Demetris

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
Το όνομά μου είναι Δημήτρης και μέχρι τώρα παρακολουθούσα το φόρουμ αρκετό καιρό σαν επισκέπτης. Με τον καιρό διαπίστωσα ότι αν και δεν έχω κάποιο ιστορικό Citroën αυτή τη στιγμή, έχω αρκετά κοινά με πολλούς από τους ενεργούς χρήστες εδώ, αν θέλετε συμβατό τρόπο σκέψης επομένως θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον για 'μένα να συμμετέχω στις συζητήσεις. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η καρδιά μου είναι από παλιά δοσμένη στην απέναντι πλευρά της Μάγχης, σε ότι έχει να κάνει με τα ιστορικά αυτοκίνητα. Από νεαρή ηλικία είμαι κάτοχος και έχω κυκλοφορήσει ( μάλλον λιώσει στα χιλιόμετρα...) 2 από τα πιο χαρακτηριστικά μοντέλα της δεκαετίας του 1960 τα οποία εξακολουθώ να έχω στην κατοχή μου. Για να ξαναγυρίσουμε όμως στα Citroën, θυμάμαι ότι από μικρός τα πρόσεχα. Ήξερα να ξεχωρίζω τους ήχους των κινητήρων, θυμάμαι τον τρόπο που κινείται η DS, και αν και κατανοώ απόλυτα τη γοητεία ενός 2CV για παράδειγμα, θα έλεγα ότι αυτό που με έλκυε διαχρονικά, ήταν αυτό που λέμε ... "μεγάλη Citroën". DS, CX, XM, C5, C6, πάντοτε τις είχα στην άκρη του μυαλού μου και ήταν πάντα από τα αυτοκίνητα που θα γύριζα να κοιτάξω και 2η φορά, και που θα έψαχνα να διαβάσω 2-3 πράγματα παραπάνω. Όταν κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο αυτοκίνητο, ήταν το τραγικό καλοκαίρι του 2015, οπότε χωρίς να βασανιστώ ιδιαίτερα πήρα μία από τις 4 τελευταίες C5 που είχαν εισαχθεί στη χώρα. Αυτό σήμαινε δυστυχώς ότι δεν είχα την επιλογή της υδροπνευματικής, αλλά παρόλα αυτά δεν το μετάνιωσα. Ίσα, ίσα, άρχισα να συμπαθώ ιδιαίτερα τις CX, και να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα ήθελα να έχω μία. Θα δείξει!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλώς όρισες αγαπητέ. Καλή και ευλογημένη χρονιά.
Αρκετοί από εμάς δεν είχαμε ή είχαμε ένα Citroen και πλέον έχουμε αρκετά ο καθένας :)
Εύχομαι ολοθέρμως να αποκτήσεις κάποιο από αυτά που επιθυμείς και να θυμάσαι ότι και χρόνος που θα περάσει είναι απολαυστικός εξ ίσου
Ο στόχος, η αναζήτησή και η επίτευξη. Εξυπακούεται ότι όλοι μας εδώ, ο καθένας με τις γνώσεις του, θα είμαστε εδώ για κουβέντα και συμβουλές. Πίστεψε με εδώ συχνάζουν οι καλύτεροι σιτροενάδες στην Ελλάδα (και όχι μόνο) με γνώσεις αδιανόητες οι οποίες βέβαια ωχριούν μπροστά στην αγάπη τους για το αντικείμενο.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Καλώς ήρθες και καλή χρονιά. :citroen:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλώς ήρθες! Καλή χρονιά με υγεία!
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.844
Reaction score
4.214
Πόντοι
777
Age
48
Καλώς ήρθες στην παρεά μας.
Καλή Χρονιά με υγεία, δύναμη και λίγη υπομονή ακόμη.
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
Σας ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα και τις ευχές. :)
Όπως είπε και ο Monsieur Boulanger καλή και ευλογημένη χρονιά να έχουμε, και ο Θεός να μας δίνει δύναμη να αντέξουμε τις δύσκολες μέρες που θα έρθουν.
Νομίζω ότι μια ενασχόληση σαν τη δικιά μας, μας βοηθά να μένουμε κατά κάποιο τρόπο αποστασιοποιημένοι από την επικαιρότητα, να έχουμε πιο καθαρό το μυαλό μας και κατά συνέπεια καλύτερη κριτική ικανότητα. Τουλάχιστον έτσι θέλω να το βλέπω εγώ.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.148
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Καλώς ήλθες και από εμένα και καλή χρονιά! Επειδή ακριβώς όπως και εσύ, έτσι και εγώ είχα σαν όνειρο μία CX, όταν ανακάλυψα το φόρουμ δεν είχα στην κατοχή μου κάποια από τις αγαπημένες μας Σιτροέν. Κοίταγα αρχικά και ΧΜ διότι πίστευα ότι δεν προλάβαινα πλέον να αποκτήσω μία CΧ από οικονομικής άποψης. Να όμως που μέσω του φόρουμ και ιδιαίτερα ενός εξαίρετου ανθρώπου και μέντορα της παρέας μας το όνειρο έγινε πραγματικότητα. Δες το thread "Η CX 20 TRE του Νίκου" για να δεις ολόκληρη την ιστορία. Όπως επίσης και τις υπέροχες CX που διατηρεί σε υπέροχη κατάσταση ο CX_Prestige στα αντίστοιχα thread. Επομένως, πιστεύω ότι είσαι στο πλέον κατάλληλο μέρος!
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
Εννοείται ότι έχω ήδη ξεψαχνίσει όλα τα θέματα του φόρουμ σχετικά με τη CX ως λαθραναγνώστης. Είναι λίγο περίεργο το πως ξεκίνησε αυτή η συμπάθεια γιατί δεν θυμάμαι από πότε έχω να δω ζωντανή CX. Πόσο μάλλον να μπω μέσα ή να οδηγήσω. Όλα όσα διαβάζω και παρακολουθώ συναινούν στο ότι πραγματικά θα μου αρέσει. Παράλληλα όμως υποβόσκει και μια ανησυχία : "Ρε συ, λες να κάνω όλη τη φασαρία, να πάρω μία και την πρώτη φορά που θα την οδηγήσω να αρχίσει π.χ. να τρίζει ή να έχει κάποιο άλλο κουσούρι και να μου τη δίνει στα νεύρα;"
Πάντως, μιλώντας ρεαλιστικά, ακόμη και αν βρισκόταν αύριο το κατάλληλο αυτοκίνητο, εγώ για διάφορους λόγους δεν είμαι έτοιμος ακόμα. Έχω ήδη 2 ιστορικά τα οποία θέλω να τα κρατήσω, και άλλα 2 σύγχρονα. Επίσης θέλω να συμμαζέψω και ένα Λαντ Ροβερ σειράς 2 για δουλειά υπαίθρου. Θα μπορούσε η CX να πάρει το ρόλο της grande routiere που έχει αυτή τη στιγμή η C5; Πριν από 10 χρόνια θα το έκανα. Τώρα πια έχω σαφώς λιγότερο χρόνο, είμαι περισσότερο προσγειωμένος, και θεωρώ αμαρτία να τρώει ένα τέτοιο αυτοκίνητο το αλάτι του χειμώνα.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.531
Reaction score
19.672
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Καλώς ήρθες Δημήτρη συναρρωστος cxακιας εδώ, σε καταλαβαίνω..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
εχεις την c5ara που θελει να εχει η να ειχε ενας κατοχος ξανθια...πχ εγω....καλως ηλθες στην ομαδα και γω δεν εχω παλαιο ιστορικο το πιο παλιο αμαξι ειναι ξανθια 1600 μοντελο 1999 το μεσαιο σε ηλικια ξανθια 1800 16ν 2000 μοντελο και ξαρα 2 1400
 
