Τι αυτοκίνητο οδηγάμε σήμερα?

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Αγαπητε Μανώλη επειδή από ότι κατάλαβα σου αρέσουν οι ζαντες κ τα βυζα...
Μια ιδέα πιο κάτω όταν αποκτήσεις ένα...
24335
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.226
Reaction score
23.914
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλό είναι από καιρού εις καιρόν να το γράφω, αν και το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω.
Η Citroen διαχρονικά έχει παρουσιάσει τις ωραιότερες ζάντες στην ιστορία της αυτοκίνησης. Ακόμα και τα τάσια σε πολλά μοντέλα ήταν αδιανόητα. Θυμίζω αυτά της XM.

Συγνώμη για το εκτός θέματος.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Μανώλη δεν πειράζει που εμένα μου αρέσουν καλύτερα οι ζαντες από xsara.. πάνω της...
Γέρος είμαι παράξενος...
Καλές βόλτες.. και χρόνια πολλά..
ναι ειναι πιο ωραιες του ξαρα διοτι εχει πιο ωραιο σχεδιο δεν ειναι απλα μια ζαντα.....
αλλα η πιο ωραια ειναι η ΟΖ RACING που ειχα αλλα λογω πολυ λαθους οφσετ τις εδωσα......ωραιες αλλα 1,5 ποντο πιο μεσα στο μετατροχιο....ειχε επιπτωση στιο κρατημα
δες και τις ΟΖ παρακατω και πεςσ μου....
24337
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Αγαπητε Μανώλη επειδή από ότι κατάλαβα σου αρέσουν οι ζαντες κ τα βυζα...
Μια ιδέα πιο κάτω όταν αποκτήσεις ένα...
View attachment 24335
ρε χωραει εκει μεσα......ευχαριστω για την ευχη αλλα για την ωρα και για αρκετο διαστημα θα μεινω με την αναμνηση...για φαντασου να εχεις τετοιο βιζα 652 με τετοια ζαντα..........ενταξει αυτες ειναι 4μπουλωνες....και το 652 ειναι 3μπουλωνο αλλα ολα γινονται....
και βασικα μου αρεσει πολυ η γνησιοτητα για αυτο και τις πηρα......
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
ναι ειναι πιο ωραιες του ξαρα διοτι εχει πιο ωραιο σχεδιο δεν ειναι απλα μια ζαντα.....
αλλα η πιο ωραια ειναι η ΟΖ RACING που ειχα αλλα λογω πολυ λαθους οφσετ τις εδωσα......ωραιες αλλα 1,5 ποντο πιο μεσα στο μετατροχιο....ειχε επιπτωση στιο κρατημα
δες και τις ΟΖ παρακατω και πεςσ μου....
View attachment 24337
xsara jantes .... my first epilogi.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλό είναι από καιρού εις καιρόν να το γράφω, αν και το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω.
Η Citroen διαχρονικά έχει παρουσιάσει τις ωραιότερες ζάντες στην ιστορία της αυτοκίνησης. Ακόμα και τα τάσια σε πολλά μοντέλα ήταν αδιανόητα. Θυμίζω αυτά της XM.

Συγνώμη για το εκτός θέματος.
Τα πιο ωραία τάσια νομίζω τα έχει το axel συγγνώμη κ απο μένα για το off topic
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Τα πιο ωραία τάσια είναι της ΒΧ μου (λέω εγώ τώρα...) και μάλλον πρέπει να κάνουμε ένα topic για τάσια-ζάντες.
Την ίδια ιδέα έχουμε νέο θέμα ζαντες τάσια citroen
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
προ ημερων λοιπον μπηκε η πισω γνησια αεροτομη και η 4αδα ζαντες απο activa επισης μπηκε και μια χειρολαβη στην θεση του οδηγου που δεν την ειχε και 2 σποτακια πισω αναγνωσης επιβατων που ουτε και αυτα τα ειχε απλα κοπηκε σωστα η ταπετσαρια και η καλωδιωση ηδη υπηρχε
οι 2 πλαφονιερες και η χειρολαβη επανω αριστερα
View attachment 24332

