Citroen DS Special 1973 - Βελτιώσεις

tryphon

Member
Reaction score
2.212
Πόντοι
697
επιπλεον ενα γνησιο μη αναπαλαιωμενο αυτοκινητο ειναι παντα καλυτερο απο ενα αναπαλαιωμενο διοτι ξερεις ο,τι αυτο που εχεις ειναι οπως εβγαινε τοτε χωρις να κανει κανεις αλλος επεμβατικες πραξεις!

αυτο προτιμουν και ολοι οι συλλεκτες

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.539
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Σεβαστό απλά την άποψή μου είπα.
Όσο για το χρώμα να μη σε ανησυχεί. Οι κωδικοί βγαίνουν ακριβώς απλά με δεδομένο ότι είναι φρέσκο χρώμα και όχι πολυκαιρισμένο φαίνεται πιο λαμπερό.

Έχω ξοδέψει ένα σεβαστό χρόνο από τη ζωή μου τα τελευταία 4 χρόνια για τα της DS και έχω μιλήσει με πολλούς σοβαρούς κατόχους από διάφορες χώρες στο κόσμο και όχι με μπαρμπαμαστρομήτσους . Ότι γράφω και ότι προτείνω βασίζεται σε αυτή την εμπειρία και μόνοο όταν είμαι σίγουρος και θα το έκανα και στο δικό μου αυτοκίνητο. Όπως θα έχεις προσέξει σε άλλα θέματα απλά διαβάζω χωρίς να γράφω αν δεν είμαι 100% σίγουρος ακόμα και αν πρόκειται για 2cv.

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.539
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
επιπλεον ενα γνησιο μη αναπαλαιωμενο αυτοκινητο ειναι παντα καλυτερο απο ενα αναπαλαιωμενο διοτι ξερεις ο,τι αυτο που εχεις ειναι οπως εβγαινε τοτε χωρις να κανει κανεις αλλος επεμβατικες πραξεις!

αυτο προτιμουν και ολοι οι συλλεκτες
Με την προυπόθεση ότι σε πολύ καλή ή άριστη κατάσταση και όχι χρέπια. Οι επεμβάσεις όταν γίνονται με υπομονή, αγάπη και γνήσια όσο το δυνατό ανταλλακτικά είναι προτιμητέες.

Ξεκίνα να διαβάζεις με προσοχή και υπομονή:

http://forum.ideesse.it/smf/index.php

http://www.aussiefrogs.com/forum/index.php

tryphon

Member
Reaction score
2.212
Πόντοι
697
αποψη σου αυτη

οσο για την εμμεση σποντα για το 'χρεπι' βατραχο μου δεν εχω να σχολιασω κατι!

Με την προυπόθεση ότι σε πολύ καλή ή άριστη κατάσταση και όχι χρέπια. Οι επεμβάσεις όταν γίνονται με υπομονή, αγάπη και γνήσια όσο το δυνατό ανταλλακτικά είναι προτιμητέες.

Ξεκίνα να διαβάζεις με προσοχή και υπομονή:

http://forum.ideesse.it/smf/index.php

http://www.aussiefrogs.com/forum/index.php

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.539
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Δεν καταλαβαίνω πως είδες από το ποστ μου να φωτογραφίζω εσένα και το αυτοκίνητο σου. Αναφέρθηκες σε συλλέκτες και στο μυαλό μου ήρθαν εικόνες συλλεκτικών οχημάτων σε εργοστασιακή κατάσταση ή καλoσυντηρημένα, ουσιαστικά φυλαγμένα σε γκαράζ ή αποκατεστημένα με τις προυποθέσεις που προανέφερα και σε τιμές που ξεκινάνε από 30,000€

Αυτά προτιμούν οι συλλέκτες που εσύ ανέφερες. Αν θέλουν μια καλή βάση για να ανακατασκευάσουν, ίσως αυτοκίνητα σαν το δικό σου να είναι μια πολύ καλή αρχή.

Τέλος ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν θα προσέβαλα το αυτοκίνητο μέλους ή το οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ. Όπως θέλω να πιστεύω έχεις καταλάβει με δεδομένο ότι τα έχουμε πει και από κοντά αρκετές φορές αυτές οι συμπεριφορές αντίκεινται στο χαρακτήρα μου αλλά και στη φύση του φόρουμ γενικότερα.

Last edited:

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.298
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
κοιτα Αποστολη,

πρωτα απο ολα ειναι σε γκαραζ οποτε δε βρεχεται, οποτε δε σκουριαζει

δευτερον το αμαξι δεν εχει καθολου σαπια πουθενα, μονο λιγα στην πορτα του πορτ μπαγκαζ που εκει εχουν σχεδον ολα!

