Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
30+ χρόνια τα ίδια και τα ίδια. :cry:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.148
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πριν από λίγο σκοτώθηκε και ένας 19άχρονος στη Χιο. "Στον επόμενο τόνο, οι νεκροί από τροχαία θα είναι.....":(
 

dap

Member
Εγγραφή
26 Οκτωβρίου 2020
Μηνύματα
305
Reaction score
873
Πόντοι
337
Age
56
Σήμερα σκοτώθηκε ένα κοριτσάκι 12 ετών στην Καλλιθέα, καθώς έτρεχε να προλάβει το λεωφορείο και παρασύρθηκε από αυτοκίνητο. Χθες έχασε ένας τον έγεχο του αυτοκινήτου του, χτύπησε σε μία κολώνα, έπιασε φωτιά, αυτός και η συνοδηγός του πρόλαβαν να βγουν, αλλά η νέα κοπέλα στο πίσω κάθισμα απανθρακώθηκε... Χθες ήταν το μνημόσυνο της πεθεράς μου και στους τάφους έβλεπα το Λάμπρο, το Βαγγέλη, το Χρήστο, την Άντζελα, τη Βίκυ, τη Σωτηρία.... (και τόσα άλλα ονόματα που δεν τα θυμάμαι), 19-24 ετών όλοι. Κάθε μέρα έχουμε "Τέμπη" στους δρόμους, αλλά κανείς δε μιλάει για αυτό. Δεν είδα ποτέ την Τροχαία να κάνει περιπολίες για επικίνδυνη οδήγηση, για ασέβεια στην οδήγηση, για προκλητική συμπεριφορά, κ.λ.π.

Πριν από λίγες ημέρες σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον Κηφισό, όπως πριν από αρκετά χρόνια σταμάτησα να χρησιμοποιώ την παραλιακή. Κουράστηκα να φέρομαι με τόση ευγένεια και να μου κάνουν συνέχεια σφήνες για να με πετάξουν έξω από το δρόμο, να σκοτώσουν τις 2 ψυχές που έχω μέσα στο αυτοκίνητο (τη γυναίκα μου και την έφηβη κόρη μου) για να "περάσουν πρώτοι". Κουράστηκα πραγματικά να κάνω πάντα χώρο να περάσουν πρώτα οι άλλοι και να με βρίζουν με τις χειρότερες βρισιές, μπροστά στο παιδί μου.

Ζούμε κατά τύχη, όπως είχε πει ο Ιαβέρης και κανείς δεν κάνει τίποτα. Η Ελλάδα πεθαίνει στην άσφαλτο αλλά εμείς, influencers, survivor, likes στο facebook, followers, τζόγος ακόμα και από το κινητό όπως περπατάμε, Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός ή ΑΕΚ κ.λ.π. και τέλος... εκλογές...
Τα θερμά και ειλικρινή μου συγχαρητήρια για το κείμενο που έγραψες. Συνέχισε να οδηγείς όπως οδηγείς, εσύ είσαι ο σωστός και αυτοί οι ηλίθιοι. Με τον τρόπο σου μειώνεις δραστικά τις πιθανότητες να συμβεί κάτι σε σένα και την οικογένειά σου. Κάποτε πρέπει να αντιληφθούμε ΟΛΟΙ με πρώτους τους ταγούς αυτής της χώρας ότι η ευγένεια είναι δύναμη και όχι αδυναμία.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Σήμερα σκοτώθηκε ένα κοριτσάκι 12 ετών στην Καλλιθέα, καθώς έτρεχε να προλάβει το λεωφορείο και παρασύρθηκε από αυτοκίνητο. Χθες έχασε ένας τον έγεχο του αυτοκινήτου του, χτύπησε σε μία κολώνα, έπιασε φωτιά, αυτός και η συνοδηγός του πρόλαβαν να βγουν, αλλά η νέα κοπέλα στο πίσω κάθισμα απανθρακώθηκε... Χθες ήταν το μνημόσυνο της πεθεράς μου και στους τάφους έβλεπα το Λάμπρο, το Βαγγέλη, το Χρήστο, την Άντζελα, τη Βίκυ, τη Σωτηρία.... (και τόσα άλλα ονόματα που δεν τα θυμάμαι), 19-24 ετών όλοι. Κάθε μέρα έχουμε "Τέμπη" στους δρόμους, αλλά κανείς δε μιλάει για αυτό. Δεν είδα ποτέ την Τροχαία να κάνει περιπολίες για επικίνδυνη οδήγηση, για ασέβεια στην οδήγηση, για προκλητική συμπεριφορά, κ.λ.π.

