Giorgos_81

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Καλως σας βρήκα.

Ειμαι παλαιό, τι παλαιό, παμπάλαιο μέλος, από το 1986, στην λέσχη στην Διστομίτου.

Εχω ένα 2CV Club, του 1981, αγορασμένο του κουτιού από την αντιπροσωπεία. το οποίο και λύνω και δένω μέχρι βίδας. Βασικά, είμαι και μηχανολόγος, αλλά, είναι και η αγάπη. Εχω 122.000 χιλιόμετρα, δουλεμένα με αγάπη και Castrol GTX ανα 2.500 χιλιόμετρα. Τηρούσα δε, από τα πρώτα χιλιόμετρα ιστορικό διαδρομών - κατανάλωσης και τεχνικών παρεμβάσεων. Πλήρες ιστορικό.

Κάποια στγμή, το ακινητοποίησα, και μετά, ήθελα να το δώσω, το 2016.
Ηρθε σπίτι μου ο Πιτσικράκης και αφού με "μάλωσε", μου είπε θα μου δώσει 4 παληά λάστιχα και μια κουκούλα, για να το κυκλοφορώ. Λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης και προστίμων, υποχρεωτικά κατέθεσα και πινακίδες, και αυτό ήταν τραγικό λάθος. Σκάσανε τα λάστιχα, και .........τέλος.

Φυσικά, η μηχανη λαδώθηκε για μακρά ακινησία, και γύρναγε 100 στροφές μανιβελάτες κάθε ΣΚ.

Πέρασε κάποιος καιρός, ανάμικτα τα συναισθήματα, και πλέον, πήρα μπρός και είπα, ....ή το φτιάχνω, ή το πετάω. Αλλά, πετάει κανείς την ψυχή του ? ΟΧΙ !!!!!

Ηδη λύνω, αλλά, η ακινησία, έχει δημιουργήσει κάποια προβλήματα.

Γίνεται αντιληπτό ότι, θα χρειαστώ καθοδήγηση για εξαρτήματα / ανταλλακτικά / απόψεις, μια και είμαι πολλά χρόνια μακρυά από τον χώρο, και δεν έχω πλέον επαφή.

Οπότε, θεωρώ ότι θα έχω από το φόρουμ και την λέσχη την υποστήριξη / βοήθεια.

Ο σκοπός μου είναι να το κάνω λειτουργικό, χωρίς πολλά στην αρχή, και σιγά - σιγά, να το μαζέψω και στις εμφανισιακές λεπτομέρειες. Ειναι ακόμα με το χρώμα της μάνας του, αλλά είχε φάει τόση αλοιφή - κερί, που ακόμα κρατάει.

Για αρχή, φρένα, συντήρηση αναρτήσεων, συντήρηση μίζας - εναλλάκτη - καρμπυρατέρ, εκκίνηση, μετά φούσκες ημιαξονίων, και μετά πατώματα και καθίσματα. Αν όλα πάνε καλά, πινακίδες και ΚΤΕΟ.

Ατυχώς, πριν 2 χρόνια, καλοκαίρι, ενώ έλειπα, μου έκλεψαν τα σκελετά από τα καθίσματα, ( πιθανόν στοχοποιημένο ή απλή επίσκεψη στον κήπο απο όπου αφαιρέθηκαν και άλλα αντικείμενα ) αλλά είδα σε μερικά, πχ στου 2CV01, να έχει άλλα, όπως παλαιότερα βάζανε από GS ή VISA , που έχουν και προσκέφαλο. Αρα, αν δεν έχει κάποιος μη χρειαζούμενα να μου πουλήσει ( μόνο μπροστινά - παντα το πίσω το έβγαζα, λόγω σκί - κάμπινγκ - ψαροντούφεκο ), θα πάω για κάτι τέτοιο. Εστειλα ήδη μήνυμα στον 2CV01.

Στόχος δεν είναι προς το παρόν η απόλυτη αναπαλαίωση, αλλά η προσπάθεια αποκατάστασης για καθημερινή χρήση. Και στην συνέχεια, το συζητάω. Τεχνικά, κάνω τα πάντα, και με παρέα, ακόμα καλύτερα.

Λοιπόν, για αρχή, καλά είμαστε. Σιγά σιγά τα υπόλοιπα.

