Road trip με Citroen DS21 από Αυστρία στην Ελλάδα

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέραααααα...

Η στιγμή που περίμενα από το καλοκαίρι του 2013 που αγόρασα με την βοήθεια του μέγιστου @citrobella την Citroen DS21 μου πλησιάζει και όπως σας υποσχέθηκα θα καλύψω όλο το γεγονός με άπειρες φωτογραφίες και τις σχετικές εμπειρίες. Ανοίγω από τώρα το θέμα μιας και σε ένα μήνα αναχωρώ. Θα μου πείτε νωρίς είναι αλλά έχω αρκετές ερωτήσεις οπότε καλό θα είναι να ξεκινήσουμε το θέμα αλλά και την συζήτηση από τώρα :ds:

Το ταξίδι θεωρητικά ξεκίνησε ήδη μιας και έβγαλα ήδη τα αεροπορικά εισιτήρια για τις 30/05! One way παρακαλώ μιας και η επιστροφή θα γίνει με την Χιονάτη:lovecitroen:

Η πρώτη μου ερώτηση έχει να κάνει με την επιστροφή. Αρχικά σκέφτηκα να γυρίσω από Τεργέστη αλλά δεν έχει ανοίξει ακόμα η διαθεσιμότητα των εισιτηρίων οπότε η επόμενη επιλογή μου ήταν η Βενετία. Μπαίνοντας να κλείσω και έχοντας κατά νου ότι το ταξίδι διαρκεί 35 ώρες κοίταξα για καμπίνα.

2 άτομα, μια Χιονάτη (Citroen Ds 21) και μια καμπίνα 530€ :blink: :whatever

Μετά λέω ΟΚ, χωρίς καμπίνα. Αλλά 35 ώρες χωρίς καμπίνα δεν παλεύεται. Μετά μου ήρθε στο μυαλό, αφού θα φτάσεις (πρώτα ο Θεός) μέχρι την Βενετία γιατί δεν πας μέχρι την Ανκόνα που είναι +300 χλμ και 3 ώρες να γλυτώσεις 12 καραβίσιες ώρες? Ακολουθούν οι αποστάσεις και οι χάρτες:

Zwetll - Venice



Zwetll - Ancona



Αυτό που με φοβίζει λίγο είναι μην πάθει κάτι στον δρόμο η Χιονάτη. Είναι παλιό αυτοκίνητο όσο νάναι και τρέμω μην με αφήσει.. Όποιος έχει κάποιες σκέψεις ας της μοιραστεί μαζί μου για να ξεκινήσει και η σχετική συζήτηση :rolleyes:

 
Last edited:
Εγγραφή
23 Απριλίου 2015
Μηνύματα
15
Reaction score
26
Πόντοι
32
Age
42
Με το καλό να τη φέρεις στην Ελλάδα τη Χιονάτη σου!!! :clap::clap:

Έχω κάνει ταξίδι από Αγγλία για Ελλάδα πριν κάποια χρόνια με BMW 520 του '92. Είχα σκεφτεί κι εγώ να πάω από Βενετία αλλά λέω δεν πάω μέχρι Ανκόνα να γλιτώσω και ώρες από το καράβι. Τελικά έχασα το καράβι από Ανκόνα για 5 λεπτά. Οπότε αφού δεν είχε άλλο αποφάσισα να πάω από Πρίντεζι να κάνω και τούρ!! :P

Πολλές ώρες όμως μέχρι κάτω. Σκότωμα....:hypno: οδηγούσα όλη τη μέρα!!

Από εκεί ήταν κανένα 15άρι ώρες μέχρι την Πάτρα. Με το ζόρι βγήκε η διαδρομή χωρίς καμπίνα.

