Τι αυτοκίνητο οδηγάμε σήμερα?

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Comfort πού θα βρω? Ο Πουλακης δεν έχει... rant2
Δε νομίζω να βρείς.....Λέω..... Μακάρι να βγώ ψεύτης.
Από 55-30 πήγα σε 55-40, και δεν ήταν αυτό πού ήθελα. Πήρα 2 σφαίρες 70άρες, τις έβαλα μπροστά και τις 55άρες πίσω. Τις 40άρες τις έδωσα στον μάνο.
Με το 70-55 είναι ότι πιό κοντά μπορεί σε gs/gsa.
Όλες αγορά από πουλάκη.
Καί μην ξεχνάς τις διαφορές gs/gsa με xantia. Στήσιμο, βάρη, διαστάσεις, πλευρικές επιταχύνσεις άν τα λέω σωστά. Είναι τελείως διαφορετικά.
Άν καταλαβαίνω καλά, γιατί το ίδιο έψαχνα κι εγώ. Θες να γίνει η xantia μία gs/gsa. Δε γίνεται. Να γίνει η xantia ψευδαίσθηση gs/gsa ναι.
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Δε νομίζω να βρείς.....Λέω..... Μακάρι να βγώ ψεύτης.
Από 55-30 πήγα σε 55-40, και δpriestεν ήταν αυτό πού ήθελα. Πήρα 2 σφαίρες 70άρες, τις έβαλα μπροστά και τις 55άρες πίσω. Τις 40άρες τις έδωσα στον μάνο.
Με το 70-55 είναι ότι πιό κοντά μπορεί σε gs/gsa.
Όλες αγορά από πουλάκη.
Καί μην ξεχνάς τις διαφορές gs/gsa με xantia. Στήσιμο, βάρη, διαστάσεις, πλευρικές επιταχύνσεις άν τα λέω σωστά. Είναι τελείως διαφορετικά.
Άν καταλαβαίνω καλά, γιατί το ίδιο έψαχνα κι εγώ. Θες να γίνει η xantia μία gs/gsa. Δε γίνεται. Να γίνει η xantia ψευδαίσθηση gs/gsa ναι.
Δε θα βρω την ξέρω την τύχη μου! Θα πειραματιστώ με 70/40...priest
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Δε θα βρω την ξέρω την τύχη μου! Θα πειραματιστώ με 70/40...priest
Θα σου στείλω σύνδεσμο. Για παραγγελία από Γαλλία
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δε θα βρω την ξέρω την τύχη μου! Θα πειραματιστώ με 70/40...priest
Οι 40άρες που είχα πάρει, στη βάση είχαν λεπτή τρύπα. Βρές άν υπάρχουν με φαρδιά τρύπα όπως έχουν οι 55άρες
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
@Citroenakis με τις 55αρες τι διαφορά είδες πίσω και τι διαφορά υπο πιεση οδηγική?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne

paraggelneis apo edo tis confort...
Einai efkolo, an thes sou kano ego tin paraggelia.


Oi confort exoun tis sostes pieseis, apla diaferoun ta clapeta, giro apo tin kentriki tripa
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49

paraggelneis apo edo tis confort...
Einai efkolo, an thes sou kano ego tin paraggelia.


Oi confort exoun tis sostes pieseis, apla diaferoun ta clapeta, giro apo tin kentriki tripa
Αν δεν σου είναι κόπος κάνε μου την παραγγελία σε ευχαριστώ πολύ!!! κ πες μου πως
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Αν δεν σου είναι κόπος κάνε μου την παραγγελία σε ευχαριστώ πολύ!!! κ πες μου πως
Θα το δω αύριο. Στείλε σε προσωπικό μύνημα το τηλ να σε πάρω. Ώρα Ελλάδας μετά τις 9 το βράδυ. Αλλιώς με κάποιον που ξέρει γαλλικά από το σάιτ κατευθείαν
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
@Citroenakis με τις 55αρες τι διαφορά είδες πίσω και τι διαφορά υπο πιεση οδηγική?
Από 55-30 σε 55-40 σχεδόν καθόλου διαφορά.
Από 55-30 σε 70-55 τεράστια διαφορά.
Είναι πάρα πολύ μαλακό σε σημείο που κάποιες φορές σε ξαφνιάζει, νομίζεις ότι πλέει πραγματικά, ειδικά καλοκαίρι με μεγάλες θερμοκρασίες. Αλλοίωση LHM λόγω θερμοκρασίας;(γιάννενα 30+ με --10). Θυμίζει gs.
Μπρος-πίσω τις ανωμαλίες του δρόμου τις καταλαβαίνεις από το γδούπο όχι από το κούνημα. Εξαίρεση οι εγκάρσιες. Στα φρένα, σηκώνει "κώλο". Μετά από λίγο κάθεται και ξανανεβαίνει πάλι στο ύψος της. Χαλασμένη πίσω μεσαία; Ίσως.Δεν την πειράζω. Μου αρέσει η αίσθηση πάνω-κάτω στα φανάρια.
Εντυπώσεις στο δρόμο.
1η φορά με 70-55, κατέβηκα από δρίσκο σε γιάννενα. Παλιά εθνική ιωαννίνων-μετσόβου. Κατηφόρα με πολλές και κλειστες στροφές, μικρά κομμάτια ευθεία. Στην αρχή τρόμαξα από τις κλίσεις, ένα κλικ λιγότερα χλμ, γιατί στα φρένα σήκωνε κώλο και φοβήθηκα μην μου φύγει, έπαιρνε κλίσεις μεγάλες, βούταγε η μούρη στη στροφή, πράγματα που είχα ξεσυνηθίσει τόσα χρόνια.
Στις στροφές ξεχνάς το "έχω υδραυλική ανάρτηση οπότε μπαίνω άνετα". Αυτό το ξεχνάς. Έχω υδραυλική ανάρτηση αλλά μπαίνω σαν να έχω γερμανικό.Και μην ξεχνάς ότι το αυτοκίνητο είναι και λίγο χαμηλωμένο. Όταν το συνηθίσεις όλα καλά. Χαμηλώνεις ταχύτητα και πας σαν τους άλλους. Σε ανηφόρες και ευθείες κανένα θέμα. Θέμα συνήθειας όλα.
Βέβαια από πάσχα 2019 που φόρεσα το 70-55, λόγω θεμάτων οικογενοιακών δε μπόρεσα να κάνω χλμ σε ταξίδια για να έχω σωστή κατανόηση του θέματος, παρά βόλτες γύρω από τη πόλη σε κομμάτια ιόνιας και εγνατίας οδού, ή σε κομμάτια παλιών εθνικών ιωανν-πρεβέζης ή ιωανν-μετσόβου.
 
