Ανακατασκευή Κινητήρα 2CV6 ( M28/1)

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα στην ομάδα! coffee
Σε συνέχεια λοιπόν των εργασιών ( λίγα χθες λίγα σήμερα)
Άνοιγμα οπής και σπείρωματος στον αποστάτη τού εξαερωτή για την τοποθέτηση συνδέσμου ώστε να μπορεί η ηλεκτρονική να διαβάσει την υποπίεση. Η 123 Bluetooth υποστηρίζει καμπύλες αλλαγής τής προπορειας της αναφλεξης ανάλογα με την υποπίεση του κινητήρα. Με λίγα καί απλά λόγια η ηλεκτρονική θα ρυθμίζει το αβανς στις χαμηλές στροφές σύμφωνα και με την υποπίεση του κινητήρα. Αυτό το θέλουμε για καλύτερη απόδοση :superman:του κινητήρα στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών καί συνεπώς οικονομία....Δεν θέλω να μακρηγορησω διότι θα χαθεί τό νόημα γράφοντας θεωρίες ..
Επί τής πράξης κάνουμε μια τρύπα καί ένα σπείρωμα στην πλευρά τού primary chamber και με κόλα στεγανοποίησης βιδωνουμε το Nipple όπου μετά με ένα σωληνάκι θα το συνδέσουμε στην ηλεκτρονική.
28442

28443

28444

Σταύρωμα....... Ελατηρίων :wise:

Πρίν την τοποθέτηση τών εμβόλων στον κύλινδρο προέχει τα ελατήρια τών εμβόλων να έχουν την κατάλληλη γωνία μεταξύ τούς.
Έχω δεί από Μαστορια λάθη στο σταύρωμα των ελατηρίων που έχουν σαν αποτέλεσμα κινητήρες να μην μπορούν να αποδώσουν σωστά η μετά από κάποια χλμ να καίνε λάδι.
Ακολουθουμε πίστα ότι λέει ο κατασκευαστής τών εμβόλων καί προχωράμε ( Δεν είναι καί καμία πυρηνική φυσική)
Στην περίπτωση μόυ ο κατασκευαστής ήθελε 120 μοίρες..( Το πιο σύνηθες)
28445

Μετά με ενα σπρέι ψύχους :cold:κρυώνουμε τον πείρο ώστε να περάσει άνετα από τον διωστηρα καί βάζουμε τις ασφάλειες όπως πρότεινει ο κατασκευαστής.
28446

28447

28448

(Τα σωληνάκια πού έβαλα στους κυλίνδρους είναι για να μην μετακινούνται οι κύλινδροι καθώς περιστρεφω την μηχανή. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έρθουν σε επαφή με το άνω τμήμα στεγανοποίησης τού κυλίνδρου διότι μετά θα υπάρχουν διαρροές!)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Συνεχίζοντας....
Αλλαγή οδηγών τών βαλβίδων, τρίψιμο καί Μονταρισμα κεφαλών...
28768

Τορνιρισμα τών Oversize οδηγών ώστε να έρθουν στα μέτρα τού καπακιού για να μην χρησιμοποιήσω αλεζουαρ καί αφαιρέσω επιπλέον τής φθοράς υλικό από τίς κεφαλές.
28771

28769

Επιλογή του κατάλληλου ελατηρίου...
28770

Καί Μονταρισμα τού καπακιού. Τοποθετούμε στον θαλάμο καύσης το μπουζί και βάζουμε βενζίνη για να δούμε τυχών διαρροές. Στο τέλος φυσικά θα γίνει Vacuum Test στον κινητήρα ώστε να εκτιμήσουμε την Τελική τού κατάσταση με ακρίβεια. Η μέθοδος με την βενζίνη είναι καλή αλλά χονδρική.....
28772

Κεντραρισμα των κεφαλών με την πολλαπλή καί σφηξιμο σύμφωνα με τις οδηγίες τού κατασκευαστή... καί το τελικό αποτέλεσμα χωρίς την πολλαπλή
28773

28774

28775
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα στην ομάδα
Σε συνέχεια τών εργασιών
Κατασκευή εργαλείου για εύρεση τού ANΣ ώστε να ρυθμίζω τις βαλβίδες
28802

Ρύθμιση βαλβίδων
28803

28804

Τοποθέτηση τών βελτιωμένων ψευτοκαπακων με ψήκτρες...( Φοβερό γκατζετ) καί ρύθμιση ηλεκτρονικής!
28805

28806

Τοποθέτηση χελώνας καί καλωδίωσης για εκκίνηση της μηχανής στον πάγκο!
28807
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
....τι λες ρε φίλε ! Μετά από αυτά που είδα εδώ, πάω να πετάξω το δικό μου :dizzy:
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
....θέλουμε και κόστος όλων των ανταλλακτικών / εξαρτημάτων που χρησιμοποίησες, εάν είναι ανακοινώσιμο.