τα υπολοιπα ειναι μικροχτυπηματα που δεν με ενοχλουν καθολου!

το αμαξι ειναι οπως το θελω!! ασε που και να το βαψω δεν προκειται να εχω τον ιδιο χρωμα με το αρχικο! και ο κωδικος να ειναι σωστος, θα υπαρχει αποκλειση στο χρωμα!!
αυτη ειναι η δικη σου αποψη, η αποψη των επαγγελματιων φαναρτζηδων ειναι αλλη, και αυτη θα ακολουθησω!

καλυτερα να εχει τις μικροφθορες του παρα να εχει 5 κιλα στοκο απο κατω και να φαινεται τελειο

γενικα μιλαω

ου αποψη
διαφωνω τελειως,

καμια φθορα δεν εχει, και καθολου σαπια!! και για να ξερεις καλυτερα να εχει γρατζουνιες παρα να φαινεται τελειο και να εχει απο κατω 5 κιλα στοκο

γενικα μιλαω
Κοίτα να δεις, συμφνωνώ με τον Απόστολο πως το αυτοκίνητο έχει κάποια θεματάκια. Όπως το βλέπω δεν είναι τόσο σοβαρά, αλλά δεν το έχω δει και από κοντά. Προτείνω, να επισκευάσεις τις γρατσουνιές με polishing όσο γίνεται. Το πορτμπαγκάζ αν το αφήσεις έτσι, είτε μέσα είναι το αυτοκίνητο είτε έξω, θα υπάρχει πρόβλημα. Όσον αφορά το χρώμα, υπάρχουν χρωματοπωλεία που μπορούν να σου φτιάξουν το σωστό χρώμα, όλα γίνονται. Επίσης ένας καλός φαναρτζής που ξέρει τη δουλειά του, δε θα βάλει ποτέ στόκο σε ένα αυτοκίνητο. Το πορτμπαγκάζ όμως χρειάζεται απαραιτήτως φανοποιία. Δε σου λέω να το αλλάξεις, σου λέω να το επισκευάσεις. Δε χρειάζεται να πειράξεις τίποτε άλλο. Επίσης, εδώ μέσα είμαστε μιά παρέα ανθρώπων που αγαπούν το κλασσικό αυτοκίνητο. Δε νομίζω κανείς να πετάει "σπόντες" κλπ... Ηρεμία.

Last edited:

tryphon

Member
Reaction score
2.212
Πόντοι
697
18 πιεση μεγαλη και 11 μικρη εχω με κατι τετοιες απαντησεις!!!!! σε παρακαλω Τασο.... αστο.....

χαιρομαι παρα πολυ που εισαι πιτσιρικας και ασχολεισαι!! πραγματικα μπραβο σου!! αλλα αγορινα μου καλε με ολο το σεβασμο που σου εχω, χωρις να εχεις δει το αμαξι πως μπορεις και τα λες αυτα??

σε παρακαλω πολυ δηλαδη
Κοίτα να δεις, συμφνωνώ με τον Απόστολο πως το αυτοκίνητο έχει κάποια θεματάκια. Όπως το βλέπω δεν είναι τόσο σοβαρά, αλλά δεν το έχω δει και από κοντά. Προτείνω, να επισκευάσεις τις γρατσουνιές με polishing όσο γίνεται. Το πορτμπαγκάζ αν το αφήσεις έτσι, είτε μέσα είναι το αυτοκίνητο είτε έξω, θα υπάρχει πρόβλημα. Όσον αφορά το χρώμα, υπάρχουν χρωματοπωλεία που μπορούν να σου φτιάξουν το σωστό χρώμα, όλα γίνονται. Επίσης ένας καλός φαναρτζής που ξέρει τη δουλειά του, δε θα βάλει ποτέ στόκο σε ένα αυτοκίνητο. Το πορτμπαγκάζ όμως χρειάζεται απαραιτήτως φανοποιία. Δε σου λέω να το αλλάξεις, σου λέω να το επισκευάσεις. Δε χρειάζεται να πειράξεις τίποτε άλλο. Επίσης, εδώ μέσα είμαστε μιά παρέα ανθρώπων που αγαπούν το κλασσικό αυτοκίνητο. Δε νομίζω κανείς να πετάει "σπόντες" κλπ... Ηρεμία.

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.623
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
ρε παιδια εδω υπαρχουν 2 διαφορετικες αποψεις.....και ειναι σεβαστες απλα μεινετε στο επιπεδο που πρεπει να κρατησετε για το φορουμ.....