στην επομενη εμπρος ζαντα απο xsara mk1 2.0 και η πισω ζαντα απο activa 2.0 οι διαφορες στθις τρυπες ελαχιστες αλλα εχει πιο πολλα σπασιματα το σχεδιο του xsara ισως και να ειναι λιγο ποιο ομορφο αλλα κερδιζει ποντους η γνησιοτητα της activa
View attachment 24333

ολο το συνολο μαζι με την αεροτομη

View attachment 24334

κανονικα το θεμα παει στην ενοτητα τι καναμε στο citroen μας σημερα αλλα ηθελα να του κανω μια τελικη συνολικη παρουσιαση.....
Εγώ πάντως ψηφίζω activa είναι πιο "σαλονατη" κ η αεροτομή όλα τα λεφτά!!! Καλλονή η Ξανθιά! perfect10
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Μπήκαν και οι Comfort σφαίρες... Ελάχιστες οι διαφορές, οι οποίες φαίνονται σε ταχυτητες άνω των 60χλμ... :worry:
ολα τα υδροπνευματικα την αξια τους την δειχνουν στα ταξιδια στις χαμηλες ταχυτητες εχουν ιδια συμπειφορα λημ εχεις αλλαξει καθολου?
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
ολα τα υδροπνευματικα την αξια τους την δειχνουν στα ταξιδια στις χαμηλες ταχυτητες εχουν ιδια συμπειφορα λημ εχεις αλλαξει καθολου?
Λημ αλλάζω και πλένω κ δοχείο μια φορά το χρόνο... Να πω την αλήθεια το φανταζόμουν πιο... GSA!
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Λημ αλλάζω και πλένω κ δοχείο μια φορά το χρόνο... Να πω την αλήθεια το φανταζόμουν πιο... GSA!
Στα γρήγορα λοιπόν.
Μετά από gs και bx το 2001 ήρθε η xantia 1.8 16v, σετ citroen 55-30. Στα gs και bx έβαλα πίσω σφαίρες από cx και τά χαμήλωσα γιατί ήταν πολύ μαλακά. Ήθελα να μαλακώσω καί τη xantia. Πρίν 3 χρόνια περίπου έβαλα σετ 55-40 απλές. Δεν ήταν αυτό που ήθελα, και ίσως λίγο πιό σκληρό. Το Πάσχα του 2019 έβαλα 70-55 απλές. Μαλάκωσε πολύ, σε σημείο που θέλει προσοχή. Έγινε για ήρεμη και χαλαρή οδήγηση.
Gs/gsa, bx ΔΕΝ έγινε. Δεν μπορεί να γίνει. Είναι διαφορετικά αυτοκίνητα με κοινό την ανάρτηση. Καί εκεί έχει διαφορά. Άλλο 5 καί άλλο 6 σφαίρες.άλλο 2πλά ψαλίδια, άλλο mcferson ή πως λέγονται. Άλλα στησίματα, βάρη, διαστάσεις κλπ.
Και το βασικότερο :D στη xantia, δεν υπάρχουν τριγμοί από ταμπλό.
Gs και bx χωρίς τριγμούς γίνεται?
:new::citroen:
Κοίτα να τη χαρείς. Όνειρα έκανα κι εγώ. Αλλά άλλο gs/gsa, bx καί άλλο xantia.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.418
Reaction score
16.746
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Και το βασικότερο :D στη xantia, δεν υπάρχουν τριγμοί από ταμπλό.
Gs και bx χωρίς τριγμούς γίνεται?
Kai I CX trizei san GS...
 

