Citroen Xantia II 1800 16v 7/2000

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Η ιστορια μου ξεκιναει το 2005 με την αποκτηση μιας xantia ii στα 1600 κυβικα....με το συγκεκριμενο αυτοκινητο που μας οδηγησε σε πολλες χαρες και λιγες λυπες
εφτασε αισιως τα 346.000.
Η πρωτη σκεψη ηταν να γινει μια μετατροπη κινητηρα στα 1800 16ν μιας και ειχε βρεθει το μοτερ να γινει επιπλεον γενικο μαζεμα στα υπολοιπα μηχανολογικα οπως δισκο πλατο πισω αξονας και οτι αλλο θα επρεπε να επισκευασθει και φυσικα ενα εξωτερικο βαψιμο.
Ολα αυτα λοιπον θα εφτανα το 1500 και θα το ξεπερναγαν....Χαζευοντας στο car.gr επεσε στα ματια μου μια σειρα 2 σε βυσσινι χρωμα με πολυ καλη φανοποιια στα 1800 16ν με ολες τις ηλεκτρικες ευκολιες με 175.200 χλμτρα και 4 χρονια ακινητοποιημενη σε υποστεγο.....και ειπα αυτη ειναι για σενα..
Τo αμαξι χρειαζονταν 2 σφαιρες μπροστα και 4 λαστιχα επειγοντως...και ισως λιγο αργοτερα επιστροφες διοτι ειχαν κοκαλωσει αλλα δεν ειχε διαρροες.
Ετσι λοιπον λιγο πριν τις γιορτες ενα ταξιδι καρδιτσα με την οικογενεια σε συνδυασμο με τον πυργο των ξωτικων στα τρικαλα μου εδωσε την δυνατοτητα να την δω απο κοντα.
Το αμαξι ηταν δευτερο χερι απο αδερφο της ιδιοκτητριας το ειχαν μεγαλοι ανθρωποι και ηταν προσεγμενο απο πλευρας χρησης και θα συνεχισει να ειναι
Αφου λοιπον το αμαξι μου αρεσε το ιδιο βραδυ το εκλεισα στελνοντας μια προκαταβολη και με την συμφωνια να το παραλαβω μετα τις γιορτες
Πριν 4 μηνες στο αμαξι απο σημερα ο προηγουμενος υποψηφιος αγοραστης αλλαξε ιμαντα χρονισμου και λάδια φιλτρο οποτε το επικινδυνο κομματι ειχε ηδη αλλαχθει αλλα τελικα δεν προχωρησε η αγοροπωλησια...
Μπηκε το 2020 13 Ιανουαριου.... στο αυτοκινητο μπηκαν οι νεες πινακιδες και στις 14 το πρωι με το λεοφωρειο αναχωρησα για τρικαλα φορτωμενος με ειδη πρωτης αναγκης οπως φιλτρα βενζινας αερος καμπινας 2 σφαιρες μπροστα και 2 ζαντιλαστιχα τα οποια ειχε φροντσει ο χαρης που ειναι και μελος απο δω μεσα και τον ευχαριστω δημοσιως να φτασουν εγκαιρα στο πρακτορειο στα τρικαλα ηρθε λοιπον το παλικαρι απο την καρδιτσα με παρελαβε στα τρικαλα και μολις εφτασα αρχισα να ετοιμαζω το αμαξι για την επιστροφη του.
Αλλαγη 2 σφαιρες εμπρος φιλτρου βενζινας φιλτρο αερος φιλτρο καμπινας επι τοπου και βουρ στο βενζιναδικο για βενζινα μαζι με ενα μπουκαλακι καθαριστικο εγινε και ενα εξωτερικο πλυσιμο στα γρηγορα και αρχισε η επιστροφη προς την πρεβεζα...Αλλο αμαξι απο ο 1800αρης σε ολους τους τομεις...τολμω να πω οτι μετα απο 230.000 με μοτερ 1600 8ν και μετα απο σχεδον 2.000 με μοτερ 1800 16ν ανακαλυψα το λαθος που δεν προτιμησα το 1800....
Η 1600αρα θα γινει δοτρια στο συνολο της κα θα κανει να χαμογελασουν αλλοι κατοχοι με τα ανταλακτικα της

εδω ειναι οι φωτογραφιες πριν την αναχωρηση
19498
19499


Ανηφοριζοντας προν τον κομβο της εγνατιας οδου.....

