Ετσι λοιπον,κοιτουσα τα τεχνικα χαρακτηριστικα των προιοντων γνωστης ελληνικης εταιριας λιπαντικων,οταν το ματι μου επεσε στο παρακατω:

''HYDRAULIC FLUID LHM PLUS
Ειδικό υδραυλικό υγρό για τα συστήματα αναρτήσεων των αυτοκινήτων CITROEN, κατασκευής μετά το 1966. ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν επιτρέπεται η ανάμιξη τους με διαφορετικά έστω και της ίδιας κατηγορίας προϊόντα.''

Γιατι δεν επιτρεπεται η αναμιξη LHM απο διαφορετικες μαρκες;Τι κακο μπορει να δημιουργηθει απο αυτο;Γνωριζω φυσικα οτι συνισταται η αντικατασταση ολοκληρης της ποσοτητας του υγρου στα σερβις,αλλα τι γινεται αν καποιος αναγκαστει για καποιο λογο να συμπληρωσει υγρα απο αλλη μαρκα;
Ειναι θεμα που πιστευω αξιζει διερευνηση...:)
Που το διαβασες το οτι δεν αναμιγνυονται δυο ιδιας κατηγοριας και συστασης προιοντα;
Στο Technical Datasheet της.Total για το LHM Plus αναφερει μονο οτι δεν αναμιγνυεται με Dot3,4,5 ,LHS.
 
Last edited:

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
To βρηκα διαβαζοντας αυτη τη σελιδα:
http://www.eldons.gr/gr/main/products/automotive-lubricants/automotive-special-purposes-oils.html
Με λιγο ψαξιμο ομως,ειδα οτι το ιδιο λενε και αλλου:
https://www.whelm.gr/προϊοντα/λιπαντικά-υδραυλικών-συστημάτων/hydraulic-fluid-lhm.html

Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι τα συγκεκριμενα δεν ειναι αυτο που θα λεγαμε ''premium''μαρκες(αν πχ,χρησιμοποιουν καποιο χειροτερης ποιοτητας προσθετο,που δεν ειναι αναμιξιμο με αλλες μαρκες)...αλλα εστω κι ετσι,το ερωτημα παραμενει.Τι μπορουμε να παθουμε,αν για καποιο λογο αναγκαστουμε να συμπληρωσουμε με καποιο παρομοιας ποιοτητας υγρο;
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
To βρηκα διαβαζοντας αυτη τη σελιδα:
http://www.eldons.gr/gr/main/products/automotive-lubricants/automotive-special-purposes-oils.html
Με λιγο ψαξιμο ομως,ειδα οτι το ιδιο λενε και αλλου:
https://www.whelm.gr/προϊοντα/λιπαντικά-υδραυλικών-συστημάτων/hydraulic-fluid-lhm.html

Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι τα συγκεκριμενα δεν ειναι αυτο που θα λεγαμε ''premium''μαρκες(αν πχ,χρησιμοποιουν καποιο χειροτερης ποιοτητας προσθετο,που δεν ειναι αναμιξιμο με αλλες μαρκες)...αλλα εστω κι ετσι,το ερωτημα παραμενει.Τι μπορουμε να παθουμε,αν για καποιο λογο αναγκαστουμε να συμπληρωσουμε με καποιο παρομοιας ποιοτητας υγρο;
Εψαξα να βρω τα Technical Data sheet των εταιριων που ανεφερες για να τα συγκρινω με το LHM της Total αλλα ματαια...
Αυτο που ανεβασα ειναι της Total.
 

Attachments

  • 56,6 KB Προβολές: 160

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
απο οσο ξερω τα λημ διαφορετικων μαρκων εχουν διαφορες στην πυκνοτητα....μεχρι εκει ξερω οτι ειναι ουδετερο λαδι..
 

unclenontas

Member
Εγγραφή
12 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
72
Reaction score
159
Πόντοι
387
Age
35
Χρησιμοποιεί κανείς lhm διαφορετικό από τα total? Αν ναι, γιατί;
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Χρησιμοποιεί κανείς lhm διαφορετικό από τα total? Αν ναι, γιατί;
Εγώ γιατί δε βρίσκω Τοταλ
Γιατί τα μπεντιξ εδώ έχουν 13 ευρώ το μπουκάλι
Αυτή τη στιγμή έχω βάλει ένα ιταλικό λημ όχι καλής ποιοτητας
 

unclenontas

Member
Εγγραφή
12 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
72
Reaction score
159
Πόντοι
387
Age
35
Και βλέπεις κάποια διαφορά; Είτε στη μουργα είτε στη συμπεριφορά; Φιλολογικά ρωτάω, δε σκοπεύω να αλλάξω τα τοταλ
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
967
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εγώ γιατί δε βρίσκω Τοταλ
Γιατί τα μπεντιξ εδώ έχουν 13 ευρώ το μπουκάλι
Αυτή τη στιγμή έχω βάλει ένα ιταλικό λημ όχι καλής ποιοτητας
Εγω τα πηρα απο εδω
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Η CX δε θυμάμαι να έχει Total αυτή τη στιγμή... Ένα μπουκάλι που έχω για περίπτωση ανάγκης είναι Valvoline.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Εγω τα πηρα απο εδω
αθηνα φιλος το βρισκει φτηνοτερα
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ναι οκ...το καταλαβα.....ευχαριστω.....καποια στιγμη που θα ανοιξω συσσωρευτη για στεγανοποιηση επισης προληπτικη στεγανοποιηση τρομπας υψηλης αλλαγη φυσουνες εμπρος τοτε θα προχωρησω σε πληρη αλλαγη λημ
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εγω σκαλωσα με το οτι οι Alfa SZ-RZ χρειαζονται LHM(?)
 
Top Bottom