Γενική συζήτηση

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ο σύνδεσμος πιάνει Νίκο αλλά μετά στο σαιτ δεν πιάνει..
23197
23198
23199



Από το βιβλίο la véritable histoire de la Citroen CX
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Ψαχνοντας κατι αλλο,επεσα πανω σε αυτο:

Citroen CX workshop manual

Θελω να ελπιζω οτι επιτρεπεται η αναδημοσιεση απο το φορουμ.Ειναι πραγματικος θησαυρος κατα τη γνωμη μου,για οποιον θελει να ασχοληθει..
Στην ιδια διευθυνση,νομιζω υπαρχουν και τα αναλογα εντυπα για ds,bx &xm
 
Last edited:

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το
Ψαχνοντας κατι αλλο,επεσα πανω σε αυτο:

Citroen CX workshop manual

Θελω να ελπιζω οτι επιτρεπεται η αναδημοσιεση απο το φορουμ.Ειναι πραγματικος θησαυρος κατα τη γνωμη μου,για οποιον θελει να ασχοληθει..
Στην ιδια διευθυνση,νομιζω υπαρχουν και τα αναλογα εντυπα για ds,bx &xm
Το manual αυτό το έχω κατεβάσει κι εγώ από άλλη σελίδα και πραγαματικά είναι κατατοπιστικότατο. Είναι κομμάτι μιας σειράς πολλών εγχειριδίων έκδοσης Citroen που διαμοιράζονταν στις αντιπροσωπείες και τα συνεργεία. Η πλήρης σειρά διατίθεται επί πληρωμή από το Centro Documentazione e Storica της Citroen Ιταλίας, μόνο που είναι στα Ιταλικά και τα Ιταλικά μου είναι λιιιίγο σκονισμένα...
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Από βιβλία για τη CX; Καλό το ιντερνετ αλλά για τέτοιες δουλειές προτιμώ τα βιβλία.
Είδα πιο πάνω να αναφέρονται 2: "La CX de mon pere" και "Citroën CX, une lignée prestigieuse".
Πιο από τα 2 προτείνετε, ή και να 2 αν είναι αρκετά διαφορετικά; Μ' ενδιαφέρει περισσότερο η ιστορία της εξέλιξης της CX.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Από βιβλία για τη CX; Καλό το ιντερνετ αλλά για τέτοιες δουλειές προτιμώ τα βιβλία.
Είδα πιο πάνω να αναφέρονται 2: "La CX de mon pere" και "Citroën CX, une lignée prestigieuse".
Πιο από τα 2 προτείνετε, ή και να 2 αν είναι αρκετά διαφορετικά; Μ' ενδιαφέρει περισσότερο η ιστορία της εξέλιξης της CX.
το ' la véritable histoire de la Citroen CX '< Ειναι ολλανδικο, αλλα βγαινει σε γαλλικη μεταφραση και το προλογιζει ο εγγονος του Σιτροεν< Το πληρεστερο και το πιο ακριβες. Αναφερει μεχρι και τι ταπετσαριες εμπαιναν καθε χρονια
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μια CX γινεται cabriolet στη Θεσσαλονίκη !!
Για να προλάβω τα σχόλια να πω οτι
  1. Οι άθλιες φωτο από το κινητό μου την αδικούν
  2. Το αυτοκίνητο δεν γίνεται από κάποιον "χασάπη" που χάλασε μια CX, αντιθέτως από κάποιον που τις υπερ-αγαπάει, έχει αρκετές (!!) στη κατοχή του,και σε κυκλοφορία και για ανταλακτικά.
Ελπίζω να τη δω τελειωμένη !
23435


23436


23437


23438
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μια CX γινεται cabriolet στη Θεσσαλονίκη !!
Για να προλάβω τα σχόλια να πω οτι
  1. Οι άθλιες φωτο από το κινητό μου την αδικούν
  2. Το αυτοκίνητο δεν γίνεται από κάποιον "χασάπη" που χάλασε μια CX, αντιθέτως από κάποιον που τις υπερ-αγαπάει, έχει αρκετές (!!) στη κατοχή του,και σε κυκλοφορία και για ανταλακτικά.
Ελπίζω να τη δω τελειωμένη !
View attachment 23435

View attachment 23436

View attachment 23437

View attachment 23438
Διαφωνώ κάθετα με το "θέαμα" και την όλη παρέμβαση, στα δικά μου μάτια είναι απαράδεκτο, αλλά, όπως είπε κάποτε και μία συγγραφέας, υπερασπίζομαι μέχρις εσχάτων το δικαίωμα του ιδιοκτήτη να έχει τη δική του άποψη, να το διαμορφώσει όπως επιθυμεί, όπως δίνει σε εκείνον χαρά. Όπως υπερασπίζομαι και τον δικό σου ενθουσιασμό! Παρεμπιπτόντως, υπάρχει η πιθανότητα καμιάς φωτό από τις υπόλοιπες CX??:grin::food:
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Νομίζω ότι το σχήμα της CX δεν προσφέρεται για να γίνει ανοιχτό.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το αυτοκίνητο δεν γίνεται από κάποιον "χασάπη" που χάλασε μια CX, αντιθέτως από κάποιον που τις υπερ-αγαπάει,
Αγαπητέ μου αν αγαπάς μια CX δεν την κακοποιείς. Όσο και καλός να είναι σαν μάστορας, όσο και καλό να είναι το αποτέλεσμα πρόκειται περί κακοποίησης :)
Θα με ενδιέφερε βέβαια να δω το τελικό αποτέλεσμα. Θα μου πεις και o Σαπρόν κάπως έτσι ξεκίνησε.. :withstupid:
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κρίμα το αυτοκίνητο και είναι και σειρά ΙΙ.:cry::(
Εντωμεταξυ μοιάζει εντελώς ατσουμπαλο αισθητικά.
 
Last edited:

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Oντως.
Δηλαδη περισσοτερο ταιριαστο αισθητικα θα ηταν να παρεις μια cx στεισον και να την κανεις τυπου el camino,παρα αυτο..


(οκ μη βαρατε..:tomato:)
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Προς Νονο:

Περασα προσφατα απο το σημειο,και αυτη η γαλαζια cx (ο θεος να την κανει) δεν ειναι πια εκει.Το γραφω κυριως προς ενημερωση.
photo share url hosting

Εαν φυσικα γνωριζεις ηδη την καινουρια τοποθεσια που βρισκεται πλεον,τοτε τι να πω...:hypno:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εγώ στην είχα αναφέρει αυτήν αρχικά?
Είναι καιρό που λείπει, το παρατήρησα κι εγω.. την είχα πρωτοδει πριν καμιά δεκαετία εκεί πάνω.. Δε γνωρίζω τι απεγινε
 
Top Bottom