Citroen CX φωτογραφίες

JoGly

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
168
Reaction score
446
Πόντοι
367
Με αυτό που γράφεις αβαντάρεις την BX ή θάβεις την CX? :P
Τίποτα απ'τα 2. Παραθέτω γεγονότα. Το καντράν της CX II ήρθε μετά την εμφάνιση των ΒΧ.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
το σειρα 2 ΒΧ πρωτοεμφανιστηκε το 1986
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μέχρι πρότινος έλεγα ότι δεν μου αρέσει και τόσο πολύ το επιμηκυμένο πλαίσιο των Prestige (εάν δεν κάνω λάθος, οι πολύ πρώτες Prestige δεν είχαν επιμηκυμένο πλαίσιο!) και ότι το "κοντό" αμάξωμα είναι πιο αρμονικό... Τώρα είδα αυτές τις φωτογραφίες και αυτό που πίστευα, το παίρνω πίσω! Μια τέτοια CX ονειρεύομαι, είτε Prestige, είτε "κοντή"!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Μέχρι πρότινος έλεγα ότι δεν μου αρέσει και τόσο πολύ το επιμηκυμένο πλαίσιο των Prestige (εάν δεν κάνω λάθος, οι πολύ πρώτες Prestige δεν είχαν επιμηκυμένο πλαίσιο!) και ότι το "κοντό" αμάξωμα είναι πιο αρμονικό... Τώρα είδα αυτές τις φωτογραφίες και αυτό που πίστευα, το παίρνω πίσω! Μια τέτοια CX ονειρεύομαι, είτε Prestige, είτε "κοντή"!
Σ' έπεισα τελικα΄...
όχι, όλες οι Πρεστίζ είχαν μακρί σασί. Απλά οι πολύ πρώτες, του '75 και του '76 δεν είχαν υπερυψωμένη οροφή...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Κι αυτές με την χαμηλή οροφή, επειδή είναι σπανιότατες, είναι και οι πιο ακριβές CX που υπάρχουν. από το '77 και μετά είχαν κατά 2.5 εκατοστά υπερυψωμένη οροφή...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εγω προτιμω τη κοντη.. Και φυσικα μ αρεσει και η prestige πολυ.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Κι αυτές με την χαμηλή οροφή, επειδή είναι σπανιότατες, είναι και οι πιο ακριβές CX που υπάρχουν. από το '77 και μετά είχαν κατά 2.5 εκατοστά υπερυψωμένη οροφή...
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Είδες, όταν δε σου αρέσει κάτι δεν ασχολείσαι και πολύ με αυτό και δεν το ξέρεις καλά... Ύστερα όμως από τη "συνομιλία" μαζί σου και τις υπέροχες φωτογραφίες, με έπεισες, καιρός να μαθαίνω και για τις Prestige! Παραθέτω από κάτω ένα βιντεάκι από το youtube με τη CX Prestige του Σιράκ, όταν εκλέχθηκε πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας το 1995, εάν θυμάμαι καλά. Προσέξτε με τι ταχύτητα ελίσσεται στους Παρισινούς δρόμους! Που να την πιάσουν οι δημοσιογράφοι! Υ.Γ. Θα τα πούμε αύριο!

 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Είδες, όταν δε σου αρέσει κάτι δεν ασχολείσαι και πολύ με αυτό και δεν το ξέρεις καλά... Ύστερα όμως από τη "συνομιλία" μαζί σου και τις υπέροχες φωτογραφίες, με έπεισες, καιρός να μαθαίνω και για τις Prestige! Παραθέτω από κάτω ένα βιντεάκι από το youtube με τη CX Prestige του Σιράκ, όταν εκλέχθηκε πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας το 1995, εάν θυμάμαι καλά. Προσέξτε με τι ταχύτητα ελίσσεται στους Παρισινούς δρόμους! Που να την πιάσουν οι δημοσιογράφοι! Υ.Γ. Θα τα πούμε αύριο!

ναι, και με ένα αυτοκίνητο που έχει σταματήσει να παραγεται από το '89. Και το χρησιμοποιούσε επίσημα ως το 2006
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
κι ένα χιουμοριστικό για τον Σιράκ


ελπ'ιζω να μην κατέστρεψαν την Πρεστίζ για το βίντεο....
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
ναι, και με ένα αυτοκίνητο που έχει σταματήσει να παραγεται από το '89. Και το χρησιμοποιούσε επίσημα ως το 2006
Μη ξεχνάμε ότι η cx είναι το αγαπημένο αυτοκίνητο του Chirac.
Πάντως παρακολουθώντας τη συζήτηση σχετικα με την προτελευταία μεγάλη Citroen, καταλήγω στο εξής απλό συμπέρασμα:

ΕΙΝΑΙ Α Υ Τ Ο Κ Ι Ν Η Τ Α Ρ Α :helllo::helllo::helllo:
Δεν μπορώ να βρω άλλη έκφραση για να περιγράψω αυτό που σκέφτομαι και αισθάνομαι βλέποντας αυτή τη λιτή και φουτουριστική σιλουέτα που έρχετε από τα μέσα των 70's και που κάνει ακόμα και τελευταία μοντέλα ανεξάρτητα φίρμας να μοιάζουν τόσο ξεπερασμένα. Από τα πρωτα μου post είχα δηλώσει, και παραμένω, λάτρης της Θεάς... Αλλά το παραπάνω στοιχείο, της διαχρονικής πρωτοπορείας δεν το έχει. Και για να μη γίνει παρεξήγηση θα το πω με ένα παράδειγμα... Ένας απλός άνθρωπος όταν θα δει την DS θα πει "Τι ωραίο κλασσικό αυτοκίνητο"...Όταν δει την CX θα ρωτήσει "Καινούργιο μοντέλο της Citroen;"
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Μη ξεχνάμε ότι η cx είναι το αγαπημένο αυτοκίνητο του Chirac.
Πάντως παρακολουθώντας τη συζήτηση σχετικα με την προτελευταία μεγάλη Citroen, καταλήγω στο εξής απλό συμπέρασμα:

ΕΙΝΑΙ Α Υ Τ Ο Κ Ι Ν Η Τ Α Ρ Α :helllo::helllo::helllo:
Δεν μπορώ να βρω άλλη έκφραση για να περιγράψω αυτό που σκέφτομαι και αισθάνομαι βλέποντας αυτή τη λιτή και φουτουριστική σιλουέτα που έρχετε από τα μέσα των 70's και που κάνει ακόμα και τελευταία μοντέλα ανεξάρτητα φίρμας να μοιάζουν τόσο ξεπερασμένα. Από τα πρωτα μου post είχα δηλώσει, και παραμένω, λάτρης της Θεάς... Αλλά το παραπάνω στοιχείο, της διαχρονικής πρωτοπορείας δεν το έχει. Και για να μη γίνει παρεξήγηση θα το πω με ένα παράδειγμα... Ένας απλός άνθρωπος όταν θα δει την DS θα πει "Τι ωραίο κλασσικό αυτοκίνητο"...Όταν δει την CX θα ρωτήσει "Καινούργιο μοντέλο της Citroen;"
Μια διευκρίνιση σχετικά με το "Προτελευταία μεγάλη Citroen"...είναι λάθος...το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στη C6 και ξέχασα την ΧΜ. Ζήτω ταπεινά συγγνώμη
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Μια διευκρίνιση σχετικά με το "Προτελευταία μεγάλη Citroen"...είναι λάθος...το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στη C6 και ξέχασα την ΧΜ. Ζήτω ταπεινά συγγνώμη
εγώ νόμιζα πως δεν βάζεις την C6 ανάμεσά τους...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μια διευκρίνιση σχετικά με το "Προτελευταία μεγάλη Citroen"...είναι λάθος...το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στη C6 και ξέχασα την ΧΜ. Ζήτω ταπεινά συγγνώμη
Έτσι όπως τα έκανε η Citroen με την κατάργηση της υδροπνευματικής, μήπως η τελευταία μεγάλη Citroen είναι η C5 (έχει και μήκος 4.78μ, μεγαλύτερο από την "κοντή" CX και την ΧΜ), μια που η C6 καταργήθηκε? Έτσι και αλλιώς, η C5 βγήκε ως αντικαταστάτης, περίπου, της XM και είναι πλέον ο τελευταίος των "μοϊκανών" της υδροπνευματικής ανάρτησης!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
σαν υδρο νατο το C5 είναι το τελευταιο ...σαν κλασικο υδρο το τελευταιιο είναι το ξανθια,,,,,,που εχει λημ και κλασικο συστημα αναρτησης...
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Έτσι όπως τα έκανε η Citroen με την κατάργηση της υδροπνευματικής, μήπως η τελευταία μεγάλη Citroen είναι η C5 (έχει και μήκος 4.78μ, μεγαλύτερο από την "κοντή" CX και την ΧΜ), μια που η C6 καταργήθηκε? Έτσι και αλλιώς, η C5 βγήκε ως αντικαταστάτης, περίπου, της XM και είναι πλέον ο τελευταίος των "μοϊκανών" της υδροπνευματικής ανάρτησης!
Η λογική με την οποία έθεσα το θέμα της ΧΜ και της C6 είναι η εξής:
Η ΧΜ ήρθε σε αντικατάσταση της CX ενώ η C6 ήταν η μεγαλύτερη και πιο πολυτελής σαν μοντέλο τη σειράς C. Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι η C6 έχει καταργηθεί... Δεν λέει και τίποτα για μένα προσωπικά, αφού και σε άλλο θέμα, σχετικά με τα σύγχρονα Citroen, έχω έκφραση τον θαυμασμό μου για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επομένως να μου επιτρέψετε και ένα βαθμό μεροληπτικού υποκειμενισμού
 
Top Bottom