Citroen Xantia I 1.6i 9/1997

antonisyugo

Member
Εγγραφή
9 Ιανουαρίου 2018
Μηνύματα
93
Reaction score
228
Πόντοι
357
Age
44
Περιοχή
Xαλκιδικη
Εψαχνα εδω και καιρο για Xantia και επιτελους σημερα την πηρα στην κατοχη μου.
Πρωτης σειρας χρωματος μπλε με 161.000χλμ και αριστο σαλονι.Εξωτερικα εχει τα θεματακια της αλλα σε νορμαλ πλαισια.
Ειχα αρκετο καιρο να οδηγησω μια υδροπνευματικη Citroen και ομολογω οτι ειχα ξεχασει την αισθηση του μαγικου χαλιου!
Περισσοτερα τις επομενες ημερες αφου γραψω χιλιομετρα!

20981


20983


Επισης αν μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι ο μανισιος λεβιες του κιβωτιου για να βγαλω αυτη την αθλιοτητα που φοραει
20984
 

Attachments

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
καλοριζικη οτι θες μου λες
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.665
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έλα ρε Αντώνη, το κατάφερες επιτέλους!!
Πολύ χάρηκα! Λογικά '96-'97
Εννοείται ότι θέλεις ρωτάς. Με το πλαίσιο σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία θα σου δώσουν το μπουλ του λεβιέ.
 
Last edited:

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Άλλη μία σωζόμενη xant-ούλα στη γύρα.
Με υγεία να τη χαρείς, καί καλά χλμ. να έχεις.

Στη xantia, έβαλα λαβή από saxo, πού βρήκα στο skroutz.
Είναι ίδια με τη δική του, με καπάκι πού έχει τις ταχύτητες. Κόστος περίπου 10 € , σύν τα μεταφορικά, το πολύ 14-15€.
 

antonisyugo

Member
Εγγραφή
9 Ιανουαρίου 2018
Μηνύματα
93
Reaction score
228
Πόντοι
357
Age
44
Περιοχή
Xαλκιδικη
Σας ευχαριστω παιδια.Ειλικρινα δεν ηταν κριμα να παει αποσυρση?
Το καλο ειναι οτι δουλευουν ολα αψογα! Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι ενιοτε βγαζει το εργοστασιακο ραδιοκασετοφωνο ενα θορυβο σαν τριξιμο μεσα απο την πηγη,το καθισμα του οδηγου θελει φτιαξιμο στην αριστευρη πλευρα και θελει να ψαξω ενα φαναρι οδηγου γιατι ειναι σπασμενο χαμηλα.
Η αναρτηση κυριολεκτικα καταπινει και σιδερωνει τα παντα,τα φρενα ειναι on off και το μοτερ πολυ γραμμικο.Δυναμη βεβαια δεν εχει αλλα σε χαλαρο τεμπο που ειναι και το στοιχειο της εκανα σε 2 μερες 300χλμ με 30ευρω καυσιμο χωρις να ταλαιπωρηθω καθολου.
Πραγματικα ενα απο τα πιο αξιολογα μεσαια αυτοκινητα της εποχης της.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
(Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι ενιοτε βγαζει το εργοστασιακο ραδιοκασετοφωνο ενα θορυβο σαν τριξιμο μεσα απο την πηγη )
Εάν εννοείς ότι το ακούς το τρίξιμο από τα μεγάφωνα, τότε έλεγξέ τα για σχισίματα και χαλαρές βίδες . cool5
Για το κάθισμα του οδηγού, πριν ξεμοντάρεις οτιδήποτε, αφαίρεσε το καπάκι του ρυθμιστή ύψους και έλεγξε τις βίδες του.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.665
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το ίδιο κάνει κι εμένα αν εννοείς αυτό που έγραψε ο Taskos.
Σε επίπεδο μάλιστα το χειμώνα (παράδοξο ε?) ή αν δε το ανοίξω καιρό να ακούς μόνο παράσιτα και μετά να στρώνει.. επίσης αν δυναμώσεις είναι πολύ πιο αποδοτικό χωρίς παράσιτα, τα οποία απλά μπορεί να υπάρχουν αλλά λόγω έντασης να μην ακούς χαχα
Στα άμεσα πλάνα είναι να τοποθετήσω νέα ηχεία και twitter στο πάνω μέρος του ταμπλώ, που πήρα σε τιμή χάρισμα από εναν δότη, και θα σου πω αν εξαλειφθηκε!
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
1997 απο τις τελευτεες ειναι μπουλ λεβιε απο e-bay σχεδον τσαμπα....και για ανταλακτικα εχουμε ανθρωπο ειδικα απο σειρα 1....αν ειναι 1600 θα προτεινα να αλλαξεις το εγκεφαλακι βεντιλατερ και να βαλεις απο 1800 16ν που ανοιγει τα βεντιλατερ στην θερμοκρασια των 90 βαθμν και τα κλεινει στους 82 αντι αυτο που φοραει που ανοιγει τα βεντιλατερσε θερμοκρασια 97 και τα κλεινει 90
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.665
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μανώλη καλημέρα, ξέρεις τις αντίστοιχες τιμές των βεντιλατερ για τα 1.8 8v?
Το bitron το είχε αλλάξει ο παππουλης πριν καμιά 10ετια αλλά δε γνωρίζω τις τιμές της 1.8 8v
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Για Ντίζελ 1.9 και 2.1 .
21059
21060
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Μανώλη καλημέρα, ξέρεις τις αντίστοιχες τιμές των βεντιλατερ για τα 1.8 8v?
Το bitron το είχε αλλάξει ο παππουλης πριν καμιά 10ετια αλλά δε γνωρίζω τις τιμές της 1.8 8v
χρηστε απο οτο ξερω και με το βασιλη που ειχα μιλησει παλιοτερα στα 8ν ειναι 97-90 το ανοιγμα και κλεισιμο στα βεντιλατερ
αν εχεις θερμομετρο με λειζερ δες απλα την θερμικρασια στα κολλαρα λιγο πριν το αναμα των βεντιλατερ
δεν ξερω ομως να σου πω με σιγουρια αν εχουν το ιδιο μπιτρον οποτε ολα τα ξανθια πο πλευρας φισσας...
 