Αν ειναι επιθυμητό, μπορεί να μπεί και το σήριαλ με την πρόοδο των εργασιών, με αναλυτικές φωτό.

Σας ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.

Γιώργος.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλώς όρισες !!!!! Εννοείται θέλουμε φωτό!!!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Για κατι τετοιες νεες δημοσιευσεις ειμαστε εδω..! Καλως ηρθες!
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
ορέ κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία, αλλά δε πάει το μυαλό 'μ ......:lol::thumbs:
 

z4x5rover

Member
Εγγραφή
20 Ιουνίου 2016
Μηνύματα
168
Reaction score
190
Πόντοι
397
Καλως σας βρήκα.

Ειμαι παλαιό, τι παλαιό, παμπάλαιο μέλος, από το 1986, στην λέσχη στην Διστομίτου.

Εχω ένα 2CV Club, του 1981, αγορασμένο του κουτιού από την αντιπροσωπεία. το οποίο και λύνω και δένω μέχρι βίδας. Βασικά, είμαι και μηχανολόγος, αλλά, είναι και η αγάπη. Εχω 122.000 χιλιόμετρα, δουλεμένα με αγάπη και Castrol GTX ανα 2.500 χιλιόμετρα. Τηρούσα δε, από τα πρώτα χιλιόμετρα ιστορικό διαδρομών - κατανάλωσης και τεχνικών παρεμβάσεων. Πλήρες ιστορικό.

Κάποια στγμή, το ακινητοποίησα, και μετά, ήθελα να το δώσω, το 2016.
Ηρθε σπίτι μου ο Πιτσικράκης και αφού με "μάλωσε", μου είπε θα μου δώσει 4 παληά λάστιχα και μια κουκούλα, για να το κυκλοφορώ. Λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης και προστίμων, υποχρεωτικά κατέθεσα και πινακίδες, και αυτό ήταν τραγικό λάθος. Σκάσανε τα λάστιχα, και .........τέλος.

Φυσικά, η μηχανη λαδώθηκε για μακρά ακινησία, και γύρναγε 100 στροφές μανιβελάτες κάθε ΣΚ.

Πέρασε κάποιος καιρός, ανάμικτα τα συναισθήματα, και πλέον, πήρα μπρός και είπα, ....ή το φτιάχνω, ή το πετάω. Αλλά, πετάει κανείς την ψυχή του ? ΟΧΙ !!!!!

Ηδη λύνω, αλλά, η ακινησία, έχει δημιουργήσει κάποια προβλήματα.

Γίνεται αντιληπτό ότι, θα χρειαστώ καθοδήγηση για εξαρτήματα / ανταλλακτικά / απόψεις, μια και είμαι πολλά χρόνια μακρυά από τον χώρο, και δεν έχω πλέον επαφή.

Οπότε, θεωρώ ότι θα έχω από το φόρουμ και την λέσχη την υποστήριξη / βοήθεια.

Ο σκοπός μου είναι να το κάνω λειτουργικό, χωρίς πολλά στην αρχή, και σιγά - σιγά, να το μαζέψω και στις εμφανισιακές λεπτομέρειες. Ειναι ακόμα με το χρώμα της μάνας του, αλλά είχε φάει τόση αλοιφή - κερί, που ακόμα κρατάει.

Για αρχή, φρένα, συντήρηση αναρτήσεων, συντήρηση μίζας - εναλλάκτη - καρμπυρατέρ, εκκίνηση, μετά φούσκες ημιαξονίων, και μετά πατώματα και καθίσματα. Αν όλα πάνε καλά, πινακίδες και ΚΤΕΟ.

Ατυχώς, πριν 2 χρόνια, καλοκαίρι, ενώ έλειπα, μου έκλεψαν τα σκελετά από τα καθίσματα, ( πιθανόν στοχοποιημένο ή απλή επίσκεψη στον κήπο απο όπου αφαιρέθηκαν και άλλα αντικείμενα ) αλλά είδα σε μερικά, πχ στου 2CV01, να έχει άλλα, όπως παλαιότερα βάζανε από GS ή VISA , που έχουν και προσκέφαλο. Αρα, αν δεν έχει κάποιος μη χρειαζούμενα να μου πουλήσει ( μόνο μπροστινά - παντα το πίσω το έβγαζα, λόγω σκί - κάμπινγκ - ψαροντούφεκο ), θα πάω για κάτι τέτοιο. Εστειλα ήδη μήνυμα στον 2CV01.

