Η Ιστορία... Citroen CX 2000 Super

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπέρα ο καθρέφτης ξεβιδώνει εξωτερικά , για το πανέλο βγαζεις πρώτα τις 2 ταπες που είναι πάνω στη χειρολαβή . μέσα σε κάθε τ΄πα έχει από μια βιδα τόρκς . μετά βγάζεις το ανοξείδωτο πόμολο αφαιρώντας τη διχαλωτή ασφάλεια που έχει στο πίσω μέρος της αι στη συνέχεια ξεκουμπώνεις τα κλίψς , αποσυνδέεις το ηχείο και αφαιρείς το πανέλο προς τα επάνω!
Ευχαριστώ!!! Ανοξείδωτο πόμολο λες τη "σκανδάλη" για να ανοίξει η πόρτα σωστά; Πώς ακριβώς θα βγάλω τη διχαλωτή ασφάλεια; Δεν είδα να έχει κάτι τέτοιο. Οσο είδα τουλάχιστον. Απ' τα κλιψάκια τρία δεν έχουν σπάσει ακόμα οπότε δεν εχω θέμα.
Αν ξέρετε και από πού μπορω να προμυθευτώ τετοια θα βοηθήσει πολύ. Ευχαριστώ!
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.907
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Ευχαριστώ!!! Ανοξείδωτο πόμολο λες τη "σκανδάλη" για να ανοίξει η πόρτα σωστά; Πώς ακριβώς θα βγάλω τη διχαλωτή ασφάλεια; Δεν είδα να έχει κάτι τέτοιο. Οσο είδα τουλάχιστον. Απ' τα κλιψάκια τρία δεν έχουν σπάσει ακόμα οπότε δεν εχω θέμα.
Αν ξέρετε και από πού μπορω να προμυθευτώ τετοια θα βοηθήσει πολύ. Ευχαριστώ!
Nαι τη σκανδάλη , θα δεις στο βάθος της τρύπας μια ασφάλεια σαν πέταλο , απλα τη τραβάς προς τα επάνω με ένα μιτοτσίμπιδο .
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Nαι τη σκανδάλη , θα δεις στο βάθος της τρύπας μια ασφάλεια σαν πέταλο , απλα τη τραβάς προς τα επάνω με ένα μιτοτσίμπιδο .
Καταλαβα. Θα δω αν έχει. Κουνιέται λιγο γενικά οποτε μάλλον δεν έχει
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σήμερα με τον φίλο @2cv01 μετά από πολύ ωραία βολτούλα και καφέ:cool: Πεθάναμε απ τη ζέστη:heat::lol:
21635


21637
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το ξαναεβαψε μεταλλικό το 2cv?!
Έχασα επεισόδιο
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Κύριοι, υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς σας φλας μπροστινό δεξί (συνοδηγού) όλο λευκό χωρίς πορτοκαλί;;; Είχαμε ένα ατυχηματάκι σε αλλαγή λάμπας και ο CXBasis βαράει (142€ το λευκό Seima...).
@nonos αν έχεις θα μου είναι χρησιμότατο!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το ξαναεβαψε μεταλλικό το 2cv?!
Έχασα επεισόδιο
Ναι Νονε το έβαψα διπλής πριν σε άλλα σημεία είχα γυαλάδα και σε άλλα δεν έιχα κάτι το οποίο με εκνευρίζε πολύ
Και ο τύπος που μου έβγαλε το χρώμα μου το έβγαλε ένα τόνο σκουροτερο.. Δν πρζει όμως το συνήθισα και το ευχαριστιέμαι στα άκρα!!! Από τον Νοέμβριο έχω κάνει 14.000 χιλιόμετρα και πάνω από τα μισά σε ταξίδια :love:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το μόνο σίγουρο είναι πως χαίρομαι άπειρα που το ευχαριστιεμαι, το ζεις και το χρησιμοποιείς τόσο πολύ! :respect:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Θα το κοιτάξω ευχαριστώ!
Αν υπάρχει τίποτα Ελλάδα παιδιά γιατί το εξωτερικό δε βολεύει πολύ...
rotise gia ta eksoda apostolis, giati an den einai ipervolika, min apokleieis to ap exo


ASXETO
genika gia CX sta Ioannina sinergeio, pigaine mia volta apo Alexiou.

