Maserati Quattroporte ΙΙ Barn Find

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
Ένα υπέροχο "Barn Find", μία υπέροχη ιστορία... Από το τρέχον τεύχος του Octane (φυσικά μιλάμε για την Quatroporte II της εποχής Citroen, η οποία ήταν ουσιαστικά μία 3λιτρη SM με λίγο αυξημένη ιπποδύναμη και περίβλημα λιμουζίνας... Μία από τις πιο όμορφες "τετράγωνες" ΄λιμουζίνες που βγήκαν ποτέ. Και αυτή σχεδιαστικό δημιούργημα του Marcello Gandini...
Scan0006.jpg
Scan0007.jpg
Scan0001.jpg
Scan0002.jpg
Scan0003.jpg
Scan0004.jpg
Scan0005.jpg

Πόντοι
1.237
Ωραίο..
Αλλά νομίζω το άρθρο για το πρώτο δεξιοτιμονο T1 και που βρέθηκε πως ήταν και η επαναφορά του..
Είναι κατά την γνώμη όλη η μαγεία του να λατρεύεις ένα αμάξι..

Πόντοι
427
Αν σε μια υποθετική υγιή σχέση, συνέχιζαν να παράγουν μοντέλα Maserati-Citroen όπως αυτό, το SM και το Khamsin, ο κόσμος θα ήταν ακόμα πιο ωραίος. Όχι οτι η Maserati μέχρι τα μέσα των 70's δεν έκανε ωραία αμάξια! (δική μου άποψη)

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
Αν σε μια υποθετική υγιή σχέση, συνέχιζαν να παράγουν μοντέλα Maserati-Citroen όπως αυτό, το SM και το Khamsin, ο κόσμος θα ήταν ακόμα πιο ωραίος. Όχι οτι η Maserati μέχρι τα μέσα των 70's δεν έκανε ωραία αμάξια! (δική μου άποψη)
Οι Μαζερατι από το 68 έως το 75 (να μην πω μέχρι το '81 που βγήκαν οι τελευταίες Μερακ και Καμσιν) δεν ήταν ακριβώς Μαζερατι, ήταν Σιτροεν-Μαζερατι! Εκεί όπου ο Ιταλικός εξωτισμός συνάντησε τη Γαλλική avant garde... Και για έμενα η ωραιότερη σελίδα στην ιστορία της αυτοκίνησης. .. SM, Bora, Merak, Khamsin, Indy, Quatroporte II...

Πόντοι
447
Πόντοι
597
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Την συγκεκριμένη πάντως
1985 Maserati Bi-Turbo
την πρόσφεραν δορεάν!
View attachment 11336
http://www.motoringbox.com/cars/ent...heeler-dealers-s13-e15-1985-maserati-biturbo/
Πρέπει να έπεσαν αρκετά σε αξία μετά την εποχή Citroen. :tease:
Επεσαν γενικότερα, όχι μονο σε αξία, η σημερινή Maserati Ghibli δεν έχρι σχεδόν κανέναν από όλα τα ηλεκτρονικά μαραφέτια ασφαλείας (ή δεν είχε μέχρι πολύ πρόσφατα). Ενώ η Maserati Ghibli SS του 1969, από μία αξιολόγηση που διάβασα, είναι ενα αυτοκίνητο που μπορούσε να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα της κατηγορίας του και της εποχής του. Η Ghibli τότε επίσης μοιραζόταν πολλά εξαρτήματα, κυρίως ηλεκτρικά, με τη Citroen. Αν προσέξει κάποιος τους διακόπτες της Ghibli, είναι ειτε ίδιας φιλοσοφίας είτε ολόϊδιοι με αυτούς των SM και CX.

