Άλλα κλασσικά!

Reaction score
13.039
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
Με αφορμή το παρακάτω βιντεάκι να βάλω και εγώ το ερώτημα για να γίνει κουβέντα.
Ποιες είναι οι 5 αγαπημένες σας Lancia;
H Lancia einai meta tin Citroen i agapimeni mou.

Gamma berlina, beta berlina, Thema V8, Kappa, ki esti gia trela, mono gia to tableau tis tin Trevi!!

KostasX

Member
Reaction score
3.645
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Με αφορμή το παρακάτω βιντεάκι να βάλω και εγώ το ερώτημα για να γίνει κουβέντα.
Ποιες είναι οι 5 αγαπημένες σας Lancia;
S4 Stradale, 037 Stradale, Stratos, Beta Montecarlo, Flaminia!!!!!

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.952
Πόντοι
697
Fulvia σε όλες τις εκδόσεις (berlina, coupé, Zagato), Beta (Montecarlo, HPE & coupé), Aurelia b24s (αυτή στην ταινία il sorpasso), Flaminia (coupé & Zagato) και 037.
Δεν έχω βάλει stratos, deltona

Nikephoros

Member
Reaction score
9.901
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Flavia Super Sport Zagato του 1967, σε ένα μόνο αντίτυπο το οποίο έχει ο γνωστός αρχιτέκτονας και συλλέκτης Corrado Lopresto:

25222

Lancia Fulvia sport Zagato:

25223

Lancia Flaminia Sport Zagato:
25224

Lancia Flaminia Super Sport Zagato:
25225

Lancia 037 Stradale:
25227

Taskos

Member
Reaction score
1.713
Πόντοι
517
:rotfl:
Καλά με έκανες και γέλασα!
Μετά τη ζαλάδα με τα εξωτικά αποστράπτοντα μας πέταξες το 127. :lol:

minas

Member
Reaction score
1.743
Πόντοι
487
Ολιγον ασχετο με το θεμα,ισως και να ταιριαζει καλυτερα στο καφενειο,αλλα...

Η φωτογραφια αυτη του 127 δημοσιευτηκε περιπου την ιδια στιγμη που εκανα κι εγω μια ανακαλυψη στο ιντερνετ.Μια ανακαλυψη που μου θυμισε μια παλια ιστορια....

Ηταν το 1995 στην Πατρα,οταν παρατηρησα παρκαρισμενο επι της πλατειας Γεωργιου ενα κυριολεκτικα αψογο seat fura,με πωλητηριο επανω.Ηταν τοσο καλο που ο πατερας μου,αν και δεν ειχε προθεση να το αγορασει,πλησιασε και ζητησε απο τον ιδιοκτητη να μας το δειξει.
Μιλαμε για ενα αυτοκινητο,το οποιο ειτε ειχε ελαχιστα χιλιομετρα,ειτε ηταν ανακατασκευασμενο με τεραστια εμμονη στην λεπτομερεια,πραγμα που φυσικα δεν νοειτο σε ανακατασκευες της εποχης εκεινης.Εκεινο ομως που με ειχε εντυπωσιασει πιο πολυ απο ολα,ηταν το μηχανοστασιο.Εκτος του οτι ελαμπε απο καθαριοτητα,και δεν ειχε την παραμικρη φθορα στο χρωμα(το οποιο ηταν εξισου γυαλιστερο με του υπολοιπου αμαξωματος),τα παντα μεσα εδειχναν καινουρια:Τα σωληνακια ηταν καθαρα και καθολου ξεραμενα,το ιδιο και τα καλωδια,τα πλαστικα δοχεια υγρων ηταν επισης πεντακαθαρα και διαυγη,χωρις κιτρινισματα...Εκεινο ομως που μου χαραχτηκε στο μυαλο,ηταν το δοχειο διαστολης.Ηταν διαυγεστατο και γεματο με ενα πρασινο φωσφωριζον υγρο.Ναι...καλα καταλαβατε...ηταν η πρωτη φορα στην 7χρονη(τοτε)ζωη μου,που εβλεπα παραφλου!!!!:baby:Σχεδον ολοι τοτε,εβαζαν στην καλυτερη απεσταγμενο νερο..(για να θυμομαστε και καμμια φορα που ημασταν και που φτασαμε μεσα σε 25 χρονια)
Εννοειται οτι ζαλισα τον πατερα μου να το αγορασουμε,και εννοειται οτι δεν μου εκανε το χατηρι.Ωστοσο,ακομα και σημερα το θυμαται και ακομα δεν μπορει να καταληξει αν ηταν οντως ανακατασκευασμενο(απιθανο)η αν ηταν τοσο καλοδιατηρημενο.

Το αμαξι το εβλεπα συχνα στα μετεπειτα χρονια ,και προφανως η κατασταση του δεν παρεμεινε ως ηταν,αντιθετα ο χρονος ηταν αμειλικτος μαζι του.Τα τελευταια χρονια το ειχα χασει και αναρωτιομουν τι απεγινε(αν και φανταζομουν).Μεχρι που σε μια τυχαια αναζητηση,επεσα στο παρακατω βιντεο:

Ακμη και παρακμη,που λενε....:(
Θα ειχε ενδιαφερον παντως,να μαθουμε οτι ο νονος γνωριζει περισσοτερα για την τυχη του...:ninja:

Reaction score
13.039
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
Afto tha pei politismos, oxi asteia...

nonos

Member
Reaction score
14.322
Πόντοι