Στόχος δεν είναι προς το παρόν η απόλυτη αναπαλαίωση, αλλά η προσπάθεια αποκατάστασης για καθημερινή χρήση. Και στην συνέχεια, το συζητάω. Τεχνικά, κάνω τα πάντα, και με παρέα, ακόμα καλύτερα.

Λοιπόν, για αρχή, καλά είμαστε. Σιγά σιγά τα υπόλοιπα.

Αν ειναι επιθυμητό, μπορεί να μπεί και το σήριαλ με την πρόοδο των εργασιών, με αναλυτικές φωτό.

Σας ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.

Γιώργος.
Καλωηρθες.. εννοειται φωτο !!! Καθισματα να ρωτησω ;μονο με προσκεφαλα; απο ποιο μοντελο θες;
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
.....για πες ! Τι σου θυμίζει ?

Βασικά, δεν είμαι νιάτο σαν κάτι άλλους εδώ μέσα. Το _81, είναι το έτος απόκτησης της ........αγάπης. Οχι γέννησης.

Επειδή βλέπω και κάτι λιιιιιιιιιιγο πιο μεγάλους, πιθανόν με κάποιους, στην λέσχη να έχουμε κάνει τα πάρτυ, τα τεχνκά σεμινάρια, τις εξορμήσεις, τις προετοιμασίες για το εξωτερικό, κλπ. Ειμαι αυτός που δούλευε σε ζυθοποιϊα, και έφερνε τις μπύρες.

Από που προήλθε η αγάπη ? Εκανα την πρώτη μου βόλτα, στα 9-10 με το 2CV οικογενειακού φίλου. Μηχανικός εταιρείας πετρελαιοειδών, που γύρναγε την επαρχία για την δημιουργία πρατηρίων. Σε μια Ελλάδα, που το οδικό δικτυο ήταν ακόμα .....................

Προφανώς ήταν το "πλισέ", ( ....με το γραμμωτό καπώ ), προφανώς θα ήταν 400-άρι, και .......γκρίζο. Ορθιος στο κάθισμα, κρατιόμουν από το πλαίσιο της οροφής, και ο κος Μάριος, έπαιρνε τις στροφές και ψόφαγα στο γέλιο. Οι βάρκες, κουνάγανε λιγότερο. Ανεξίτηλες μνήμες, τατουάζ στην ψυχή.
Και είπα, "τέτοιο θέλω και εγώ". Και σαν τυπικός ξεροκέφαλος Ταύρος, δεν άλλαξα γνώμη.

Και την 10-ετία του ΄80, που όοοοοοοοοοοοολη η παρέα έπαιρνε BMW, ο ξεροκέφαλος κυκλοφορούσε με το 2CV. Υπήρχαν στην οικογένεια ήδη, ενα Golf , ενα Autobianchi, δύο 127, αλλά, τα ..........αγνοούσα.

26618


Παρνασσός, Χελμός, ήταν οι συνηθισμένες χειμωνιάτικες διαδρομές ( σκί ), και οι καλοκαιρινές, Καρδαμύλη - Στούπα. Με 6-λιτρο πυροσβεστήρα CO2 μαζί, για να κρυώνω τα ταμπούρα, που στις διαδρομές με φορτίο 15 ημερών camping, σκηνές, ψαροντούφεκα, κλπ, μετά την Σπάρτη,.....................καπούτ !

Λάστιχα Michelin M+S, 135/15, πήγαινα παντού, αν και πολλές φορές έβαζα και τις αλυσίδες, όταν το χιόνι ήταν ψηλό, και γινόμουν εκχιονιστικό.

Οι πολλές φωτό, είναι εκτυπωμένες, αλλά, σιγά - σιγά, θα τις ψηφιοποιήσω.

Εχω ξεκινήσει το λύσιμο, βάζω εδώ φωτό, ή αλλού ? Σε τεχνικό νήμα ?

