Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το αποτέλεσμα? Άρχισε να ρίχνει γροθιές με όλη του τη δύναμη στο πλαϊνό παράθυρο του συνοδηγού της CX για να το σπάσει... Δε μίλησα καθόλου... Αυτοί είμαστε...
Αδιανόητο Νίκο.
Για το θέμα της οδικής συμπεριφοράς μας πάντως δεν εχω πλέον καμία ελπίδα. Απλά παράδειγμα οι δικυκλιστές και το κόκκινο φανάρι. Απλά σαν να μην υπάρχει.
Δυστυχώς ούτε τα πρόστιμα είναι λύση
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
https://www.msn.com/el-gr/news/national/θανατηφόρο-τροχαίο-στη-φωκίδα-δύο-νεκροί-από-σφοδρή-μετωπική-στην-ιτέας-ναύπακτου/ar-AAZHjYK?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=809409c7fa864c6492e93d28d03b7ed3

Τραγωδία στην Κρήτη: Ένας νεκρός και δύο τραυματίες σε τροχαίο στον ΒΟΑΚ (enikos.gr)

Κόρινθος: Σμπαράλια έγινε το αυτοκίνητο που σκοτώθηκαν η 18χρονη και ο 16χρονος – Δείτε φωτογραφίες (msn.com)

Ηλεία: Αυτοκίνητο παρέσυρε και σκότωσε 41χρονο που διέσχιζε την εθνική οδό (enikos.gr)

Λάρισα: Σοβαρό τροχαίο στο κέντρο - Γυναίκα παρασύρθηκε από αυτοκίνητο (enikos.gr)

Σοβαρό τροχαίο στον Κηφισό - Κλειστές λωρίδες κυκλοφορίας και μεγάλο μποτιλιάρισμα - ΦΩΤΟ αναγνώστη (enikos.gr)

Μερικά μόνο από τα συμβάντα της ημέρας, που γίνονται κάθε ημέρα. Πόσα δεν καταγράφονται.... Σε αυτό το νήμα πριν από χρόνια συζητούσαμε αυτό το θέμα, όπως και το όταν βγαίνομυε στους δρόμους οποιαδήποτε ώρα της ημέρας δε γνωρίζουμε εάν θα επιστρέψουμε πίσω ασφαλείς, ή ζωντανοί. Και οι ψυχές εξακολουθούν να χάνονται, το μέλλον της Ελλάδας εξαφανίζεται.... Η τροχαία εξακολουθεί να κυνηγάει την ὑπερβολική ταχύτητα", τα παράνομα παρκαρίσματα, κ.λ.π. Την αντικοινωνική οδήγηση που είναι συμπεριφορά εγωισμού και μίσους προς τον συνάνθρωπο δεν την κυνηγούν...

Υ.Γ. Πριν από λίγο καιρό έσωσα τη ζωή ενός νεαρού με ένα μηχανάκι. Ήμουν με τη CX, ήμουν σε χωριστή λωρίδα δεξιά για να στρίψω δεξιά και ένα μηχανάκι ήθελε να πάει ευθεία μπαίνοντας με επικίνδυνος ελιγμούς στη λωρίδα μου. Τον κατάλαβα από τον καθρέπτη, σταμάτησα τη CX και τον έσωσα. Το αποτέλεσμα? Άρχισε να ρίχνει γροθιές με όλη του τη δύναμη στο πλαϊνό παράθυρο του συνοδηγού της CX για να το σπάσει... Δε μίλησα καθόλου... Αυτοί είμαστε...
Δεν υπάρχει Σωτηρία καί δεν υπάρχει στον ορίζοντα στάλα αισιοδοξίας... λόγω δουλειάς ταξίδεψα πολύ στήν Ασία και Λατινική Αμερική που τους θεωρούν κακούς οδηγούς....Ημαστε χειρότεροι..... Πάτος Απατος..... Συγνώμη για την απισιοδοξια.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.421
Reaction score
16.751
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Δεν υπάρχει Σωτηρία καί δεν υπάρχει στον ορίζοντα στάλα αισιοδοξίας... λόγω δουλειάς ταξίδεψα πολύ στήν Ασία και Λατινική Αμερική που τους θεωρούν κακούς οδηγούς....Ημαστε χειρότεροι..... Πάτος Απατος..... Συγνώμη για την απισιοδοξια.
Toυρκια ειναι χειροτεροι οδηγοι (εχω ταξιδεψει 6 φορες εκει με αυτοκινητο) απο Ελλαδα.

