Rust & Furious

Taskos

Member
Reaction score
2.061
Πόντοι
677
Δεν είναι η πίεση που θα το χαλάσει, αφού μόνο αναρρόφηση υφίσταται, αλλά η γήρανση και τα στοιχεία της φύσης που θα το αλλοιώσουν και θα σπάει σαν ξερό μακαρόνι (Νο2).
Όσο για συγκεκριμένη πρόταση, παραπέμπω στους εξειδικευμένους προμηθευτές 2CV του εξωτερικού που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα.

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.854
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Brand new, fuel pomp valeo ,
για τα γεράματα μου...η σε περίπτωση ανάγκης,
27036

νεο σωληνάκι βενζίνης 5,5mm ...

27035

Taskos

Member
Reaction score
2.061
Πόντοι
677
Έχω ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ εμπειρία με αντίστοιχο (χωρίς σήμανση NBR) σωληνάκι με ύφασμα.

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.854
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Έχω ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ εμπειρία με αντίστοιχο (χωρίς σήμανση NBR) σωληνάκι με ύφασμα.
Χωρις να ξερω τι επαθες, ετσι οπως το γραφεις, πρωτη σκεψη μου ...Είσαι λίγο άτυχος ...κρίμα:D

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.854
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Μωρέ άτυχος είμαι , αλλά νομίζω είναι γενικευμένο πρόβλημα με τη ¨νέα¨ αμόλυβδη.
View attachment 27037
Σε τι αμαξι, κ ποιο έτος @Taskos ; το σωληνάκι που πήρα "υποτίθεται" τηρει κ τις νέες προδιαγραφές απαιτήσεις δηλαδη να "αντέχει" τις σημερινές βενζίνες, πχ αμόλυβδη, οπως επισης σε μεγαλυτερες , θερμοκρασίες.Η αμόλυβδη στα παλιά λαστιχένια σωληνάκια έχει την τάση με την πάροδο του χρόνου να τα "χαλαρώνει-μαλακωνει".

Last edited:

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.634
Πόντοι
437
..........
Πάντως, το διαφανές της μαμάς, είναι ακόμα εκεί, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα αρκετά "ισχυρό". Και δεν έχω πεπιεσμένο αέρα να το τεστάρω.
..........
( Το βάζεις σε μπάνιο, και περνάς αέρα ).
Δεν είναι η πίεση που θα το χαλάσει, αφού μόνο αναρρόφηση υφίσταται, αλλά η γήρανση και τα στοιχεία της φύσης που θα το αλλοιώσουν και θα σπάει σαν ξερό μακαρόνι (Νο2).
Υποθέτω ότι και από τις προηγούμενες αναρτήσεις μου, αλλά και από την ανωτέρω , γίνεται αντιληπτό ότι γνωρίζω ότι είναι με "υποπίεση" στο σκέλος αυτό.

Αλλά, τεχνικά, η δοκιμή "στεγανότητας" σε πολλά στοιχεία μηχανών ή συσκευές, πχ μονταρισμένα ελαστικά, δοχεία πίεσης, σερπαντίνες, γίνεται με χρήση πεπιεσμένου αέρα σε μπάνιο νερού / λαδιού, κλπ.

Από την άλλη, τα "στοιχεία της φύσης", είναι συνήθως οι θερμοκρασίες ( εδώ χαμηλές ) , οι υπεριώδεις ακτίνες ( UV A + B ), ορατό φως, άλλα χημικά στοιχεία στην ατμόσφαιρα, λόγω διαβροχής, κλπ.

Τα πολυμερή, "γηράσκουν" μεν, αλλά, ξέροντας την εκάστοτε εφαρμογή, οι κατασκευαστές προβλέπουν και προστατεύουν τα προϊόντα τους από τις αναμενόμενες συνθήκες που τα "φθείρουν", ώστε να είναι ικανά για υπηρεσία αρκετών ετών. Και η γήρανση είναι προοδευτική, και σε εφαρμογές που η ορθή λειτουργία είναι κρίσιμη για την ασφάλεια της λειτουργίας, ή και ανθρώπινων ζωών, υπάρχουν μέθοδοι μέτρησης της "γήρανσης", με πχ ηλεκτρική αντίσταση.

Και ένα προϊόν, που έχει επάνω του κάποιες ενδείξεις, πχ οργανισμών πιστοποίησης, σημαίνει ότι έχει περάσει δειγματοληπτικά, ελέγχους επιταχυνόμενης γήρανσης και έχει "επιβιώσει". Οπότε, μην τα πετάμε όλα στα σκουπίδια.