Σας ευχαριστώ,
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Καλωηρθες.. εννοειται φωτο !!! Καθισματα να ρωτησω ;μονο με προσκεφαλα; απο ποιο μοντελο θες;
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Παληά, στην λέσχη, κάποιοι έβαζαν καθίσματα από Toyota, Citroen GS, κλπ, προκειμένου να έχουν άνεση και ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Επειδή το πλάτος είναι στενό, δεν ξέρω ποια καθίσματα χωράνε. Κάθε άποψη δεκτή.

Με τον Πιτσι, είχα πεί ότι στην αρχή, θα μπορούσα να ντύσω τους σκελετούς με κάτι απλό, και μετά να προχωρήσω σε αναβαθμισμένη λύση.

Πλέον, χωρίς σκελετούς, εννοείται ότι χρειάζομαι έστω μια λύση ανάγκης, για να μπορώ να ...........κάθομαι μέσα.

Οπότε, πχ, και με τους δικούς του σκελετούς, δηλαδή κάθισμα χωρίς προσκέφαλο, θα μπορούσα να βολευτώ, προκειμένου να το εκκινήσω / κυκλοφορήσω / περάσω ΚΤΕΟ και μετά, να προχωρήσω σε καθίσματα με προσκέφαλο, είτε original δικά του, ή από άλλη μάρκα, με πατέντα στερέωσης φυσικά, αρκεί να χωράνε.

Ολα είναι θέμα και ομορφιάς, αλλά και ασφάλειας. Και εννοείται, ειδικά τώρα, που δεν ξέρω ακόμα τι θα αντιμετωπίσω στην επαναλειτουργία, και με τι κόστος.

πχ, αν κάποιος έχει στην άκρη σκελετούς, που δεν θα χρησιμοποιήσει, μπορώ να τους πάρω με ............χρησιδάνειο, να κάνω την αρχική επαναφορά, και μετά να πάω για άλλα, επιστρέφοντας τους. ή να τους αγοράσω.

Συγνώμη αν ακούγομαι κάπως, ο σκοπός δεν είναι να φορτωθώ σε κανέναν, αλλά, μετά από 42 χρόνια εργασίας / οργάνωσης / διοίκησης σε πολυεθνικές, οι σκέψεις είναι πάντα στις καλύτερες την κάθε στιγμή πρόσφορες λύσεις. πχ, αγοράζω καθίσματα Recaro, τελικά το αυτοκίνητο ΔΕΝ επανέρχεται, το πουλάω ( ....ποτέ δεν θα γίνει αυτό ), και ο επόμενος, τα πετάει, μια και το επανακατασκευάζει σαν original. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, και να μην παρεξηγείται ο λόγος μου.

Κάιε πρόταση δεκτή.

Ευαριστώ.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
....και να ενημερώσω ότι είμαι Αθήνα. ΒΑ προάστεια.
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Πρέπει να σωθεί είναι πολύ όμορφο :love:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Σε καλωσορίζω και εδώ Γιώργο αν και τα καλύτερα τα έγραψες στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες.

Από τα παλιότερα μέλη της ΕΛΦ2cv ο Γιώργος τον οποίο σίγουρα θα έχω συναντήσει στην θρυλική οδό Διστομίτου όπου φιλοξενήθηκε κατά την ίδρυση της η λέσχη. Μόνο και μόνο που μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα της εκείνη την εποχή (τέλη δεκαετίας του 1980, αρχές του 1990), σε εκείνο το μέρος, θυμάμαι κάποια από τα πιο όμορφα χρόνια της ζωή μου.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αν η φωτογραφία είναι πρόσφατη μαι χαρά κρατιέται.
Το τι καθίσματα θα βάλεις βέβαια είναι θέμα γούστου και επιλογής. Η ταπεινή μου άποψη είναι να το αποκαταστήσεις όσο γίνεται καλύτερα.. Όπως βγήκε από την μαμά του. Δεν κατακρίνω κανέναν που μπορεί να έβαλε καθίσματα από GS ή πόρσε αλλά το 2cv το αγαπάμε για αυτό που είναι. όσο προσπαθούμε να το μετατρέψουμε σε πιο άνετο και πιθανόν χρηστικότερο για καθημερινές μετακινήσεις τόσο λιγότερο 2cv το κάνουμε.
Έχουν δει τα μάτια όλες αυτές τις δεκαετίες χιλιάδες πατέντες, καμία μα καμία δεν μου άρεσε.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Τα προσκέφαλα είναι πολύ χρήσιμα , έχω δει κάπου ότι στην Γερμανία τα 2cv είχαν από την μαμά
Σωστά, στα τελευταία που παρήχθησαν, μέχρι και τον Ιούνιο του 1990 όπου και σταμάτησαν, ήταν βασική προδιαγραφή ασφαλείας τουλάχιστον για κάποιες βορειοευρωπαικές χώρες
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Τα προσκέφαλα είναι πολύ χρήσιμα , έχω δει κάπου ότι στην Γερμανία τα 2cv είχαν από την μαμά
.....να τα πώ, ή θα με διώξετε ? Θα τα πω, και ότι .......γίνει !

