Citroen BX 14E 1985

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
θερμά συγχαρητήρια.. Διαμάντι.. Όλο λέω δεν υπάρχουν και τσουπ να που πάντα εμφανίζεται αυτοκίνητο που θεωρείται μη υπαρκτό στην Ελλάδα..
Τώρα κάνουμε τέστ ντραιβ στη βουλιαγμένη......:dscabrio:
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Κουφάλες ζηλεύετε... :grin::grin:

Κάπου το είχα πετύχει και εγώ αυτό..... Μωρέ μπράβο. Πάλι καλά σώθηκε. Εμένα είχε ίδια γράμματα η πινακίδα και νωρίτερο αριθμό. Τα τάσια είναι λάθος νομίζω, γιατί τα φορούσαν τα 14RE/16RS. Κανονικά φοράει τρυπητές γκρι ζάντες Michelin με μαύρα καπάκια στο κέντρο στα μπουλόνια.

Θέλω φωτό από καντράν και εσωτερικό ταμπλό. Λογικά έχει απλά ταχύμετρο και δείκτη βενζίνης. Το πολύ πολύ να έχει και ρολόι. Αν έχει στροφόμετρο σαν το δικό μου τότε είναι από RE και όχι δικό του.
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Κουφάλες ζηλεύετε... :grin::grin:

Κάπου το είχα πετύχει και εγώ αυτό..... Μωρέ μπράβο. Πάλι καλά σώθηκε. Εμένα είχε ίδια γράμματα η πινακίδα και νωρίτερο αριθμό. Τα τάσια είναι λάθος νομίζω, γιατί τα φορούσαν τα 14RE/16RS. Κανονικά φοράει τρυπητές γκρι ζάντες Michelin με μαύρα καπάκια στο κέντρο στα μπουλόνια.

