Citroen CX Prestige - Η κούκλα μου

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
165/70 14
Μανώλη 195/70 14. ακόμα και οι πρώτες CX2000 φορούσαν 185 πελμα μπροστά και 175 πίσω, ποτέ δεν μπήκε πιο λεπτό λάστιχο

165/70 14 έχω στο ΒΧ, αν και η μαμα διάστασή του ήταν 145/80 14 που δεν υπάρχει πια...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ωχ μπερδευτικα νομιζα για το ΒΧ γραψε λαθος
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
4 Mισελενάκια του κουτιου δώρο στην κούκλα!
15545


Σπάνια είδα τέτοια διαφορά σε σχεση με τα προηγουμενα ελαστικα. Οι ρυθμοι που οδηγάω ποτε δεν μου επετρεπαν να αντιληφθω διαφορα αναμεσα στα ελαστικα.
Τα πρηγουμενα από απω ανατολη που είχα φορέσει αντιδρουσαν πολύ ξερα σε ανωμαλίες, και τα προηγουμενα Μισελεν που ειχα ηταν αρκετα παλια...
Της ταιριάζουν απόλυτα τα Ενερζί. Εκανα βολτα στα λιμενάκια κι ήταν φοβερή.



15546

..
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλό για σένα φίλε μας, κακό για εμάς..
Ας δούμε το καλό της υπόθεσης. Θα έχουμε ένα δικό μας άνθρωπο για ανταλλακτικά :D
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
15599
15600


της φρεσκαρα το χρώμα του βινυλίου με ένα γυαλιστικο με χρώμα, forever black λέγεται.

Αποτέλεσμα καλό, αλλά όχι τέλειο. Τουλάχιστον αποφεύγεις την επιδρομή μαστόρων-βανδάλων στο αυτοκίνητο... που σε καμιά περίπτωση δεν το σέβονται σα να ήταν δικό τους
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
View attachment 15545

Σπάνια είδα τέτοια διαφορά σε σχεση με τα προηγουμενα ελαστικα. Οι ρυθμοι που οδηγάω ποτε δεν μου επετρεπαν να αντιληφθω διαφορα αναμεσα στα ελαστικα.
Τα πρηγουμενα από απω ανατολη που είχα φορέσει αντιδρουσαν πολύ ξερα σε ανωμαλίες, και τα προηγουμενα Μισελεν που ειχα ηταν αρκετα παλια...
Της ταιριάζουν απόλυτα τα Ενερζί. Εκανα βολτα στα λιμενάκια κι ήταν φοβερή.



View attachment 15546
..
Τελικά, τα μόνα λάστιχα που ταιριάζουν στα υδρό είναι τα michelin, καί μόνο. Κανένα άλλο.
Καλοφόρετα καί καλά χιλιόμετρα με την κούκλα.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Τελικά, τα μόνα λάστιχα που ταιριάζουν στα υδρό είναι τα michelin, καί μόνο. Κανένα άλλο.
η γνώμη μου είναι ότι πολύ περισσότερο ρόλο παίζουν οι προδιαγραφές ενός ελαστικού, παρά ο κατασκευαστής του (αν μιλάμε για ίδιου επιπέδου κατασκευαστή)
Μισελέν, Πιρέλι, Κοντινένταλ, νομίζω σε κάθε τύπο ελαστικού προσφέρουν συγκρίσιμα προιόντα.

Τώρα το αντίστοιχο Νανκανγκ είναι φυσικό να υστερεί σε κάποιους τομείς από το αντίστοιχο Μισελέν/Πιρέλι/κόντι
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
πλεον τα μισελεν εχουν χασει την αξια τους.....
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
πλεον τα μισελεν εχουν χασει την αξια τους.....
Δεν θα το έλεγα απλά είναι απελπιστικά ακριβά
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δεν θα το έλεγα απλά είναι απελπιστικά ακριβά
Και δεν βγαίνουν τα ελαστικά εποχής σε όλα τα μεγέθη.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Δεν θα το έλεγα απλά είναι απελπιστικά ακριβά
κοιτα 2 φορες εχω βαλει μισελεν στην ξανθια μετα απο τα 2 χρονια καληνυχτα ζωη κρατημα οχι καλο και ελαστικο με πελμα....οχι φθαρμενο....
η μισελεν εχει χασει την αντοχη τους και την ποιοτητα που ειχε...αυτην την στιγμη φοραω τα νεξεν στα 185/65/15 και καπου στα 40.000 εχουν την φθορα τους αλλα νιωθω εμπιστοσυνη ακομα.....περιμενω να κλεισουν τα 4 χρονια και μετα θα κανω ολοκληρωμενη αξιολογηση....η διαφορα στο συνολο ηταν 40 ευρω ακριβοτερα τα μισελεν...δεν ειναι τραγικο το ποσο....
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
κοιτα 2 φορες εχω βαλει μισελεν στην ξανθια μετα απο τα 2 χρονια καληνυχτα ζωη κρατημα οχι καλο και ελαστικο με πελμα....οχι φθαρμενο....
η μισελεν εχει χασει την αντοχη τους και την ποιοτητα που ειχε...αυτην την στιγμη φοραω τα νεξεν στα 185/65/15 και καπου στα 40.000 εχουν την φθορα τους αλλα νιωθω εμπιστοσυνη ακομα.....περιμενω να κλεισουν τα 4 χρονια και μετα θα κανω ολοκληρωμενη αξιολογηση....η διαφορα στο συνολο ηταν 40 ευρω ακριβοτερα τα μισελεν...δεν ειναι τραγικο το ποσο....
Μανώλη ένα πρόβλημα που υπάρχει πια με τα Μισελέν είναι ότι στις διαστάσεις που ταιριάζουν στα δικά μας παλιά αυτοκίνητα, βγαίνουν μόνο τα Μισελέν Ενερζί τα οποία είναι οικολογικά λάστιχα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.
Για παράδειγμα η CX prestige φορούσε (όταν δεν φορούσε μετρικό λαστιχο) τα ΜΧL 195/70/14 , τα οποία τότε ήταν τοπ ελαστικά.