Παλαιότερα, σε μια στατιτική ασφαλιστικών εταιριών της Ευρώπης ( από εκεί βγάζουν τις επικίνδυνες ηλικίες στην οδήγηση - τα ανασφαλή στον δρόμο οχήματα κλπ. προκειμένου να καθορίζουν τα εκάστοτε ασφάλιστρα ανα πελάτη και αντικείμενο ), είχε αναφερθεί ότι τα 2CV, είχαν ελάχιστη συμμετοχή σε οδικά ατυχήματα.

Το είχαν αναλύσει τότε, ( ....ατυχώς δεν έχω τα στοιχεία, κάπου στο Σχιστό είναι ), ότι ο μέσος οδηγός, δεν είναι επιθετικός, το αυτοκίνητο είχε τεράστια ανταπόκριση στις συνθήκες του δρόμου ( κακές συνθήκες χιονιού - παγου ), και ο μέσος ιδιοκτήτης, είχε αγάπη και το φρόντιζε, δεν παραμελούσε συντηρήσεις κλπ. Επίσης, υπήρχε και το γεγονός ότι πολλά, κυκλοφορούσαν σε συγκεκριμένες διαδρομές / επιδείξεις, χρήση μόνον αναψυχής, καλοκαίρι κλπ και όχι σε συνεχή βάση 24 / 7.

Εγώ προσωπικά, συνάντησα συνεργάτες στην Γερμανία και Ολλανδία, που τα είχαν σε καθημερινή χρήση, αλλά πάμε πίσω πολλά χρόνια, δεκαετία 80 κα αρχές 90.
Ο Γερμανός ειδικά, μου έριχνε τότε 20+ χρόνια, και ήταν στο τρίτο του, το Felicita 3. Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Με 20 βαθμούς μείον, από την ψιλοτρύπια οροφή, κρέμονταν σταλακτίτες. Και οι Ολλανδοί τα είχαν ψηλά, επίπεδη χώρα, σφικτοί στην τσέπη, τους ......βόλευε. Και άπειρα τέτοια ήρθαν Ελλάδα, με διακριτικό το πίσω φως ομίχλης και τα σάπια σασσί. Και όλα, όπως και σήμερα, είχαν ............ελάχιστα χιλιόμετρα.

Το κάθισμα με προσκέφαλο, είναι βασικό στοιχείο ασφαλείας στις οπίσθιες συγκρούσεις. Τότε, τα αυτοκίνητα ήταν σχετικά όμοια, σε κατασκευή και βάρος, πλέον, κυκλοφορούν τέρατα, διπλού βάρους και ιπποδυνάμεων, και οι οδηγοί, είναι με ένα τηλέφωνο στο χέρι, ή πίσω από τις μαύρες αντιηλιακές, κλειστά παράθυρα με το A/C, και .............σημασία σε κανέναν. Και ξαφνικά, σε βλέπουν μπροστά τους.