19502
19503


19508

Αλλαχθηκαν οι επιστροφες εγινε εξαερωση φρενων μπηκε νεα σφαιρα συσσωρευτη μπηκαν οι 2 πισω ζαντες και μεσα σε 10 ημερες τοποθετηθηκε και το συστημα αεριου που ειχε η 1600αρα με υποδειγματικη λειτουργια με αποτελεσμα να γινονται οι μετακινησεις πιο οικονομικες και πιο προσιτες
μπηκε το εργοστασιακο cd player 1 din με συστημα αναπαραγωγης μεσω usb.....
εκκρεμουν να μπουν οι 2 πισω σφαιρες στο σωστο σετ απ (τωρα εχει 70 μπροστα 30 πισω) και η πισω σφαιρα αντιβυθισης ολες με βαλβιδες ελεγχου πιεσης και επαναφομωσης
και φτανουμε στο χθες ....

19504
19505
19506
19507

σε ενα αμαξι 20 χρονων και 4 χρονια ακινητο παντα κατι θα βρισκεις να φτιαχνεις ειτε λογω φθορας αλλα πιο πολυ λογω ακινητοποιησης
επομενο βημα ειναι η τοποθετηση αεροτομης πισω στα τυπικα δηλωση υγραεριου στην αδεια και παμε μπροστα....
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Άντε ρε Μανωλιό, επιτέλους! Να τραβάς το τροχόσπιτο ανθρώπινα! Καλοταξιδο!
Μη τη δώσεις την 1.6 για μένα. Ανταλλακτικα.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ !!!!!!!!
Καλορίζικη, καλοτάξιδη, να τη χαρείς με υγεία, και με πολλά, καλά, και ασφαλή χιλιόμετρα.
Άιντε πασιά μου. Σε φάγανε οι ξανθιές υπάρξεις.:citrolove:
Υ.Γ. Για τα ζαντολάστιχα σου είπα τι χρωστάς. Μία τραμπουζάνα με θαλασσινό νερό. Μισό από το μονολίθι, και μισό από το αλωνάκι.
:lol::lol::yahoo::yahoo:
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.844
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
Καλοτάξιδο Μανώλη. :clap::clap::clap:
Σου εύχομαι άπειρα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
:citrolove:
ΥΓ. Άντε και ένα VISA τώρα :citroen:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Και από εμένα καλοτάξιδη και με το καλό να σε δούμε και στην Αθήνα σε καμιά συνάντηση μαζί της!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ευχαριστω φιλοι μου....χρηστε η ξανθια η 1600αρα θα παει για ανταλακτικα στο μιχαλη ειναι ηδη κανονισμενο....αν μπορουσα θα την κραταγα....βεβαια αν μου κατσει κατι θα την μαζεψω και αυτη την 1600αρα για να την εχω και αυτην...για την ωρα η πορεια ειναι ανταλακτικα.....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ναι επειδή το είχα μάθει από σπόντα γι αυτό το γραψα..να σε μεταπεισω
 
Last edited:

