Το δικό μας 2CV!! (από την αρχή..)

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Το πηγαίνω ανάποδα. Μα εντελώς όμως. :lol:. Μόλις πήρα το πρώτο μου ανταλλακτικό. Την κουκούλα!!
21772
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Η αληθεια ειναι οτι οντως η ανακατασκευη πηγαινει αναποδα.Εχουμε ηδη φτασει στην κουκουλα,αλλα ακομα δεν εχουμε ακουσει λεξη για την ιστορια του αυτοκινητου(πως βρεθηκε,ποια ηταν η μεχρι τωρα ζωη του,ποτε και γιατι παρατηθηκε κλπ),ως ειθισται..popcorn
Η ζημια στο εμπρος μερος πως εγινε;Απο καποιο σπασμενο κλαδι;:(
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εγώ πάντως συμφωνώ ότι καλό είναι να μαζεύει και τα πράγματα που του χρειάζονται. Και σίγουρα ο φιλος μας θα διαπιστώσει και μόνος του στην πορεία πως πρέπει να κινηθεί. Σιγά σιγά αλλά ναι με τη σωστή σειρά.:thumbs:
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
3 ενημερώσεις, 2 ερωτήσεις.
α) Βρήκα την μανιβέλα. :dance:Ήταν χαμένη στο πάτωμα. :lol: Την έβαλα στο βολάν, γύρισε το μοτέρ, δεν είναι κολλημένο. Καλό αυτό. Αλλά? Γυρίζει τόσο εύκολα? (Σκέφτομαι, λογικά, ναι, θα έχει μικρή συμπίεση και θα πρέπει να γυρνάνε το μοτέρ οι περισσότεροι και οι περισσότερες). Αλλά περίμενα κάποια αντίσταση της προκοπής. Συνηθισμένος από τα μηχανάκια (μικρά και μεγάλα) το περίμενα δυσκολότερο. Για πείτε βρε παιδιά που έχετε εμπειρία. :confused:
β) ψιλοκαθάρισα ψάχνοντας. Κάτω από δυο σειρές καλύμματα καθισμάτων, "βρήκα" μάλλον τις ταπετσαρίες του.
21791

γ) και σημαντικότερο. Πίσω οι λαμαρίνες φαίνονται σε πολλά σημεία καθαρές. Μπροστά "έχω" τα θέματα. Αυτό είναι κάτω στο πάτωμα του οδηγού. :cry: Πιθανότατα λίμνιαζε το νερό που έμπαινε από την σκισμένη κουκούλα και έτσι βρήκε τρόπο διαφυγής! Αυτό που είναι λίγο σηκωμένο είναι ένα λάστιχο που πιθανότατα "τρέχει" κατά μήκος ανάμεσα στο σασί και στο κουβούκλιο. (Αν υπάρχει κάτι τέτοιο βέβαια, αλλά εμένα έτσι μου "κάνει")
21792
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Καθισματα τα δικα του που εαν και τα εμπρος ειναι σε αυτη την κατασταση μπορεις να τα καθαρισεις και να τα κρατησεις ετσι αφου κανεις τις σχετικες εργασιες σε λαστιχακια ..αφρολεξ και τα σχετικα...


Εμπρος μονο και απο τις φωτο καταλαβαινει καποιος πως θελει δουλεια επισκευη στα πατωματα ..
Δεν ειναι μονο η ταινεια που εβαζαν για ναακουμπησει η καροτσα...



Μανιβελλα ...κανε τουλαχιστον τα στοιχειωδης με λαδια ..και σχετικα και μετα παιξε...

Γυρνα σχετικα ευκολα και εκει που θα νιωσεις συμπιεση δυνοντας και την σχετικη φορα δυναμη περνει εμπρος...