Ειδικά, σε ένα όχημα τέτοιο, που δεν έχει την επιτάχυνση να απομακρυνθεί, ή την ταχύτητα να αποφύγει, ένα σωστό κάθισμα, θεωρώ προσωπικά ότι συμβάλλει στην όποια ασφάλεια. Εννοώ ότι, σε κρατά και ξεκούραστο, με την σωστή στήριξη - ρύθμιση. Τα δικά μου, ήταν μη ρυθμιζόμενα στην πλάτη, και το υλικό τους σε έκανε να βράζεις το καλοκαίρι. Οπότε, μία αναβάθμιση, ανακλινόμενη μέση, καλύτερη επένδυση, δεν θα ήταν και κακή. Μεγαλώσαμε ( εγώ τουλάχιστον ), και ένα σωστό κάθισμα, είναι κάτι θετικό.
 

z4x5rover

Member
Εγγραφή
20 Ιουνίου 2016
Μηνύματα
168
Reaction score
190
Πόντοι
397
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Παληά, στην λέσχη, κάποιοι έβαζαν καθίσματα από Toyota, Citroen GS, κλπ, προκειμένου να έχουν άνεση και ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Επειδή το πλάτος είναι στενό, δεν ξέρω ποια καθίσματα χωράνε. Κάθε άποψη δεκτή.

Με τον Πιτσι, είχα πεί ότι στην αρχή, θα μπορούσα να ντύσω τους σκελετούς με κάτι απλό, και μετά να προχωρήσω σε αναβαθμισμένη λύση.

Πλέον, χωρίς σκελετούς, εννοείται ότι χρειάζομαι έστω μια λύση ανάγκης, για να μπορώ να ...........κάθομαι μέσα.

Οπότε, πχ, και με τους δικούς του σκελετούς, δηλαδή κάθισμα χωρίς προσκέφαλο, θα μπορούσα να βολευτώ, προκειμένου να το εκκινήσω / κυκλοφορήσω / περάσω ΚΤΕΟ και μετά, να προχωρήσω σε καθίσματα με προσκέφαλο, είτε original δικά του, ή από άλλη μάρκα, με πατέντα στερέωσης φυσικά, αρκεί να χωράνε.

Ολα είναι θέμα και ομορφιάς, αλλά και ασφάλειας. Και εννοείται, ειδικά τώρα, που δεν ξέρω ακόμα τι θα αντιμετωπίσω στην επαναλειτουργία, και με τι κόστος.

πχ, αν κάποιος έχει στην άκρη σκελετούς, που δεν θα χρησιμοποιήσει, μπορώ να τους πάρω με ............χρησιδάνειο, να κάνω την αρχική επαναφορά, και μετά να πάω για άλλα, επιστρέφοντας τους. ή να τους αγοράσω.

Συγνώμη αν ακούγομαι κάπως, ο σκοπός δεν είναι να φορτωθώ σε κανέναν, αλλά, μετά από 42 χρόνια εργασίας / οργάνωσης / διοίκησης σε πολυεθνικές, οι σκέψεις είναι πάντα στις καλύτερες την κάθε στιγμή πρόσφορες λύσεις. πχ, αγοράζω καθίσματα Recaro, τελικά το αυτοκίνητο ΔΕΝ επανέρχεται, το πουλάω ( ....ποτέ δεν θα γίνει αυτό ), και ο επόμενος, τα πετάει, μια και το επανακατασκευάζει σαν original. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, και να μην παρεξηγείται ο λόγος μου.

Κάιε πρόταση δεκτή.

Ευαριστώ.
Λοιπον εχει ανθρωπος γνωστος μου , αυτο που θες. ...... πανω απο 100 καθισματα και βαλε...που μπορει να σου κανουν απο διαφορα μοντελα citroen και ειναι γνωστης.... θα σου στειλω σε προσωπικο μηνυμα το τηλεφωνο μου....
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Λοιπον εχει ανθρωπος γνωστος μου , αυτο που θες. ...... πανω απο 100 καθισματα και βαλε...που μπορει να σου κανουν απο διαφορα μοντελα citroen και ειναι γνωστης.... θα σου στειλω σε προσωπικο μηνυμα το τηλεφωνο μου....
ΟΚ ευχαριστώ, απάντησα στο πμ.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το γεγονός ότι το 2cv έχει ελάχιστη συμμετοχή σε οδικά ατυχήματα σχετίζεται άμεσα και με το γεγονός ότι ο οδηγός γνωρίζει πολύ καλά ότι η ενεργητική ασφάλεια του είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. θυμάμαι βέβαια πάντα τον ξάδελφό μου να λέει ότι είναι τουλάχιστον ασφαλέστερο από μηχανή.
 
Top Bottom