Ανακατασκευή 2CV 6 1973 - Blue

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φίλε ειλικρινά θέλεις να το αναλύσουμε κομμάτι προς κομματι...?
Δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι θέλει με το αυτοκίνητο του. Δε διαφωνώ καθόλου! Εδώ όμως είμαστε 10-20 άνθρωποι που κάπως σεβόμαστε αυτά τα αυτοκινητα.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Φίλε ειλικρινά θέλεις να το αναλύσουμε κομμάτι προς κομματι...?
Δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι θέλει με το αυτοκίνητο του. Δε διαφωνώ καθόλου! Εδώ όμως είμαστε 10-20 άνθρωποι που κάπως σεβόμαστε αυτά τα αυτοκινητα.
Δλδ τι θέλεις να μου πεις ρε μεγάλε ότι δεν σέβομαι το αυτοκίνητο μου;; Το οποίο είναι στην οικογένεια μου από καινούργιο;;;
Το οποίο ήταν να πάει στην πρεσα και κάθισα και το ανακατασκευασα;
Αν ήταν δικό σου ας το έκανες όπως εσύ ήθελες εγώ έτσι ήθελα έτσι το έκανα αν δεν σου αρέσει δικός σου λογαριασμός.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Παιδιά ηρεμία. Ο καθένας κάνει το αμάξι του όπως θέλει. Επειδή το έχω δει το 2cv αυτό από κοντά σας πληροφορώ οτι γίνεται τρομερή δουλειά από έναν μόνο άνθρωπο. Όλα απ την αρχή και με σεβασμό. Και οι όποιες μετατροπές επαναφέρονται σε 1 ώρα όλες.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δλδ τι θέλεις να μου πεις ρε μεγάλε ότι δεν σέβομαι το αυτοκίνητο μου;; Το οποίο είναι στην οικογένεια μου από καινούργιο;;;
Το οποίο ήταν να πάει στην πρεσα και κάθισα και το ανακατασκευασα;
Αν ήταν δικό σου ας το έκανες όπως εσύ ήθελες εγώ έτσι ήθελα έτσι το έκανα αν δεν σου αρέσει δικός σου λογαριασμός.
Θα μπορούσα να μη σου απαντήσω αλλά αν δε θέλεις απαντήσεις και συζήτηση και την άποψη του "κοινού" δε θα έβαζες και φωτογραφίες υποθέτω.
Γι'αυτό λοιπόν να δέχεσαι και την αντίθετη άποψη και να μην είσαι επιθετικός. Εγώ στη τελική λυπάμαι και τα χρήματα που σκορπάς.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Θα μπορούσα να μη σου απαντήσω αλλά αν δε θέλεις απαντήσεις και συζήτηση και την άποψη του "κοινού" δε θα έβαζες και φωτογραφίες υποθέτω.
Γι'αυτό λοιπόν να δέχεσαι και την αντίθετη άποψη και να μην είσαι επιθετικός. Εγώ στη τελική λυπάμαι και τα χρήματα που σκορπάς.
Εγω στην τελική λυπάμαι που μπαίνω στον κόπο να σου απαντήσω
Απο την στιγμή που ειρωνεύεσαι από το πρώτο σου μυνημα θα είμαι και εγώ επιθετικος απέναντι σου!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Αν δεν γουστάρεις την ανακατασκευή μου πολύ απλά μην απαντάς δεν ζήτησα την γνώμη σου ούτε για το αυτοκίνητο μου ούτε και για το που θα χαλάω τα λεφτά μου και αν αξίζει να τα χαλάω σε αυτό .
Υ.Γ Πήγαινε να κλάψεις τώρα στους διαχειριστές ότι σου μιλαμε επιθετικά
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειλικρινά πιστεύω ότι μια remus θα του πήγαινε στο ύφος του πια... Γι αυτο και το έγραψα.

Από εκεί και πέρα τι να κανουμε, εγώ από μικρότερος από εσενα στη ζωή μου έχω μάθει να παίρνω συγχαρητήρια όχι μόνο για τη προσπάθεια μου αλλά και για τα αποτελέσματα μου. Κι εγώ έχω όνειρο τη cx, αλλά τη cx όπως πρέπει να είναι. Την πήρα, ξόδεψα, χάρηκα και αγχώθηκα και είδα ότι δε θα είναι όπως πρέπει στα χέρια μου το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οπότε την έδωσα σε κάποιον που είδα ότι θεωρητικά έχει τα μέσα να πάει μέχρι τέλους και δε κολλάει σε αυτά που εγώ κολλαγα. Με χασουρα και στεναχώρια και ξαναρεφαρα και πάμε παρακάτω.

