Auto- καταστροφές!!

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αν θυμάμαι καλά σε μερικά 2cv ( γερμανικές προδιαγραφές ) το κάθισμα του οδηγού είχε αυτή την ‘ροδέλα’ για να ρυθμίζεται η πλάτη ...
Χμμ.. Μας είχε πει η Έφη πως το είχε φέρει και από Γερμανία.. Τουλάχιστον τα χαρτιά της ήταν από εκεί :)
Λες να είναι Γερμανικών προδιαγραφών? Μια φωτογραφία θα έλυνε το μυστήριο :D
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Αν θυμάμαι καλά σε μερικά 2cv ( γερμανικές προδιαγραφές ) το κάθισμα του οδηγού είχε αυτή την ‘ροδέλα’ για να ρυθμίζεται η πλάτη ...
Sosta, agapite Bertoni, sinithos echi ke mia enosi pu sindei tin meria pu ine i rodela me tin apenandi meria tu kathismatos eki pu echi tin arthrosi gia tin plati, opote afti i enosi ksekolai efkola apo tin thesi tis, eite stin meria tis rodelas ite sto alo akros. Tora to kolpo ine na feri kanis se paralelismo ta dio sidera pu kanune to U tis platis ke meta na sindesi to komati pu enoni tis dio klidosis...afta.
 

EFFIE APO

2cv girl
Εγγραφή
19 Νοεμβρίου 2013
Μηνύματα
29
Reaction score
29
Πόντοι
32
Age
47
Καλημέρα σας,
Αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ (ακόμα περιμένω τον πεθερό μου..:mad:) συνεπώς ρίξτε μια ματιά στα ακόλουθα.
Αρχικά γενική φώτο του αυτοκινήτου

συνεχίζω με λεπτομέρειες της κουκούλας για τον @Flaminio Bertoni
και
.
Πάμε τώρα στο εσωτερικό

Γενική σαλονιού και πιο ειδικά οι ροδέλες που σας έλεγα. Απ'ότι διάβασα σε αυτά με Γερμανικές προδιαγραφές έχει μόνο του οδηγού αλλά στο δικό μου έχει και του συνοδηγού.


Φαίνεται η ροδέλα στα αριστερά, η ντίζα που από τη μια μεριά στην άλλη και τα καπιτονέ καθίσματα!Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι γιατί έχουν μπει άλλα από πάνω. Όταν βγάλω το κάθισμα για να φτιάξω το μηχανισμό θα δω μήπως και μείνω με αυτά τελικά.

Καίω αμόλυβδη χωρίς πρόσθετα (Γερμανικές προδιαγραφές από το 1986 "I Fly Bleifrei").

Ερώτηση για το τέλος. Έχει δει κανένας αυτό το πράσινο κουμπί? Το καλώδιο φτάνει στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου και όταν το τραβάω προς τα έξω ανάβει. Μέχρι στιγμής έχω αποκλείσει το πίσω φως ομίχλης και το θερμαινόμενο πίσω τζάμι. Δεν είναι eject του οδηγού και δεν πετάει εδάφους - εδάφους (έκδοση 007).


Να μαθαίνουν και οι νεότεροι...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Κουκλάκι φαίνεται το 2cv (γιατί ο νεαρός είναι και φαίνεται).. :baby::clap:

Καίω αμόλυβδη χωρίς πρόσθετα (Γερμανικές προδιαγραφές από το 1986 "I Fly Bleifrei").

Με κουφανες με το I Fly Bleifrei :cool:
Το έχεις διαβάσει κάπου ότι υπάρχουν κάποια που έβγαιναν και σαν Charleston με αυτοκόλλητο I Fly Bleifrei?
Ρίξε μια ματιά αν δεν τον έχεις δει ήδη ;)

Ερώτηση για το τέλος. Έχει δει κανένας αυτό το πράσινο κουμπί? Το καλώδιο φτάνει στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου και όταν το τραβάω προς τα έξω ανάβει. Μέχρι στιγμής έχω αποκλείσει το πίσω φως ομίχλης και το θερμαινόμενο πίσω τζάμι. Δεν είναι eject του οδηγού και δεν πετάει εδάφους - εδάφους (έκδοση 007).
Ακόμα γελάω με αυτό που έγαψες :lol:
Μήπως άναβε κανένα φως ομίχλης που υπήρχε πίσω και δεν υπάρχει πλέον??
 