Φοβήθηκα να πάω από Ηγουμενίτσα μιας και ήταν χειμώνας κι αν χιόνιζε δεν θα μπορούσα να περάσω την Κατάρα. Την υπόλοιπη Ευρώπη την είχα διασχίσει με χιόνι!
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.221
Πόντοι
777
Age
48
Με το καλό να τη φέρεις στην Ελλάδα τη Χιονάτη σου!!! :clap::clap:

Έχω κάνει ταξίδι από Αγγλία για Ελλάδα πριν κάποια χρόνια με BMW 520 του '92. Είχα σκεφτεί κι εγώ να πάω από Βενετία αλλά λέω δεν πάω μέχρι Ανκόνα να γλιτώσω και ώρες από το καράβι. Τελικά έχασα το καράβι από Ανκόνα για 5 λεπτά. Οπότε αφού δεν είχε άλλο αποφάσισα να πάω από Πρίντεζι να κάνω και τούρ!! :P

Πολλές ώρες όμως μέχρι κάτω. Σκότωμα....:hypno: οδηγούσα όλη τη μέρα!!

Από εκεί ήταν κανένα 15άρι ώρες μέχρι την Πάτρα. Με το ζόρι βγήκε η διαδρομή χωρίς καμπίνα.

Φοβήθηκα να πάω από Ηγουμενίτσα μιας και ήταν χειμώνας κι αν χιόνιζε δεν θα μπορούσα να περάσω την Κατάρα. Την υπόλοιπη Ευρώπη την είχα διασχίσει με χιόνι!
Με την ιστορία της Ηγουμενίτσας συνάδελφος στη δουλειά έφτασε μέχρι Παρίσι με BMW gs 1200 κσι το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν το Ηγουμενίτσα - Αντίρριο. Του βγήκε ο πάτος
 

ΜΙΛΤΟΣ

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
294
Reaction score
652
Πόντοι
447
Age
65
Κατι τρελο... κατεβα απο σλοβενια-κροατια-σερβια ελλαδα οι υδροσιτροεν ειναι για δρομο και οχι για καραβι αυτη την διαδρομη την εχω κανει παρα πολλες φορες μπορω να σου δοσω οτι πληροφοριεσ θελεις ..θεμα ασφαλειας κανενα απο χρονο ο ιδιος αν κατεβεις με το καραβι ...χωρια τις εικονες απο τα τοπια της διαδρομης απιστευτα .......μην με βριζεις μια ιδεα ειπα
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Κατι τρελο... κατεβα απο σλοβενια-κροατια-σερβια ελλαδα οι υδροσιτροεν ειναι για δρομο και οχι για καραβι αυτη την διαδρομη την εχω κανει παρα πολλες φορες μπορω να σου δοσω οτι πληροφοριεσ θελεις ..θεμα ασφαλειας κανενα απο χρονο ο ιδιος αν κατεβεις με το καραβι ...χωρια τις εικονες απο τα τοπια της διαδρομης απιστευτα .......μην με βριζεις μια ιδεα ειπα
Afti tin diadromi tha akoulouthisume fetos to kalokeri pou tha sas erthume...otan imouna fititis erchomouna taktika me to 1100ccm Visa Super E pou icha tote...
Thimame to pio epikindino meros itane stin ethniki...
Gia ton Boulanger leo na pari ena molibi ke charti ke na kani logariasmo...
Epipleon kavsima ke diodia stin Italia gia na pai Ancona tha pane sigoura 100 euro... Ke pali me to Ferry apo Ancona kambina thes...
Nomiso sinferi pio poli na pas apo Venetia na dite ke tin panemorfi poli para na sas bgi o patos apo to anchos min chasete to plio...stin italia echi ke tromera mbotiliarismata...
I trabate odikos opos protine o Miltos...
 
Last edited:

Costas_v

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
14
Reaction score
10
Πόντοι
222
Age
53
Περιοχή
Ν. Ερυθραία
Όντως η Ιταλία, κι από δική μου εμπειρία έχει σημαντικό κόστος και πολλά απρόοπτα, οπότε χρειάζεται να αφήσεις χρονικά περιθώρια ασφαλείας.
Το οδικό ταξίδι πάντως δεν συγκρίνεται με το μπαίνω βγαίνω στο καράβι.. κι έφτασα.
Προσωπικά είμαι πάντα υπέρ των χιλιομέτρων.. :)
Δεν ξέρω πόσος χρόνος υπάρχει, αλλά αξίζει να γίνει σε ρυθμό οδοιπορικού με στάσεις όπου αξίζει, κι όχι σερί του σκοτωμού για να φτάσεις. Οπότε δε θα ζοριστεί και η Χιονάτη σου και θα απολαύσεις και τη διαδρομή που θα διαλέξεις. Θα έλεγα δες πόσο σου βγαίνει άνετα με δεδομένο χρόνο και χρήματα.