Εννοείται, χωρίς τις εργατο-ώρες.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.279
Reaction score
3.054
Πόντοι
777
Age
54
Καλημέρα στην ομάδα
Σε συνέχεια τών εργασιών
Κατασκευή εργαλείου για εύρεση τού ANΣ ώστε να ρυθμίζω τις βαλβίδες
View attachment 28802
Ρύθμιση βαλβίδων
hmmmΓιατί για τη ρύθμιση των βαλβίδων βρίσκεις το ΑΝΣ και όχι την θέση της ίδιας της βαλβίδας (ή την αντικριστή)?
Τι διάκενο θα αφήσεις?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
hmmmΓιατί για τη ρύθμιση των βαλβίδων βρίσκεις το ΑΝΣ και όχι την θέση της ίδιας της βαλβίδας (ή την αντικριστή)?
Τι διάκενο θα αφήσεις?
Βρίσκω το ΑΝΣ του κυλινδρου όπου είναι στην θέση Firing (Καί οι δύο βαλβίδες κλειστές) καί ρύθμιζω 0.20mm στην κάθε βαλβίδα. Η Κάμα (αμύγδαλο) έτσι κι αλλιώς καί στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις δεν είναι στην ενεργή διαδρομή τής. Είναι μόνο Idle καί απλά ρολαρει. Νομίζω ότι τα βιβλία αναφέρουν τίς μεθόδους πού αναφέρεις ώστε να μην μπερδεύτει κάποιος καί προσπαθήσει να ρυθμίσει τις βαλβίδες ενώ ο κύλινδρος είναι στην φάση τού Overlap..? Δεν ξέρω... hmmm
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
....θέλουμε και κόστος όλων των ανταλλακτικών / εξαρτημάτων που χρησιμοποίησες, εάν είναι ανακοινώσιμο.

Εννοείται, χωρίς τις εργατο-ώρες.
Φίλε Γιώργο οι τιμές είναι αυτές που πουλάει ο Burton καί κάποια ψιλό πράγματα από τον φρανσοζε. Δεν έκανα ακόμη το συνολικό κόστος αλλά πιστεύω ανταλλακτικά+ αναλώσιμα+ χημικά καθαριστικά κλπ ξεπερνάνε σίγουρα τα 1,2 κ χωρίς τις εργατοώρες
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Να σε ρωτήσω εκτός από τα οφέλη για την υγεία μας, γιατί δεν πλένεις με απλή βενζίνη και καθαρίζεις με ειδικά και ακριβά καθαριστικά;
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.015
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Να σε ρωτήσω εκτός από τα οφέλη για την υγεία μας, γιατί δεν πλένεις με απλή βενζίνη και καθαρίζεις με ειδικά και ακριβά καθαριστικά;
Διότι μου γλιτώνουν από πάρα πολύ χρόνο εργασίας. Καλή χρυσή η βενζίνη αλλά υπάρχουν καθαριστικά Carbon Remover η Oil N Grease removers που μετά από την εφαρμογή τούς δεν θέλουν ούτε βουρτσακια ούτε τίποτα...Τα κάνουν καινούργια!
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Διότι μου γλιτώνουν από πάρα πολύ χρόνο εργασίας. Καλή χρυσή η βενζίνη αλλά υπάρχουν καθαριστικά Carbon Remover η Oil N Grease removers που μετά από την εφαρμογή τούς δεν θέλουν ούτε βουρτσακια ούτε τίποτα...Τα κάνουν καινούργια!
Έχω ένα καθαριστικό το οποίο κρατάς το βρώμικο υγρό σε ένα δοχείο για μερικές μέρες και η βρώμα κάθεται κάτω ,μετά το ξαναβάζεις με το καθαρό. Άντε γειά άλλα πολλά λεφτά πολλά πολλά το έχω και το καμαρώνω
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.279
Reaction score
3.054
Πόντοι
777
Age
54
Κάτι τέτοιο εννοείς?
Υγρό πλυντηρίου εξαρτημάτων συνεργείου.
28887
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Κάτι τέτοιο εννοείς?
Υγρό πλυντηρίου εξαρτημάτων συνεργείου.
View attachment 28887
pro power λέγεται και πρέπει να είναι για πλυντήριο . Έχει μια υφή σαν λάδι που μυρίζει πορτοκάλι
 
Top Bottom