και σιγουρα στο Μαγκρεμπ πολυ χειροτερα
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.152
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Αδιανόητο Νίκο.
Για το θέμα της οδικής συμπεριφοράς μας πάντως δεν εχω πλέον καμία ελπίδα. Απλά παράδειγμα οι δικυκλιστές και το κόκκινο φανάρι. Απλά σαν να μην υπάρχει.
Δυστυχώς ούτε τα πρόστιμα είναι λύση
Δυστυχώς Απόστολε δεν είναι μόνο οι δικυκλιστές. Έχω δει να παραβιάζουν το κόκκινο ακόμα και 5-7 αυτοκίνητα αφότου έχει ανάψει κόκκινο, όπως επίσης βλέπω πολύ συχνά να το παραβιάζουν όχι μόνο λεωφορεία, αλλά ακόμα και τα αργοκίνητα τρόλεϋ που καθυστερούν τόσο πολύ να διασχίσουν μία διάβαση, ή ακόμα χειρότερα, να στρίψουν (και στρίβουν έχοντας παραβιάσει το κόκκινο). Σε λίγο ξεκινάω για να πάρω τη γυναίκα μου από την εφημερία της στο νοσοκομείο και θα διασχίσω πάλι την Αθήνα μαζί με την κόρη μου. Τι θα δουν πάλι τα μάτια μας...
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.694
Reaction score
3.698
Πόντοι
697
Age
50

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
304
Reaction score
892
Πόντοι
367
Age
50
Toυρκια ειναι χειροτεροι οδηγοι (εχω ταξιδεψει 6 φορες εκει με αυτοκινητο) απο Ελλαδα.
Μου θύμησες την εποχή προ Εγνατίας Οδού, όταν διέσχιζαν σε καραβάνια την Ελλάδα κάθε καλοκαίρι για να πάνε από χώρες της Ευρώπης στην Τουρκία και ξανά πίσω.
Απαράδεκτη συμπεριφορά, και ατυχήματα, συνέχεια ατυχήματα...

Θα μου επιτρέψετε πάντως να αμφιβάλλω ότι είμαστε συνολικά οι χειρότεροι. Ίσως για κάποιον που ζει και κινείται στην Αττική, να εκτίθεται όντως σε πολύ άσχημη συμπεριφορά. Κάθε φορά που βρίσκομαι στην Αθήνα, αναρωτιέμαι γιατί ο κόσμος οδηγεί "έτσι". Βέβαια τελευταία το ίδιο περίπου σκέφτομαι και για τη Θεσσαλονίκη, κι ας έζησα εκεί για πάνω από 2 δεκαετίες.
Αφήνοντας κατά μέρους την επικαιρότητα, είναι πολλές φορές που τουλάχιστον στην επαρχία, συναντώ ευγένεια, υπομονή και στωικότητα, που με ξαφνιάζει ευχάριστα, και με κάνει να ντρέπομαι όταν για τον οποιονδήποτε λόγο δεν μπορώ να είμαι κι εγώ κάθε φορά έτσι. Τουλάχιστον υπάρχει μαγιά για να καλυτερεύσουν τα πράγματα, ή έστω οι προϋποθέσεις ώστε κάποιοι από εμάς όταν βρεθούν σε λιγότερο πιεστικό περιβάλλον, να συμπεριφέρονται πιο ανθρώπινα.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.221
Πόντοι
777
Age
48
Είναι τα "απόνερα" δύο ετών lock down. Η αύξηση και σφοδρότητα των τροχαίων έρχεται να συμπληρώσει την αύξηση ενδοοικογενειακής βίας που καταλήγει στην ανθρωποκτονία, στην μεγάλη πλειοψηφία γυναικών. Και άλλοτε γίνονταν τέτοια ατυχήματα, όμως με όχι τέτοια συχνότητα.
Θα συμφωνήσω για το θέμα έλλειψης παιδείας, το οποίο αποκαλύπτεται σε όλο το φάσμα της καθημερινότητάς μας. Όπως και θα συμφωνήσω ότι δεν είμαστε και οι χειρότεροι σε τούτο τον κόσμο.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.221
Πόντοι
777
Age
48
Τελικά είναι πιο ακριβή από την Rolls Royce του Ωνάση.

