Άλλα μη κλασσικά παλιά αυτοκίνητα

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πάρα πολύ ωραία εικόνα το transit..:love:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αυτά στα μη κλασσικά και το vw t2 στα κλασσικά?:O
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Μεχρι και πριν 25+ ετη,σιγουρα υπηρχε μια μεριδα του πλυθησμου,η οποια θεωρουσε πως τοποθετωντας στο αυτοκινητο τους εξαρτηματα απο μεταγενεστερα μοντελα,αυτο αυτοματως εκμοντερνιζεται.:superman:Για να πω την αμαρτια μου,ορισμενα τετοια αμαξια μου ειχαν δημιουργησει τοτε καποιες θετικες εντυπωσεις,αν και ισως συγχωρουμαι γιατι βρισκομουν ακομα σε νηπιακη ηλικια..:O
Σημερα,οταν καμμια φορα συναντω υπολειμματα εκεινης της εποχης,το πρωτο συναισθημα που δοκιμαζω ειναι ο αποτροπιασμος,ισως με μια δοση νοσταλγιας βεβαια.Ωστοσο,θα ηθελα να ρωτησω καποιον μεγαλυτερο,ισως μελος εδω,που εχει γνωρισει και θυμαται την εποχη:

Ποια θα ηταν η αντιδραση του κοινωνικου συνολου εν ετει πχ 1995,μπροστα σε ενα τετοιο θεαμα;Ρωταω ξεκαθαρα για λαογραφικους και ιστορικους λογους,το τονιζω.


driving directions from my current location to
 
Last edited:

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Σωστά αυτά που γράφεις. Δυστυχώς πολλοι κάνανε τέτοιες παρεμβάσεις, ήτανε συνήθες θέαμα και αποδεκτό από πολλόυς.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Μιλάμε για εποχές 80 + τέλη δεκαετίας λίγο πριν την αποσυρση.. Που η απόκτηση αυτοκινητου ήταν κάτι πολύ δύσκολο για τη ελληνική οικογένεια και όταν αυτό γινόταν πραγματικότητα ήταν γεγονός για όλο το οικιο περιβάλλον αυτής..
Άρα αμάξια τις δεκαετίας 60 70 προσπαθούσε ο ιδιοκτητης να τα φέρει στην εποχή που ζούσε με τους οποίους πειραματισμους...

Εζησα τρομερή εμπειρία πριν καιρό όχι μακρινό.. που μου δώθηκε η ευκαιρία να περπατήσω σε χωράφι βιοτεχνιας καλουπιών της εποχής,.. Το τι υπήρχε και για πόσες μάρκες.. δεν βάζει ο νους...
.
Άρα τότε μπορεί κάτι να σε παρεξενευε, αλλά ήταν και μέσα στην οπτική της εποχής..

Μετα φυσικά ήρθε η αποσυρση και φτάσαμε στο άλλο άκρο.. Να παίζουν τα κανάλια τις ουρές των ανθρώπων έξω από τον οδδυ.. Και την λαχτάρα τους να πάρουν ένα καινούργιο αμάξι....

Τώρα.. Όλοι ψάχνουν κοιτούν αναρωτιουνται.. για τα ηλεκτρικά και τα παράγωγα τους....

Εποχές τα χρόνια περνούν.....
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Μιλάμε για εποχές 80 + τέλη δεκαετίας λίγο πριν την αποσυρση.. Που η απόκτηση αυτοκινητου ήταν κάτι πολύ δύσκολο για τη ελληνική οικογένεια και όταν αυτό γινόταν πραγματικότητα ήταν γεγονός για όλο το οικιο περιβάλλον αυτής..
Άρα αμάξια τις δεκαετίας 60 70 προσπαθούσε ο ιδιοκτητης να τα φέρει στην εποχή που ζούσε με τους οποίους πειραματισμους...

Εζησα τρομερή εμπειρία πριν καιρό όχι μακρινό.. που μου δώθηκε η ευκαιρία να περπατήσω σε χωράφι βιοτεχνιας καλουπιών της εποχής,.. Το τι υπήρχε και για πόσες μάρκες.. δεν βάζει ο νους...
.
Άρα τότε μπορεί κάτι να σε παρεξενευε, αλλά ήταν και μέσα στην οπτική της εποχής..

Μετα φυσικά ήρθε η αποσυρση και φτάσαμε στο άλλο άκρο.. Να παίζουν τα κανάλια τις ουρές των ανθρώπων έξω από τον οδδυ.. Και την λαχτάρα τους να πάρουν ένα καινούργιο αμάξι....

Τώρα.. Όλοι ψάχνουν κοιτούν αναρωτιουνται.. για τα ηλεκτρικά και τα παράγωγα τους....