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.298
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
18 πιεση μεγαλη και 11 μικρη εχω με κατι τετοιες απαντησεις!!!!! σε παρακαλω Τασο.... αστο.....

χαιρομαι παρα πολυ που εισαι πιτσιρικας και ασχολεισαι!! πραγματικα μπραβο σου!! αλλα αγορινα μου καλε με ολο το σεβασμο που σου εχω, χωρις να εχεις δει το αμαξι πως μπορεις και τα λες αυτα??

σε παρακαλω πολυ δηλαδη
Ρε φίλε έχεις φωτογραφίες του αυτοκινήτου να πούμε, από όλες τις πλευρές! Το πορτμπαγκάζ σου έχει σκασμένο χρώμα, τι να σου πω, κι εμένα όλα τα αυτοκίνητά μου ρε φίλε έχουν σκασίματα στο πορτμπαγκάζ! Ακόμα και η CX! Δε λέω όμως ότι τα αυτοκίνητα αυτά δε θέλουν φανοποιία! Αντίθετα μάλιστα, επειδή το μεγαλύτερο ποσό που έχω δικό μου δε ξεπρνάει το εκατονπενηντάρικο, κάθομαι και την κάνω μόνος μου τη δουυλειά! Δεν είναι τίποτα δύσκολο να φτιάξεις δύο σκασίματα, πέντε-δέκα γυαλόχαρτα χρειάζεσαι, ή ακόμη καλύτερα ένα ηλκτρικό δραπανοκατσάβιδο στο οποίο μπορείς να εφαρμόσεις μπροστά μια συρματόβουρτσα, αστάρι, χρώμα (σε σπρέυ, δε χρειάζεται να έχεις κομπρέσσορα) και στη χειρότερη περίπτωση, ένα σιδερά με οξυγονοκόλληση! Φαίνεται βουνό, αλλά δεν είναι! Απλά θέλει λίγο χρόνο να δώσεις, γι'αυτό βγάζω γενικό δύο μονάδες λιγότερο από ότι θα έπρεπε...

2cv01

Member
Reaction score
3.081
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ο καθένας ξέρει το αυτοκίνητο του καλλίτερα απο εμάς !! Οπότε μονο ο τρύφωνας ξερεί τη χρειάζεται το αυτοκίνητο πραγματικά !!
Σίγουρα έχει ρωτήσει και ο ίδιος φανοποποιο για τυχών θέματα που υπάρχουν στο βατραχάκι !!! Όπως και να έχει το χέρεται ο ίδιος και οι απόψεις μας δεν παίζουν κανένα ρόλο !!

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.298
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ο καθένας ξέρει το αυτοκίνητο του καλλίτερα απο εμάς !! Οπότε μονο ο τρύφωνας ξερεί τη χρειάζεται το αυτοκίνητο πραγματικά !!
Σίγουρα έχει ρωτήσει και ο ίδιος φανοποποιο για τυχών θέματα που υπάρχουν στο βατραχάκι !!! Όπως και να έχει το χέρεται ο ίδιος και οι απόψεις μας δεν παίζουν κανένα ρόλο !!
Οσα ξέρει ο νοικοκύρης, δε τα ξέρει ο κόσμος όλος!

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.623
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
αντε με το καλο....καλη αρχη και ξανα παλι στους δρομους φρεσκαρισμενο...

tryphon

Member
Reaction score
2.212
Πόντοι
697
το βατραχι το πηρα απο τον φανοποιο διοτι δεν το εχει πιασει ακομα. θα το παω σε περιπου δυο μηνες οταν τελειωσει με ενα bmw 2002 και μια fulvia. εως τοτε ευκαιρια να το χαρω λιγακι,

ετσι λοιπον καναμε μια ωραιοτατη βολτα μεχρι τον εξατμισα και με την ευκαιρια το σηκωσαμε και εβγαλα μια φωτογραφια απο κατω, ειναι πεντακαθαρο χωρις ιχνος σκουριας

IMG_20190116_170507.jpg
IMG_20190116_163415.jpg
IMG_20190116_162450.jpg

tryphon

Member
Reaction score
2.212
Πόντοι
697
Αυτες τις μέρες αντικατέστησα την ηλεκτρική τρόμπα βενζίνης με μια γνήσια !

Έσκασε το κεντρικό καζάνι της εξατμισης αν και αλλαχθηκε περυσι!! Ευτυχώς κολλιεται!!

Η ανακατασκευη αργεί διότι πρέπει ο μάστορας να παραδώσει μια fulvia και ένα 2002. Σε κάνα μήνα μπαίνει !

Top Bottom