Αυτα.....
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Η αληθεια ειναι οτι οντως η ανακατασκευη πηγαινει αναποδα.Εχουμε ηδη φτασει στην κουκουλα,αλλα ακομα δεν εχουμε ακουσει λεξη για την ιστορια του αυτοκινητου(πως βρεθηκε,ποια ηταν η μεχρι τωρα ζωη του,ποτε και γιατι παρατηθηκε κλπ),ως ειθισται..popcorn
Η ζημια στο εμπρος μερος πως εγινε;Απο καποιο σπασμενο κλαδι;:(
@minas όταν λες για την εμπρός ζημιά από (μάλλον) σπασμένο κλαδί τι εννοείς? Ποια από όλες? :lol: Το αυτοκίνητο έχει πολλά θέματα, (ίσως και ελπίζω μικρότερα από ότι φαίνονται), που δυστυχώς τα περισσότερα, για να μην πω σχεδόν όλα, δημιουργήθηκαν από την πολύχρονη ακινησία δίπλα στην θάλασσα. 15 plus χρόνια είναι πάρα πολλά.
Πριν 5 (ίσως και παραπάνω χρόνια) που έγινε η αρχή για να έρθει σε μένα το "μικρό" μου :classic:, δεν είχα σκοπό να ξεκινήσω μια ανακατασκευή. Είχα σκοπό, και έτσι ήταν τότε, να το "μαζέψω" λίγο και να το κυκλοφορώ. Για κάποιους, δυστυχώς σημαντικούς λόγους, τώρα έφτασε η ώρα να μου έρθει. Στο μεσοδιάστημα το έτρωγε η αλμύρα, η ακινησία.... κάπου μετά το Πάσχα βρέθηκε έρμαιο των ορέξεων κάποιων "καλόπαιδων" που ανέβηκαν πάνω του, το ποδοπάτησαν, έσπασαν το μπροστινό παρμπρίζ, κτλ. Μπροστά όπως φαίνεται, όταν ακόμα κυκλοφορούσε, είχε μια επαφή με άλλο αυτοκίνητο, όχι ιδιαίτερα σημαντική όμως.
Όπως εξελίχτηκαν τα "πράγματα", τώρα είμαι "αναγκασμένος" να το "πάω" από την αρχή. Κάτι που δεν είχα κατά νου. Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και βασικά δεν θέλω να κάνω αλλιώς. Ίσα-ίσα που θέλω πολύ να το φέρω στα ίσια του για πολλούς λόγους. Θα μαζευτεί, θέλει το χρόνο του, το χώρο του, το χρήμα του .... Σγα-σγα όλα θα γίνουν. Η αρχή έγινε.
Όσο για την ιστορία του, το έχω ξανά αναφέρει. Ζω με τις ιστορίες. Με αυτές που υπάρχουν και με αυτές που δημιουργούμε. Ο λόγος που έχω το συγκεκριμένο 2CV είναι η ιστορία του. Ήταν (και είναι) φίλου και φίλης μου. Και λέω είναι, γιατί για μένα, πάντα θα είναι και δικό τους. Μετά από μια μικρή στάση, συνεχίζεται η διαδρομή του και βέβαια μεγαλώνουν οι ιστορίες του! Να 'μαστε καλά να τα λέμε, να "γράφουμε" και να λέμε τις ιστορίες. Εν καιρώ θα πω για την ιστορία του και πως έφτασε να το έχω.
Υ.Γ. αν δεν ήταν το συγκεκριμένο αμάξι, το 2013 θα έπαιρνα μια άσπρη Citroen GS (που ακόμα την σκέφτομαι και την γουστάρω) ή μια κόκκινη Alfa Romeo Giulia του '75 (που δεν θα είχα λεφτά να τις βάζω μπενζίνες και πίσω λάστιχα :lol:)
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Καθισματα τα δικα του που εαν και τα εμπρος ειναι σε αυτη την κατασταση μπορεις να τα καθαρισεις και να τα κρατησεις ετσι αφου κανεις τις σχετικες εργασιες σε λαστιχακια ..αφρολεξ και τα σχετικα...


Εμπρος μονο και απο τις φωτο καταλαβαινει καποιος πως θελει δουλεια επισκευη στα πατωματα ..
Δεν ειναι μονο η ταινεια που εβαζαν για ναακουμπησει η καροτσα...



Μανιβελλα ...κανε τουλαχιστον τα στοιχειωδης με λαδια ..και σχετικα και μετα παιξε...

Γυρνα σχετικα ευκολα και εκει που θα νιωσεις συμπιεση δυνοντας και την σχετικη φορα δυναμη περνει εμπρος...

Αυτα.....
Thanks για τις σημαντικές πληροφορίες. Με τα καθίσματα είμαι λίγο αισιόδοξος.