Τώρα όμως, τόσο μικρά λάστιχα φορούν μόνο αυτοκίνητα πόλης και έτσι η Μισελέν βγάζει σε αυτήν την διάσταση το οικονομικό Ενερζί, που είναι σχεδιασμένο για να μειώνει όσο γίνεται την κατανάλωση καυσίμου (αυτό σημαίνει όχι τέλειο κράτημα και ειδικά στο βρεγμένο κακή απόδοση).

Αντίθετα οι μεγάλες μπερλίνες έχουν πια 19αρες και 20αρες ζάντες, όπου η Μισελέν βγάζει τα εξαιρετικά Primacy, τα οποία όμως είναι πανάκριβα και δεν βγαίνουν σε μικρές διαστάσεις.

Παρ'ολα αυτά, για τα Ενερζί έχω να πω ότι στην CX ταιριάζουν αρκετά. Είναι λαστιχο με πλαινά αρκετά μαλακά, που μπορεία ακόμα και με το χέρι να 'γυρίσεις προς τα έξω το πλαινό'.
Και στην δικιά μου περίπτωση τα συγκρίνω με τα ΤRX που φορούσα παλιά και είναι τεχνολογίας 44 χρόνων, και με κάποια πολύ κακά λάστιχα απωανατολίτικα που έβαλα μετά.
Προφανώς δεν είναι καλλίτερα τα Ενερζί από ένα σύγχρονο μη οικολογικά λάστιχο.