Ton gnorisa sto telefteo mou taksidi prin 20 meres, opou mou espase o solinas ipsilis.

O Alexiou mou ekane poli kali entiposi. Eixe o idios paliotera 2 CX, kai fainetai na tis kserei ap ekso kai anakatota.
Kai se sxesi me Athina arketa ftinos
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο Νίκος, Τάσο.
Με δεδομένο ότι έχεις CX να τον έχεις στο νου σου γιατί μάστορες και μάλιστα καλοί σπανίζουν, πόσο μάλλον σε μια περιφεριακή πόλη όπως τα Γιάννενα.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
I CX tou thematos exei pleon kotrina fanaria i mou fainetai??

Pantos me ta kitrina xaneis ligo se fotinotita. Vevaia, ta pragmata einai xeirotera an ta sindiaseis me ta dipla fnaria ton plousion ekdoseon ta opoa telika einai xeirotera se apodosi stin megali skala...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
I CX tou thematos exei pleon kotrina fanaria i mou fainetai??

Pantos me ta kitrina xaneis ligo se fotinotita. Vevaia, ta pragmata einai xeirotera an ta sindiaseis me ta dipla fnaria ton plousion ekdoseon ta opoa telika einai xeirotera se apodosi stin megali skala...
Η CX πλέον έχει κίτρινα φανάρια πράγματι. Αλλά έχω την αίσθηση ότι βλέπω καλύτερα.
Η δική μου CX κανονικά είχε τα διπλά φανάρια που λες Νίκο αλλά επειδή κάποτε χάλασαν τα κάτοπτρα μέσα, ο παππούς τα άλλαξε με μεταγενέστερα μονά που παίρνουν νεότερου τύπου Η4 με τις τρεις εγκοπές στη βάση. Βέβαια κρατήσαμε και τα παλιά φανάρια για εφεδρικά, αλλά δε νομίζω να ξαναβάλω διπλά.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο Νίκος, Τάσο.
Με δεδομένο ότι έχεις CX να τον έχεις στο νου σου γιατί μάστορες και μάλιστα καλοί σπανίζουν, πόσο μάλλον σε μια περιφεριακή πόλη όπως τα Γιάννενα.
Αποστόλη τώρα είδα το μήνυμα, τον ξέρω τον Αλεξίου όπως και τον Σκορδά στην Ε.Ο. Ιωαννίνων Κοζάνης και έχουμε περάσει και από τους δύο στο παρελθόν, αλλά προτιμώ ό,τι μπορώ να το κάνω μόνος μου και γιατί μου αρέσει και γιατί δεν έχω και πολλά money και για ό,τι δεν μπορώ έχω φίλο καλό μάστορα με μεράκι.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Η CX πλέον έχει κίτρινα φανάρια πράγματι. Αλλά έχω την αίσθηση ότι βλέπω καλύτερα.
Η δική μου CX κανονικά είχε τα διπλά φανάρια που λες Νίκο αλλά επειδή κάποτε χάλασαν τα κάτοπτρα μέσα, ο παππούς τα άλλαξε με μεταγενέστερα μονά
Me ta kitrina xaneis ligo se fotismo, giati to kitrino filtro anagastika aporoffa energeia.

Kata tin gnomi mou den einai megali diafora(stin Prestige exo kitrina, giati itan galliko aftokinito), eno stin Limousine, kanonika lefka (itan germaniki).


