Πινακίδες από εφορία.

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Καλησπερα!
Πια ειναι η διαδικασια για να παρω πισω πινακιδες κατεθειμενες στην εφορια? Το αυτοκινητο ηταν κανονικα σε κινηση μεχρι το 2006-7 οπου καταθεσαμε πινακιδες.
Τις ειχε καταθεσει ο πατερας μου τοτε και δεν εχω ιδεα πως τις παιρνεις πισω. Πρεπει να εχω καποιο χαρτι οτι τις ειχα κατεθεσει η κατι τετοιο?:dizzy::dizzy: Εχω ακομα καιρο βεβαια μεχρι να ερθει αυτη η ευλογιμενη ωρα αλλα αναρωτιομουν πως γινεται.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
Έκανες αναζήτηση στο internet; Κανονικά πρέπει να σου βγάλει αναρτήσεις με το θέμα αυτό.
Το άλλο είναι να στείλεις email στην ΔΟΥ που ανήκετε να σου απαντήσουν.
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Σωστος, κατι βρηκα στο ιντερνετ για την διαδικασια. Πιστευω θα βγαλω ακρη οταν ειναι η ωρα.
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
968
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα!
Πια ειναι η διαδικασια για να παρω πισω πινακιδες κατεθειμενες στην εφορια? Το αυτοκινητο ηταν κανονικα σε κινηση μεχρι το 2006-7 οπου καταθεσαμε πινακιδες.
Τις ειχε καταθεσει ο πατερας μου τοτε και δεν εχω ιδεα πως τις παιρνεις πισω. Πρεπει να εχω καποιο χαρτι οτι τις ειχα κατεθεσει η κατι τετοιο?:dizzy::dizzy: Εχω ακομα καιρο βεβαια μεχρι να ερθει αυτη η ευλογιμενη ωρα αλλα αναρωτιομουν πως γινεται.
Οταν παραδιδεις πινακίδες (για "προσωρινή" ακινησία) σου δίνουν ένα έγγραφο. Με αυτό το έγγραφο, και με χαρτί οτι εχεις κάνει καινούργια ασφάλεια στο αυτοκίνητο, πας στην εφορία και σου δίνουν πίσω πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας. Το έχω κάνει πολλές φορές. Αν περάσουν πολλά χρόνια, ίσως σου δώσουν νέες πινακίδες. Τίποτε άλλο δεν χρειάζεται, αν έχεις αυτό το χαρτί, και αν είναι στο δικό σου άνομα το αυτοκίνητο.
Επίσης μόλις πάρεις πινακίδες, έχεις 1 μήνα να περάσεις ΚΤΕΟ.
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Οταν παραδιδεις πινακίδες (για "προσωρινή" ακινησία) σου δίνουν ένα έγγραφο. Με αυτό το έγγραφο, και με χαρτί οτι εχεις κάνει καινούργια ασφάλεια στο αυτοκίνητο, πας στην εφορία και σου δίνουν πίσω πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας. Το έχω κάνει πολλές φορές. Αν περάσουν πολλά χρόνια, ίσως σου δώσουν νέες πινακίδες. Τίποτε άλλο δεν χρειάζεται, αν έχεις αυτό το χαρτί, και αν είναι στο δικό σου άνομα το αυτοκίνητο.
Επίσης μόλις πάρεις πινακίδες, έχεις 1 μήνα να περάσεις ΚΤΕΟ.
Το προβλημα μου ειναι οτι ισως ο πατερας μου εχει χασει την βεβαιωση ακινησιας, θα ψαξει μπας και την βρει και θα δουμε. Ομως και να το εχει χασει, ειδα στο ιντερνετ γινεται η δουλεια αλλα με λιγο περισσοτερο κοπο μεσω εφοριας. Επισης αφου εχουν κατατεθει απο το 2006-7 μαλλον εχουνν καταστραφει και παει για καινουργιες.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.715
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ακριβώς ότι σου είπε ο Μάκης παραπάνω! Ο πατέρας μου κατέθεσε πινακίδες σε πολύ μεγαλη εφορία των Αθηνών το Δεκέμβριο του 2013 και προς μεγάλη μας έκπληξη τον Ιούνιο του 2020 πήραμε τις ίδιες αρχικές πίσω, οπότε ποτέ μη λες ποτέ. Ο πατέρας μου είχε κάνει και μια φωτοτυπια την άδεια ή απλά μπερδεύομαι με το χαρτί προσωρινής ακινησίας.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
για να παρεις τις πινακιδεςαρκει να θυμασε τον αριθμο κυκλοφοριας και ποτε τις καταθεσες εκει εχουν αρχειο αλλα για να τις παρεις πρεπει να ειναι ο ιδιοκτητης η να εχει κανει εξουσιοδιτηση σε αλλον με γνησιο υπογραφης για να τις παρει πιθανα να εχουν καταστραφει στην καρδιτσα ειχαν κατατεθει οι πινακιδες της ξανθιας που αγορασα το 2015 αν θυμαμαι καλα οι πινακιδες καταστραφηκαν και εβγαλα νεες
 