 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Είναι τα "απόνερα" δύο ετών lock down. Η αύξηση και σφοδρότητα των τροχαίων έρχεται να συμπληρώσει την αύξηση ενδοοικογενειακής βίας που καταλήγει στην ανθρωποκτονία, στην μεγάλη πλειοψηφία γυναικών. Και άλλοτε γίνονταν τέτοια ατυχήματα, όμως με όχι τέτοια συχνότητα.
Νομιζω οτι αλλο οι γυναικοκτονιες που μαλλον υπαρχει αυξηση και αλλο τα τροχαια τα οποια δεν αυξηθηκαν απλα συνεχιζονται με αμειωτο ρυθμο. Απο την αλλη βεβαια οταν εχεις ενα λαο που μετα απο τα ΔΝΤ κτλπ τωρα δε ξερει αν θα μπορει να βαλει βενζινη και να ζεσταθει ή να ψυχθει και δε κοιμαται και καλα δε μου κανει εντυπωση αυτο που λες.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μου θύμησες την εποχή προ Εγνατίας Οδού, όταν διέσχιζαν σε καραβάνια την Ελλάδα κάθε καλοκαίρι για να πάνε από χώρες της Ευρώπης στην Τουρκία και ξανά πίσω.
Απαράδεκτη συμπεριφορά, και ατυχήματα, συνέχεια ατυχήματα...
Που να δεις τους Σερβους οταν κατεβαινουν απο Ευζωνους. Νιωθουν οτι ειναι ανωτερη καστα(?) χαριτολογωντας.. Επιτακτικα κολληματα πισω σου και αναποδο ρευμα με νοοτροπια ''εσεις καντε ακρη να προσπερασουμε΄'.. Τραγικη συμπεριφορα.

Για να γραψω και αυτο που πραγματικα θελω να πω, ειναι οτι καθε λαος προσαρμοζεται σε αυτο που βλεπει εκει που πηγαινει. Οπως και ο ''Ελληναρας'' δε κανει μαγκιες εκει που ξερει οτι δε τον παιρνει...
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.328
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
https://www.msn.com/el-gr/news/national/θανατηφόρο-τροχαίο-στη-φωκίδα-δύο-νεκροί-από-σφοδρή-μετωπική-στην-ιτέας-ναύπακτου/ar-AAZHjYK?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=809409c7fa864c6492e93d28d03b7ed3

Τραγωδία στην Κρήτη: Ένας νεκρός και δύο τραυματίες σε τροχαίο στον ΒΟΑΚ (enikos.gr)

Κόρινθος: Σμπαράλια έγινε το αυτοκίνητο που σκοτώθηκαν η 18χρονη και ο 16χρονος – Δείτε φωτογραφίες (msn.com)

Ηλεία: Αυτοκίνητο παρέσυρε και σκότωσε 41χρονο που διέσχιζε την εθνική οδό (enikos.gr)

Λάρισα: Σοβαρό τροχαίο στο κέντρο - Γυναίκα παρασύρθηκε από αυτοκίνητο (enikos.gr)

Σοβαρό τροχαίο στον Κηφισό - Κλειστές λωρίδες κυκλοφορίας και μεγάλο μποτιλιάρισμα - ΦΩΤΟ αναγνώστη (enikos.gr)

Μερικά μόνο από τα συμβάντα της ημέρας, που γίνονται κάθε ημέρα. Πόσα δεν καταγράφονται.... Σε αυτό το νήμα πριν από χρόνια συζητούσαμε αυτό το θέμα, όπως και το όταν βγαίνομυε στους δρόμους οποιαδήποτε ώρα της ημέρας δε γνωρίζουμε εάν θα επιστρέψουμε πίσω ασφαλείς, ή ζωντανοί. Και οι ψυχές εξακολουθούν να χάνονται, το μέλλον της Ελλάδας εξαφανίζεται.... Η τροχαία εξακολουθεί να κυνηγάει την ὑπερβολική ταχύτητα", τα παράνομα παρκαρίσματα, κ.λ.π. Την αντικοινωνική οδήγηση που είναι συμπεριφορά εγωισμού και μίσους προς τον συνάνθρωπο δεν την κυνηγούν...

Υ.Γ. Πριν από λίγο καιρό έσωσα τη ζωή ενός νεαρού με ένα μηχανάκι. Ήμουν με τη CX, ήμουν σε χωριστή λωρίδα δεξιά για να στρίψω δεξιά και ένα μηχανάκι ήθελε να πάει ευθεία μπαίνοντας με επικίνδυνος ελιγμούς στη λωρίδα μου. Τον κατάλαβα από τον καθρέπτη, σταμάτησα τη CX και τον έσωσα. Το αποτέλεσμα? Άρχισε να ρίχνει γροθιές με όλη του τη δύναμη στο πλαϊνό παράθυρο του συνοδηγού της CX για να το σπάσει... Δε μίλησα καθόλου... Αυτοί είμαστε...
Όταν βαράει κάποιος το παράθυρο από δεξιά στρίβεις το τιμόνι αριστερά, βάζεις όπισθεν και πατάς γκάζι μέχρι να ακουστεί ένα Ντουκ.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.328
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Όταν βαράει κάποιος το παράθυρο από δεξιά στρίβεις το τιμόνι αριστερά, βάζεις όπισθεν και πατάς γκάζι μέχρι να ακουστεί ένα Ντουκ.
Σας νευρίασα αλλά αν κάποιος προσπαθεί να σπάσει το τζάμι θα προσπαθήσει μετά να σπάσει και τον ιδιοκτήτη
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μίλαγα τώρα με φίλο και συλλέκτη ,πολύ γνωστό σιτροενακια που διαμένει σε μια από τις περιοχές που δοκιμάστηκαν. Επειδή αποφάσισε να μείνει εκεί έσωσε σήμερα στο ξημέρωμα σπίτι και αυτοκίνητα. Ακόμα και εναν δότη που είναι απ' έξω και από τη φωτογραφία είναι σαν θαύμα που σώθηκε. Ακόμα και μέρος της περίφραξης κάηκε. Και κάτι ευχάριστο μέσα σε όλο αυτό δηλαδή.

