Citroen BX 16TRS gerovas

billaras

Technical expert
Reaction score
1.107
Πόντοι
577
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
OK δεκτόν. Αλλά όχι "κινέζικο" για να είναι στην εργοστασιακή διάσταση.... Βάλε έστω την διάσταση που πρότεινε στην injection της σειράς ΙΙ.

tataskit

Member
Reaction score
529
Πόντοι
137
Το ολο νοημα με τα michelin ειναι οτι πολυ απλα ταιριαζουν στη φιλοσοφια και λειτουργια των αναρτησεων της citroen και ιδιως της υδροπνευματικων.. Απο εποχης του εξαιρετικου exalto για τις xantia στις 15αρες.. τα energy saver σε καμια περιπτωση δεν ειναι κορυφαιο λαστιχο για παραδειγμα..

Ελαφρως ot ,μπας και σωσω κανεναν.
Για λογους κοστους ,λιγων χιλιομετρων ανα ετος και επειδη δε με ακουσαν οτι ημουν κατηγορηματικος...μπηκαν σε 195/55/15 σε xsara fl λαστιχα μαρκας kormoran... Παιδια ειναι οτι πιο οικτρο εχω δει σε λαστιχο.. παρανοικα και σπαστικα σκληρο στην οδηγηση, χωρις το grip καινουργιου ελαστικου οσο εχω πιεσει... Μακρια απο τη μαρκα στα καθημερινα σας οχηματα.
απο οσο ξερω στο GS ειχε βαλει η CITROEN εξεπιτηδες διαστασεις λαστιχου που εβγαζε αποκλειστηκα η michelin, για να μην μπορει να βαλει καποιος αλλη μαρκα λαστιχου. καποιο λογο θα ειχε... και προσωπικα ο λογος ηταν γιατι εχουν καλη προσφρηση και γιατι ειναι μαλακα και συμπληρωνουν την υδροπνευματικη

tataskit

Member
Reaction score
529
Πόντοι
137
Το ίδιο και για Uniroyal.... Υποτίθεται βροχολάστιχο, αλλά μάλλον πιο κοντά σε φουσκωτό που γλιστράει στα κύματα μου φάνηκε.... Δοκιμασμένο σε 2 διαφορετικά γαλλικά αυτοκίνητα.
Φυσικά από σχόλια φίλων για τα Nankag.....σαν παγοπέδηλα είναι είτε η άσφαλτος είναι στεγνή είτε βρεγμένη. Απλά συμβιβασμός είναι, για το ότι δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις...
Kleber είναι θυγατρική της Michelin και βγάζει ελαστικά της ίσως μερικές φορές ελαφρά τροποποιημένα, τα οποία έχουν το λιγότερο μια γενιά κάτω χαρακτηριστικά σε σχέση με τα ίδιας ηλικίας Michelin. Φυσικά είναι περίπου ~30% φθηνότερα από τα αντίστοιχα Michelin.
Από πρόσφατη σχετικά εμπειρία μου, ελαστικά Michelin Energy Saver κατασκευής 2007, σε ακινητοποιημένη για 2-3 χρόνια Xantia I 1,8i 16V εντός γκαράζ, τα ελαστικά της βεντουζάρουν πιο καλά σχεδόν από τα δικά μου Saver Plus που είναι κατασκευής τέλος 2014. Τρομακτική πρόσφυση σε ότι και αν του ζήτησα εγώ και ο ιδιοκτήτης της.
Και φυσικά για τα Continental Premium Contact 5 σε σχέση με τα "απλά" Conti Eco Contact 2 που φορούσε το Megane. Όχι απλά η νύχτα με την μέρα. Λες και οδηγώ σύγχρονο αμάξι, ενώ πριν είχα απλά κάτι που κυλούσε στον δρόμο. Περιττό να πω για τα Sport Contact 5. ΟΚ δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο εδώ μέσα.

Για την πλήρη διάσταση το ΒΧ 1,6 Auto δεν θυμάμαι, ας με διαφωτίσει κάποιος. Τα μεταγενέστερα φορούσαν 165 / 70 R14 81 T

Εδώ για Michelin Energy Saver Plus: https://www.skroutz.gr/s/7298027/Michelin-Energy-Saver-165-70R14-81T.html

Εδώ για Continental Premium Contact 5: https://www.skroutz.gr/s/7308169/Continental-ContiPremiumContact-5-165-70R14-81T.html

Με προτίμηση στα 2α ως ελαφρά πιο αποδοτικά και κατ ελάχιστο φθηνότερα από τα Michelin, αν και φοράω Michelin στην Xantia.
τα Michelin Energy φοραω και εγω. τα αλαξα προσφατα και τα προηγουμενα ηταν τα ιδια ακριβως. νομιζω οτι και εμενα μου φανηκε πως τα προηγουμενα Michelin Energy ειχαν καλητερη προσφρηση σε σχεση με τα πιο καινουρια. τα πρωτα μου ειχαν κανει καλητερη εντιποση οταν τα πρωτοεβαλα. παρολα αυτα δηλωνω ευχαριστημενος με το λαστιχο και θα συνεχισω να ειμαι πιστος στη Michelin

gerovas

Member
Reaction score
472
Πόντοι
417
απο οσο ξερω στο GS ειχε βαλει η CITROEN εξεπιτηδες διαστασεις λαστιχου που εβγαζε αποκλειστηκα η michelin, για να μην μπορει να βαλει καποιος αλλη μαρκα λαστιχου. καποιο λογο θα ειχε... και προσωπικα ο λογος ηταν γιατι εχουν καλη προσφρηση και γιατι ειναι μαλακα και συμπληρωνουν την υδροπνευματικη
μάλλον ήνταν κάποια οικονομική συμφωνία