Last edited:
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Από 55-30 σε 55-40 σχεδόν καθόλου διαφορά.
Από 55-30 σε 70-55 τεράστια διαφορά.
Είναι πάρα πολύ μαλακό σε σημείο που κάποιες φορές σε ξαφνιάζει, νομίζεις ότι πλέει πραγματικά, ειδικά καλοκαίρι με μεγάλες θερμοκρασίες. Αλλοίωση LHM λόγω θερμοκρασίας;(γιάννενα 30+ με --10). Θυμίζει gs.
Μπρος-πίσω τις ανωμαλίες του δρόμου τις καταλαβαίνεις από το γδούπο όχι από το κούνημα. Εξαίρεση οι εγκάρσιες. Στα φρένα, σηκώνει "κώλο". Μετά από λίγο κάθεται και ξανανεβαίνει πάλι στο ύψος της. Χαλασμένη πίσω μεσαία; Ίσως.Δεν την πειράζω. Μου αρέσει η αίσθηση πάνω-κάτω στα φανάρια.
Εντυπώσεις στο δρόμο.
1η φορά με 70-55, κατέβηκα από δρίσκο σε γιάννενα. Παλιά εθνική ιωαννίνων-μετσόβου. Κατηφόρα με πολλές και κλειστες στροφές, μικρά κομμάτια ευθεία. Στην αρχή τρόμαξα από τις κλίσεις, ένα κλικ λιγότερα χλμ, γιατί στα φρένα σήκωνε κώλο και φοβήθηκα μην μου φύγει, έπαιρνε κλίσεις μεγάλες, βούταγε η μούρη στη στροφή, πράγματα που είχα ξεσυνηθίσει τόσα χρόνια. Και μην ξεχνάς ότι το αυτοκίνητο είναι και λίγο χαμηλωμένο. Όταν το συνηθίσεις όλα καλά. Χαμηλώνεις ταχύτητα και πας σαν τους άλλους. Σε ανηφόρες και ευθείες κανένα θέμα. Θέμα συνήθειας όλα.
Βέβαια από πάσχα 2019 που φόρεσα το 70-55, λόγω θεμάτων οικογενοιακών δε μπόρεσα να κάνω χλμ σε ταξίδια για να έχω σωστή κατανόηση του θέματος, παρά βόλτες γύρω από τη πόλη σε κομμάτια ιόνιας και εγνατίας οδού, ή σε κομμάτια παλιών εθνικών ιωανν-πρεβέζης ή ιωανν-μετσόβου.
Έχουμε την ίδια... φιλοσοφία δεν με ενδιαφέρει η αντιβυθιση :DSsuspension:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Περισσοτερο ήθελα την άποψη σου μεταξύ 70-40 ( που είναι το εργοστασιακό) σε σύγκριση με το 70-55 αλλά δεν το έχεις ζήσει το 70-40 οπότε οκ. Σ ευχαριστώ για τις εντυπωσεις ! Προσυπογράφω και την αλλαγή της συμπεριφορας-μαλακωμα το καλοκαίρι λόγω μικρής αλλαγής του ιξώδους και προτείνω αλλαγή LHM μόνο με γνήσιο ή total.
 