Νιώθω ιδιαίτερα τυχερός επίσης καθώς λόγω φοράς ανέμου σήμερα το πρωί τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά. Η φωτιά από αναφορές περί καμμένων κτλπ έφτασε σε ευθεία λιγότερο απο 900 μέτρα περίπου απο το σπιτι που μενω . Στο google maps είναι λιγότερο από 30 λεπτά με τα πόδια από σημείο που έδειχνε φλόγες τηλεοπτικό συνεργείο.. Ημουν έτοιμος να φορτώσω να φύγω έτσι και άλλαζε ο άνεμος ο οποίος ήταν εξωφρενικος.

Δεν έχω λόγια κατά τ αλλά για κάτι που επαναλαμβανεται συνεχώς. Δεν είναι ούτε κλιματική αλλαγή, ούτε τίποτα. Είναι πρόθεση συστηματική είτε λόγω συμφερόντων είτε λογω ψυχιατρικής κατάστασης... Δε γίνεται να ξεκινάει πάντα από Νταού όταν φυσάει πχ και δε γίνεται 2-3 χρόνια τώρα να παίρνει φωτιά συνέχεια σε Κινέττα,Γεράνεια, Βίλια, Αλεποχώρι κτλπ...
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Και μερικά πράγματα που δε ξέρω κατά πόσο ειπώθηκαν τηλεοπτικά...
Να συμπληρώσω λοιπον ότι στο Πανόραμα Παλλήνης είχε σημειωθεί δύο φορές φωτιά τις περασμένες ημέρες...
Κάηκε ο ιππικός όμιλος Παλλήνης και ευτυχώς όχι τα άλογα, όπως και μέρος του στόλου σχολικών του Κωστέα Γείτονα ενώ και πέριξ του μουσικού Γυμνασίου/λυκείου και του 6ου Δημοτικού Παλλήνης υπάρχουν ζημιες.. αυτά σε επιπεδο παιδείας.
Το οτι άφησαν σπίτια να καίγονται Παλλήνη και Ανθούσα και είχαν 20 πυροσβεστικά να φυλάνε τη Βιανεξ οκ...απ' τη μια ο κόσμος πρέπει να συνεχίσει να έχει δουλειά να πηγαίνει από την άλλη πρέπει να έχει και σπίτι να μείνει...

Υ.Γ. Έπαθα πλάκα απ' τους χειριστές των Ericson και που βουταγαν... Το ίδιο και με τα Canadair. Αυτοί οι άνθρωποι κανουν υπεράνθρωπες ενέργειες κάθε χρόνο.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.328
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Είναι πράγματι εξωφρενικό!
Μεγάλη συζήτηση γιατί συμβαίνει μονίμως αλλά δεν είναι της ώρας
Για όποιον λόγο και αν μπαίνουν οι φωτιές καλό είναι η πυροσβεστική να έχει προτεραιότητα πριν από τα άλλα σώματα ασφαλείας
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.152
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
H "θεια" από πίσω με την ψάθινη τη σκούπα να σκουπίζει, όλα τα λεφτά! Τι εποχές, κανονική φάμπρικα της παλιάς εποχής! Δεν ξέρω εάν όντως ήταν έτσι εκείνη την εποχή στα καλύτερα εργοστάσια αυτοκινήτων, αλλά πραγματικά στην εποχή μας, 50 χρόνια μετά, μας ανατριχιάζουν οι φαινομενικά πολύ χαμηλής ποιότητας διαδικασίες συναρμολόγησης, σε σύγκριση με το σήμερα πάντα.
 
Last edited:

GiwrgosTer

Member
Εγγραφή
18 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
262
Reaction score
480
Πόντοι
337
Age
20
Περιοχή
Χανιά, Κρήτη
ποιος ο σκοπος της διαδικασιας στα 26 λεπτα κ 40 δευτερολεπτα του βιντεο ; (26:40)
 
Top Bottom