Με το σασί και τα πατώματα ξέρω ότι με περιμένει κάργα δουλειά χωρίς να ξέρω τι θα βρω ακόμα, αλλά δεν μου κάνει ούτε κρυο, ούτε ζέστη γιατί δεν γίνεται και αλλιώς. Η βάση είναι και πρέπει να φτιαχτεί.

Με τον κινητήρα όμως, παρόλο που είμαι πεπεισμένος ότι κάποια στιγμή θα τον κάνω γενική, δεν θα ήθελα τώρα. Όσο χάρηκα που γυρνάει, άλλο τόσο με βάζει σε σκέψεις που δεν βρίσκω την συμπίεση που νομίζω ότι θα έπρεπε να είχε. Κυριακή κοντή γιορτή. Θα φανεί.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Μα για να παιξεις οπως λες σωστα πρεπει ..


- Βγαλε ρεζερβουαρ καθαρισε το ( πλυντο μεσα με βενζινη ..πολλες φορες αδιασμα γεμισμα)
-Αλλαξε ολα τα σωληνακια βενζινης
- Μπουζι 2
-Μπουζοκαλωδια
-Λαδια οχι συνθετικα και ημι Παραδοσιακο λαδι .. μονο
-Φιλτρα λαδιου ( εδω εγω θα εβαζα και motocote ) - βενζινης
  • βαλβολινες 4 gl only
  • Λουρι δυναμο
-Πλατινες
- Τσεκαρε εμπρος ολη την πλεξουδα για τυχων φθορες απο την μονωτικη ταινια ..καθως και τα καλωδια που καταληγουν στην μιζα να μην κανουν γιωση και να εχουν μονωση ...


E kai meta παιξε ....


Φυσικα μπορεις και να το βαλεις με οποια σειρα επιλεξεις εσυ ... και να υποστεις και τις οποιες ζημιες ....


Αυτα και τα λεμε ξανα αφου παιξεις η ξεκινησεις κατι


Καλη συνεχεια ..........
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Με κάλυψε ο Δημήτρης.
Για αποφυγή παρεξηγήσεων λόγω γραπτού λόγου εννοεί μόνο απλό λάδι να μπει.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Με τον κινητήρα όμως, παρόλο που είμαι πεπεισμένος ότι κάποια στιγμή θα τον κάνω γενική, δεν θα ήθελα τώρα. Όσο χάρηκα που γυρνάει, άλλο τόσο με βάζει σε σκέψεις που δεν βρίσκω την συμπίεση που νομίζω ότι θα έπρεπε να είχε. Κυριακή κοντή γιορτή. Θα φανεί.
Δεν ξερω που ''πονανε'' τα 2cv,ωστοσο κατα καιρους εχω ακουσει ιστοριες για παρατημενους σκαραβαιους,που απο την ακινησια κολλησε καποια βαλβιδα ανοιχτη.Κατι τετοιο οντως θα δικαιολογουσε την ελλειψη συμπιεσης.
Αν και δεν θεωρω οτι συμβαινει κατι τετοιο,ωστοσο αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,μπορεις να βγαλεις τα ψευτοκαπακα και γυρνωντας σιγα τη μηχανη,να δεις αν ολες οι βαλβιδες λειτουργουν κανονικα.Αν υπαρχει τετοιο θεμα,λογικα αντιμετωπιζεται σχετικα ευκολα χωρις ανοιγμα μηχανης(θα βρω σχετικο βιντεο αν υπαρξει αναγκη)
Απο εκει και περα,οτιδηποτε αλλο θεμα πιθανον να εχει που να δικαιολογει ελλειψη συμπιεσης(κολλημενα ελατηρια-σπασμενη φλατζα-ξεβιδωτα μπουζι-συνδυασμος),δεν νομιζω να προκαλεσει παραπανω ζημια σε πιθανη προσπαθεια εκκινησης.
Βεβαια δεν νομιζω οτι θα εχει τιποτα απο ολα αυτα,μιας και η εντυπωση που μου δινει ειναι αυτοκινητου χωρις παρα πολλα χιλιομετρα,και ολα αυτα ειναι απλα αγωνια του ιδιοκτητη..