Βέβαια, άσχετα από την ποιότητα του ελαστικού, αν είσαι λίγο άρρωστος σε μια κλασική Σιτροέν (που ετσι κι αλλιώς δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα) γουστάρεις το λάστιχο στα πλαινά να γράφει 'Μισελέν'...
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Όλα είναι κατασκευασμένα στα ίδια κινέζικα εργοστάσια! Μόνο το branding αλλάζει
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Βασικά, ότι πληρώνεις παίρνεις. Νόμος.
Άν θέλει κάποιος μισελέν, νά είναι πραγματικό μισελέν, τότε πρέπει να βάλει το χέρι βαθιά στη τσέπη. Γιατί το μισελέν δεν παύει να είναι μισελέν.
Τα φθηνά μισελέν, και οικολογικά είναι, με ότι συνεπάγεται αυτό, αλλά καί σε απόδοση δεν διαφέρουν πολύ από άλλα ελαστικά. Υπάρχουν καί θυγατρικές της μισελέν με εξίσου μαλακά καί αθόρυβα ελαστικά, π.χ. κορμοράν.
Όμως, όπως και να το κάνουμε, συμφωνώ με τον φίλο cxII prestige.
Citroen χωρίς μισελέν για τους άρρωστους δε νοείται.
Προσωπική εμπειρία. Όταν 12/96 πήρα τη bx, είχε λάστιχα bf γκούντριτς. Σε μικρό διάστημα έβαλα μισελέν. Άλλαξε η bx τελείως. Άλλο αυτοκίνητο.
7/2001 πήρα τη xantia. Είχε μισελέν MXV3. Όταν πήγα ν'αλλάξω λάστιχα, 2003,2004 κάπου εκεί, τα MXV3 ήταν ακριβά, και φίλος λαστιχάς μου πρότεινε τα παρόμοια όπως είπε conti ecocontact2. Μέχρι το 2017 έβαζα αυτά. Μαλακά, αθόρυβα, με καλή κύλιση. Όμως κάτι δεν μου άρεσε ποτέ στα conti, και μετά από τόσα χρόνια δεν μπορούσα να κάνω σύγκριση.Αλλά οι ευκολίες πληρωμής ήταν δέλεαρ.
Το πάσχα του 2017, έβαλα viking city tech II 185/65/14, η 4άδα στα 180€. Αμέσως κατάλαβα 2 διαφορές. Η μία, ότι τα vikilg είναι σκληρά, καί η πίσω ανάρτηση αντιδρά άγαρμπα σε εγκάρσιες ανωμαλίες, και έχουν θόρυβο κύλισης έντονο. Η δεύτερη (και βασικότερη), ήτανε ότι με τα viking η xantia είχε πολύ καλύτερο φρένο. Τα viking είναι θυγατρική της continental.
Το μόνο σίγουρο πλέον είναι, ότι τα επόμενα λάστιχα θα είναι michelin energy ή κάτι παρόμοιο. Όμως σίγουρα michelin.
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν άλλα ελαστικά καλά ή και πολύ καλά. Σίγουρα υπάρχουν.
Αλλά, ναι φίλε cxII prestige, citroen καί michelin μάλλον πάνε πακέτο τελικά.
Άν δεν υπάρχουν απαιτήσεις υψηλών ταχυτήτων, 140-150+ χιλ. τότε μισελέν έστω και απλά.
Για την απόλαυση (όσο γίνεται), καί μόνο.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Όλα είναι κατασκευασμένα στα ίδια κινέζικα εργοστάσια! Μόνο το branding αλλάζει
Τα viking που έχω στη xantia, είναι νορβηγικά, κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της barum στη τσεχία, και είναι θυγατρική της continental.
Δηλαδή , δεν είναι κινέζικα, αλλά είναι "καθαρόαιμα". Παγκοσμιοποίηση γαρ.
.:lol::lol::whatever
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το μονο ποστ το οποιο για εμενα περιγραφει τη κατασταση ως εχει ειναι του CX II_Prestige.
Φυσικα και ελαστικα κατασκευαζονται σε απειρες χωρες...και φυσικα καθε μαρκα βγαζει και κακα και καλα αναλογως τη διασταση/μοντελο ελαστικου...οπως και φυσικα ενα ολοιδιο λαστιχο ταιριαζει πολυ καλυτερα σε ενα Χ μοντελο και πολυ λιγοτερο σε ενα Υ μοντελο λογω κατανομης βαρους στους αξονες, φορτισης τους απο τη τυπολογια της αναρτησης κτλπ .
Η michelin εβγαζε πχ το απιθανο Exalto καποτε το οποιο ταιριαζε απειρα στη xantia και ηταν και στριφτερο και μαλακο. Τα energy saver (οχι τα +) τα εχω φορεσει 2 φορες σε zx και xantia σε 14αρες με αναμικτα συναισθηματα. Θεωρω οτι πεφτει πολυ η αποδοση τους μετα τη 3ετια και ξεραινονται σχετικα γρηγορα
Επισης στο βρεγμενο ειναι μετρια. Και προσεξτε μιλαω για τα 14αρια. Tα pilot sport απο την αλλη ειναι λαστιχαρες!

Προσαρμοστε την αγορα σας στις προτεραιοτητες σας, στα χιλιομετρα ανα ετος και τις συνθηκες κινησης και υπαρχουν για ολα γουστα λαστιχα σε ολες τις διαστασεις. Η μαρκα δε λεει τιποτα.
Αυτο το citroen -> michelin το θεωρω ξεπερασμενο πια :) Σε φτιαγμενο βολταδικο σαξοραλλο ας πουμε γιατι να μη βαλεις toyo R888?

Υ.Γ. Λογω οικονομικης συγκυριας μπηκαν kormoran σε 195/15 στη xsara.. Οχι μαλακα...ουτε για καυσοξυλο δε καναν απο καινουργια..:lol: Κοπανημα οχι αστεια...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
" Σε φτιαγμένο βόλταδικο saxorallo...."
Μόλις ξεπέρασα τον εαυτό μου.... @nonos..

Nickola βάλε μια φώτο της κυρίας μήπως και επανέλθω...

Ciao.. Back on topic σύντομα..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
χρηστε συμφωνω μαζι σου για το θεμα των ελαστικων για αυτο και εκανα την δοκιμη σε αλλη μαρκα...τωρα να βαλω μισελεν και στα 3 χρονια να εχω μισελεν λαστιχο με ποιοτητα κινας δε το δεχομαι...
ναι οσο περναει ο καιρος πεφτει η ποιοτητα του ελαστικου αλλα οχι και ετσι....
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
" Σε φτιαγμένο βόλταδικο saxorallo...."
Μόλις ξεπέρασα τον εαυτό μου.... @nonos..

Nickola βάλε μια φώτο της κυρίας μήπως και επανέλθω...

Ciao.. Back on topic σύντομα..
15999
16000
 
Top Bottom