antonisyugo

Member
Εγγραφή
9 Ιανουαρίου 2018
Μηνύματα
93
Reaction score
228
Πόντοι
357
Age
44
Περιοχή
Xαλκιδικη
22475


Μετα απο 5 μηνες και σχεδον 5000χλμ οτιδηποτε αλλο οδηγω(που οδηγω πολλα καινουρια λογω δουλειας)δεν με εντυπωσιαζει.
Ναι η τεχνολογια προχωραει αλλα περα απο τα γκατζετ και την καλυτερη προφανως παθητικη ασφαλεια δεν βρισκω καποια τρελη διαφορα σε σχεση με την 23αχρονη κυρια.Ησυχια(εκτος απο το θορυβωδες μοτερ),εκπληκτικη ανεση,φρενα,οδικη συμπεριφορα,ικανοποιητικοτατος εξοπλισμος,πολυ καλοι χωροι που βολευουν αφανταστα με το μωρο και διαχρονικη σχεδιαση.Αυτο που σκεφτομαι ειναι να αγορασω μια phase 2 1.8 16v για να εχω και καλυτερες επιδοσεις.
Αλλαξα και τα μαμα ηχεια αλλα δυστυχως τα παρασιτα παραμενουν οποτε θα πρεπει να αλλαξω και την πηγη φυσικα με την εργοστασιακη παλι.
Απο βδομαδα θα κανω και service και μετα παω ταπετσερη για το καθισμα οδηγου και φυσικα 4 καινουρια λαστιχα.Το ΣΚ που μας περασε εκανα αλοιφη ολο το αυτοκινητο και καθαρισμα κινητηρα.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.665
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αντώνη update μετά το τελευταίο τηλεφώνημα μας..
Όπως σου είπα άλλαξα τα ηχεία κι εγώ αλλά θεωρούσα ότι το πρόβλημα παρεμενε και κατηγορούσα τον κατασκευαστή των ηχείων (F&U... είπαμε παιδιά σχεδόν τζάμπα τα πηραμε..)
Δοκισαμα στις ίδιες διαδρομές και παρέα με φίλο που ήξερε ότι θα τα άλλαζα εδώ και μηνες αλλά όχι ποτε.
Ο ίδιος με ρώτησε αν άλλαξα ηχεία και τελικά υπάρχει σοβαρή διαφορα. Είναι πολύ πολύ καλύτερα από πριν τα πράγματα.
Θεωρώ ότι το προβλημα μου εμένα θα λυθεί με ελάχιστα παράσιτα που ερχονται από πάνω και είναι τα τουιτερ! Τα οποία δεν είχα και έχω αλλάξει ακόμα!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.665
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Η 1.8 16v ιδίως σειρά ΙΙ είναι άλλο αυτοκίνητο.. άλλο όμως.. και τα δύο xantia γράφουν αλλά είναι πολλές και ουσιαστικές οι διαφορες. Για εμένα προχωρά το. Βρες μια με 4 αερόσακους και αισθητήρα βροχής.
Κατά τ' αλλά είχα γνωρίσει κάποτε ένα τύπο μέσω gcc που έκανε Πατρα-Αιγιο-Πατρα κάθε μέρα. Τη xantia 1.6 σειρά Ι την απέκτησε σε ανταλλαγή με ένα fiat brava σε μάντρα φίλου του χωρίς λεφτά μιας και το fiat χαλαγε και τη xantia επί ενα χρόνο δε μπορούσε να την πουλήσει ο έμπορος. Μετά από 38 (αν θυμάμαι καλά) αυτοκίνητα μου έλεγε ότι ήταν το μόνο αυτοκίνητο που κράτησε τότε τόσο πολύ. 7-8 χρόνια μετά από εκείνη τη συνάντηση ακόμα τον έβλεπα με τη xantia. Το κορυφαιο είναι ότι έδωσε στο γιο του ένα 325 e36 coupe 192 που είχε παράλληλα και σε συνδυασμό με την οικονομία αυτός κόλλησε με τη xantia.
Δε μου κάνουν εντύπωση αυτά που λες και θα δεις και τη δύναμη που λείπει με τη 16βαλβιδη.
 
Last edited:
Top Bottom