ΥΓ. Ηγουμενίτσα όντως μην κατέβεις αν έρθεις με καράβι ! Ακόμη και με μηχανή δεν το ευχαριστιέμαι το ταξίδι .
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Παιδιά αυτό είναι το θέμα. Ότι δεν υπάρχει χρόνος για μεγάλη εκδρομή. Απλά να φέρω το αυτοκίνητο στην Ελλάδα. Το δίλημμα είναι από Βενετία η Ανκόνα. Έχω κάνει road trips με το 2cv έχοντας γυρίσει όλη την Ευρώπη και ξέρω πόσο ωραία είνα. Επίσης την DS δεν την ξέρω σαν αυτοκίνητο και τι μπορεί να παρουσιάσει. Σε αντίθεση με το 2cv που το γνώριζα :)
 
Εγγραφή
23 Απριλίου 2015
Μηνύματα
15
Reaction score
26
Πόντοι
32
Age
42
Κοίταξα στο viamichelin.com και λέει στο περίπου για διόδια και βενζίνες μέχρι Ανκόνα είναι 320€ και μέχρι Βενετία 190€.

Εισιτήρια από Ανκόνα για Πάτρα πρέπει να παίζουν γύρω στα 450€, από λίγο που κοίταξα!!

Από Βενετία είπες κάπου στα 530€.

Πάνω κάτω κανένα 50€ διαφορά στο σύνολο δηλαδή.

Από Πάτρα μέχρι Αθήνα υπολογίζει 75€ έξοδα.

Για να το πάρεις οδικώς μέσω Ουγγαρίας-Σερβίας που προτείνει η παραπάνω ιστοσελίδα θέλεις σίγουρα 2 μέρες οδήγηση (22 ώρες ) και 515€ διόδια και καύσιμα. Βάλε και ξενοδοχείο.

Κοίτα κι εσύ να δεις τι σε συμφέρει και αποφασίζεις!!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Φιλε με το καλο πισω η Χιονατη..
Πες του Κωστα..να την βγαλει εξω..αποτον λυθαργο(που φανταζωμαι το εχει κανει σιγουρα..)..και ενα καλο τσεκ σαν να ερχεσε διακοπες πισω...και ακολουθα ταχυτητα.. που νιωθεις οτι το αυτοκινητο το ευχαριστιεσαι....
Και ολα καλα θα πανε...
Πλοιο χωρις καμπινα φιλε..εγω προσωπικα για τοσες ωρες...δεν....καλυτερα μεσα στο κλουβι...παρα...
Καλος να ερθεις πισω αποστολε..
:citroen::citroen::citroen::citroen::ballons:
 

traffic

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.471
Reaction score
6.129
Πόντοι
847
Περιοχή
Σαχάρα
Ανκονα 24ωρες και τελος....αν είναι superfast τη βγαζεις στο σαλονι με δυο πολυθρόνες
αν είναι της ανεκ εχει θεσεις πουλμαν με μοκετα οποτε εισαι αρχοντας την πέφτεις στην μοκετα αναμεσα
στις θεσεις.....οσο για Βενετια εχει καμπινκ πολύ κοντα στο αεροδρομιο με 30 νοικιάζεις σπιτακι ξυλινο
εχει απ εξω λεωφοριο σε 10λ.εισαι ιστορικο κεντρο.(αρχησα ειδη να ζηλευω η βολτα προς τα κατω είναι τελεια)
 
Last edited:

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Kαι ελεγα..θα μιλησει το παιδι...δεν θα μιλησει...