unclenontas

Member
Εγγραφή
12 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
72
Reaction score
158
Πόντοι
387
Age
35
Λημ αλλάζω και πλένω κ δοχείο μια φορά το χρόνο... Να πω την αλήθεια το φανταζόμουν πιο... GSA!
Καλά κάνεις. Άλλο αμάξι πάντως το xantia, άλλο βάρος, άλλο ζύγισμα. Νομίζω δε γίνεται να το φέρεις σε gsa φάση, χωρίς να γίνει επικίνδυνο..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
επειδη εχω 3 σετ απ σφαιρες και εχω δοκιμασει και τα 3
55 30 σφιχτο αλλα ανετο καταλληλο για ολα τα οδοστρωματα
70 40 πιο μαλακο απο τις παραπανω για επαρχιακους δρομους καλη επιλογη για ιονια εγνατια πολυ καλες
comfort υπερβολικα μαλακο ιδιαοτερα αν φορτωθει πολλες κλισεις κουραστικο σε επαρχιακο δρομο διοτι εχει πιολυ ταλαντωση αλλα αριστη επιλογη για οδοστρωματα ιονιας οδου η εγνατιας σε κλειστα κομματια σε τρομαζουν οι κλισεις...
προσωπικη επιλογη 70 40.....
θα βαλω ομως για κανα 4μηνο τις 55 30 διοτι θα συρω και τροχοσπιτο και θελω πιο σφιχτη αναρτηση
αν προερθεις απο γερμανικο οχημα οι 55 30 τις θεωρεις αριστες
για ταξιδια με 2 ατομα χωρις φορτιο οι κομφορτ ειναι αριστη επιλογη
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.418
Reaction score
16.746
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
δεν ενοοω το ταμπλο αλλα γενικα τα αμαξωμα. Προφανως και δεν εχει την ακαμψια της Ξαντια η 406μ ποσο μαλλον C5. ειναι ;υτοκινητο ;ρχων δεκ;ετιας 70...

για παραδειγμα το καταλαβαινεις στο βιντεο εδωμ ακουγεται...
\
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
μπηκε σημερα το σετ απ 55 30 σε αυτο εγινε ελεγχος πρωτα να δουμε ποσο πιεση ειχαν ηταν οκ απλα συμπληρωθηκε με αζωτο η αντιβυθιση και ο συσσωρυετης που ηταν ηδη επανω στο αυτοκινητο παρδοξως και οι 2 σφαιρες με διαφορετικες ονομαστικες πιεσεις 62 συσσωρευτης 50 αντιβυθιση ηθελαν απολυτα 15 μπαρ συμπληρωμα
οι διαφορες με τι κομφορτ σταματημενο ειναι οι εξης
βγαινοντας ο οδηγος το αμαξι παιρνει μεγαλυτερο υψοσ και στην συνεχεια ερχετε στην σωστη θεση ενω τωρα το αμαξι παιρνει λιγοτερο υψος βγαινοντας ο οδηγος
και σταματημενο το αμαξι με τος κομφορτ κανει μεγαλη ταλαντωση ενω με τις 55 30 μικροτερη και λιγο πιο δυσκολα πιεζετε
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
887
Πόντοι
367
Age
50
δεν ενοοω το ταμπλο αλλα γενικα τα αμαξωμα. Προφανως και δεν εχει την ακαμψια της Ξαντια η 406μ ποσο μαλλον C5. ειναι ;υτοκινητο ;ρχων δεκ;ετιας 70...

για παραδειγμα το καταλαβαινεις στο βιντεο εδωμ ακουγεται...
Εννοείται ότι δεν κάνω σύγκριση με οποιοδήποτε σύγχρονο, πόσο μάλλον με τη C5, αλλά με τα δικά μου που είναι και παλαιότερα. Το βίντεο το είχα δει πιο παλιά, και όντως μου είχαν κάνει εντύπωση τα τριξίματα που ακούγονται. Θεώρησα ότι προέρχονται από την κάμερα ή / και τη στήριξή της καθώς πρόκειται για καινούργιο αυτοκίνητο, δεν μπορεί να κάνει έτσι. Μου θύμισε ταλαιπωρημένο κατρέλ ή παλιό λαντρόβερ.
 
Top Bottom