Citroen CX φωτογραφίες

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Υπαρχει στην Ελλαδα μια prestige II μαυρη με το φουλ μπορντω εσωτερικο.. την εχει γνωστος σιτροενακιας επιχειρηματιας!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Υπαρχει στην Ελλαδα μια prestige II μαυρη με το φουλ μπορντω εσωτερικο.. την εχει γνωστος σιτροενακιας επιχειρηματιας!
φραγκοστάφυλο το έλεγε η Σιτροεν (cassis)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δε το γνωριζα! Παντως προτιμω το μαυρο χρωμα σε ταμπλω-κονσολα και απο αυτο και απο το μπλε και απο το γκρι αλλα και το καφε.
Απλα ηταν πιο σπανιες με τα υπολοιπα χρωματα.
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Η συντριπτική πλειοψηφεία των ανθρώπων που γνωρίζω και ασχολούνται πραγματικά με το αυτοκίνητο, ακόμα και μηχανικοί, δεν γνωρίζουν ποια ήταν η Citroen CX!!!! Μου λένε συνέχεια "...ποια, ο βάτραχος?..." Ακριβώς διότι tις καλές Citroen τις αναγνωρίζουν πραγματικά καλλιεργημένοι άνθρωποι με αυτοκινητιστική κουλτούρα και όχι επιδειξιομανίες, τύποι του στυλ "...έχω μια μπέμπα ρε δικέ μου...". Και όλοι λένε ότι είναι φοβερά αναξιόπιστες, θα σε αφήνουν συνέχεια, παίρνουν φωτιά (ΝΑΙ! μου το έχουν πει και αυτό!). Επειδή ακριβώς λείπει αυτή η κουλτούρα, πολλοί είναι στην Ελλάδα αυτοί που μισούν, ή αγνοούν τις καλές Citroen. Παραθέτω ένα κείμενο του LJK Setright για τις CX, καθώς και ένα συγκριτικό της δεκαετίας του '80 με CX σε Ολλανδική εκπομπή, τα οποία λένε πολλά. Και όσον αφορά το θέμα της αξιοπιστίας, θυμάμαι που διάβαζα Βρετανικά περιοδικά κλασσικών αυτοκινήτων και ανέφεραν για περιπτώσεις CX με μερικά εκατομμύρια χιλιόμετρα!!!

http://www.citroenet.org.uk/publicity-brochures/cx/1983/83-1.html

 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.844
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
Η συντριπτική πλειοψηφεία των ανθρώπων που γνωρίζω και ασχολούνται πραγματικά με το αυτοκίνητο, ακόμα και μηχανικοί, δεν γνωρίζουν ποια ήταν η Citroen CX!!!! Μου λένε συνέχεια "...ποια, ο βάτραχος?..." Ακριβώς διότι tις καλές Citroen τις αναγνωρίζουν πραγματικά καλλιεργημένοι άνθρωποι με αυτοκινητιστική κουλτούρα και όχι επιδειξιομανίες, τύποι του στυλ "...έχω μια μπέμπα ρε δικέ μου...". Και όλοι λένε ότι είναι φοβερά αναξιόπιστες, θα σε αφήνουν συνέχεια, παίρνουν φωτιά (ΝΑΙ! μου το έχουν πει και αυτό!). Επειδή ακριβώς λείπει αυτή η κουλτούρα, πολλοί είναι στην Ελλάδα αυτοί που μισούν, ή αγνοούν τις καλές Citroen. Παραθέτω ένα κείμενο του LJK Setright για τις CX, καθώς και ένα συγκριτικό της δεκαετίας του '80 με CX σε Ολλανδική εκπομπή, τα οποία λένε πολλά. Και όσον αφορά το θέμα της αξιοπιστίας, θυμάμαι που διάβαζα Βρετανικά περιοδικά κλασσικών αυτοκινήτων και ανέφεραν για περιπτώσεις CX με μερικά εκατομμύρια χιλιόμετρα!!!

http://www.citroenet.org.uk/publicity-brochures/cx/1983/83-1.html

Το video είναι όλα τα λεφτά
1000 likes :single:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Το video είναι όλα τα λεφτά
1000 likes :single:
Εδώ έχω το πλήρες βίντεο, όπου η CX ήταν με διαφορά και το ταχύτερο από τα υπόλοιπα, ανάμεσα σε όλα τα άλλα. Πρόκειται για το 25 TRD Turbo 2, το οποίο νομίζω ότι όταν βγήκε το '86 ήταν το ταχύτερο diesel του κόσμου. Δε γνωρίζω Ολλανδικά, αλλά φαίνεται ξεκάθαρα η προτίμηση των δοκιμαστών στο τέλος. Προσέξτε επίσης από το 15:42 και μετά, όπου βγάζουν τη CX εκτός δρόμου και, προφανώς, οι δοκιμαστές εξήραν και αυτήν την ιδιότητα της CX.

 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πραγματικα τη cx πολυ λιγος κοσμος την γνωριζει.. αλλα οποιος ξερει,ξερει.....
Επισης εχει τυχει να την αναφερω σε καποιον που ετυχε να την εχει οδηγησει και βλεπεις την αντιδραση κατευθειαν απο το κολλημα που ειχε φαει..
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πραγματικά το βίντεο είναι για 1000 likes.. Ειδικά εκεί που τεστάρει την ανάρτηση cigara
Και τα φρένα βεβαίως..
Ιδίως εκεί που όταν ο δρόμος είναι μισός στεγνός-μισός βρεγμένος, όπου τα άλλα φέρνουν "σβούρες" στο φρενάρισμα και η CX μένει ακλόνητη... Στην απόσταση ακινητοποίησης στο βρεγμένο, μόνο, βγαίνει λίγο χειρότερη από Fiat/Audi, αλλά στο βρεγμένο, φαντάζομαι, είναι και θέμα ελαστικών. Η υδροπνευματική ανάρτηση δεν είναι μόνο άνεση και ατελείωτη πρόσφυση, είναι και φρενάρισμα! (με τα χαρακτηριστικά αντιβύθισης που έχει επίσης...)
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πραγματικα τη cx πολυ λιγος κοσμος την γνωριζει.. αλλα οποιος ξερει,ξερει.....
Επισης εχει τυχει να την αναφερω σε καποιον που ετυχε να την εχει οδηγησει και βλεπεις την αντιδραση κατευθειαν απο το κολλημα που ειχε φαει..
Όπως λένε οι Άγγλοι για τη CX, στα πρώτα 10 λεπτά δε θέλεις να την ξαναοδηγήσεις, αλλά μετά από 1 ώρα δε θέλεις να οδηγήσεις τίποτα άλλο!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
"Γεματη" εμπειρια οδηγησης εχω απο SM και GS.. ε δε μπορει να ξεφευγει απ τον κανονα η CX.. απλα δε θες να κατεβεις.. ειχα ενα γνωστο καποτε ασχετος απο citroen που μολις ειχε παρει το xsara 1.6 του.. και του πεφτει στα χερια μια 2.5 gti σε μετρια μαλιστα κατασταση.. ε μιλαμε τον τραβαγανε να βγει εξω..:lol::tease:
 
Top Bottom