Εποχές τα χρόνια περνούν.....
Στην ανάρτησή σου αυτή περιγράφεις σε λίγες γραμμές την εξέλιξη του Έλληνα οδηγού - καταναλωτή από έναν πολίτη ενός κράτους του τρίτου κόσμου, σε ένα πολίτη ενός κράτους πιο κοντά στον αναπτυγμένο κόσμο. Και επειδή στην χώρα μας είτε κάποια πράγματα μένουν στάσιμα για χρόνια είτε έρχεται το πλήρωμα του χρόνου και εκτοξεύονται (λες και η γραμμική εξέλιξη είναι κατάρα) είναι φυσικό ο κόσμος πηγαίνει από την μια άκρη στην άλλη χωρίς να περάσει κάναν από τα ενδιάμεσα στάδια. Πάντως παρατηρώντας την ιστορία τα τελευταία χρόνια (που ζω και καταλαβαίνω) και μελετώντας το παρελθόν μέσα από βιβλία, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν θες να προσεγγίσεις σωστά την κάθε εποχή, να καταλάβεις τι γινόταν και να ερμηνεύσεις συμπεριφορές και αποφάσεις, πρέπει να μπεις στην θέση αυτού του ανθρώπου που ζούσε εκείνη την εποχή.
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Μέχρι την πρώτη απόσυρση η φορολογία ήταν τόσο παράλογη, ειδικά για οτιδήποτε πάνω από 1100 κ.εκ., που μια μέση οικογένεια είχε 2 επιλογές. Να επενδύσει σε σπίτι, ή σε καινούργιο αυτοκίνητο. Όπως είναι φυσικό πολλοί προτιμούσαν το πρώτο, με αποτέλεσμα να παρατείνεται η ζωή και η κυκλοφορία αυτοκινήτων που είχαν αγοραστεί πριν από 20+ χρόνια. Τώρα βέβαια αυτοκίνητα εικοσαετίας δεν μας φαίνονται και τόσο παλιά, όμως τη δεκαετία του 1980 το χάσμα των 20 ετών ήταν σημαντικά μεγαλύτερο. Είμασταν περίπου όπως η Κούβα. Οι έχοντες ανησυχίες προσπαθούσαν να "εκμοντερνίσουν" αυτό που είχαν, γιατί απλά δεν είχαν άλλη επιλογή. Βέβαια φταίει και η μόδα της δεκαετίας του 1980 με τα πολυεστερικά αεροδυναμικά βοηθήματα, οπότε είχαμε το αποτέλεσμα που φαίνεται στη φωτογραφία παραπάνω.
Αλλά είναι αλήθεια ότι όταν έγινε λογικότερη η φορολογία πήγαμε στο άλλο άκρο.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
Η εποχή όπου ο τρόπος να ΄'αλλάξεις" το "ΑΜΆΞΙ" σου ήταν να του γυαλίσεις το ταμπλό.
24176
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Δεν ξερω ποια ενοτητα ειναι καταλληλη να το φιλοξενησει,μιας και δεν ειναι εγκατελειμμενο ωστε να το βαλω στο σχετικο θεμα.
Ωστοσο,απαξ και το ειδα,δεν γινοταν να μην το τραβηξω.Μου ξεγλιστρησε την πρωτη φορα αλλα οχι τωρα...:shifty:


tiny image host
hd image upload
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Δεν ξερω ποια ενοτητα ειναι καταλληλη να το φιλοξενησει,μιας και δεν ειναι εγκατελειμμενο ωστε να το βαλω στο σχετικο θεμα.
Ωστοσο,απαξ και το ειδα,δεν γινοταν να μην το τραβηξω.Μου ξεγλιστρησε την πρωτη φορα αλλα οχι τωρα...:shifty:


tiny image host
hd image upload
Οι επιφάνειες του είναι λιγότερο τσαλακωμενες από ένα νέο C4...
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Δεν ξερω ποια ενοτητα ειναι καταλληλη να το φιλοξενησει,μιας και δεν ειναι εγκατελειμμενο ωστε να το βαλω στο σχετικο θεμα.
Ωστοσο,απαξ και το ειδα,δεν γινοταν να μην το τραβηξω.Μου ξεγλιστρησε την πρωτη φορα αλλα οχι τωρα...:shifty:


tiny image host
hd image upload
Όταν λέμε ότι κάτι που αγοράσαμε έκανε "Απόσβεση"
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπορούμε να ανοίξουμε και ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "Χαροι ανάμεσα μας..." :shifty:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έχετε πέσει και στη περίπτωση γιατί είναι το πρώτο αυτοκίνητο ever που πήρε άδεια με το οικογενειακό επωνυμο..καινούργιο μάλιστα.. πουλήθηκε κλωτσηδον μέσα σ' ένα χρόνο..:lol:
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Οι επιφάνειες του είναι λιγότερο τσαλακωμενες από ένα νέο C4...
Πες το ψέμματα...
Το τελευταίο C4 μου δίνει την εντύπωση ότι του έχουν επιτεθεί με τσεκούρι!
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Δεν ξερω ποια ενοτητα ειναι καταλληλη να το φιλοξενησει,μιας και δεν ειναι εγκατελειμμενο ωστε να το βαλω στο σχετικο θεμα.
Ωστοσο,απαξ και το ειδα,δεν γινοταν να μην το τραβηξω.Μου ξεγλιστρησε την πρωτη φορα αλλα οχι τωρα...:shifty:
Όπως έλεγε και μια διαφήμιση: Stihl works!
 
Top Bottom