Yγ.Το οικοπεδο στο οποιο βρισκοταν τοσα χρονια εχει και αλλους θησαυρους,η ειναι απλα η οργιαζουσα φαντασια μου;:food:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φλατζα το αερόψυκτο του 2cv...?:confused:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Αγαπητε @makakite το αμάξι είναι δικό σου κ θα το χειριστεις φυσικά όπως Εσύ επιθυμείς για αυτό άλλωστε υπάρχει κ η "ελεύθερη βούληση" αλλά εάν ήταν στα χέρια μου θα ξεκίναγε από το σασί (Ίσως αγοραζα ένα από εξω 800ευρω συν μεταφορικά) η καμπινα πρεπει να βγει απο το σασι για να γινουν κ να εκτιμηθουν ευκολοτερα οι σχετικες σκουριες στα πατώματα κ καμπινα...ολα τα υπόλοιπα είναι σχετικά εύκολα...(μη σκας για τις σκουριές μπροστά στα πατώματα είναι το κλασσικό μέρος που όλα τα 2cv "πονάνε" κ σαπίζουν η λαμαρίνα είναι λεπτή κ το νερό μένει κάτω από το λαστιχένιο χαλάκι κ με το καιρό κάνει αυτή την ζημεια !ευκολα ομως αναστρέψιμη διοτι υπάρχουν έτοιμα ακομη κ σε ανοξείδωτα τα πατώματα κ κάτω από την πεταλιερα το λεγόμενο sandwich)...με την μηχανή δεν θα ασχολιουμουν αμμεσα...ουτε θα το έβλεπα "ρομαντικά" πήρε μπρος αρα είναι "still alive" ...τα 2cv είναι σκληρά καρύδια έτσι κ αλλιώς κ χωρίς να ακουσεις τη μηχανή... Καλή συνέχεια φιλικά κ πάντα καλοπροαίρετα...
 
Last edited:

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Αυτα και τα λεμε ξανα αφου παιξεις η ξεκινησεις κατι
Καλη συνεχεια ..........
επίθεση; hmmm :lol:

Βγαλε ρεζερβουαρ καθαρισε το ( πλυντο μεσα με βενζινη ..πολλες φορες αδιασμα γεμισμα)
-Αλλαξε ολα τα σωληνακια βενζινης
-Φιλτρα λαδιου ( εδω εγω θα εβαζα και motocote ) - βενζινης
βαλβολινες 4 gl only
δεν θα καθαρίσω τεπόζιτο ακόμα, αλλαγή στους σωλήνες παροχής κτλ, επειδή θα πάει για ολικό λύσιμο θέλοντας και μη.
θα το "κεράσω" για να δω πως δουλεύει, να το ακούσω, (και όσο μπορώ να καταλάβω) μήπως έχει ζημιά.


συνεχίζουμε, εργασία και χαρά.... :food:

  • μου ήρθαν φίλτρα, μπουζί, λάδια, βαλβολίνες, πλατίνες, κτλ :D
  • :help: Ξέρετε αν η αντλία φρένου επισκευάζεται (αν βγαίνουν ανταλλακτικά) ή πάει κατευθείαν για αντικατάσταση?
  • τα καθίσματα βγήκαν. Ευτυχώς είναι σε αναστρέψιμη κατάσταση. :lovecitroen:
  • έκοψα το παλιό καπό, το πάλεψα λίγο με την διάτρητη λαμαρίνα για να "κάτσει" όπως πρέπει, αλλά είναι λίγο παχύτερη και δυσκολεύει την κατάσταση. Δεν το έχω ξανακάνει, αλλά νομίζω θα βγει το αποτέλεσμα που θέλω.. που θα πάει, θα το καταφέρω. Φωτοιστορικό για την εργασία στο καπό θα βάλω μόλις το τελειώσω. ;)
  • σήμερα έβαλα και μια σαμπρέλα στην ρεζέρβα (για να το μετακινώ μπρος πίσω)
  • παράγγειλα και ρουλεμάν ε. αρ. τροχού
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Yγ.Το οικοπεδο στο οποιο βρισκοταν τοσα χρονια εχει και αλλους θησαυρους,η ειναι απλα η οργιαζουσα φαντασια μου;:food:
:lol::thumbs: δεν υπάρχουν άλλοι θησαυροί! Ένας ήταν και μόνος του!
Τα πρώτα πέντε χρόνια, ήταν κάτω από μια πυλωτή, βγήκε για να μπει ένα Punto και τα επόμενα 10/12 περίπου, στο χωματόδρομο κάτω από ένα πεύκο, έξω από το σπίτι του φίλου μου. (Στις πρώτες φωτογραφίες θα το δεις εκεί που βρισκόταν)
 