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
Καλημέρα ... Με το αφμ του ιδιοκτήτη γίνεται η δουλειά ... Με τον ίδιο παρόν ή με εξουσιοδότηση... Στην δική μου περίπτωση είχαν κατατεθεί το 2010 και τις είχαν καταστρέψει ή βαριοταν ο υπάλληλος να ψάξει ... Κ έτσι βγήκαν νέες ... Εκεί που έχει πρόστιμο πάντως είναι εάν δεν έχεις το χαρτί από το τελευταίο ΚΤΕΟ όταν πας να το ξανά περάσεις ... Αν θυμάμαι σωστά στα 60 ευρώ περίπου ....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.715
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σωστά 30 νέες πινακίδες και 60 αυτό που λες για το ΚΤΕΟ.
 

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
Σωστά 30 νέες πινακίδες και 60 αυτό που λες για το ΚΤΕΟ.
Όχι ... Πινακίδες δεν είχα πληρώσει τίποτα ... Ένα χρόνο πριν περίπου .... Σε μια δυο βδομάδες υπολογίζω να είναι έτοιμο το κιτρινακι μου το 2cv4 και θα ξανακάνω την διαδικασία για να πάρω τις πινακίδες του ... Είναι κατεθεμενες πριν το 2010 ... Θα σας πω νεότερα τότε...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.715
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
30e αν πρέπει να βγει νέος αριθμός πινακίδας λόγω καταστροφής των κατεθημενων.. Αυτό λέω...
 

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
30e αν πρέπει να βγει νέος αριθμός πινακίδας λόγω καταστροφής των κατεθημενων.. Αυτό λέω...
Κατάλαβα ... Και σου λέω ότι δεν πλήρωσα τα 30 ευρώ ... Με το χαρτί της εφορίας ότι καταστράφηκαν οι πινακίδες ... Δεν μου ζήτησαν λεφτά ...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.715
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πραγματικά δε ξέρω τι παίζεται. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες αλλά δεν έχω και λόγο να το αμφισβητήσω γνωρίζοντας ότι όπου σε πιάσουν..
Προ ημερών (έσβησα τα προσωπικά στοιχεία για ευνόητους λόγους):
23997
 

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
Πραγματικά δε ξέρω τι παίζεται. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες αλλά δεν έχω και λόγο να το αμφισβητήσω γνωρίζοντας ότι όπου σε πιάσουν..
Προ ημερών (έσβησα τα προσωπικά στοιχεία για ευνόητους λόγους):
View attachment 23997
Τώρα που διαβάζω κλοπή απώλεια κτλ κτλ θυμάμαι μου είχε πει η κοπέλα στην ΔΟΥ , ότι λόγο δικής τους ευθύνης που έγινε η καταστροφή , μου είχε δώσει χαρτί και δεν πλήρωσα ... Κάπως έτσι .... Θα το επαλήθευσω σε λίγες μέρες που θα πάω να πάρω πινακίδες και για το 2cv4
 
Top Bottom