Εκτίναξη σφαίρας σε Citroen BX

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Με στεναχώρησε λίγο η BX μου τελευταία....Ενώ σαν σκυλί πήγε-ήρθε Θεσσαλονίκη κανά δύο φορές και έφαγε και τα βουνά του Μπέλλες μέσα στον καύσωνα,βγάζοντας και μια μετακόμιση,φορτωμένη σαν....γαϊδούρι(!!!!),έτοιμη να περάσει το σέρβις της και το ΚΤΕΟ της,εκεί που ήμουν στα φανάρια στο κέντρο της Κομοτηνής,θυμήθηκε η αριστερή μπροστά σφαίρα να γίνει....πύραυλος!!!!Βέβαια αποκαταστάθηκε η τάξη λίγο με ενθύμιο ένα στράβωμα στο καπό και με την ελπίδα να μην μας το κανει και η δεξιά :) :) :) Δεν ξέρω αν έτυχε σε κάποιον από εσάς(ο τεχνικός μου είπε ότι στην δεκαετία κανονικά αλλάζονται οι σφαίρες κτλ.),αλλά το Service Manual της BX δεν γράφει κάτι τέτοιο....Για την ώρα,τέλος καλό-όλα καλά :new::hunter:
Υ.Σ : Με βγαλμένη από την θέση της την μια σφαίρα και κολλημένη στο κάτω μέρος του καπό,πήγε ανετότατα στο συνεργείο,χωρίς να ανάψουν ούτε τα STOP!!!!
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σου τιναξε top mount! Να αλλαξεις ΑΜΕΣΑ και τα δυο. Δυστυχως αρκετα δυσευρετο ανταλλακτικα στις bx.
Αυτο που θα πρεπε να ξερει και να σου ειπε ο μηχανικος (!) ειναι οτι τα top mount αλλαζονται ανα 10ετια.
 

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Σου τιναξε top mount! Να αλλαξεις ΑΜΕΣΑ και τα δυο. Δυστυχως αρκετα δυσευρετο ανταλλακτικα στις bx.
Αυτο που θα πρεπε να ξερει και να σου ειπε ο μηχανικος (!) ειναι οτι τα top mount αλλαζονται ανα 10ετια.
Ναι αυτό μου είπε....όπως βέβαια ότι θέλει κανά 300άρι και για τα δύο και αν βρείς....Για την ώρα το συμμάζεψε και είναι όλα οκ (με προσευχή χαχαχαχα)....Πάντως πλάκα πλάκα αν δεν ήταν το καπό,παίζει να έβγαινε εκτός στρατόσφαιρας :D
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σορρυ αλλα δε παιζει μαζεμα σε αυτο.... Αυτο ειναι θεμα ασφαλειας και ΠΡΕΠΕΙ ν αλλαχθει!
 

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Σορρυ αλλα δε παιζει μαζεμα σε αυτο.... Αυτο ειναι θεμα ασφαλειας και ΠΡΕΠΕΙ ν αλλαχθει!
Ναι εννοείται απλώς για την ώρα δεν πολυκυκλοφορεί το αυτοκίνητο και σε λίγο καιρό φευγώ πάλι για έξω και βιαζόμουν να το περάσω ΚΤΕΟ οπότε εις την επιστροφή θα ασχοληθω,διότι δεν υπάρχει χρόνος τώρα....θέλει και το καπό του φτιάξιμο....υπάρχει καιρός αργότερα για πλήρη αποκατάσταση αν και δεν βρίσκω να σου πω την αλήθεια....τι να πεί και το ΧΜ εδώ :D :D :D :D