Μάθε να δέχεσαι την αντίθετη γνώμη. Λυπάμαι για οσους κάνουν ότι κάνουν για τους άλλους και όχι για τους ίδιους. Δλδ εγώ τι πρέπει να κάνω που κορεάτικο μου το λένε ή ότι δεν θα γίνει αντίκα ποτέ? :lol: Να τσακωθω όπως κάνεις εσύ τώρα? :lol:
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
968
Reaction score
2.828
Πόντοι
587
Age
35
Η αληθεια ειναι οτι εκτος απο το χρωμα-το οποιο ομολογουμενως ειναι ιδιαιτερο-ολα τα υπολοιπα ειναι αμεσα αναστρεψιμα,τουλαχιστον απο οσο βλεπω στις φωτογραφιες.
Θα συμμεριζομουν την αποψη του νονου,αν μιλουσαμε για ενα καλοδιατηρημενο/survivor αυτοκινητο,το οποιο δεχτηκε παρεμβασεις που αλλοιωσαν το χαρακτηρα του.Εν προκειμενω ομως,και επειδη μιλαμε για ενα αμαξι το οποιο οπου και να το επιανες δουλεια ειχε,(βασικα ισως καποιοι να ελεγαν οτι δεν αξιζει να επισκευαστει)θεωρω οτι δεν ειναι τοσο τραγικο να εχει καποιες προσωπικες πινελιες,ποσο μαλλον οταν ολο το αυτοκινητο εχει επισκευαστει με προσωπικη εργασια.
Προσωπικα παντα μου αρεσε ''το σημαδι του μαστορα'' σε παλιοτερα αυτοκινητα,που πλεον δεν το συναντω,γιατι εκεινα τα αυτοκινητα δεν υπαρχουν πια.Και εν προκειμενω,πιστευω οτι το εν λογω αποτελεσμα θα συνδυαστει αριστα με το κιτρινο φαναρι που θεωρω σιγουρο οτι θα επανατοποθετησει ο φιλος μας..:)

Επι του θεματος,εχω καποιες τεχνικες αποριες,που αφορουν τον τροπο βαφης.Το αποτελεσμα εχει διαφορετικη οψη απο τα αυτοκινητα που συναντω στο δρομο.Πως επετευχθη;Να υποθεσω οτι ειναι μεταλλικο χρωμα μονης με επιπλεον βερνικι απο πανω για περισσοτερη γυαλαδα;(καπου το εχω ακουσει ως πατεντα)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί πρέπει να επικροτουμε κάτι "άμεσα αναστρέψιμο" απο τη στιγμή που δε το βρήκαμε έτσι μάλιστα Μηνά. Επίσης Μήνα προσωπική πινελιά από προσωπική μπατανοβουρτσια έχει διαφορά....
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Η αληθεια ειναι οτι εκτος απο το χρωμα-το οποιο ομολογουμενως ειναι ιδιαιτερο-ολα τα υπολοιπα ειναι αμεσα αναστρεψιμα,τουλαχιστον απο οσο βλεπω στις φωτογραφιες.
Θα συμμεριζομουν την αποψη του νονου,αν μιλουσαμε για ενα καλοδιατηρημενο/survivor αυτοκινητο,το οποιο δεχτηκε παρεμβασεις που αλλοιωσαν το χαρακτηρα του.Εν προκειμενω ομως,και επειδη μιλαμε για ενα αμαξι το οποιο οπου και να το επιανες δουλεια ειχε,(βασικα ισως καποιοι να ελεγαν οτι δεν αξιζει να επισκευαστει)θεωρω οτι δεν ειναι τοσο τραγικο να εχει καποιες προσωπικες πινελιες,ποσο μαλλον οταν ολο το αυτοκινητο εχει επισκευαστει με προσωπικη εργασια.
Προσωπικα παντα μου αρεσε ''το σημαδι του μαστορα'' σε παλιοτερα αυτοκινητα,που πλεον δεν το συναντω,γιατι εκεινα τα αυτοκινητα δεν υπαρχουν πια.Και εν προκειμενω,πιστευω οτι το εν λογω αποτελεσμα θα συνδυαστει αριστα με το κιτρινο φαναρι που θεωρω σιγουρο οτι θα επανατοποθετησει ο φιλος μας..:)

Επι του θεματος,εχω καποιες τεχνικες αποριες,που αφορουν τον τροπο βαφης.Το αποτελεσμα εχει διαφορετικη οψη απο τα αυτοκινητα που συναντω στο δρομο.Πως επετευχθη;Να υποθεσω οτι ειναι μεταλλικο χρωμα μονης με επιπλεον βερνικι απο πανω για περισσοτερη γυαλαδα;(καπου το εχω ακουσει ως πατεντα)
Γειά σου Μήνα :)
Το αυτοκίνητο το βάψαμε με διπλό μετάλλικο χρώμα και είναι διπλόβερνίκομενο για γυαλάδα!!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ανακατασκευή.. τι υπέροχη λέξη..
Από το περνάω αλοιφή να δείξει μέχρι κάνω ανοδιωση κάθε βιδακι.

Edit..Οι παραπανω τρεις γραμμές γράφτηκαν ως απάντηση στο ακριβώς προηγούμενο ποστ το οποίο στη συνέχεια τροποποιήθηκε.
 