tataskit

Member
Reaction score
529
Πόντοι
137
μάλλον ήνταν κάποια οικονομική συμφωνία
θα διαφονισω στο οτι ηταν ο μονος λογος αλλα μπορει να εχεις και δικαιο

nonos

Member
Reaction score
16.459
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
H citroen περασε απο χερια της michelin για χρονια οποτε και λογικη η προτιμηση στα πρωτης τοποθετησης μαζι και η αναπτυξη συγκεκριμενων ελαστικων για μοντελα πρωτον και δευτερον παντα οι αυτοκινητοβιομηχανιες στο θεμα ελαστικα εκαναν ανα περιοδους μια συμφωνια/διαγωνισμο/αναθεση και γι αυτο αλλωστε το ιδιο μοντελο κατα εποχες/παρτιδες φοραει και αλλη μαρκα.

Last edited:
Reaction score
15.514
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
OK δεκτόν. Αλλά όχι "κινέζικο" για να είναι στην εργοστασιακή διάσταση.... Βάλε έστω την διάσταση που πρότεινε στην injection της σειράς ΙΙ.
έχει κι αυτό την λογική του να έχεις το αυτοκίνητο στην εργοστασιακή του εμφάνιση ακριβώς. Ειδικά, αν το χρησιμοποιείς ελάχιστα, ας πούμε με πινακίδες ΦΙΛΠΑ...

Μιας και πιάσαμε συζήτηση για τα λάστιχα, η 19RD που θα φέρω, (ΒΧ, 1983) φορά 165/70 σε 14αρα... Βρίσκεται αυτη η διάσταση σε επώνυμα;
H citroen περασε απο χερια της michelin για χρονια .
κι ήταν και τα καλλίτερα χρόνια!!

Reaction score
15.514
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
A, ok βρήκα στο σάητ τις μισελέν, πως βγαίνει ακόμα η μαμά διάσταση...

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
17.962
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
παιδιά περί λάστιχων ανοίγουμε μια τεραστια συζητηση....
για να μην μακρολογώ να σας πω ότι π.χ για τα 2cv η michelin παράγει εδω και πανω απο 50 χρονια τα 125 r15
αποκλειστικά και μόνο για αυτο!!!...και η αρχική συμφωνία citroen-michelin ηταν οτι οσο θα παραγωταν το 2cv να συνέχιζε και η mchelin το ιδιο για τα 125 r15 , ακομα και σημερα υπαρχουν καινουργια ... βεβαια με τιμες που φτανουν στο orbit αλλα υπαρχουν... αποψη μου τα βρίσκω ιδανικα για το 2cv οπως επισης κ ο σχεδιασμος τους...
βεβαια κ τα 500ευρω για μια τετραδα ειναι ποσό

JoGly

Member
Reaction score
446
Πόντοι
367
Of the record σήμερα όλα τα καταναλωτικά είδη είναι made in China ανεξάρτητα από το ταμπελάκι.., οι Κινέζοι δεν προσπαθούν πια να κερδίσουν από τον ανταγωνισμό (που δεν υπάρχει) την βιομηχανική παραγωγή και το εμπορικό μονοπώλιο, προσπαθούν να δημιουργήσουν αξιόλογο brand name. Μόνο.. :D

billaras

Technical expert
Reaction score
1.107
Πόντοι
577
Περιοχή
Ναι αρκετά είναι mande in PRC, αλλά αρκετά ακόμα πολύ σοβαρά και καίρια, όπως τα ελαστικά και άλλα είδη, έχουν Made In σε χώρες εντός ΕΕ. Καθαρά και από το 0 έως το 100% της ολοκλήρωσής τους. Καμία σχέση με την εκεί ποιότητα ακόμα και αν πληρούν τις ίδιες προδιαγραφές.

JoGly

Member
Reaction score
446
Πόντοι
367
Τα Κινέζικα εργοστάσια σήμερα μπορούν να κατασκευάσουν το ίδιο είδος σε διάφορες ποιοτικές διαβαθμίσεις. Μπορούν πχ να μελετήσουν ένα ευρωπαϊκό ή ιαπωνικό αυτοκίνητο ή σκούτερ και να φτιάξουν ολόιδιο σε ποιότητα Yugo- ή Mercedes+. Και στις 2 περιπτώσεις το κόστος χονδρικής θα είναι πάρα πολύ μικρότερο από το Ευρωπαϊκής κατασκευής και η ταχύτητα της κατασκευής ασύγκριτα μικρότερη. Π.χ. πολλά "Ιταλικά" είδη υψηλής ραπτικής στην πραγματικότητα δεν είναι, ένα μεγάλο μέρος της παραγωγής Lacoste επίσης δεν είναι, και οι famous "Γερμανικοί" κινητήρες VAG πάλι σε μεγάλο ποσοστό ανταλλακτικών δεν είναι.., φαντάζεστε από που είναι..

billaras

Technical expert
Reaction score
1.107
Πόντοι
577
Περιοχή
Διαφωνώ, γιατί το κοιτούμε από διαφορετική σκοπιά για το θέμα της ποιότητας κατασκευής. Αλλά ΟΚ. Είναι πολύ ωραίο να υπάρχει συζήτηση.

z4x5rover

Member
Reaction score
189
Πόντοι
397
Mηπως ξερουμε διαστασεις ελαστικων για gs; ευχαριστω.

Top Bottom