Citroën BX γενική συζήτηση

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
7' κ 02" του άνοιξε το ντουλαπάκι...αξεπέραστη γαλλική ποιότητα κατασκευής...
Καλα, έτσι γινεται και εκτός Nurburgring στις ΒΧ.... Το συστημα που έχει για να ανοιγοκλείνει αυτο το ντουλαπάκι είναι αστείο.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλα, έτσι γινεται και εκτός Nurburgring στις ΒΧ.... Το συστημα που έχει για να ανοιγοκλείνει αυτο το ντουλαπάκι είναι αστείο.
το ξερω απο πρωτο χερι
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Καλα, έτσι γινεται και εκτός Nurburgring στις ΒΧ.... Το συστημα που έχει για να ανοιγοκλείνει αυτο το ντουλαπάκι είναι αστείο.
Στο δικο μας παντως,ειχαμε βρει τη λυση..:superman:
22978
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Ε ναι...Ειχα σπασει το κουμπωμα απο το ντουλαπακι οταν ημουν 5 χρονων,και καπως επρεπε να το αντιμετωπισει ο πατερας μου...μονιμα..:O
Βεβαια δεν εγινε και τιποτα,γιατι σε μερικα χρονια εγινε κομματια το ταμπλω απο τον ηλιο,και το αλλαξαμε ουτως η αλλως,οποτε καταργηθηκαν οι πατεντες.Και τα καθισματα ειχαν γινει κουρελια στην 5ετια.Γενικως το σαλονι ειχε κακιστη ποιοτητα κατασκευης,ισως και επειδη φτιαχνοταν στη Γιουγκοσλαβια.Οταν το αλλαξαμε ολοκληρο και βαλαμε σαλονι απο καποιο 14ρι(νομιζω απο re),η διαφορα ποιοτητας στα υλικα ηταν εμφανης.Βεβαια και παλι,το καινουριο τιμονι αρχισε να μαδαει σε χρονο μηδεν...:mad:
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Είχαμε ΒΧ 1.4ikat για 14 χρόνια και την πουλήσαμε με λίγο παραπάνω από 100.000 χιλιόμετρα. Αν σκεφτεί κανείς ότι την είχαμε αγοράσει με 3 εκ. δραχμές (με απόσυρση), ήταν ένα αυτοκίνητο που έδινε άνεση, χώρους και αξιοπρεπείς επιδόσεις για την εποχή του. Η ποιότητα κατασκευής είχε ένα θέμα αλλά είναι αρκετές οι φορές που σκέφτομαι ότι έπρεπε να μην την είχαμε δώσει. Τώρα βέβαια τα standards ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας ήταν 1980s αλλά γενικά η εμπειρία μου από την ΒΧ είναι 95% θετική.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Είχαμε ΒΧ 1.4ikat για 14 χρόνια και την πουλήσαμε με λίγο παραπάνω από 100.000 χιλιόμετρα. Αν σκεφτεί κανείς ότι την είχαμε αγοράσει με 3 εκ. δραχμές (με απόσυρση), ήταν ένα αυτοκίνητο που έδινε άνεση, χώρους και αξιοπρεπείς επιδόσεις για την εποχή του. Η ποιότητα κατασκευής είχε ένα θέμα αλλά είναι αρκετές οι φορές που σκέφτομαι ότι έπρεπε να μην την είχαμε δώσει. Τώρα βέβαια τα standards ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας ήταν 1980s αλλά γενικά η εμπειρία μου από την ΒΧ είναι 95% θετική.
Pantos me ekseresi to ABS i energitiki asfaleia tout BX d'en isterei apo sigxrona...
 

chris votsis

Member
Εγγραφή
18 Ιουλίου 2020
Μηνύματα
53
Reaction score
68
Πόντοι
292
Age
56
Περιοχή
ΑΣΤΑΚΌ
Γεια σας παιδια χρειάζομαι βοηθεια.
Ο λεβιες ταχυτήτων το bx εχει ασάφεια... ψαχνοντας ειδα οτι οι δυο ντιζες απο κατω έχουν χαλαρωσει πολυ οι φωλιες τους βρίσκουμε τετοια... επισκευαζονται ...?
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια χρειάζομαι βοηθεια.
Ο λεβιες ταχυτήτων το bx εχει ασάφεια... ψαχνοντας ειδα οτι οι δυο ντιζες απο κατω έχουν χαλαρωσει πολυ οι φωλιες τους βρίσκουμε τετοια... επισκευαζονται ...?
Αυτό εννοείς?


Εγω άλλαξα ένα αλλά ο μάστορας δε ξέρω που ειχε βρει, υπάρχουν πάντως. Αν δε βρείς καινουριο, σε κανένα διαλυτηριο θα βρείς σιγουρα.
 

chris votsis

Member
Εγγραφή
18 Ιουλίου 2020
Μηνύματα
53
Reaction score
68
Πόντοι
292
Age
56
Περιοχή
ΑΣΤΑΚΌ
Αυτό εννοείς?


Εγω άλλαξα ένα αλλά ο μάστορας δε ξέρω που ειχε βρει, υπάρχουν πάντως. Αν δε βρείς καινουριο, σε κανένα διαλυτηριο θα βρείς σιγουρα.
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου ειναι τέτοιο αλλαεχει και δύο μακρια σιδερα.με φωλιες πως τα ψάχνουμε αυτα ... Ντιζες?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Γεια σας παιδια χρειάζομαι βοηθεια.
Ο λεβιες ταχυτήτων το bx εχει ασάφεια... ψαχνοντας ειδα οτι οι δυο ντιζες απο κατω έχουν χαλαρωσει πολυ οι φωλιες τους βρίσκουμε τετοια... επισκευαζονται ...?
Σε παλιούς εμπόρους ανταλλακτικών citroen ερώτηση π. Χ βασιλιδης κ. α. Εάν έχουν κάποιο στοκ..
Ντιζες σαζμαν με πλαστικό κέλυφος μέσα που έχει φαγωθεί από χρήση..
Εξωτερικό σε site..
H βγαζεις την μια ντιζα και πας μαρκουτσα Αθηνών και τις φτιάχνεις.. Ουσιαστικά θες το εσωτερικό από κάθε ντιζα.. Που νομίζω χαρακτηρίζονται Μ8..

Καλή συνέχεια
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
θα παρεις ρυθμιζομενες ντιζες ετσι εκανα στην ξανθια μου
 
Top Bottom