Πόντοι
427
Οι Μαζερατι από το 68 έως το 75 (να μην πω μέχρι το '81 που βγήκαν οι τελευταίες Μερακ και Καμσιν) δεν ήταν ακριβώς Μαζερατι, ήταν Σιτροεν-Μαζερατι! Εκεί όπου ο Ιταλικός εξωτισμός συνάντησε τη Γαλλική avant garde... Και για έμενα η ωραιότερη σελίδα στην ιστορία της αυτοκίνησης. .. SM, Bora, Merak, Khamsin, Indy, Quatroporte II...
χαχα, την Maserati κάθε δεκαετία (και κάτι λιγότερο) την είχε και διαφορετικός ιδιοκτήτης! Υπέροχα όλα αυτά!

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
χαχα, την Maserati κάθε δεκαετία (και κάτι λιγότερο) την είχε και διαφορετικός ιδιοκτήτης! Υπέροχα όλα αυτά!
Πρώτα οι αδελφοί Μαζεράτι που την ίδρυσαν, μετά η οικογένεια Όρσι, μετά η Σιτροέν, μετά ο De Tomaso για να καταλήξει στο σημερινό γνωστό καθεστώς...

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
Επεσαν γενικότερα, όχι μονο σε αξία, η σημερινή Maserati Ghibli δεν έχρι σχεδόν κανέναν από όλα τα ηλεκτρονικά μαραφέτια ασφαλείας (ή δεν είχε μέχρι πολύ πρόσφατα). Ενώ η Maserati Ghibli SS του 1969, από μία αξιολόγηση που διάβασα, είναι ενα αυτοκίνητο που μπορούσε να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα της κατηγορίας του και της εποχής του. Η Ghibli τότε επίσης μοιραζόταν πολλά εξαρτήματα, κυρίως ηλεκτρικά, με τη Citroen. Αν προσέξει κάποιος τους διακόπτες της Ghibli, είναι ειτε ίδιας φιλοσοφίας είτε ολόϊδιοι με αυτούς των SM και CX.
Αγαπητέ Τάσο, η παλιά Γκίμπλι βγήκε πριν την εποχή Σιτροέν. Η (υπέροχη, μοναδική...) Bora ήταν το επόμενο 8κύλινδρο μοντέλο που μοιραζόταν το υδροπνευματικό σύστημα για τα φρένα και το τιμόνι με τη Σιτροέν, όπως και η Κάμσιν αργότερα...
Όσον αφορά την επίσης υπέροχη Γκίμπλι της δεκαετίας του '60, οι ειδικοί λένε ότι ήταν (είναι) ανώτερο αυτοκίνητο από τη σύγχρονή της Daytona, παρά τον άκαμπτο άξονα πίσω με τα φύλλα σούστας... Πόσο μάλλον η Bora, την οποία είχε εκθειάσει και ξεχωρίσει ο ίδιος ο Derek Bell σε σχετικό συγκριτικό υπεραυτοκινήτων του Classic and Sportscars πριν από 18 χρόνια (ανάμεσα σε Ferrari 360 Modena, Porsche 959, De Tomaso Pantera, Ford GT - δεκαετίας του '60 αυθεντικό, όχι ρέπλικα! - και διάφορα άλλα...).

Πόντοι
697
Περιοχή
Πρεβεζα
einai με υδροπνευματικη?.....

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
einai με υδροπνευματικη?.....
Βεβαίως και με τους εσωτερικούς προβολείς συνδεδεμένους με το τιμόνι να γυρίζουν μαζί με τους τροχούς στις στροφές... Μία 4πορτη SM με άλλο κουστούμι...

Last edited:
Πόντοι
947
απ όσο ξέρω κατασκευάστηκαν μόλις 13...

Να πω την αμαρτία μου, 1000 φορές μια SM...

Σχεδιαστικά δεν μ' αρέσει, και το στενό πίσω μετατρόχιο σε σχέση με το φαρδύ αμάξωμα δεν μου φαίνεται αρμονικό (στην SM στένευε και το αμάξωμα). Είναι λίγο φρανκεσταην ή εγώ είμαι υπερβολικά σκληροπυρηνικός Σιτροενάκιας (και στην SM η αμερικανίζουσα ουρά με χαλάει λίγο, φταίει το αμερικάνικο παρελθόν του Οπρόν μάλλον).