Το παρόν, δεν είναι "δοκίμιο", ούτε επίδειξη γνώσης. Απλώς, θεωρώ, όταν αναφέρουμε κάτι δημόσια, ειδικά σε ένα τόσο εξειδικευμένο φόρουμ, και ακόμα για πιο συγκεκριμένο στοιχείο, πχ σωληνάκια βενζίνης, ΟΛΟΙ αναμένουμε πληροφορίες για να μάθουμε, να εξασφαλίσουμε την ποιότητα και την ΑΣΦΑΛΕΙΑ για το όχημά μας.

Δεν θέλουμε, με την γυναικα και 2 παιδιά , σε μια ανάβαση το καλοκαίρι σε ένα έρημο βουνό, να έχουμε την εμπειρία μιας ανάφλεξης από μια διαρροή βενζίνης, επειδή το σωληνάκι μας δεν άντεξε την ζέστη, την χαμηλότερη ατμοσφαιρική πίεση ( βουνό γάρ ) , ή το αυξημένο φορτίο του κινητήρα.

Ειμαι της απόλυτης άποψης, ότι οι πληροφορίες ΠΡΕΠΕΙ να μοιράζονται , ειδικά σε ένα τέτοιο ειδικό περιβάλλον, και ότι αναφέρεται, θα πρέπει να είναι διπλά ελεγμένο και προφανώς και χρήσιμο για τους υπόλοιπους.

Αν ακούγομαι αυστηρός, απολογούμαι μεν, αλλά είμαι πράγματι.

Με το "Μπαμπά μην τρέχεις" μαγνητάκι, μπορείς να παίζεις. Με βασικά στοιχεία ασφάλειας ζωής και περιουσίας, όχι.

Taskos

Member
Reaction score
2.061
Πόντοι
677
Σε τι αμαξι, κ ποιο έτος @Taskos ; το σωληνάκι που πήρα "υποτίθεται" τηρει κ τις νέες προδιαγραφές απαιτήσεις δηλαδη να "αντέχει" τις σημερινές βενζίνες, πχ αμόλυβδη, οπως επισης σε μεγαλυτερες , θερμοκρασίες.Η αμόλυβδη στα παλιά λαστιχένια σωληνάκια έχει την τάση με την πάροδο του χρόνου να τα "χαλαρώνει-μαλακωνει".
Από το 2CV είναι, σωληνάκι 5,5 mm για βενζίνη, αγορά από ελληνικό σχετικό κατάστημα. Άντεξε 1 έτος.

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.634
Πόντοι
437
Από το 2CV είναι, σωληνάκι 5,5 mm για βενζίνη, αγορά από ελληνικό σχετικό κατάστημα. Άντεξε 1 έτος.
.....:cry:

Δύσκολο και επικινδυνο. Δύσκολο για να το αλλάξεις, αλλά και επικίνδυνο στην λειτουργία. Παναϊαν μου.

visa chrono

Member
Reaction score
24.620
Πόντοι
1.487
@Flaminio Bertoni εχεις πμ να πας να παρεις το λαστιχο αφου ξερεις την διατομη ...και να μην πονοκεφαλιαζεις....

Χαιρετισμους φιλε απο το απεραντο γαλαζιο με κρυο....

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.854
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
@Flaminio Bertoni εχεις πμ να πας να παρεις το λαστιχο αφου ξερεις την διατομη ...και να μην πονοκεφαλιαζεις....

Χαιρετισμους φιλε απο το απεραντο γαλαζιο με κρυο....
Το πήρα ήδη @visa chrono χαιρετισμούς στο απέραντο γαλαζιοοο

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.634
Πόντοι
437
Το πήρα ήδη @visa chrono χαιρετισμούς στο απέραντο γαλαζιοοο
....πείτε μας και εμάς ρε παιδιά ! Με πμ, με μπ, με μπίπ, με ότι νά 'ναι. Συναρμολογώ, και είναι κρίσιμο υλικό.

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.854
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Σήμερα έκανα ένα τεστ, κ επιβαιβεωθηκα για αλλη μια φορά...τελικά δεν φέρνει βενζίνη...σα μέτρο σύγκριση είχα τον ασπρουλη...ίδια δοχεία σε ίδιο χρόνο, 7 δευτερα
Ο charly έφερε μόνο αυτή
27046

Ενώ το άλλο, όσο λογικά θα έπρεπε...

27047

Η διαφορά... τι κάνει λοιπόν μιαου μιαου στα κεραμιδια

27048

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.634
Πόντοι
437
...παίρνει αέρα, ή είναι η αντλία καπούτ ? Τι κατάλαβες ?