Gia ta dipla fanaria(san to parakato), pos vrethikan stin CX sas? Afta vgikan to 1984
23045
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Me ta kitrina xaneis ligo se fotismo, giati to kitrino filtro anagastika aporoffa energeia.

Kata tin gnomi mou den einai megali diafora(stin Prestige exo kitrina, giati itan galliko aftokinito), eno stin Limousine, kanonika lefka (itan germaniki).


Gia ta dipla fanaria(san to parakato), pos vrethikan stin CX sas? Afta vgikan to 1984
View attachment 23045
Δεν ξέρω τι να σου πω, αλλά βλέπω καλύτερα νομίζω... Άσε που εδώ στα Γιάννενα μου είναι και χρήσιμα τα κίτρινα γιατί σχεδόν κάθε πρωί δε βλέπεις απέναντι απ την ομίχλη.

Ααααααα λες αυτά τα διπλά φώτα εσύ. Ναι αυτά πράγματι ήταν στις serie 2. Όμως μέχρι το 1977-78 που δεν υπήρχαν ακόμα σε ευρεία χρήση οι Η4 λάμπες υπήρχε ένας τύπος φανάρια στις CX που λεγόταν Bilux, ή Biode και κατασκευάζονταν είτε απ την Cibié είτε απ' την SEV Marchal. Αυτά είχαν για τα φώτα πορείας (μεσαία) είτε μια απλή λάμπα 55/60W είτε μια Η4 (απ τις πρώτες όμως χωρίς τις τρεις εγκοπές στην βάση τους) και για τους προβολείς (μεγάλα φώτα) είχαν ένα έξτρα κάτοπτρο μέσα στο φανάρι που παίρνει λάμπα Η2. Έχουν και κάποιες διαφοροποιήσεις στην καλωδίωση αλλά τίποτα το δύσκολο...
Φωτίζουν σχετικά καλά αυτά από κάτι πρόχειρες δοκιμές που έκανα αλλά όχι τέλεια. Νομίζω κάπου είχα ανεβάσει σχετική ερώτηση με φωτογραφίες.
Αυτά λοιπόν τα διπλά φώτα είχε η δική μου CX και τοποθετούνταν αντίστοιχα και στις GS και στις DS. Νομίζω μάλιστα ότι η DS του Αποστόλη έχει τέτοια φώτα.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ααααααα λες αυτά τα διπλά φώτα εσύ. Ναι αυτά πράγματι ήταν στις serie 2. Όμως μέχρι το 1977-78 που δεν υπήρχαν ακόμα σε ευρεία χρήση οι Η4 λάμπες υπήρχε ένας τύπος φανάρια στις CX που λεγόταν Bilux, ή Biode και κατασκευάζονταν είτε απ την Cibié είτε απ' την SEV Marchal. Αυτά είχαν για τα φώτα πορείας (μεσαία) είτε μια απλή λάμπα 55/60W είτε μια Η4 (απ τις πρώτες όμως χωρίς τις τρεις εγκοπές στην βάση τους) και για τους προβολείς (μεγάλα φώτα) είχαν ένα έξτρα κάτοπτρο μέσα στο φανάρι που παίρνει λάμπα Η2. Έχουν και κάποιες διαφοροποιήσεις στην καλωδίωση αλλά τίποτα το δύσκολο...
Φωτίζουν σχετικά καλά αυτά από κάτι πρόχειρες δοκιμές που έκανα αλλά όχι τέλεια. Νομίζω κάπου είχα ανεβάσει σχετική ερώτηση με φωτογραφίες.
Αυτά λοιπόν τα διπλά φώτα είχε η δική μου CX
Katalava.

Ta dipla pou sou edeiksa itan kai stin proti seira ta eixan mono oi turbo. Stin seira 2 perasan se perissotera modela.
Kai fotizoun poli xeiroetera apo ta dika mona stin megali skala. Kai se sindiasmo me ta kitrina kapakia, ginetai akoma xeirotera
 
Top Bottom