Αυτο για την καμπινα..να βαλω μια φιλη σου..να το διαβασει..και τα ξαναλεμε...:lol::lol:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Αμα θες πες κατι ακομα για την καμπινα.. να ψησεις τον Αποστολο...( σε καποιον αλλον να δω τι θα πεις για τα καθισματα..τα αεροπορικα κιολας..με θεση για τα ποδια του απεναντι...Α..και μια θεα απο το παραθυρο..και κατι τις σε βασιλικο......ρε παιδι μου...θεικο το ταξιδι χωρις καμπινα..)
offtopic2Αλλα ολα για την χιονατι...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Χαχαχα... Αποφάσισα. Θα πάω μέχρι Ανκόνα. πάω να κλείσω τα εισιτήρια. Μακάρι να είχα τον χρόνο να το πάρω όπως λένε ο Κώστας, ο Μίλτος και o double αλλά δυστυχώς ούτε χρόνος υπάρχει ούτε χρήμα. Επίσης άλλο να συμβεί κάποια μηχανική βλάβη, Θεός φυλάξει, στην Autostrada και άλλο σε κάποιο χωριό της Κροατίας - Σερβίας priest

Από Δευτέρα θα μιλήσω με κάποιον εκτελωνιστή να βεβαιωθώ πως θα πάρω από Αυστρία όποια έγγραφα χρειάζονται :cool:
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Ante me to kalo... enis simera pigame 300km me tin 13 ke tin Fritzi...ekane konkses ksafnika i 13... esbise se fanari ke meta den ithele na pari mbros...ksafnika omos ola ok.
Akoma den brika ton enocho...
Pantos na echis perithorio chronou gia Ancona. ..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ante me to kalo... enis simera pigame 300km me tin 13 ke tin Fritzi...ekane konkses ksafnika i 13... esbise se fanari ke meta den ithele na pari mbros...ksafnika omos ola ok.
Akoma den brika ton enocho...
Pantos na echis perithorio chronou gia Ancona. ..
Τι είναι η 13;

Το καράβι φεύγει στις 16.30
Τι ώρα λες να φύγω από Zwettl?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Το 13 ειναι η ασπρουλα.....
Ο κωστης μετραει...προβατακια:citrosleep:..και οταν φτανει εκει λεει ¨αυτο ειναι 13...πρεπει..να την παρει ο κατοχος ..γιατι μπερδευομαι...μεχρι το 12 θυμαμ.....ε.....".teasing:lol::lol:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.054
Reaction score
26.876
Πόντοι
1.607
Τι είναι η 13;

Το καράβι φεύγει στις 16.30
Τι ώρα λες να φύγω από Zwettl?
Και να ελεγα πως δεν εχεις κανει ταξιδι ξανα...
Ολα καλα θα πανε...
Σκεψου..πως ειναι Brand new..my friend.. και απολαυσε την διαδρομη... σε ταχυτητα..κρουιζινκ.....
(βαλε 2 κουτια LHM kai λαδακι στο αμαξι...ετσι για το ματι...)
και ολα καλα...
 

ΜΙΛΤΟΣ

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
294
Reaction score
652
Πόντοι
447
Age
65
Αποστολη με το καλο να πας και να γυρισεις με την χιονατη...η ιδεα να κατεβεις απο σλοβενια κροατια σερβια δεν ειναι και τοσο τρελη και εξηγουμαι ολη η διαδρομη ειναι αυτοκινητοδρομοι πολυ καλυτεροι απο τους δικου μας με πολλους σταθμους για φαγητο καυσιμο και οτηδηποτε αλλο εκτος απο 80 χιλιομ στα σκοπια η τιμη της βενζινης πολυ πιο φθηνη. τα ξενοδοχεια το ιδιο πολυ καλη σχεση τιμης ποιοτητας ......και το κυριοτερο αν κτυπα ξυλο εχεις καποια βλαβη η τεχνογνωσια των κροατων και των σερβων στα παλια σιτροεν ειναι σε υψηλο επιπεδο και σε χαμηλο επιπεδο οι τιμες.........
 
Top Bottom