Πριν από λίγες ημέρες σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον Κηφισό, όπως πριν από αρκετά χρόνια σταμάτησα να χρησιμοποιώ την παραλιακή. Κουράστηκα να φέρομαι με τόση ευγένεια και να μου κάνουν συνέχεια σφήνες για να με πετάξουν έξω από το δρόμο, να σκοτώσουν τις 2 ψυχές που έχω μέσα στο αυτοκίνητο (τη γυναίκα μου και την έφηβη κόρη μου) για να "περάσουν πρώτοι". Κουράστηκα πραγματικά να κάνω πάντα χώρο να περάσουν πρώτα οι άλλοι και να με βρίζουν με τις χειρότερες βρισιές, μπροστά στο παιδί μου.

Ζούμε κατά τύχη, όπως είχε πει ο Ιαβέρης και κανείς δεν κάνει τίποτα. Η Ελλάδα πεθαίνει στην άσφαλτο αλλά εμείς, influencers, survivor, likes στο facebook, followers, τζόγος ακόμα και από το κινητό όπως περπατάμε, Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός ή ΑΕΚ κ.λ.π. και τέλος... εκλογές...
Αισθάνομαι το ίδιο τρόμο κάθε φορά που βάζω τα παιδιά μου στο αυτοκίνητο. Έφριξα με το χθεσινό συμβάν όπως φρίττω κάθε φορά που κυκλοφορώ με το αυτοκίνητο και βλέπω να μην υπάρχει κόκκινο φανάρι για το 99% των δικυκλιστών, κράνος ούτε για δείγμα και στον δρόμο κάτω από το σπίτι μας που ακούω αυτοκίνητα νε περνάνε με αδιανόητες ταχύτητες κάθε βράδυ (και όχι μόνο) σαν να γίνονται δοκιμαστικά της F1
Έχω την αίσθηση πως δεν θα αλλάξει τίποτα ποτέ γιατί είναι θέμα παιδίας και όχι αστυνόμευσης. Ο θεός βοηθός
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.325
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ε βοηθάει και η αστυνόμευση, όταν το μόνο που κάνουν είναι να στήνονται με το ραντάρ είναι σαν να λένε όσο είσαι κάτω από τα 80 όλα καλά
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.688
Reaction score
3.685
Πόντοι
697
Age
50
Η διαφορά είναι ότι σε κάποιους δρόμους τα 80 μπορεί να είναι λίγα και ασφαλή, ενώ σε άλλους, τα 30 υψηλή ταχύτητα.

Τα πάντα εξαρτώνται από τις συνθήκες, καιρός - δρόμος, και την περιοχή.

Ο κανόνας λέει ότι κινούμεθα με ταχύτητα που θα μας επιτρέψει να σταματήσουμε αν κάτι παρουσιαστεί απρόοπτα μπροστά μας.

Το όχημα, αυτοκίνητο / μοτοσυκλέτα, έχει καταντήσει να είναι σε πολλές περιπτώσεις κίνδυνος, και δεν φταίνε αυτά αλλά η επιπολαιότητα και η έλλειψη παιδείας των χρηστών.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.148
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.531
Reaction score
19.672
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Καλά λες.. άσε εδώ πλένω το ιταλικό και αγχώνομαι..
 
Top Bottom