MVC-216F.JPG
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Με στεναχώρησε λίγο η BX μου τελευταία....Ενώ σαν σκυλί πήγε-ήρθε Θεσσαλονίκη κανά δύο φορές και έφαγε και τα βουνά του Μπέλλες μέσα στον καύσωνα,βγάζοντας και μια μετακόμιση,φορτωμένη σαν....γαϊδούρι(!!!!),έτοιμη να περάσει το σέρβις της και το ΚΤΕΟ της,εκεί που ήμουν στα φανάρια στο κέντρο της Κομοτηνής,θυμήθηκε η αριστερή μπροστά σφαίρα να γίνει....πύραυλος!!!!Βέβαια αποκαταστάθηκε η τάξη με ενθύμιο ένα στράβωμα στο καπό και με την ελπίδα να μην μας το κανει και η δεξιά :) :) :) Δεν ξέρω αν έτυχε σε κάποιον από εσάς(ο τεχνικός μου είπε ότι στην δεκαετία κανονικά αλλάζονται οι σφαίρες κτλ.),αλλά το Service Manual της BX δεν γράφει κάτι τέτοιο....Για την ώρα,τέλος καλό-όλα καλά :new::hunter:
Υ.Σ : Με βγαλμένη από την θέση της την μια σφαίρα και κολλημένη στο κάτω μέρος του καπό,πήγε ανετότατα στο συνεργείο,χωρίς να ανάψουν ούτε τα STOP!!!!
Τελικά συμβαίνει αυτό :cold:
Νόμιζα ήταν πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο..
Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε υδροπνευματικό?
 

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Τελικά συμβαίνει αυτό :cold:
Νόμιζα ήταν πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο..
Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε υδροπνευματικό?
Στο συνεργείο ήταν και μια XANTIA με το ίδιο πρόβλημα....και απ΄ότι βλέπω στο internet οι ΧΜ έχουνε θεματάκια....τι να πω!?:dash:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Οχι Αποστολη. Bx-xantia-XM ειχαν το θεμα.
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Θα πρέπει να καθαρίσω το θέμα.. Είμαστε off topic.
Μπορεί να συμβεί και σε DS?
Mine isichos, se alithina Hydropneumatika den sinbeni...diladi se DS, GS, GSA, CX,...
Sta ala echo di se XM kirios ke se Xantia, spania se BX ke mia fora se C6!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Τελικά συμβαίνει αυτό :cold:
Νόμιζα ήταν πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο..
Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε υδροπνευματικό?
όπως έγραψε και ο Κώστας, στα προ Πεζό εποχής (DS, CX κλπ) δεν έχει κανένα φόβο. Η ανάρτηση στηρίζεται με τελείως διαφορετικό τρόπο
 

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
όπως έγραψε και ο Κώστας, στα προ Πεζό εποχής (DS, CX κλπ) δεν έχει κανένα φόβο. Η ανάρτηση στηρίζεται με τελείως διαφορετικό τρόπο
Ρουφιάνα Peugeot δηλαδή....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πιο ακριβης δε θα μπορουσες να εισαι! χαχα
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
:offtopic: Sorry...

Πώς γίνετε η σφαίρα, η οποία στο BX κοιτά 45° γωνία κάτω να έφυγε και να χτύπησε στο καπό;;;:confused:
 

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
:offtopic: Sorry...

Πώς γίνετε η σφαίρα, η οποία στο BX κοιτά 45° γωνία κάτω να έφυγε και να χτύπησε στο καπό;;;:confused:
Και όμως....έχω σβησει τις φωτογραφίες δυστυχώς....βρήκε ακριβώς στην αριστερή γωνία και την τσάκισε....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Και όμως....έχω σβησει τις φωτογραφίες δυστυχώς....βρήκε ακριβώς στην αριστερή γωνία και την τσάκισε....
Τι να πω... Μου φαίνεται περίεργο!
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
:offtopic: Sorry...

Πώς γίνετε η σφαίρα, η οποία στο BX κοιτά 45° γωνία κάτω να έφυγε και να χτύπησε στο καπό;;;:confused:
Ma den fefgi i sphera...olo to strut pernai pros ta pano epidi spai to top mount...
 
Top Bottom