Με λίγα λόγια, αν το 1973 μπορούσα ελεύθερα και ανεξάρτητα κόστους να διαλέξω με τι αυτοκίνητο θα τριγυρνούσα, αυτό θα ήταν μια DS23 Pallas! (ουτε η Κουατροπόρτε, ούτε η SM, όσο και εξαιρετικά αυτοκίνηταν να ήταν)

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
απ όσο ξέρω κατασκευάστηκαν μόλις 13...

Να πω την αμαρτία μου, 1000 φορές μια SM...

Σχεδιαστικά δεν μ' αρέσει, και το στενό πίσω μετατρόχιο σε σχέση με το φαρδύ αμάξωμα δεν μου φαίνεται αρμονικό (στην SM στένευε και το αμάξωμα). Είναι λίγο φρανκεσταην ή εγώ είμαι υπερβολικά σκληροπυρηνικός Σιτροενάκιας (και στην SM η αμερικανίζουσα ουρά με χαλάει λίγο, φταίει το αμερικάνικο παρελθόν του Οπρόν μάλλον).

Με λίγα λόγια, αν το 1973 μπορούσα ελεύθερα και ανεξάρτητα κόστους να διαλέξω με τι αυτοκίνητο θα τριγυρνούσα, αυτό θα ήταν μια DS23 Pallas! (ουτε η Κουατροπόρτε, ούτε η SM, όσο και εξαιρετικά αυτοκίνηταν να ήταν)
Παρόλο που εμένα προσωπικά μου αρέσει η Quattroporte και θα προτιμούσα την SM εκείνη την εποχή πριν τη CX, η απάντησή σου είναι χαρακτηριστικότατη ανθρώπου υψηλής αισθητικής και απόλυτα συνειδητοποιημένου και γνώστη Σιτροενίστα!

Πόντοι
1.297
Τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά είναι απαίσια :O
Αν δεν ήταν SM θα μπορούσα κάλλιστα να πιστέψω ότι είναι κάποιο ινδικό ή πακιστανικό τετράτροχο δημιούργημα :oops:

Πόντοι
947
Τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά είναι απαίσια :O
Αν δεν ήταν SM θα μπορούσα κάλλιστα να πιστέψω ότι είναι κάποιο ινδικό ή πακιστανικό τετράτροχο δημιούργημα :oops:
υπερβολικός λίγο... Ούτε εμένα μου αρεσει πάντως...

Εχεις εθιστεί σε πολυ όμορφες φορμες εσυ

Πόντοι
947
Περιοχή
Δουβλινο
Εχετε δει απο κοντα SM?
Μιλαμε για κομψοτεχνημα...και οπως εχω ξανα αναφερει, αδικειται χαρακτηριστικα απο τις φωτογραφιες. Και μολις την οδηγησεις ξεχνας και τον παραμικρο αισθητικο ενδοιασμο.

Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
Εχετε δει απο κοντα SM?
Μιλαμε για κομψοτεχνημα...και οπως εχω ξανα αναφερει, αδικειται χαρακτηριστικα απο τις φωτογραφιες. Και μολις την οδηγησεις ξεχνας και τον παραμικρο αισθητικο ενδοιασμο.
Και ίσως για τον ίδιο λόγο, εάν βλέπαμε από κοντά τη συγκεκριμένη Quattroporte και όχι από τις φωτογραφίες να αλλάζαμε γνώμη.

Πόντοι
947
Εχετε δει απο κοντα SM?
.
Xρηστο

IMG_2007 (1).jpeg

έχω ενός καλού φίλου... Δίπλα-δίπλα...

Στην οδήγηση Χρηστο είναι καταπληκτικό αυτοκίνητο, αλλα δεν έχω τοσες οδηγικές ικανότητες να μπω σε πιο προχωρημένες λεπτομέρειες.

Top Bottom