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.854
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
...παίρνει αέρα, ή είναι η αντλία καπούτ ? Τι κατάλαβες ?
Δηνω ενα 80% οτο τραβάει αέρα από το σωληνάκι του ρεζερβουάρ , κ ενα 20% αντλια καυσίμων , ηλεκτρολογία πρόβλημα δεν είναι σίγουρα!

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.634
Πόντοι
437
Δηνω ενα 80% οτο τραβάει αέρα από το σωληνάκι του ρεζερβουάρ , κ ενα 20% αντλια καυσίμων , ηλεκτρολογία πρόβλημα δεν είναι σίγουρα!
Πριν λύσεις, ( αντλία και τεπόζιτο ) για να είσαι σίγουρος, θα σου πρότεινα, να βάλεις την αναρρόφηση της αντλίας σε ένα μπιτονάκι, και να δείς αν εξακολουθεί να δίνει την προηγούμενη ποσότητα, ή βελτιώνεται.

Αν είναι ίδια, πάς σε σωληνάκι, όξω το τεπόζιτο, και μετά, ξανά δοκιμή. Αν βελτιωθεί, ήταν σωληνάκι. Αν όχι, πας για αντλία.

Ηλεκτρολογικά, δεν έχει κάτι που να εμπλέκεται εκεί, εκτός και εάν έχεις πρόβλημα ένδειξης στάθμης.

Και στην αντλία ΠΡΟΣΟΧΗ στον πείρο κίνησης. Αν βάλεις την αντλία λιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο στραβά, στραβώνει και σφηνώνει. Μην ξεχάσεις το παρέμβυσμα.

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.718
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Σήμερα έκανα ένα τεστ, κ επιβαιβεωθηκα για αλλη μια φορά...τελικά δεν φέρνει βενζίνη...σα μέτρο σύγκριση είχα τον ασπρουλη...ίδια δοχεία σε ίδιο χρόνο, 7 δευτερα
Ο charly έφερε μόνο αυτή
View attachment 27046

Ενώ το άλλο, όσο λογικά θα έπρεπε...

View attachment 27047

Η διαφορά... τι κάνει λοιπόν μιαου μιαου στα κεραμιδια

View attachment 27048
Απολαμβάνω ακόμα και τα μπουκαλάκια που έγραψες πάνω σε πιο αυτοκίνητο αφορά :lol:
Απίθανος

Taskos

Member
Reaction score
2.061
Πόντοι
677
Απολαμβάνω ακόμα και τα μπουκαλάκια που έγραψες πάνω σε πιο αυτοκίνητο αφορά :lol:
Απίθανος
Πληροφοριακά, τα περισσότερα μπερδέματα γίνονται όταν τα δείγματα είναι δύο, παρά περισσότερα. :lol:

zach8

Member
Reaction score
356
Πόντοι
287
Να να... κάτι τέτοια διαβάζω για προβλήματα με τα σωληνάκια βενζίνης, και είχα κι εγώ παρόμοιο,
που ξεράθηκε και ξεφλούδισε, και τα'δωσα όλα ένα μπάτσο, κι έβαλα το σωληνάκι προσαγωγής (στο μεγαλύτερο μέρος του τουλάχιστο)
χαλκοσωλήνα και σωληνάκι τεφλόν, με ελάχιστα κομμάτια νέου τύπου λαστιχένιο σωλήνα βενζίνης,
και το σωληνάκι επιστροφών νάυλον, ΚΑΙ για να τα δοκιμάσω, αλλά ΚΑΙ γιατί γράφει στο πινακάκι πως αντέχουν στη βενζίνη
εδώ για το νάυλον:

κι εδώ για το τεφλόν

KostasX

Member
Reaction score
3.920
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Παρακολουθώ εδώ καί καιρό τις αναρτήσεις σας σχετικά με τα σωληνάκια. Η λύση κατά την άποψη μου είναι το τεφλόν η το Neoprene. Για το τεφλόν στα σημεία που πρέπει να ενωθεί τό τεφλόν με το τεποζιτο και με την αντλία βενζίνης χρησιμοποιεις λαστιχένιο σωληνάκι υδραυλικών (NBR low pressure hydraulic hose) και δεν έχεις απόλυτα κανένα πρόβλημα. @Flaminio Bertoni οσον αφορά τα NoName NBR συμφωνώ απόλυτα με τον @Taskos καθώς είχα καί εγώ δυσάρεστη εμπειρία με φίλο στην Ελλάδα.

Top Bottom