Θέλω φωτό από καντράν και εσωτερικό ταμπλό. Λογικά έχει απλά ταχύμετρο και δείκτη βενζίνης. Το πολύ πολύ να έχει και ρολόι. Αν έχει στροφόμετρο σαν το δικό μου τότε είναι από RE και όχι δικό του.
Ταμπλό σαν καινουργιο!!Eχει και ρολόι πεντάρι σασμάν !! Είναι 100% μαμά απ 1 μόνο ιδιοκτήτη. Το μοτέρ με 110000χιλ τραβάει σαν 1600 και αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι οτι μέσα δεν ακούς τριγμούς συντονισμούς ......... τίποτα!!!!!
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Όχι δεν άκουγες! Είναι περίεργα ήσυχο μοτέρ σε σχέση με το μεταγενέστερο TU. Να σου πει εντυπώσεις ο @JoGly που βόλταρε πριν καιρό το δικό μου.
Απλά είναι θορυβώδες μετά τα 90-100 πολύ. Και εμένα 5άρι είναι. Αν δεν το άλλαξε, τότε είναι "72hp" και όχι 62.
Το μοτέρ τραβάει μέχρι και την 3η του πολύ καλά, ειδικά αν η ανάφλεξη, καρμπυρατέρ και βαλβίδες του είναι ΟΚ. 4η ΟΚ απλά είναι 4η και η 5η πολύ κοντή και εκεί δείχνει την αδυναμία του.
Θέλω να το δω από κοντά. Πότε μπορώ;;;
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Το απόγευμα της τρίτης ανεβαίνοντας τη Αγίου Αλεξάνδρου στο Π.Φάληρο πηγαίνοντας τα παιδιά στο γιατρό (κτηνίατρο) τη βλέπω στο δεξί μου χέρι παρκαρισμένη να μου κλείνει το μάτι ........... Τηλ. στο Μιχάλη..................Στο γιατρό ήμουν στα καρφιά ................ ήθελα να πάω να τη χαζέψω ....
Όπως και έγινε μας πήρε τα μυαλά και μαζί τα σώβρακα..............:hypno:
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Αν το δω θα σου πω πόσα είναι δικά του και πόσα όχι. Ή τουλάχιστον ότι θυμάμαι. Πότε θα την δωωωωωωωωωωωωωωωωω;;;;;;;;;;;;;;;;
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Όχι δεν άκουγες! Είναι περίεργα ήσυχο μοτέρ σε σχέση με το μεταγενέστερο TU. Να σου πει εντυπώσεις ο @JoGly που βόλταρε πριν καιρό το δικό μου.
Απλά είναι θορυβώδες μετά τα 90-100 πολύ. Και εμένα 5άρι είναι. Αν δεν το άλλαξε, τότε είναι "72hp" και όχι 62.
Το μοτέρ τραβάει μέχρι και την 3η του πολύ καλά, ειδικά αν η ανάφλεξη, καρμπυρατέρ και βαλβίδες του είναι ΟΚ. 4η ΟΚ απλά είναι 4η και η 5η πολύ κοντή και εκεί δείχνει την αδυναμία του.
Θέλω να το δω από κοντά. Πότε μπορώ;;;
ΣΚ αν μπορείς ? Εμείς θα κάνουμε τα σχετικά γυαλίσματα!!!!
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Αν το δω θα σου πω πόσα είναι δικά του και πόσα όχι. Ή τουλάχιστον ότι θυμάμαι. Πότε θα την δωωωωωωωωωωωωωωωωω;;;;;;;;;;;;;;;;
72 μου το είπε ο βλαχάκης.
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Εννοώ όχι πόσα άλογα μείναν από τα δικά του, εννοώ πόσα πράγματα είναι από Ε και όχι RE. Ναι μπορώ Σάββατο πρωί. Μετά τις 9πμ ίσως μέχρι τις 12.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Έχεις δουλειές το Σάββατο
Εννοώ όχι πόσα άλογα μείναν από τα δικά του, εννοώ πόσα πράγματα είναι από Ε και όχι RE. Ναι μπορώ Σάββατο πρωί. Μετά τις 9πμ ίσως μέχρι τις 12.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Όπως και έγινε μας πήρε τα μυαλά και μαζί τα σώβρακα..............:hypno:
Σκληρος στο παζαρι ο παππους?! :lol::chair:
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Εννοώ όχι πόσα άλογα μείναν από τα δικά του, εννοώ πόσα πράγματα είναι από Ε και όχι RE. Ναι μπορώ Σάββατο πρωί. Μετά τις 9πμ ίσως μέχρι τις 12.
Δεν ήταν ο τύπος που θα έβαζε τίποτα έξτρα!!!!!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Να τολμησω να ρωτησω που κυμανθηκαμε (στο περιπου) οικονομικα?
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
@Flaminio Bertoni εμείς θα τα πούμε αύριο. Όχι το Σάββατο.... :grin::blink::shock:
Γιάννη θα μπορείς το Σάββατο το πρωί;
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
οι ζάντρς πάντως είναι σίγουρα από το επίπεδο εξοπλισμού R.... είναι ίδιες με τις RD της μπορντώ...
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Αν θυμάμαι καλά, στο δικό μου manual έγραφε στο σημείο των οδηγιών για την αντικατάσταση ελαστικών διαφορετικές οδηγίες για το πως βγάζεις το κεντρικό πλαστικό ή τάσι ανάλογα με το είδος του εξοπλισμού.

Οι εντελώς γυμνές εκδόσεις χωρίς καν βαμμένα ματ πλαίσια πόρτας, ή ίσως και χωρίς δεξιό καθρέπτη και 62hp ή 72hp ήταν έτσι (Ονομασίες Citroen BX14, 14E):



Πάντως το "κλασικό" τάσι με τις "οβάλ" μαύρου φόντου τρύπες είναι των 14RE/16-19RS/TRS με σιδερένια ζάντα.



Τα 16-19RS/TRS τα έπαιρνες και με στενές αλουμινένιες ζάντες με τετράγωνες τρύπες.



Τα ΒΧ σειρά ΙΙ του 1986 και μετά με το παραπλήσιο τάσι, δεν είχαν μαύρο φόντο, στις εκδόσεις Atout, E. Στα μεταγενέστερα άλλαξαν και το σχέδιο στα τάσια.



Για το αληθές των λόγων μου οι φωτογραφίες. Ουφ κουράστηκα.... :blink::dizzy::grin::classic:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
κοιτάω πάντα τα ΒΧ, και δεν μπορώ να καταλάβω, πως με τόσο λιγες διαφοροποιήσεις, χάλασε τόσο η εικόνα τους στην σειρά 2...
 
Top Bottom