Last edited:

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί πρέπει να επικροτουμε κάτι "άμεσα αναστρέψιμο" απο τη στιγμή που δε το βρήκαμε έτσι μάλιστα Μηνά. Επίσης Μήνα προσωπική πινελιά από προσωπική μπατανοβουρτσια έχει διαφορά....
Πίστεψέ με δε θες να δεις πώς ήταν όταν το βρήκε... Καλύτερα άμεσα αναστρέψιμο και ασφαλέστατο και έτοιμο προς χρήση...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί πρέπει να επικροτουμε κάτι "άμεσα αναστρέψιμο" απο τη στιγμή που δε το βρήκαμε έτσι μάλιστα Μηνά. Επίσης Μήνα προσωπική πινελιά από προσωπική μπατανοβουρτσια έχει διαφορά....
Κούρασες άδειασε μας την γώνια μου χαλάς το θέμα και εισαι και προκλητικος
Ααα και οσό για την ανακατασκευή που λες και τα 5 2cv των Ιωαννίνων από τα χέρια μου περνάνε αν κατι λεεί και αυτο
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Θυμάμαι πως ήταν Τάσο. Ασφαλές και έτοιμο προς χρήση θα ήταν και όπως το φαντάζεται τελειωμένο ο μέσος χρήστης αυτού του forum εκτός από εμένα.
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κούρασες άδειασε μας την γώνια μου χαλάς το θέμα και εισαι και προκλητικος
Ααα και οσό για την ανακατασκευή που λες και τα 5 2cv των Ιωαννίνων από τα χέρια μου περνάνε αν κατι λεεί και αυτο
Πρόσεξε τι γράφεις γιατί έχω κρατήσει μια ωραία σειρά και ειρμό στη κουβέντα. Ούτε έχεις το ακαταλογιστο επειδή είσαι μικρός. :)
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Πρόσεξε τι γράφεις γιατί έχω κρατήσει μια ωραία σειρά και ειρμό στη κουβέντα. Ούτε έχεις το ακαταλογιστο επειδή είσαι μικρός. :)
Νονε οτι έχω να πω το λέω ευθέως και δεν πέταω μπήχτες οπως κάνεις εσυ μέσα απο τα μυνήματα σου. Επιπλέον πήγαινε λίγα μυνηματα ποιο πίσω να δείς ποιος άρχισε να ειρωνεύεται . Επίπλεον πες την γνώμη σου αλλα χώρις να πρόσβαλεις ούτε τον αλλόν αλλα ούτε και το αυτοκίνητο του.
Αυτα απο εμένα. Καλο σου βράδυ
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το σχόλιο μου το αρχικό το βρήκες και ο ιδιος αστείο με βάσει το αρχικό δικό σου σχολιο. Καμιά ειρωνία λοιπόν από τη στιγμή που δηλωμένα και σωστά δε το έξελαβες ως ειρωνια μάλιστα. Όσο και να σου δικαιολογώ κάποια πράγματα στο λόγο σου λόγω ενθουσιασμου έχω ένα όριο ακριβώς γιατί τις ίδιες απόψεις που έχω περί ανακατασκευών ,γνησιότητας και ποιότητας τις είχα από την ηλικία σου. :) Είναι όμως απαράδεκτο το να μου απευθύνεσαι έτσι ξανά και ξανά. Δεν δικαιολογείται.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το σχόλιο μου το αρχικό το βρήκες και ο ιδιος αστείο. Καμιά ειρωνεία λοιπόν από τη στιγμή που δηλωμένα και σωστά δε το έξελαβες ως ειρωνια μάλιστα. Όσο και να σου δικαιολογώ κάποια πράγματα στο λόγο σου λόγω ενθουσιασμου έχω ένα όριο ακριβώς γιατί τις ίδιες απόψεις που έχω περί ανακατασκευών ,γνησιότητας και ποιότητας τις είχα από την ηλικία σου. :) Είναι όμως απαράδεκτο το να μου απευθύνεσαι έτσι ξανά και ξανά. Δεν δικαιολογείται.
Ναι δεν σου κρύβω το οτι γέλασα με το πρώτο σχόλιο σου
Αλλα το δεν σέβομαι το αμάξι μου, το προσωπική μπατανοβουρτσια και το οτι λυπάσαι τα λεφτά που χαλάω για το αμάξι μου( διότι σύμφωνα με εσένα δεν αξίζει μία πλέον), ήταν λάθος απο μερία σου. Σου είπα και παραπάνω αφου έσυ είσαι ειρώνικος απέναντι μου ετσί και εγω θα είμαι επιθετικός!
Μπορούσες πόλυ απλα να πείς την γνωμη σου χωρις να ειρωνεύσαι και να πετας μπηχτές. Δεν θα σου έλεγε κάνεις τίποτα !
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δυστυχώς ξεκίνησες επιθετικά από το σημείο που δεν έλαβες τις αναμενόμενες για εσένα απαντήσεις. Σε αυτή τη βάση λοιπόν δεν είσαι σε θέση πλέον να απαιτείς από τον συνομιλητή σου.
 
Top Bottom