Last edited:

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Αγαπητε @makakite το αμάξι είναι δικό σου κ θα το χειριστεις φυσικά όπως Εσύ επιθυμείς για αυτό άλλωστε υπάρχει κ η "ελεύθερη βούληση" αλλά εάν ήταν στα χέρια μου θα ξεκίναγε από το σασί (Ίσως αγοραζα ένα από εξω 800ευρω συν μεταφορικά) η καμπινα πρεπει να βγει απο το σασι για να γινουν κ να εκτιμηθουν ευκολοτερα οι σχετικες σκουριες στα πατώματα κ καμπινα...ολα τα υπόλοιπα είναι σχετικά εύκολα...(μη σκας για τις σκουριές μπροστά στα πατώματα είναι το κλασσικό μέρος που όλα τα 2cv "πονάνε" κ σαπίζουν η λαμαρίνα είναι λεπτή κ το νερό μένει κάτω από το λαστιχένιο χαλάκι κ με το καιρό κάνει αυτή την ζημεια !ευκολα ομως αναστρέψιμη διοτι υπάρχουν έτοιμα ακομη κ σε ανοξείδωτα τα πατώματα κ κάτω από την πεταλιερα το λεγόμενο sandwich)...με την μηχανή δεν θα ασχολιουμουν αμμεσα...ουτε θα το έβλεπα "ρομαντικά" πήρε μπρος αρα είναι "still alive" ...τα 2cv είναι σκληρά καρύδια έτσι κ αλλιώς κ χωρίς να ακουσεις τη μηχανή... Καλή συνέχεια φιλικά κ πάντα καλοπροαίρετα...
παίδες, καταρχήν να ξέρετε, συμφωνώ μαζί σας, όσον αφορά τι πρέπει να γίνει και πως. Εξωτερικοί παράγοντες όμως δεν μας αφήνουν πάντα να κάνουμε τα πράγματα όπως θέλουμε ή επιθυμούμε. Για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά.... Δεν είχα σκοπό να πάρω ένα 2CV για να κάνω ανακατασκευή από την αρχή. Αν και έχει ξεκινήσει αυτή η ιστορία πριν από 5/6 χρόνια, έγιναν όλα τόσο γρήγορα τώρα που με βρήκε απροετοίμαστο η όλη κατάσταση. Οι εικόνες που είχα στο μυαλό μου για το 2CV, ήταν ακόμα οι παλιές. Πήγα να το πάρω και δεν κοίταξα ούτε μια στιγμή σε τι κατάσταση έχει φτάσει. Ήταν μια απόφαση που είχα πάρει πριν πολλά χρόνια και δεν θα την άλλαζα. Για την ιστορία του.... Σε κάποιο προηγούμενο post πρέπει να έχω γράψει ότι πηγαίνω και το κοιτάω λίγο-λίγο κάθε μέρα και ανακαλύπτω σάπια. Και αυτό.. γιατί δεν ήθελα να παραδεχτώ την πραγματικότητα σαν την στρουθοκάμηλο ένα πράμα!! :lol: Οπότε λίγο-λίγο, να μπαίνω στο κόλπο, μην μου έρθει και νταμπλάς!! Για καλή μου τύχη, έψαξα στο internet, σας βρήκα, διάβασα, πήρα κάποιες πληροφορίες που δεν γνώριζα, με συμβουλέψατε σε αρκετά, σημαντικά :thumbs:, και μέσα σε λίγες μέρες άλλαξε αρκετά το σκεπτικό μου και οι προτεραιότητες. Αλλιώς ή θα το είχα παρατήσει μέχρι νεοτέρας ή θα το έκανα βόλτες και ότι βγει. Γνωρίζεται καλύτερα από μένα ότι όλο αυτό χρειάζεται χώρο και χρήμα εκτός από χρόνο (XXX). Οπότε προσπαθώ να τα βάλω σε μια τάξη και να τα ταιριάξω με την καθημερινότητα μου. Δεν ήμουν έτοιμος και προετοιμασμένος για τέτοιο άλμα (γιατί για βήμα δεν πρόκειται).
Το 2CV (γενικά) δεν το ήξερα. Για μηχανάκια και καμιά Vespa, όλο και κάτι σκαμπάζω! Γνωρίζοντας το όμως, έχω πάθει πλάκα, το γουστάρω ακόμα περισσότερο.
Δεν σας κρύβω ότι κάνω εντατικά μαθήματα ανάγνωσης κάθε βράδυ :lol:
Υ.Γ @Flaminio, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ότι θα χρειαστεί σασί... Ελπίζω όχι. Αν ναι, τότε θα πάει πίσω σε χρόνο το όλο project.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
επίθεση; hmmm:lol:


δεν θα καθαρίσω τεπόζιτο ακόμα, αλλαγή στους σωλήνες παροχής κτλ, επειδή θα πάει για ολικό λύσιμο θέλοντας και μη.
θα το "κεράσω" για να δω πως δουλεύει, να το ακούσω, (και όσο μπορώ να καταλάβω) μήπως έχει ζημιά.


συνεχίζουμε, εργασία και χαρά.... :food:

  • μου ήρθαν φίλτρα, μπουζί, λάδια, βαλβολίνες, πλατίνες, κτλ :D
  • :help: Ξέρετε αν η αντλία φρένου επισκευάζεται (αν βγαίνουν ανταλλακτικά) ή πάει κατευθείαν για αντικατάσταση?
  • τα καθίσματα βγήκαν. Ευτυχώς είναι σε αναστρέψιμη κατάσταση. :lovecitroen:
  • έκοψα το παλιό καπό, το πάλεψα λίγο με την διάτρητη λαμαρίνα για να "κάτσει" όπως πρέπει, αλλά είναι λίγο παχύτερη και δυσκολεύει την κατάσταση. Δεν το έχω ξανακάνει, αλλά νομίζω θα βγει το αποτέλεσμα που θέλω.. που θα πάει, θα το καταφέρω. Φωτοιστορικό για την εργασία στο καπό θα βάλω μόλις το τελειώσω. ;)
  • σήμερα έβαλα και μια σαμπρέλα στην ρεζέρβα (για να το μετακινώ μπρος πίσω)
  • παράγγειλα και ρουλεμάν ε. αρ. τροχού
Καμια σχεση ... ουτε καν περασε απο το μυαλο ..κατι τετοιο ..
Απλος γραφω τα απλα για να παιξεις .. ..

Τελικα το τι θελει ο καθενας να κανει ειναι μονο αποκλειστικο δικαιωμα του καθ ενος ..

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια ...
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
:lol::thumbs: δεν υπάρχουν άλλοι θησαυροί! Ένας ήταν και μόνος του!
Τα πρώτα πέντε χρόνια, ήταν κάτω από μια πυλωτή, βγήκε για να μπει ένα Punto και τα επόμενα 10/12 περίπου, στο χωματόδρομο κάτω από ένα πεύκο, έξω από το σπίτι του φίλου μου. (Στις πρώτες φωτογραφίες θα το δεις εκεί που βρισκόταν)
Απλα ειδα εκεινο το παρατημενο τροχοσπιτο στη μια φωτο,και εκανα καποιους συνειρμους..

Παντως,με ενα καλα στερεωμενο μπιτονι σε ρολο ρεζερβουαρ,το αυτοκινητο λογικα μπορει να κανει μερικες βολτες ετσι για το καλο..εφοσον εχει φρενα,εννοειται..:vava:
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Απλα ειδα εκεινο το παρατημενο τροχοσπιτο στη μια φωτο,και εκανα καποιους συνειρμους..

Παντως,με ενα καλα στερεωμενο μπιτονι σε ρολο ρεζερβουαρ,το αυτοκινητο λογικα μπορει να κανει μερικες βολτες ετσι για το καλο..εφοσον εχει φρενα,εννοειται..:vava:
Δεν έχει φρένα και ήδη έχει αρχίσει να λύνεται. Οπότε βόλτα, γιοκ. Θα το βάλω μπροστά βέβαια πριν λυθεί όλο.
 
Top Bottom