Εγγραφή
16 Ιανουαρίου 2021
Μηνύματα
29
Reaction score
50
Πόντοι
262
Age
23
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Δημήτρη καλή χρονιά και από μένα. Εγώ βρέθηκα με Xantia απ'τισ πρώτες δύο μέρες σε αυτή τη γη και (προς το παρόν) και γω χωρίς κλασσικό. Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μανώλη από πάνω.. μια C5 δεν θα ήταν καθόλου άσχημη...
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
Εννοείται ότι δεν παραπονιέμαι για τη C5, μου αρέσει και με το παραπάνω, απλά μου αρέσουν και άλλες Citroën με πρώτη προτίμηση την CX. Επίσης και την Xantia τη θεωρούσα όμορφο σχέδιο από την εποχή που ήταν καινούργια, μέχρι και τώρα. Ειδικά τη δεύτερη σειρά. Μόνο το εσωτερικό τους με χαλάει κάπως, νομίζω ότι είναι υπερβολικά συντηρητικό, ειδικά σε σχέση με άλλα Citroën.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.531
Reaction score
19.672
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Είναι συντηρητικό το εσωτερικό της xantia αλλά τουλάχιστον ήταν τρομερο το αποτελεσμα το ποιοτικο και της συναρμογής την εποχή της. Έχω βρεθεί οδηγός ,συνοδηγός ή επιβάτης σε καμία 10αρια, και μάλλον λίγα λέω, xantia και είναι τρομερό το ποσο καλα γερνανε στη καμπίνα ακόμα και τώρα που η δική μου μπήκε στα 27...
 
Εγγραφή
16 Ιανουαρίου 2021
Μηνύματα
29
Reaction score
50
Πόντοι
262
Age
23
Περιοχή
Aθήνα
Website
www.motordiction.com
Είναι συντηρητικό το εσωτερικό της xantia αλλά τουλάχιστον ήταν τρομερο το αποτελεσμα το ποιοτικο και της συναρμογής την εποχή της. Έχω βρεθεί οδηγός ,συνοδηγός ή επιβάτης σε καμία 10αρια, και μάλλον λίγα λέω, xantia και είναι τρομερό το ποσο καλα γερνανε στη καμπίνα ακόμα και τώρα που η δική μου μπήκε στα 27...
Στα 24 η δικιά μας και η ποιότητα συναρμογής μπορώ να πω ότι είναι καλύτερη από πολλά παραδοσιακά "ποιοτικά" αυτοκίνητα 10 και 15 χρονών
 
Top Bottom