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλοτάξιδη η Ξάνθια!!!!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Ναι επειδή το είχα μάθει από σπόντα γι αυτό το γραψα..να σε μεταπεισω
θες την αληθεια...θελω να την κρατησω για ολικη ανακατασκευη και οσο παει σε λ7 αλλα βλεπεις δε τα εχω και το προτζεκτ που υπολογισα πανω κατω φτανει το 3000 και ισςω και παραπανω μαζι με ολικη βαφη και ολικη επισκευη μοτερ σασμαν πισω αξονα τοπ μαουντ κλπ κλπ αλλα οχι μονο δε τα εχω δεν εχω και χωρο για να στεγασθει οποτε δυστυχως φευγει...εκτος και αν βρω καμια τσαντα με 4,000 ευρω...ε τοτε θα την φτιαξω
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Όντως καλοτάξιδη Μανώλη, και με τις επεμβάσεις που έκανες ανέβηκε το αυτοκίνητο και δε χαλάει με τίποτα.
Θα κρατήσει για τα επόμενα 60 χρόνια.
Αυτό που έγραψες όμως με τις σφαίρες, για βαλβίδες ώστε να ξαναγεμίζουν και να βλέπεις πίεση, το κατάφερες τελικά?
Κατάφερες να δεις την πίεση με τις σφαίρες σε λειτουργία? Και να διαπιστώσεις πως η πίεση του αερίου είναι ίδια με την πίεση του υγρού?
Όπως είχα πει κάποια στιγμή.....:D:D:D:D:D:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Όντως καλοτάξιδη Μανώλη, και με τις επεμβάσεις που έκανες ανέβηκε το αυτοκίνητο και δε χαλάει με τίποτα.
Θα κρατήσει για τα επόμενα 60 χρόνια.
Αυτό που έγραψες όμως με τις σφαίρες, για βαλβίδες ώστε να ξαναγεμίζουν και να βλέπεις πίεση, το κατάφερες τελικά?
Κατάφερες να δεις την πίεση με τις σφαίρες σε λειτουργία? Και να διαπιστώσεις πως η πίεση του αερίου είναι ίδια με την πίεση του υγρού?
Όπως είχα πει κάποια στιγμή.....:D:D:D:D:D:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
Ζαχαρια καταρχας εχω 3 σετ απ σφαιρων: Confort οπου ειναι απιστευτες σε ταξιδι..... 70 40 που για μενα ειναι η πιο καλη ισορροπία για τους ελληνικους δρομους δηλαδη ανετες χωριες πολλες κλισεις (σε συγκριση με τις comfort).... και 55 30 σφιχτες για τα δικα μας δεδομενα ,αγικο χαλι για τους αλλους οπου εκει απλα εχες μεν ανεση αλλα θες πολυ καλο οδοστρωμα και ειναι και καλουτσικες για στροφες σε συγκριση με τις αλλες ολες οι παραπανω με βαλβιδες...
καταφερα λοιπον να βαλω βαλβιδες με την βοηθεια του βασιλη σε πληροφοριες ναι εχω δει πιεση σε λειτουργια αυτο που θα κανω ειναι να βαλω το μανομετρο σε μια σφαιρα και επειδη εχω μακρυ σωληνα να βαλω το μανομετρο στην καμπινα και να καταγραψω την μεταβολη πιεσης σε εμπρος τροχο ωστε να εχουμε σε πραγματικο χρονο ελεγχο πιεσης .....βαλβιδες επισης εχω βαλει και στις 2 μεσαιες οποτε εχω αμεσο ελεγχο πιεσης οταν τυο επιθυμησω συσνηθως το συνδθαζω με αλλαγη λαδιων οποτε σπαζοντας την πιεση απο τον συσσωρευτη βλεπω ποσο αζωτο εχει η σφαιρα και αν χρειαζετε συμπληρωμα το κανω επι τοπου
επισης ζαχαρια εχω αλλαξει ολες τις επιστροφες οποτε διαρροες 0 και την ιδια δουλεια την εχω κανει σε 9 αυτοκινητα 4 μοντελα 1600 και 5 μοντελα 1800 16ν
ενα απο αυτα που εφταξα ειναι 1600 σειρα 1 ολα τα αλλα σειρα 2 συμπεριλαμβανομενου και τα 2 δικα μου
σχετικα με την πιεση που αναφερεις θα σου πω τα εξης στον συσσωρευτη που μετρησα ειχα μαξ πιεση 175 μπαρ στα 145 αρχισε η τρομπα να δινει πιεση και στα 100 μπαρ να αναβει λα,πακι στοπ στο καντραν και στα 110 να σβηνει οποτε η θεωρια σου περι ισης πιεσης αεριου και υγρου οντως ισχυει
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
ωωωωω....πολύ όμορφα. Για να καταλάβω, όταν λες 3 σεταπ, εννοείς πως τις γεμίζεις όταν θες, και όταν είναι σπασμένη η πίεση?
Ή έχεις βάλει επιπλέον σφάιρες, και με μια ηλεκτροβάνα αλλάζεις με ένα κουμπί μέσα στο αυτοκίνητο?
Αυτό θα ήταν σούπερ αν γινόταν σε ξάνθια ε?....:lol::lol::lol::lol::lol:
Το εύρος της πίεσης είναι αυτό που αναφέρουν τα διάφορα μάνουαλ που βρήκα στο ίντερνετ, είτε για DS είτε για GS/A
και όπως αποδεικνύεται είναι το ίδιο και για τις Ξάνθια.
Καλά, επιστροφές κι εγώ έκανα τη δουλειά που αναφέρω στην ενότητα για GS και όντως, όπως κι εσύ, γλύτωσα τέρμα.
Καλά έκανες. :thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
εχω συνολικα 12 σφαιρες τροχων μια 4αδα 55 30 μια 4αδα 70 40 μια 4αδα comfort
για να μετρησεις την σωστη πιεση στην σφαιρα πρεπεινα σπασεις την πιεση και η να την βγαλεις απο πανω αν εχεις μηχανμα παγκου η αν εχεις βαλβιδα οπως εχω εγω με σπασμενη πιεση βιδωνω επανω την σωληνα και το αζωτο που φευγει και παει στο μανομετρο ειναι η πιεση που εχει μεσα η σφαιρα αν χρειαζετε συμπληρωνω αν οχι σε επομενη φορα
οχι δεν εβαλα βανες τιποτα τετοιο χειμωνα κρατω τις κομφορτ και μετα παιζω με τα σετ διοτι δεν θελω να καθονται απραγεις οι σφαιρες
 
Top Bottom