EFFIE APO

2cv girl
Εγγραφή
19 Νοεμβρίου 2013
Μηνύματα
29
Reaction score
29
Πόντοι
32
Age
47
Πήγα να το γεμίσω και ο βενζινάς μου είπε να βάλω πρόσθετα γιατί χαλάει ο κινητήρας. Εγώ όμως πάντα αμόλυβδη έβαζα χωρίς πρόσθετα! Πρώτη φορά για το I fly bleifrei διάβασα στο http://en.wikipedia.org/wiki/Citroën_2CV . Στο link που μου έβαλες, είδα οτι αυτά είναι μονόχρωμα, στις πόρτες δεν έχουν το διπλό αυτοκόλλητο και έχουν την πάπια με το σλόγκαν. Εμένα είναι δίχρωμο, δεν έχει διπλό αυτοκόλλητο στις πόρτες και δεν έχει πουθενά την πάπια. Θέλω να δω λίγο καλύτερα το θέμα με τα ταμπελάκια 06635 και 06664 αλλά ποιος ξέρει?!! Ο orga μου δίνει ημερομηνία γέννησης 23 Ιουνίου 1986(αν έχω βρει σωστά τον κωδικό) και η πρώτη άδεια κυκλοφορίας είναι το 30/01/1987 .
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Πήγα να το γεμίσω και ο βενζινάς μου είπε να βάλω πρόσθετα γιατί χαλάει ο κινητήρας. Εγώ όμως πάντα αμόλυβδη έβαζα χωρίς πρόσθετα! Πρώτη φορά για το I fly bleifrei διάβασα στο http://en.wikipedia.org/wiki/Citroën_2CV . Στο link που μου έβαλες, είδα οτι αυτά είναι μονόχρωμα, στις πόρτες δεν έχουν το διπλό αυτοκόλλητο και έχουν την πάπια με το σλόγκαν. Εμένα είναι δίχρωμο, δεν έχει διπλό αυτοκόλλητο στις πόρτες και δεν έχει πουθενά την πάπια. Θέλω να δω λίγο καλύτερα το θέμα με τα ταμπελάκια 06635 και 06664 αλλά ποιος ξέρει?!! Ο orga μου δίνει ημερομηνία γέννησης 23 Ιουνίου 1986(αν έχω βρει σωστά τον κωδικό) και η πρώτη άδεια κυκλοφορίας είναι το 30/01/1987 .
Όλα τα 2cv καίνε αμόλυβδη μιας και Super δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά έτσι και αλλιώς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όταν δεν το λιώνουμε.. Το δικό σου καίει αμόλυβη από την μαμά του οπότε δυο φορές καλύτερα :)

Ούτε για πλάκα πρόσθετο μιας και δεν το χρειάζεται ;)

ΥΓ. Το δικό σου fly (πετάει) bleifrei (χωρίς μόλυβδο) αλλά εννοείται πως δεν είναι της συγκεκριμένης σειράς. Απλά στα έβαλα να τα δεις :)
 

EFFIE APO

2cv girl
Εγγραφή
19 Νοεμβρίου 2013
Μηνύματα
29
Reaction score
29
Πόντοι
32
Age
47
Όλα τα 2cv καίνε αμόλυβδη μιας και Super δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά έτσι και αλλιώς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όταν δεν το λιώνουμε.. Το δικό σου καίει αμόλυβη από την μαμά του οπότε δυο φορές καλύτερα :)

Ούτε για πλάκα πρόσθετο μιας και δεν το χρειάζεται ;)

ΥΓ. Το δικό σου fly (πετάει) bleifrei (χωρίς μόλυβδο) αλλά εννοείται πως δεν είναι της συγκεκριμένης σειράς. Απλά στα έβαλα να τα δεις :)
Καλά έκανες και το έβαλες γιατί δεν το είχα ξαναδεί και δεν ήξερα οτι υπήρχε αυτή η σειρά. Μην με παρεξηγείς αν πω καμιά κοτσάνα παραπάνω..Τώρα μαθαίνω..:)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
εφη ακριβως την ιδια φωτο που εχεις στο αβαταρ εχω τραβηξει τον δικο μου γιο με την διαφορα οτι δεν εχω 2cv......
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
εφη ακριβως την ιδια φωτο που εχεις στο αβαταρ εχω τραβηξει τον δικο μου γιο με την διαφορα οτι δεν εχω 2cv......
Να μην ρωτήσω σε τι αυτοκίνητο την τράβηξες.. hmmm
 

EFFIE APO

2cv girl
Εγγραφή
19 Νοεμβρίου 2013
Μηνύματα
29
Reaction score
29
Πόντοι
32
Age
47
εφη ακριβως την ιδια φωτο που εχεις στο αβαταρ εχω τραβηξει τον δικο μου γιο με την διαφορα οτι δεν εχω 2cv......
Σε όσα αυτοκίνητα και να έχει μπει, μόνο από την καρότσα του παππού (αναμενόμενο) και από το 2cv δεν ήθελε να βγει. Με τίποτα όμως..grom
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Σε όσα αυτοκίνητα και να έχει μπει, μόνο από την καρότσα του παππού (αναμενόμενο) και από το 2cv δεν ήθελε να βγει. Με τίποτα όμως..grom
Αυτά είναι παιδιά.. Υπάρχει ελπίδα για το μέλλον :p
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Να μην ρωτήσω σε τι αυτοκίνητο την τράβηξες.. hmmm
ΣΕ κοκκινο 2cv φυσικα το παιδι ειναι λατρης υδρο και σιτροεν απο κουνια....
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Αυτά είναι παιδιά.. Υπάρχει ελπίδα για το μέλλον :p
εκτος απο το 2cv που μπηκε περιμενει μηπως χωθει σε κανα βατραχι επισης δεν ξεκολαει και απο το τροχοσπιτο αλλα και απο την βολτα με βεσπα...και ας εχει κρυο εχω μεγαλο παρμπριζ εμπρος
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
εκτος απο το 2cv που μπηκε περιμενει μηπως χωθει σε κανα βατραχι επισης δεν ξεκολαει και απο το τροχοσπιτο αλλα και απο την βολτα με βεσπα...και ας εχει κρυο εχω μεγαλο παρμπριζ εμπρος
Υπομονή να έχει και θα μπει παντού ;)
 
Top Bottom