Last edited:

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Έχουμε την ίδια... φιλοσοφία δεν με ενδιαφέρει η αντιβυθιση :DSsuspension:
Άν κατάλαβα καλά έχουμε την ίδια "διαδρομή".
Εσύ από gsa > bx > xantia.
Εγώ από gs > bx > xantia.
Και επιμένουμε σε τί; Θέλουμε την xantia να την κάνουμε gs/gsa όσο αφορά την ανάρτηση.
Δε γίνεται. Τη ψευδαίσθηση ναί. Αυτό μόνο γίνεται.
Μακάρι στη xantia να μπαίνανε όργανα τύπου gsa με δορυφόρους.
Και μακάρι να είχε διπλά ψαλίδια μπροστά καί όχι τοπ μάουντ.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Περισσοτερο ήθελα την άποψη σου μεταξύ 70-40 ( που είναι το εργοστασιακό) σε σύγκριση με το 70-55 αλλά δεν το έχεις ζήσει τι 70-40 οπότε οκ. Σ ευχαριστώ για τις εντυπωσεις ! Προσυπογράφω και την αλλαγή της συμπεριφορας-μαλακωμα το καλοκαίρι λόγω μικρής αλλαγής του ιξώδους και προτείνω αλλαγή LHM μόνο με γνήσιο ή total.
pantos min eîmenete mo,o stis peiseis.
i kentriki opi kai ta clapeta giro giro einai poli simantika.

Forontas dieroumenes apo DS me sostes pieseis stin CX tin Diesel (giati o proigoumenos idioktitis tis eixe), I CX itan koutsouro, giati ta xaraktiristika tis aposvesdis apo ta klapeta itan prosarmosmena sto varos kai stin katanomi varous tis DS.
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έτσι ακριβώς Νίκο, ιδίως τα βαρη. Γι'αυτό απο περιεργεια ήθελα να δω με 55αρες πίσω τι εντυπώσεις υπάρχουν αλλά σε σύγκριση πάντα με το μαμά 40 πίσω. Citroenakis πίσω όταν έρθει η ώρα θα έβαζα το "μαμά" 40 για να έχω μετρο σύγκρισης.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Έτσι ακριβώς Νίκο, ιδίως τα βαρη. Γι'αυτό απο περιεργεια ήθελα να δω με 55αρες πίσω τι εντυπώσεις υπάρχουν αλλά σε σύγκριση πάντα με το μαμά 40 πίσω. Citroenakis πίσω όταν έρθει η ώρα θα έβαζα το "μαμά" 40 για να έχω μετρο σύγκρισης.
Εμένα η xantia είναι 1.8 16v 110 hp με 1η αδ.κυκλ. 12/1997, είχε μανίσιο σετ 55-30. Όχι 70-40.
Πάντως η διαφορά από 55-30 σε 70-55 είναι τεράστια. Και το σύστημα δουλεύει κανονικά άσχετα άν είναι 6σφαιρη καί όχι 5σφαιρη όπως gs καί bx.
Υ.Γ. Οι 40άρες που δοκίμασα είχαν στενή τρύπα στη βάση. Όπως λέει ο γιατρός: το μέγεθος της οπής παίζει ρόλο. Όσο πιο φαρδιά η οπή τόσο πιό μαλακό.
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Άν κατάλαβα καλά έχουμε την ίδια "διαδρομή".
Εσύ από gsa > bx > xantia.
Εγώ από gs > bx > xantia.
Και επιμένουμε σε τί; Θέλουμε την xantia να την κάνουμε gs/gsa όσο αφορά την ανάρτηση.
Δε γίνεται. Τη ψευδαίσθηση ναί. Αυτό μόνο γίνεται.
Μακάρι στη xantia να μπαίνανε όργανα τύπου gsa με δορυφόρους.
Και μακάρι να είχε διπλά ψαλίδια μπροστά καί όχι τοπ μάουντ.
Και το ΒΧ που είχα ήταν με τους δορυφόρους κ το ηλεκτρονικό στροφόμετρο, ένιωθα σαν τον Κερκ στο Εντερπραιζ! Όταν πήρα την Ξανθιά στην αρχή μου φαινόταν ότι η ΣΙΤΡΟΕΝ έκανε βήματα πίσω στο σχεδιασμό, μου κακοφάνηκε...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εμένα η xantia είναι 1.8 16v 110 hp με 1η αδ.κυκλ. 12/1997, είχε μανίσιο σετ 55-30. Όχι 70-40.
Πάντως η διαφορά από 55-30 σε 70-55 είναι τεράστια. Και το σύστημα δουλεύει κανονικά άσχετα άν είναι 6σφαιρη καί όχι 5σφαιρη όπως gs καί bx.
Υ.Γ. Οι 40άρες που δοκίμασα είχαν στενή τρύπα στη βάση. Όπως λέει ο γιατρός: το μέγεθος της οπής παίζει ρόλο. Όσο πιο φαρδιά η οπή τόσο πιό μαλακό.
Όταν λέω "μαμά" αναφέρομαι σε "μαμά" συνδυασμό μπρος-πισω ,όχι στο τι φόραγε η δική σου από τη "μαμά"..:up:
 
Top Bottom